Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Ahirette hangi dil konusulacak

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
İmam Münâvî'nin Feyzu'l-Kadîr isimli hadis kitabında İbni Abbas'tan şu mealde bir hadis-i şerif rivayet edilir: "Üç hasletten dolayı Arabi seviniz: Çünkü ben Arabım, Kur'ân-ı Kerim Arapça olarak nazil olmuştur, Cennet ehlinin konuştukları dil Arapçadır." 1

Arapça, belagat, edebiyat, fesahat ve zenginlik bakımından dünya dillerinin en güzelidir. Aynı zamanda ses, ahenk ve cümle yapısı bakımından da diğer diller arasında ap ayrı bir yeri vardır. Cenab-ı Hak da kendi kelâmı Kur'ân-ı Kerimi Arap diliyle indirmiştir. Peygamber-i Zîşân (a.s.m.) da zaten bu dili konuşuyordu; kendi milletinin, kavminin dilini...

Bu hadis-i şerifi bazı âyetler de tasdik etmekte, desteklemektedir.
"Halkı Allah'ın azabından sakındıran peygamberlerden olsun diye onu ap açık bir Arapça lisan ile senin kalbine Cebrail getirdi."2

"Biz hiçbir peygamberi kendi kavminin dilinden başkasıyla göndermedik ki, amrolunduklarını onlara ap açık anlatsınlar"3 mealindeki âyet-i kerime de Peygamberimizin kendi kavmi olan Araplara kendi dilleriyle tebliğde bulunduklarını bildirir.

Evet, Kur'ân'ın dili, son Peygamber Hazret-i Muham-med Mustafa'nın (a.s.m.) konuştuğu dil Arapça olunca, Cennet dilinin de Arapça olacağı şüphe götürmez bir gerçek olur. Hz. Âdem de yeryüzüne indirilmeden önce Cennette bulunduğu zamanlar Arapça olarak konuşurdu. Ayrıca bu dil Peygamberimizden başka diğer peygamberlerden bazılarının da konuştuğu dildir. Meselâ, Hz. Nuh, Hz. Hud, Hz. İsmail, Hz. Salih, Hz. Şuayb Arapça konuşuyorlardı.

Ayrıca imam Kastalânî, Hz. Âişe'den "Cennet ehli Mu-hammed Aleyhisselâmın diliyle konuşacaklar" mealinde bir rivayeti zikreder.4

Cennet dilinin Arapça olduğu yukarıda mealini verdiğimiz hadis-i şerifin ifadesinde ve Hz. Âişe'nin rivayetinde sabit olmakla beraber, Üstad Bediüzzaman Mehtu-bat' ta İmam Âzam'ın bir fetvasının hikmetini izah ederken şöyle bir ifadeye yer verir: "Bir rivayette lisan-ı ehl-i Cennetten sayılan Fârisî lisanı...5

Bu beyanla, yukarıdaki ifadeler birarada düşünülürse şöyle bir neticeye varmak herhalde yanlış olmaz: Esas itibariyle Cennet lisanı Arapçadır; fakat Farsça da konuşulabilir. Yani Cenab-ı Hak her iki dili de Cennet lisanı olarak yaratabilir.

Hadis-i şerifte "Arabi seviniz" ifadesini mutlak olarak anlamamak lâzımdır. Çünkü Araplar içinde gayrimüslimler olduğu gibi, günümüzde dinsizler de vardır. Onların sadece Arap ırkına mensup olmaları, Arapça konuşmaları onları sevmeye kâfi gelen hususlar değildir. Hadiste yer alan beyandan maksat, Müslüman olan, dinini yaşayan, Resulullahın izinde olan Araplardır. Zaten bunlar din kardeşimizdir. Onları din kardeşimiz olarak sevdiğimiz gibi, ayrıca Kur'ân'ın, Resulullahın ve Cennetin lisanını konuştukları, saff-ı evvel olarak İslâmiyeti yaydıkları, İslâmiyete hizmet ettikleri için de diğer milletlerden farklı olarak bir derece daha fazla sevgiye lâyıktırlar.

