Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Yolun sonu görünüyor ..ömür bitiyor

reyyan

New member
r025.jpg

İmâm-ı Gazâlî hazretleri buyurdu ki:“Ölüm büyük bir iştir, büyük bir tehlikedir. İnsanlar bunu bilmiyorlar. Hâtırlasalar da kalblerine fazla tesir etmiyor. Çünkü kalbleri dünya meşgalesine öyle dalmıştır ki, kalblerinde başka bir şeye yer kalmamıştır. Bundan kurtuluş çâresi, bazen bir yere çekilmek ve bir saat kadar kalbini dünya meşgalelerinden uzak tutmaktır. Nitekim ıssız sahralarda dolaşan bir kimse, başkalarından kendisine bir yardım geleceğini düşünmez, başının çâresine bakar, önceden tedbir alır. İşte tenha bir yerde oturup kendi kendine demelidir ki: Ölüm yaklaştı, belki bugün gelir. Eğer sana bilmediğin karanlık bir mağaraya gir deseler, ‘İçerisinde kuyu var mı? Yoksa zehirli veya yırtıcı hayvana rastlar mıyım veya ne var, ne yok bilmiyorum’ diyerek, dizlerinin bağı çözülür. Ölümden sonraki işin, mezardaki korkulu hâlinin bundan aşağı olmadığı, gün gibi meydandadır.
Bunu düşünmemek ne biçim bir cesarettir. Bunun en güzel çâresi, ölen arkadaşlarına bakmak, onları düşünmektir…Mezardaki hâllerini düşün! Onları hâtırlayıp dünyada her birinin mevkisini, zenginliğini, işlerini, sıkıntılarını, neş’elerini, dünyada neye kavuştuklarını, ölümü nasıl unuttuklarını ve beklemedikleri bir zamanda, âhiret için ellerinde azık yokken, ölümün ansızın gelip onları götürdüğünü düşün! Şimdi mezardaki hâllerinin nasıl olduğunu, âzâlarının birbirinden nasıl ayrıldığını, etlerini, derilerini, gözlerini ve dillerini böceklerin, kurtların nasıl yediğini, onlar bu halde iken vârislerinin mallarını taksim edip rahat rahat nasıl yediğini göz önüne getir!..”

Hadis-i şerîfte Peygamberimiz aleyhisselatü vesselam buyuruyor ki: (Ey ümmetim, emeliniz kısa olsun, ölümü çok hâtırlayınız!)

reyyan

New member
Eyyub peygamber, sabrın Kur’an’daki timsalidir.

Ve Kur’an muhatabının şahsiyetini peygamberlerden verdiği örneklerle inşa eder.

Bunu yaparken muhatabı olan insandan “meleklik” beklemez.

Cesaret, herkesin korktuğu zamanda Donkişotluk yapman değildir.

Cesaret, herkes gibi sen de korktuğun halde,

yapman gerekenden asla vazgeçmemendir.

Korksan da, işini yapmayı sürdürmendir.

Ne diyor Hz. Eyyub:

“Şeytan bana tarifsiz bir bezginlik ve terkedilmişlik hissi verdi”.

Bu bir itiraftır. Ama edebe bakınız;

“bezdim”, “bittim”, “burama dayandı”, “bıktım artık”, “yetti gayrı” demiyor.

Bunları hissediyor fakat bu hissin şeytani

bir dürtü olduğunu biliyor ve itiraf ediyor.

Eğer bir hissi kendinizle aynılaştırırsanız,

ona karşı mücadele edemezsiniz.

Her zamane insanının yapması gereken talimat belli:

“Ayağını yere vur”. Yani “düş yola”, “davran bakalım”.

Zımnen: yan gelip yatma, ara derdinin dermanını; bak gör,

mutlaka bulacaksın!

Hüzün umumîleştiği ölçüde Allah nezdinde değer kazanır ve gökler ötesinden teveccüh görür.

Gönülden “âh!” edenin her ‘âh'ına icabet edilmiştir. O'na doğru içten yükselen hiçbir ses cevapsız kalmamıştır. Elverir ki, biz sesimizi gönlümüzün sesi haline getirelim.

Çünkü Allah’ın yasası bu!

Rahmet4

New member
Allah razi olsun reyyan kardesim. sadece okumakla yetiniyoruz ölüm gelmeden önce sanki dermansiz bir hastaliga yakalanip öyle ölecegimi saniyorum bir türlü nefsim ani ölümü kendime kondurmuyor. bunuda yenecegim insaallah yinede Yaradan ani ölüm vermesin. amin

mhmt

New member
ölümle ilgili u forumda çok değerli konular açıldı..hepsindede ortak tema.HAZIR OLUN..idi..ne kadar doğru..allah razı olsun onlardan..ve senden hocam..
selametle..

Üst Alt