Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Allah Rızası için yardım edin imam nikahı hakkında

fLeiN

New member
Hepinize teşekkürler....

Z

zeynep_hearty

Guest
öncelikle nikahın oluşması için gerekli şartlar vardır bunlardan en önemlisi aleniliktir ve özellikle bayanın ailesinin bilgisi dahilinde olmalıdır bu ölçüler oluşmadıkça dini nikah caiz olmaz zira Nikâh, hem aile hem de toplum için büyük öneme sahip bir sözleşmedir. Bu sebeple yalnızca kadın ile erkeğin evlenmek üzere anlaşmaları yeterli görülmez. Bu konuda her toplumun, kendi inancına, gelenek ve göreneklerine göre koyduğu kurallar vardır. İslam’dan önce Mekke’de kız, babasından veya velisinden istenir, kıza mehri verilir ve nikâhı kıyılırdı . İslam bu uygulamayı kabul etmiştir.....İmam nikahı, yapılacak olan nikahın yetkili bir kişi veya kurumun bu nikahı denetlemesi demektir. Tıpkı bugün nikahların belediyede kıyılması gibi. Dinimize göre bu nikahı denetleme yetkisi olan ilk kişi; kızın ailesidir. Dolayısıyla öncelikle onların rızası alınmak zorundadır. Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştur: "Hangi kız velisinin izni olmadan nikahlanırsa onun nikahı geçersizdir!" Fakat aile sebepsiz yere sorun çıkarırsa o zaman denetim, bölgenin yetkili amirine geçer. Yani bugünkü anlamı ile belediyeye...İmam nikahı için sadece kız ve erkeğin anlaşmaları yeterli değildir. Nikah, bir denetim altında yapılan ve halka ilan edilen bir anlaşma türüdür. Asla gizli ve denetimsiz olarak yapılamaz. Yapılması gereken ilk şey; öncelikle kızı ailesinden istemektir. Razı oldukları taktirde usulüne uygun bir şekilde düğün yapılır, evlilik gerçekleşir. Haksız gerekçelerle buna karşı çıkarlarsa ve kızın yaşı 18 den büyükse evlendirme dairesine başvurulur, resmi olarak evlenilir. ..Nikah bir sözleşmedir. Nikah, mutlaka "yetkili" birileri tarafından bir kayıt ve denetim altında kıyılmalıdır. Bugün bu denetimi belediyeler yapmaktadır...Hanifi mezhebine göre 2 şahit yeterli gibi görünsede diğer yandan nikahtaki gizlilik kabul edilmemektedir..Keza bayanın mağduriyetininde herhangi bişekilde sözkonusu olmaması açısından bu şekilde yapılan dini nikah nikah değildir...aslında günümüz şartları sözkonusu olduğunda dini nikahın belli bir resmiyeti olmadığından bayanın mağdur olmaması açısından resmi dairelerde mihir mikarının belirlenip nikahın bu şekilde kıyılması en uygun olanıdır ....kaldıki imam nikahı diye birşey yoktur dini nikah vardır..malesef imam nikahı kavramı kilise nikahına karşılık dine sokulmuş bir kavramdır bu kavram tümüyle yanlıştır... selam ve dua ile..

E R H A N

New member
Web sitesi
www.hidayetcagý.com
Allaha ermeyi kalbden dile ve hacet namaz kılıp Allah a sor inşaalah
Allah kalbden kendisine yöneleni mutlaka erenlerden kılar ve yol gösterir
aksi halde insanlar hayatları boyunca bocalar dururlar ellerindekiyle ovunup dururlar ve hiç bir zaman cıkış yolu bulamazlar

müttaki

New member
nikahın olması için duyurulması gerekmektedir aksi taktirde bunun adı nikah olmaz. zaten nikahın amacı topluma zina etmediğini veya zinaya yaklaşmadığını kanıtlamaktır. bu nedenle Allah Kuranda nikahın kıstasları şu şu olmalıdır dememiştir. köyde yaşıyorsanız bütün köy, şehirde yaşıyorsanız eş- dost aile erbabları ve yakın çevreniz duymak zorundadır.