1. Feyzü'l-Kadîr, 1:178 Hadis no: 225.
2. Şuarâ Sûresi, 195.
3. İbrahim Sûresi, 4.
4. Mevâhib-i Ledünniye , 1:276.
5. Mektûbat, s. 406.

Mehmed Paksu Meseleler ve Çözümleri - 1

Ebu Zerr

New member
Cennet Ehli Ruhun Dili Ile Konuşacaktir...
Arapça Allah Kelamidir, Diğer Diller De Allah Lisani...
Dillerin En Güzeli Ise Ruhun Lisanidir...

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
Cennet Ehli Ruhun Dili Ile Konuşacaktir...
Arapça Allah Kelamidir, Diğer Diller De Allah Lisani...
Dillerin En Güzeli Ise Ruhun Lisanidir...

cennet ehlinin ruhun dili ile konusacagina dair bir rivayet yada hadis varmidir
ki zaten bunu mecazi sekilde bu sekilde yorumlayabiliriz yanliz tüm organlarimizin sahitlik etmesindeki bütünsel olgu ruhun dili olabilir belkide hecesiz bir dil olabilir ama hadis ile yola ciktigimizda cikan sonucta budur

Ebu Zerr

New member
cennet ehlinin ruhun dili ile konusacagina dair bir rivayet yada hadis varmidir
ki zaten bunu mecazi sekilde bu sekilde yorumlayabiliriz yanliz tüm organlarimizin sahitlik etmesindeki bütünsel olgu ruhun dili olabilir belkide hecesiz bir dil olabilir ama hadis ile yola ciktigimizda cikan sonucta budur

Mevzumuz akide ile ilgili mi değil mi?
İlgili ise beni ilgilendirmez?
Çünkü, Hanefi Mezhebi'nin büyük imamlarından İmam Serahsi, vahid haberin ilmel yakin ifade etmediğini söylemektedir. Dört mezheb'ten bir çok imam ahad haberin akide de delil olmadığını söylemektedir...
O hadisler sahih midir, sıhhat dereceleri nedir, kaynaklarının durumu nedir?
İlgili değil ise siz arapça konuşursunuz, ben türkçe konuşurum, Musa (as) ibranice konuşur...

bcetin811

AMEL-Ý SALÝH
Bi hususu gözden kaçırıyoruz sanırım..Şu anda Cennet'ten bahsediyoruz..Orada dil bilmeye dil öğrenmeye gerek varmı??Son din, hak din Arapça olarak nail olduğuna göre Cennet'te Arapça konuşulacağı apaçık ortadadır..Hristiyan olarak vefat eden bir kişi müslümanlığı kabul etmediği için cennete giremeyeceğine göre ingilizce konuşulması beklenemez..Ben müslümanım Türkçe konuşuyorum..Eğer cennete kabul edilirsem bir dileğimle Arapça da konuşabilirim..

Ebu Zerr

New member
Son din, hak din Arapça olarak nail olduğuna göre Cennet'te Arapça konuşulacağı apaçık ortadadır..

Apaçık bir şekilde kuran'da böyle bir ifade var mı?
Kat'î bir durum mu?
Yani, subutu kat'î delaleti kat'î, yoksa delaleti zanni mi ya da subutu dahi zanni mi?

bcetin811

AMEL-Ý SALÝH
Son din, hak din Arapça olarak nail olduğuna göre Cennet'te Arapça konuşulacağı apaçık ortadadır..

Apaçık bir şekilde kuran'da böyle bir ifade var mı?
Kat'î bir durum mu?
Yani, subutu kat'î delaleti kat'î, yoksa delaleti zanni mi ya da subutu dahi zanni mi?

Kur'an da böyle bir ifade var tabiki Ebu Zerr kardeşim.

" 1- Yaratan Rabbinin adiyla oku! " (Alak süresi)

Peygamber efendimiz(s.a.v)'in okuma yazma bilmediği halde ona Allah(c.c) tarafından Kur'an- Kerim'in Arapça nail olması bu dilin kutsal olduğunun bir işaretidir..

