Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Zekatınızı nasıl veriyorsunuz?

müdür

New member
Selam.
Ben zekat vermekte zorlanıyorum. Şöyle ki, insanlara yardım amaçlı kurulmuş olan bazı dernek, vakıf gibi hayır kurumlarını araştırıyorum, kimisi çok iyi durumda, daha fazla yardıma ihtiyacı yok, kimisinin güttüğü hayır amacı doğrudan yoksula veya yardıma muhtaç insanları hedeflemiyor, kimisi de topluluğun ne ile iştigal ettiğini iki cümleyle anlatamayacak, hesap numarası isteyince veremeyecek bir takım beceriksizler tarafından idare ediliyor.
Kendim yoksul bulayım diyorum, mahallemde yok, işyerimde yok, bulduğum yoksullara da zaten yardım eden bir sürü zengin olduğunu öğreniyorum, veya adama verdiğim paranın sigaraya gitmeyeceğinden veya sözgelimi yaşlı adamın evlatlarının gelip parayı onun elinden almayacağından emin olamıyorum. Ortalık yoksul ve aç insan kaynıyor, ben onlara ulaşamıyorum. Hastane faturasını ödeyemeyenler, çocuğuna kışlık alamayanlar vb... Ülkemizde bu şekilde hayır işi yapan bir örgüt yok gibi. Gıda bankası derseniz, onların vergi kaçırmak için kurulan bir takım siyasi dümenler olduğunu biliyorum. Kızılay deseniz hayır değil, şer üretiyor.
Siz nasıl bir yöntem izliyorsunuz, basit öneriler alabilir miyim? Zekatla ilgili bir başlık da açılmamış sanırım şimdiye kadar. Bu ülkede kimse zekat vermiyor mu, anlamadım. Namaz kılan kalmadığı gibi zekat veren de kalmadı galiba.

Üst Alt