Mücahid

New member
"ben ve kız arakdaşım 1 yıldır birlikteyiz(sevgili) ve ailelerimizde durumdan haberdarlar. Biz Bir birimize haram olmamak için el ele olsun bir yere gitmek olsun sarılmak vs. vs. İmam Nikahı kıymayı düşündük.Ancak Ailelerimizin bundan haberleri yok. Nikah Kıymak için gerekli şartları okudum ancak belki yanlış anlamışımdır diye tekrar danışmak istiyorum. Ailelerimizin haberi olmayacak ancak şahitler huzurunda yapılacak ve bazı arkadaşlarımız bilecekler.İleridede evlenmeyi düşünüyoruz..."

Kardeşim Zeynep kardeşim çok güzel açıklamış olayınıza bu pencereden bakmanız inşaallah sizi hayra yöneltecektir.

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
Nikâh bir akit, sözleşme ve anlaşmadır. Bunun için bazı şartları vardır. Bu şartlardan birisi yerine getirilmezse nikâh sahih olmaz.

1. Evlenecek kişilerin veya vekâletlerini verdikleri şahısların hazır bulunması.
2. Tarafların irade beyanı. Evlilik akdini kabul ettiklerine dair eşlerin “kabul ettim” şeklinde ifade etmeleri.
3. Kızın velisinin izninin olması. Bu hüküm Hanefi mezhebi hariç diğer mezheplere göredir.
4. Şahitlerin hazır olması. Bu şahitler, ergenlik çağına ermiş, aklı başında iki erkek veya bir erkekle iki kadın olmalıdır. Yani şahitlikte mutlaka bir erkeğin bulunması icap eder.

Bunlardan başka bir şart daha vardır. O da nikahın duyurulmasıdır. Bu Malikilere göredir. Ancak Osmanlı Aile Hukuku kararnamesinde de mahalle kadısına kayıt yaptırılmayan nikahların geçersiz sayılacağı ifade edilmiş ve resmi nikah üzerinde ısrarla durulmuştur.

Özellikle kadının dini ve dünyevi hukukunun korunması açısından dini nikahın yanında resmi nikahın da yapılmasını gerekli buluyoruz.

Nitekim Osmanlı Aile Hukuku kararnamesinde de mahalle kadısına kayıt yaptırılmayan nikahların geçersiz sayılacağı ifade edilmiş ve resmi nikah üzerinde ısrarla durulmuştur.

Yalnız kalınca günah işlemiş olmamak için dini nikahı tercih ediyorlar. Halbuki daha sonra telafisi çok zor durumlarda kalabiliyorlar.

Bir kadın ve erkek aileden habersiz ya da ailenin izniyle şahitler huzurunda nikahlansalar karı koca sayılacaklarından erkek boşamadan kadın başkasıyla evlenemez. Bu açıdan çok tehlikelidir. Nitekim bize bu konuda onlarca soru geliyor. "Ben bir erkekle dini nikah kıydırmıştım. O beni boşamıyor ne yapayım" " Ben dini nikahtan boşanmadan başkasıyla evlendim. Zina sayılır mı" gibi tüyler ürperten pek çok problemle karşılaşıyoruz. Bu durumda sonunda telafisi imkansız olaylar olabiliyor. Bu nedenle resmi nikah olmadan dini nikah yapılmasını asla doğru bulmuyoruz.

Zaman zaman kapıldığı öfkelerle pişman olacağı şeyler yapan bir adam Efendimize gelerek sormuştu:

– Beni Cennete götürecek bir iş haber ver ki onu yapayım da Cennete gideyim!

Efendimizin cevabı çok kısa ve net oldu.:

– Öfkeni yen, öfkene uyma, sana yeter!

Evet, öfke basite alınacak bir hal değildir. Nitekim öfkesini yenemeyen adam, tetiğe basar; bir insanı gözünü kırpmadan öldürüverir. Bundan sonrası ise ömür boyu pişmanlıktır...

Öfkenin bu türlü sonucundan dolayıdır ki Efendimiz sık sık ikazlarda bulunur:

– Öfkene uyma, öfkeni yen, öfkeni yut, öfkeye götüren tahrikten uzak dur, şayet cennete götürecek bir amel sahibi olmak istiyorsan!. diyerek çevresine uyarılarda bulunmuştur.