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
Mevzumuz akide ile ilgili mi değil mi?
İlgili ise beni ilgilendirmez?
Çünkü, Hanefi Mezhebi'nin büyük imamlarından İmam Serahsi, vahid haberin ilmel yakin ifade etmediğini söylemektedir. Dört mezheb'ten bir çok imam ahad haberin akide de delil olmadığını söylemektedir...
O hadisler sahih midir, sıhhat dereceleri nedir, kaynaklarının durumu nedir?
İlgili değil ise siz arapça konuşursunuz, ben türkçe konuşurum, Musa (as) ibranice konuşur...
simdi akidemi degilmi derken birseyi zaten yazida kesin kez kabul ettigimizide söylemedik ki sen birden bize kesin öyle birseymi gibisine bir yazi koydun ve hadisin sahihmi degilmi diye soru sordun hadis sahihtir ibn-i abbasdan mealen rivayet edilen hadis budur ve bunu kesin kez reddetmek yerine icma ve kiyas uygulayabilirsin ona göre hicde olmazsa kesin kez reddetmezsin

Caferi

Forum Þairi
Web sitesi
www.websitetasarim.com

Peygamber efendimiz(s.a.v)'in okuma yazma bilmediği halde ona Allah(c.c) tarafından Kur'an- Kerim'in Arapça nail olması bu dilin kutsal olduğunun bir işaretidir..

Arapça konuşan bir topluluğa iniyor Kuran-ı Kerim, arapça olmasının nedeni insanlar tarafından anlaşılması olmasın?

Yusuf 2 Anlayasınız diye biz onu Arapça bir Kur'an olarak indirdik.
Zuhruf 3 Biz, anlayıp düşünmeniz için onu Arapça bir Kur'an kıldık.
Fussilet 3 (Bu,) bilen bir kavim için, ayetleri Arapça okunarak açıklanmış bir kitaptır.
Şura 7 Şehirlerin anası (olan Mekke'de) ve onun çevresinde bulunanları uyarman ve asla şüphe olmayan toplanma günüyle onları korkutman için, sana böyle Arapça bir Kur'an vahyettik. (İnsanların) bir bölümü cennette, bir bölümü de çılgın alevli cehennemdedir. *

Ebu Zerr

New member
bçetin kardeşim arapça Allah kelamıdır, biz, dilin kutsiliğini tartışmıyoruz...
alptraum kardeşim, hadisin sahih olduğuna nasıl kanaat getirdiniz...icma ve kıyas ile nasıl bağlantıladınız...

Alemlerin Rabbi Allah ruhlar'dan ahit alırken hangi dil ile aldı?

sulhiye

New member
"Size dogrusunu söyleyim, yolunuzdan dönüp kücük cocuklar gibi olmazsaniz, Göklerin Egemenligi`ne asla giremezsiniz.Kim bu cocuk gibi alcakgönüllü olursa, Göklerin Egemenligi`nde en büyük odur. Böyle bir cocugu Benim adim ugruna kabul eden, Beni kabul etmis olur."Isa Mesih (Matta 18.2)
"Zengin kisi Göklerin Egemenligine zor girecek. Yine sunu söyleyeyim ki, devenin igne deliginden gecmesi, zenginin Tanri Egemenligi`ne girmesinden daha kolaydir."Isa Mesih (Matta 19.23)
"Aranizda birinci olmak isteyen, ötekilerin kulu olsun. Nitekim Insanoglu, hizmet edilmeye degil, hizmet etmeye ve canini bircoklari icin fidye olarak vermeye geldi."Isa Mesih (Matta 20.26)
"Dirilisten sonra insanlar ne evlenir, ne de evlendirilir, gökteki melekler gibidirler. Ölülerin dirilmesine gelince, Tanri`nin size bildirdigi su sözü okumadiniz mi? `Ben Ibrahim`in Tanrisi, Ishak`in Tanri`si ve Yakup`un Tanrisi`yim`diyor. Tanri ölülerin degil, dirilerin Tanrisi`dir."Isa Mesih Matta 22.30
"Harikalarini ölülere mi göstereceksin? Ölüler mi kalkip seni övecek? Sevgin mezarda, sadakatin yikim diyarinda duyurulur mu? Karanliklarda harikalarin, unutulmusluk diyarinda dogrulugun bilinir mi?"Zebur 88.10
"Ama Tanri beni ölüler diyarinin pencesinden kurtaracak ve yanina alacak. Zebur 49.15"Dahasi, bedenim de umut icinde yasayacak. Cünkü Sen canimi ölüler diyarina terk etmeyeceksin, kutsalinin cürümesine izin vermeyeceksin. Yasam yollarini bana bildirdin;Varliginla beni sevincle dolduracaksin."Zebur 16:8-11,Elcilerin isleri 2.

