Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Zenbillinin atının ayağının çamuru..!

Tarihci

New member
Web sitesi
www.saidnur.org
Meşhur şeyhülislamı zenbil li,yavuzla birlik te yrümekteler,zenbilli yavuzd an biraz geride yürümekte, zenbil li nin atının ayağından bir çamur yavuzu n cübbesine sıçramıştır,,
yavuzd a bunu hissed er,, zenbil li aslında yavuza karşı bel kırmayacak boyun bukmey ecek bir adamdır ama yinede bu haşin bu sert hukumd ara karşı biraz korkar biraz irkili r,, ona tesell i vermek için buyuk hunkar döner yanındaki nedimi ne şöle der: nedimi m ,ben sırtımda şu anda hocamın atının ayağının çamurunu taşıyan cübbeyi taşıyorum, size ilk ve son vasiye tim şudur,, vefat ettiğim zaman mukadd es bir bayrak gibi bunu benim tabutu ma sarın ve bu cübbeyle beni Allah ın huzuru na tevcih edin.. ve vefat ettiğinde bu vasiye tini yerine getiri rler.. .

Enver Ýstek

metin mete
...

Yavuz Mısırda nedimleriyleotururken gördü, bir kısım kimselerin kulaklarında küpe vardı, ayaklarında pranga vardı, boyunlarında tasma vardı.. Sordu dostum niçin bunlar kulaklarına küpe takıyorlar?? yanındaki nedim söyledi: Hünkarım bunlar esir, köle,, esaretlerinedelalet etsin diye kulaklarına küpe takılıyor.. O halde bir küpede bana getirin bende takayım bende Hakk ın esiriyim kölesiyim...

(bir gün takıp çıkardığı ya da sadece niyetini belli edip hiç takmadığı rivayet edilmiştir)

...

Selamün Aleyküm,Baslikla konu bir birine uymuyor.O olay zaten Zenbilli ile olmasa gerekl.Iyi bir kontrol ederseniz bulacaksiniz.

Çilekeþ

New member
İlginç Neden öyle bir vasiyet etme ihtiyacı duymuş olabilir. Hikmeti ne acaba ?

Tarihci

New member
Web sitesi
www.saidnur.org
metin kardeşim hocamız şeyhülislamı demişti, Yavuzun 1526 da ölen ünlü şeyhülismıda Zenbilli Ali Efendi olduğundan ben zenbilli diye biliyorum ibn kemal 1526 da zenbilli nin vefatından sonra şeyhülislam olmuştu, kemalpaşazade ye atfedildiğini bende duydum ancak kanaatim zenbilliden yanadır, ancak netleştirmek için hususi olarak hocama soracağım bende yanlış hatırlıyor olabilirm.. ilginiz için Allah razı olsun..

Enver Ýstek

metin mete
metin kardeşim hocamız şeyhülislamı demişti, Yavuzun 1526 da ölen ünlü şeyhülismıda Zenbilli Ali Efendi olduğundan ben zenbilli diye biliyorum ibn kemal 1526 da zenbilli nin vefatından sonra şeyhülislam olmuştu, kemalpaşazade ye atfedildiğini bende duydum ancak kanaatim zenbilliden yanadır, ancak netleştirmek için hususi olarak hocama soracağım bende yanlış hatırlıyor olabilirm.. ilginiz için Allah razı olsun..

selamün Aleyküm,Osmanlilar icerisinde cok ilgilendigim Dört padisahtan birisi olmasi itibari ile ve en sevdigim ikisinden birisi olmasida ayrica Yavuz Sultan Selimi Evveli Han ile ilgili cok sey okumustum.O nedenle tabiki ilgimi cekiyor..Cümlemizden Razi olsun.Rabbe emanet ol.

Tarihci

New member
Web sitesi
www.saidnur.org
Allah razı olsun abim,, benimde en sevdiğim padişahtır kendisi bi çok hadisesini Allah ın izni ile bilirim elhamdülillah.. İlilenğiniz için çok teşekkürler..

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net

Ortalanmis Mesaj         

Yavuz.jpg

Sultan Selim Hanın sandukasının üstünde, büyük âlim Ahmed ibni Kemâl Paşanın kaftanı örtülüdür. Örtünün konması meşhur rivâyette şöyle anlatılır: Sultan Selim Han, Mısır Seferini tamamlayıp, Kahire’den Şam’a dönerken, yolda, o sırada Anadolu Kazaskerliği vazifesini yapan Ahmed ibni Kemâl Paşazâde'yi yanına çağırdı. Sohbet ederek giderlerken, İbn-i Kemâl’in atı birdenbire bir su çukuruna bastığı için Sultan Selim Hanın üstü başı ıslanıp, kaftanı çamur oldu. İbn-i Kemâl Paşa telâşa düşünce, azametiyle meşhur olan Sultan Selim Han; “Bir âlimin atının ayağından sıçrayan çamur, benim için şereftir. Öldüğüm zaman bu kaftanı böylece sandukanın üstüne koysunlar!” deyip, sırtından kaftanı çıkarıp, saklattı.

Pâdişâh-ı âlem olmak bir kuru kavga imiş.
Bir velîye bende olmak cümleden âlâ imiş

Emir-el müminin , Hadim-ul Harameyn
Yavuz Sultan Selim Han (Cennet Mekan) Hz.

Rabbim ondan razı olsun... şefaatine bizleri nail eylesin...

Üst Alt