Sonucu mutlaka pişmanlık olan öfke konusunda bilinmesi gereken en mühim nokta, öfkenin tek çeşit olmamasıdır.

Bazıları öfkeyi sadece sinirsel bir şiddetten ibaret zannederler.

Halbuki öfkenin bir de cinsel tahrik sonucu duyulanı vardır ki, bu türlü cinsel öfke, tetiği çekip de gözünü kırpmadan adam öldürten sinirsel öfkeden daha korkunç sonuçludur.

Hatta cinsel öfkenin sinirsel öfkeden çok daha korkunç sonuçlar vereceğinden dolayıdır ki Efendimiz bu öfkeye sebep olacak tahrikçi görüntü ve çevrelerden uzak durmayı, mahremiyet sınırlarını aşmamayı, taşmamayı tenbih buyurmuş, bu konudaki ikazlarından birinde de şöyle çarpıcı bir uyarıda bulunmuştur:

– Cinsel duyguları ayaklanan insan, aklının ya tümünü ya da üçte ikisini yitirmiş insan gibidir. Yani her türlü riski göze alacak hale gelir, cinsel duyguları kabarıp isyana yönelen insan..

Evet tek ve tenha yerlerde iki yabancının göz göze, yüz yüze gelmesi, cinsel öfkenin yavaş yavaş kabarmasına zemin teşkil etmesi demektir. Önce masumca sohbetler, sonra el tutuşup tokalaşmalar, derken bir zaman gelir ki cinsel öfkenin kabarmış dalgaları tarafları sürükleyip götürmeye başlar. Olmayacak şeyleri olur hale getirmeye bile yönelirler. Tıpkı telefondaki kızcağızın çare arayışları gibi.

Bir kızcağız telefonun öbür ucundan soruyordu:

– Okuldaki arkadaşımla gizli dini nikah yapmak istiyoruz, ne dersiniz?.

Tepkili cevabım sert oldu herhalde.

– Ben, dedim, intiharın her türlüsüne karşıyım. Hayatının baharında bir genç kızın ailesinden habersiz gizli nikahla hayatını baştan riske sokması, büyük ihtimalle bir intihar gibidir. Erkek için aynı derecede olmasa da kız için sonuç bundan başkası değildir.

– Çaresi yok mu bunun? diye üsteledi kızcağız.

– Var, dedim. Hem de çok kolay.

Heyecanlandı:

– Lütfen onu söyleyin hemen.

– Resmi nikahla evlenmek. Böylece kendini ve aileni büyük bir yıkıma uğramaktan kurtarmak.

– Ama şu anda buna imkan yoktur. Ne ailem buna razı olur, ne de bizim okul ve yaş durumumuz buna müsaittir.

– Demek hem yaş, hem okul, hem de aile durumu müsait olmadığı halde, siz yine de gizlice dini nikahla evlenmeye cesaret edebiliyorsunuz. Bu acelenin sebebi ne ola ki?

– Uzun zamandır birlikte arkadaşlık etmekteyiz. Birbirimize çok alıştık. Önümüzdeki bu manileri düşünemez hale geldik sanki. Dini nikah yaptırmayı göze alıyoruz artık.

Evet cinsel öfkeye girecek kadar mahremiyet sınırlarını aşıp da yabancıyla yüz yüze göz göze yaşamaktan kaçınmamak, işte böyle sonucu düşünemez hale getirir tarafları. Ömür boyu pişmanlık duyacakları hatayı göze aldırır. Sadece kendilerini değil ailelerini de perişan hale sokarlar.

Kaldı ki, Şafiiye göre, velinin izni olmadan dini nikah yapılamaz.

Hanefi’de de, taraflar denk değilse velinin itiraz edip ayırma hakkı vardır

Bunlardan başka resmi nikahtan önce dini nikah yapmak da kanunen yasaktır artık.

Ama bütün bu engelleri cinsel öfkeye kapılanlar düşünemezler ki!..