sinang

New member
Bu hadisin tahlili lazım biz yapamayız,yalnız hadisin ifadesini şöyle anlarız,insan milli duyguları İslam gözlüğüyle görmeyince arap değilse belki kısmen haklı örneklerde görse araba kötü bakacaktır,sonra AllahResulü sav. arap olduğu gerçeğini ya saptırmaya çalışacak veya O sav. muhteremden uzak kalacak,yine Kur'an arapça indirilmiş farzlarda bu lazımdır,Kur'anı anlamak için O'nun dilinide öğrenmek gerçekte bir gerekliliktir,çünkü bu ifadelerde hep arapçanın özellikleri vardır,yine menfiyetçi adam ya dicek Kur'an her dilde Kur'andır,hatta öylecede ibadat yapılır,yahut bütün bütün redde gider,Diğer ifade ise cennet lisanı oluşu biz bunu lisanı Kur'ani olarak anlasak daha güzel olacak yine Kur'an'ın lisanı fasih arapça,hem sanatlı,hem eşsiz,hem manası çok derinlerde,hem çok sade,israfsız hem şifa,hem gönle deva belki Kur'an alemlere rahmet Cennettede lisanı ehline lazım,uzak görünmüyor bize.Hadis doğru bir hadis olmalı,yalnız ihtisas sahipleride inceleyebilir,zaten incelenmiş,lüzum olursa bir dahada incelenmeli..Lafı güzaf ettiysek af ola,kardeşim.

Ebu Zerr

New member
efendim, bir konuşmamızda arap'ları öven biri şöyle diyordu, Allah Peygamberi araplardan seçti...Ben de şöyle karşılık vermiştim...Allah araplardan seçmedi, Muhammed (sav)'i seçti...

radikal

New member

Hani bazen bir nedenden dolayı güzel bir tespit ve vurucu bir nüktede bulunan insanı kaldırıp alnından öpmek istersin ya, işte verdiğin şu cevap ile aynı duyguları hissetim senin için, tebrik ederim. Başka bir söze dahi gerek yok bu ayet karşısında. Tekrar tebrikler bçetin kardeşim.

radikal

New member
Nitekim Insanoglu, hizmet edilmeye degil, hizmet etmeye ve canini bircoklari icin fidye olarak vermeye geldi."Isa Mesih (Matta 20.26)

Sizlerde ayrı bir muammasınız arkadaş. Allah (cc) alemleri insanoğluna hizmet etsin diye yarattı. Alemlere hizmet etsin diye değil. İnsan, sadece bu dünyaya Yüce Rabbi'ni (cc) tanısın ve yalnız O'na (cc) kulluk etsin diye gönderildi. Birileri sizi iyi kandırmış.

"Dirilisten sonra insanlar ne evlenir, ne de evlendirilir, gökteki melekler gibidirler.

Allah (cc) insanları meleklerin dahi üstünde "en mükemmel bir şekilde yarattık" diye ilan ediyor, bunlar hala daha aşağılarda gezmeye çalışıyor. Hayrdır yahu, aşağılık kompleksi mi var bütün hristiyanlarda. Bütün hırsınız bundan dolayımı ?

chamdali

New member
Selam,

30/22: Göklerin ve yerin yaratılması ile dillerinizin ve renklerinizin ayrı olması, O'nun ayetlerindendir. Şüphesiz bunda, bilenler için gerçekten ayetler vardır.

Kavimlerimiz, kabilelerimiz olduğu gibi dillerimiz ve renklerimiz de birer üstünlük vesilesi değildir. Ben dillerde kutsallık olmadığını düşünüyorum. Eğer olsaydı o zaman tüm diller kutsal olması gerekirdi.