Azra

New member
bende sizin yazdıklarınızı takip ediyorum arkadaşlar...gerçektende çok önemli bilgiler...

fLeiN

New member
Allah hepinizden razı olsun. peki arkadaşlar şöyle bir şey olsa; İl dışında aileden uzak olarak üniversitede okusak ve orada nikahlansak oradaki bütün çevremize duyursak yinemi olmaz? Üni bitiminden sonra zaten resmi olarak evlenmeyi düşünüyoruz... Yada En önemlisi ben sormayı bırakayım son bir soru: Benim ne yapmamı tavsiye edersiniz ? Rabbimin kabul edeceği şekilde _?

Ailemizin sıcak bakacağını sanmıyorum çünkü daha zman var gibilerinden ailelerimizlede karşı karşıya gelmek istemiyoruz... "Allaha ermeyi kalbden dile ve hacet namaz kılıp Allah a sor inşaalah
Allah kalbden kendisine yöneleni mutlaka erenlerden kılar ve yol gösterir" E R H A N arkadaşımızında dediği gibi davranacağım... inşallah bir çare bulurum... Şu namaz'ı bana tarafi edebilirmisiniz ? bende öğrenirim benm dedem de emekli imam ancak dedemle görüşemiyoruz bu aralar yardımcı olursanız çok bahtiyar olurum.

tekrar hepinizden Allah Yerden göğe kadar Razı olur inşallah... Hoşca kalın...

alem-i ervah

New member
Selam arkadaşlar...

benim bir sorum olacak.

ben ve kız arakdaşım 1 yıldır birlikteyiz(sevgili) ve ailelerimizde durumdan haberdarlar. Biz Bir birimize haram olmamak için el ele olsun bir yere gitmek olsun sarılmak vs. vs. İmam Nikahı kıymayı düşündük.Ancak Ailelerimizin bundan haberleri yok. Nikah Kıymak için gerekli şartları okudum ancak belki yanlış anlamışımdır diye tekrar danışmak istiyorum. Ailelerimizin haberi olmayacak ancak şahitler huzurunda yapılacak ve bazı arkadaşlarımız bilecekler.İleridede evlenmeyi düşünüyoruz...

Nikah'ı sadece bu saydığım şeyler (sarılmak öpüşmek el ele tutuşmak beraber gezmek) için kıymak istiyoruz.//////

Asla Cinsel bir birliktelik veya nefis için değil.

Ne onun Nede benim Resmi aile izinli evlenmeden Çok Şükür böyle bir isteğimiz yok. Biz bir birimizi seviyoruz. Aramızda nişanlandıkta. Amacımız sadece saydığım şeylerde sınırlı olmak üzere. Bu Amacı(kesinlikle cinsel ilişkiye girmeme kararı) kız arkadaşım ile bir birimize şahitler huzurunda ve Allah Katında yemin ederek sağlamayı düşünüyoruz... Sizce nasıl düşünmüşüz_ Ben Haram'a el uzatmaktan utanıyorum. İkimizde rahatsız oluyoruz... Dinimizde biliyorsunuz niyet önemli bizde sadece saydıklarım için imam nikahı kıysak(cinsel ilişkiye girmesek) Allah Katında helal olurmu o kız bana? Maksatımız Gunah'a girmemek...

Arkadaşlar yeterince güzel açıklamışlar ama
içimdekileri yazmadan edemedim dogrusu....

Bu ilk cümleniz zaten nefsinizden gelen bir istek degil mi ?
Ne demek biz sadece bunuları yapmak için nikah istiyoruz...
Nikahın amacı bu mudur sizce ?

Yanlışım var ise düzeltin bir hadisi şerif vardı ..
Hatırladıgım kadarıyla yazayım

"İlk bakışında senin için günah yoktur ama ikinici baktıgın senin için günahtır"

Bir bakış için bu söyleniyorken siz sırf nefsiniz bunları yapmak istiyor diye nikah istiyorsunuz? Hem evleneceginiz bile meçhulken ?
Kesin evlenmeyi düşünüyoruz diyorsun ama Allahualem..

Kardeşim gerçeketen Allahtan korkunuz ve hayanız var ise
bu düşüncenizden vaz geçin derim....Bu benim düşüncem...
Gerisi size kalmış...

Kalplerden geçeni en iyi Allah bilir...

Vesselam

fLeiN

New member
Arkadaşlar yeterince güzel açıklamışlar ama
içimdekileri yazmadan edemedim dogrusu....

Bu ilk cümleniz zaten nefsinizden gelen bir istek degil mi ?
Ne demek biz sadece bunuları yapmak için nikah istiyoruz...
Nikahın amacı bu mudur sizce ?

Yanlışım var ise düzeltin bir hadisi şerif vardı ..
Hatırladıgım kadarıyla yazayım

"İlk bakışında senin için günah yoktur ama ikinici baktıgın senin için günahtır"

Bir bakış için bu söyleniyorken siz sırf nefsiniz bunları yapmak istiyor diye nikah istiyorsunuz? Hem evleneceginiz bile meçhulken ?
Kesin evlenmeyi düşünüyoruz diyorsun ama Allahualem..

Kardeşim gerçeketen Allahtan korkunuz ve hayanız var ise
bu düşüncenizden vaz geçin derim....Bu benim düşüncem...
Gerisi size kalmış...

Kalplerden geçeni en iyi Allah bilir...

Vesselam

Allah razı olsun arkadaşım düşündüm haklısın zaten kız arkadaşımla eğer olmaz ise olması gerektiği gibi davranacağımıza dair konuşmuştuk......

gulya

New member
Nikâh bir akit, sözleşme ve anlaşmadır. Bunun için bazı şartları vardır. Bu şartlardan birisi yerine getirilmezse nikâh sahih olmaz.

1. Evlenecek kişilerin veya vekâletlerini verdikleri şahısların hazır bulunması.
2. Tarafların irade beyanı. Evlilik akdini kabul ettiklerine dair eşlerin “kabul ettim” şeklinde ifade etmeleri.
3. Kızın velisinin izninin olması. Bu hüküm Hanefi mezhebi hariç diğer mezheplere göredir.
4. Şahitlerin hazır olması. Bu şahitler, ergenlik çağına ermiş, aklı başında iki erkek veya bir erkekle iki kadın olmalıdır. Yani şahitlikte mutlaka bir erkeğin bulunması icap eder.

Bunlardan başka bir şart daha vardır. O da nikahın duyurulmasıdır. Bu Malikilere göredir. Ancak Osmanlı Aile Hukuku kararnamesinde de mahalle kadısına kayıt yaptırılmayan nikahların geçersiz sayılacağı ifade edilmiş ve resmi nikah üzerinde ısrarla durulmuştur.

Özellikle kadının dini ve dünyevi hukukunun korunması açısından dini nikahın yanında resmi nikahın da yapılmasını gerekli buluyoruz.

Nitekim Osmanlı Aile Hukuku kararnamesinde de mahalle kadısına kayıt yaptırılmayan nikahların geçersiz sayılacağı ifade edilmiş ve resmi nikah üzerinde ısrarla durulmuştur.

Yalnız kalınca günah işlemiş olmamak için dini nikahı tercih ediyorlar. Halbuki daha sonra telafisi çok zor durumlarda kalabiliyorlar.

Bir kadın ve erkek aileden habersiz ya da ailenin izniyle şahitler huzurunda nikahlansalar karı koca sayılacaklarından erkek boşamadan kadın başkasıyla evlenemez. Bu açıdan çok tehlikelidir. Nitekim bize bu konuda onlarca soru geliyor. "Ben bir erkekle dini nikah kıydırmıştım. O beni boşamıyor ne yapayım" " Ben dini nikahtan boşanmadan başkasıyla evlendim. Zina sayılır mı" gibi tüyler ürperten pek çok problemle karşılaşıyoruz. Bu durumda sonunda telafisi imkansız olaylar olabiliyor. Bu nedenle resmi nikah olmadan dini nikah yapılmasını asla doğru bulmuyoruz.

Zaman zaman kapıldığı öfkelerle pişman olacağı şeyler yapan bir adam Efendimize gelerek sormuştu:

– Beni Cennete götürecek bir iş haber ver ki onu yapayım da Cennete gideyim!

Efendimizin cevabı çok kısa ve net oldu.:

– Öfkeni yen, öfkene uyma, sana yeter!

Evet, öfke basite alınacak bir hal değildir. Nitekim öfkesini yenemeyen adam, tetiğe basar; bir insanı gözünü kırpmadan öldürüverir. Bundan sonrası ise ömür boyu pişmanlıktır...