Alak 1 ile arapçanın kutsal oluşu arasında nasıl bir bağ kurulduğunu anlamış değilim. Keza arapçanın son kitabın dili olması ile cennet dili olması arasındaki bağın nasıl kurulduğunu da.

İbrahim 4 de belirtildiği gibi her kavme kendi dili ile peygamber gönderilmiş. Muhammed (A) de arap kavmi içerisinde mesajını duyurduğu için doğal olarak hem kendi dili hem de gelen vahyin dili arapça olmuştur.

rusen_alp

New member
Selam,

30/22: Göklerin ve yerin yaratılması ile dillerinizin ve renklerinizin ayrı olması, O'nun ayetlerindendir. Şüphesiz bunda, bilenler için gerçekten ayetler vardır.

Kavimlerimiz, kabilelerimiz olduğu gibi dillerimiz ve renklerimiz de birer üstünlük vesilesi değildir. Ben dillerde kutsallık olmadığını düşünüyorum. Eğer olsaydı o zaman tüm diller kutsal olması gerekirdi.

Alak 1 ile arapçanın kutsal oluşu arasında nasıl bir bağ kurulduğunu anlamış değilim. Keza arapçanın son kitabın dili olması ile cennet dili olması arasındaki bağın nasıl kurulduğunu da.

İbrahim 4 de belirtildiği gibi her kavme kendi dili ile peygamber gönderilmiş. Muhammed (A) de arap kavmi içerisinde mesajını duyurduğu için doğal olarak hem kendi dili hem de gelen vahyin dili arapça olmuştur.

Chamdali kardeşime katılıyorum, ne Arabın ne de Arapların dilinin hiç bir kutsallığı yoktur, Kuran Arapça'da indirilmemiştir, Kuran Allah'çadır, eğer Arapça olsaydı, Arapların ' ın hepsinin müslüman olması gerekiyor, demek ki bu araplar bu kitabı anlamıyorlar, bakın Lübnan'a , bakın Mısır'a, hala azımsanamayacak ölçüde gayr-i müslim var, demek ki Kuran-ı Kerimden bunlar bihaber, zaten Araplar bu kitabı anlasalardı hepsi müslüman olurdu, öte yandan bakıyoruz Türkiye'ye , tamamı müslüman, demek ki Türkler , Allah'ın kelamını anlıyorlar....
Arkadaşlar bu şekilde tartışmalar , insanların kendi milliyetlerini küçültmesine sebeb oluyorlar, bu şekildeki tartışmalar boş bir tartışma , hiç bir faydası yok, tam aksine zararlı, kaçınmak gerekiyor bu tip tartışmalardan....
Elhamdülillah ben Türk'ün, dilim de Türkçe'dir, ne öğrendiysem bu dil sayesinde öğrendim, Cennet'e bir girelim de önce, Allah'ın biz her hükmüne razıyız... Yeter ki bir girelim, merak etmeyin orada yabancı dil kursları yok...

Not : 1)Soy olarak sadece Hz. Fatıma ( r.a.)'ın sulbünden gelenlerin üstünlüğü vardır.
2)Arapça değil derken, cismi değil, ruhunu kastettim.Saygıyla

rusen_alp

New member
efendim, bir konuşmamızda arap'ları öven biri şöyle diyordu, Allah Peygamberi araplardan seçti...Ben de şöyle karşılık vermiştim...Allah araplardan seçmedi, Muhammed (sav)'i seçti...

Sorulardan birisi de bu , Hz. Muhammed ( s.a.v.) arap mıydı ?

Tarih kitapların bizlere aktardığı bilgi ve , hadis ve Kuran ayetlerden desteklenen deliller dahilinde ;

Hz. Muhammed ( s.a.v.)'in arap olmadığı, Hz. İsmail'in soyundan olduğu, daha önce Hz. İsmail'in soyundan gelen , Arabistan yarım adası dışından gelen Adnanilerden olduğu, bu Peygamber torunu olan kavmin, Arapça'yı sonradan öğrendiği, ileriki dönemlerde Araplaştığı anlatılmaktadır.

Üst Alt