Öfkenin bu türlü sonucundan dolayıdır ki Efendimiz sık sık ikazlarda bulunur:

– Öfkene uyma, öfkeni yen, öfkeni yut, öfkeye götüren tahrikten uzak dur, şayet cennete götürecek bir amel sahibi olmak istiyorsan!. diyerek çevresine uyarılarda bulunmuştur.

Sonucu mutlaka pişmanlık olan öfke konusunda bilinmesi gereken en mühim nokta, öfkenin tek çeşit olmamasıdır.

Bazıları öfkeyi sadece sinirsel bir şiddetten ibaret zannederler.

Halbuki öfkenin bir de cinsel tahrik sonucu duyulanı vardır ki, bu türlü cinsel öfke, tetiği çekip de gözünü kırpmadan adam öldürten sinirsel öfkeden daha korkunç sonuçludur.

Hatta cinsel öfkenin sinirsel öfkeden çok daha korkunç sonuçlar vereceğinden dolayıdır ki Efendimiz bu öfkeye sebep olacak tahrikçi görüntü ve çevrelerden uzak durmayı, mahremiyet sınırlarını aşmamayı, taşmamayı tenbih buyurmuş, bu konudaki ikazlarından birinde de şöyle çarpıcı bir uyarıda bulunmuştur:

– Cinsel duyguları ayaklanan insan, aklının ya tümünü ya da üçte ikisini yitirmiş insan gibidir. Yani her türlü riski göze alacak hale gelir, cinsel duyguları kabarıp isyana yönelen insan..

Evet tek ve tenha yerlerde iki yabancının göz göze, yüz yüze gelmesi, cinsel öfkenin yavaş yavaş kabarmasına zemin teşkil etmesi demektir. Önce masumca sohbetler, sonra el tutuşup tokalaşmalar, derken bir zaman gelir ki cinsel öfkenin kabarmış dalgaları tarafları sürükleyip götürmeye başlar. Olmayacak şeyleri olur hale getirmeye bile yönelirler. Tıpkı telefondaki kızcağızın çare arayışları gibi.

Bir kızcağız telefonun öbür ucundan soruyordu:

– Okuldaki arkadaşımla gizli dini nikah yapmak istiyoruz, ne dersiniz?.

Tepkili cevabım sert oldu herhalde.

– Ben, dedim, intiharın her türlüsüne karşıyım. Hayatının baharında bir genç kızın ailesinden habersiz gizli nikahla hayatını baştan riske sokması, büyük ihtimalle bir intihar gibidir. Erkek için aynı derecede olmasa da kız için sonuç bundan başkası değildir.

– Çaresi yok mu bunun? diye üsteledi kızcağız.

– Var, dedim. Hem de çok kolay.

Heyecanlandı:

– Lütfen onu söyleyin hemen.

– Resmi nikahla evlenmek. Böylece kendini ve aileni büyük bir yıkıma uğramaktan kurtarmak.

– Ama şu anda buna imkan yoktur. Ne ailem buna razı olur, ne de bizim okul ve yaş durumumuz buna müsaittir.

– Demek hem yaş, hem okul, hem de aile durumu müsait olmadığı halde, siz yine de gizlice dini nikahla evlenmeye cesaret edebiliyorsunuz. Bu acelenin sebebi ne ola ki?

– Uzun zamandır birlikte arkadaşlık etmekteyiz. Birbirimize çok alıştık. Önümüzdeki bu manileri düşünemez hale geldik sanki. Dini nikah yaptırmayı göze alıyoruz artık.

Evet cinsel öfkeye girecek kadar mahremiyet sınırlarını aşıp da yabancıyla yüz yüze göz göze yaşamaktan kaçınmamak, işte böyle sonucu düşünemez hale getirir tarafları. Ömür boyu pişmanlık duyacakları hatayı göze aldırır. Sadece kendilerini değil ailelerini de perişan hale sokarlar.

Kaldı ki, Şafiiye göre, velinin izni olmadan dini nikah yapılamaz.

Hanefi’de de, taraflar denk değilse velinin itiraz edip ayırma hakkı vardır

Bunlardan başka resmi nikahtan önce dini nikah yapmak da kanunen yasaktır artık.

Ama bütün bu engelleri cinsel öfkeye kapılanlar düşünemezler ki!..

bu yazinin her cumlesinden buyuk bi ders aldim.bende etkisi buyuk olucak ins.Allah razi olsun

abrec

New member
flein kardeşim yanlış anlama sözüm sana değil kesinlikle konu açılmış ondan yazıyorum.

bu imam nikahı işi artık zinaya kılıf olarak kullanılmaktadır malesef

şimdi şahitler ne kadar şahit nikah ne kadar nikah onu tartışmak lazım.

eskiden imam nikahı yapılıyormuş ama imam nikahı ayrıca resmi nikahmışd
kadı yazarmış şu bunla evlendi diye.
e şimdi bir kız evlenecek böyle bu şekilde sonra çoçuk onu bırakacak.
şahitler zaten kayıtlı değil.milletin dini yönüde ortada cekecekler gidecekler.
sonra o kız başkasıyla evlenecek.olurmu () aşkına yapmayın.
eğer evleniyorsan resmi nikahda yapmalısın.
sözle olmaz.imam nikahı niye gelmiş.kadının hakkkını korumak için evliliğin şartlarını oluşturmak için.
kız hamile kalırsa ne olacak.
ben üniversitedede çok gördüm bu tip olayları.
sonra okul bitti ayrılıyorlar e ne oldu.
o kızla evlenecek adama veya o adamla evlenecek kıza günah değilmi.
zaten artık tek eşlilik hakim o yüzden sadece imam nikağı ile olmaz bu işler.

sinang

New member
Bir kere şunu iyi bilmeliyiz ki imam ve resmi nikah diye İslamda iki ayrı nikah yoktur.
Nikahın sahihliği iki kişinin ayrı cins oluşu,müslüman oluşu,mehir ve düğün(duyuru) ile gerçekleşir.
hutbe ise önemli bir sünnettir.

abrec

New member
kardeşim imam nikağı islamda aynı zamanda resmi nikahtırda

o mehirler falan yazılır cizilir.bu devirde yapılan imam nikahı resmi olmuyor ve kadınlar mağdur olabiliyor.

tahsiye72

New member
..

..

buradaki insanlar nasıl kendilerini fetva makamında görüyor? içtihatlarla yorumlarla bir kişiyi yönlendiriyor koca Türkiyede hiçmi Allah dostu yok ona sorulmuyor?

SECDE-24: Onlardan (insanlardan) imamlar (mürşidler) kıldık, emrimizle insanları hidayete erdirsinler diye, sabırlarından dolayı ve âyetlerimize (Allah’ın âyetlerine) yakîn hasıl ettikleri için.

MULK-9: (Cehenneme atılanlar) derler ki: "Evet, andolsun ki bize nezir geldi. Ama biz, onu yalanladık ve Allah, hiçbir şey indirmemiştir, dedik ve siz, büyük bir sapıklık içindesiniz, dedik.”

yýldýz

New member
buradaki insanlar nasıl kendilerini fetva makamında görüyor? içtihatlarla yorumlarla bir kişiyi yönlendiriyor koca Türkiyede hiçmi Allah dostu yok ona sorulmuyor?

SECDE-24: Onlardan (insanlardan) imamlar (mürşidler) kıldık, emrimizle insanları hidayete erdirsinler diye, sabırlarından dolayı ve âyetlerimize (Allah’ın âyetlerine) yakîn hasıl ettikleri için.

MULK-9: (Cehenneme atılanlar) derler ki: "Evet, andolsun ki bize nezir geldi. Ama biz, onu yalanladık ve Allah, hiçbir şey indirmemiştir, dedik ve siz, büyük bir sapıklık içindesiniz, dedik.”

:confused: :)

nurþeyma

New member

Mülk Suresi 9 Derler ki: "Gelmedi olur mu? Bize uyarıcı geldi. Fakat biz yalanladık. Ve: 'allah bir şey indirmemiştir, siz büyük bir sapıklık içindesiniz, başka değil!' şeklinde konuştuk."

Sakın burdaki nezirin şeyhiniz olduğunu falan söylemeyin, küt diye düşerim şuraya..
Bu ayet direkt Allah'ın Resülüne aitti, ne yaptığınızın farkında mısınız acaba..
Vela Havle..

Üst Alt