Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Yoksa "Bir Allah var" deyip,

hakka davet

New member
Allah'ı bilmek, bütün kâinata ihata eden rububiyetine ve zerrelerden yıldızlara kadar cüz'î ve küllî herşey Onun kabza-i tasarrufunda ve kudret ve iradesiyle olduğuna kat'î iman etmek; ve mülkünde hiçbir şeriki olmadığına ve Lâ ilâhe illallah kelime-i kudsiyesine, hakikatlerine iman etmek, kalben tasdik etmekle olur. Yoksa, "Bir Allah var" deyip, bütün mülkünü esbaba ve tabiata taksim etmek ve onlara isnat etmek-hâşâ-hadsiz şerikleri hükmünde esbabı merci tanımak ve herşeyin yanında hâzır irade ve ilmini bilmemek ve şiddetli emirlerini tanımamak ve sıfatlarını ve gönderdiği elçilerini, peygamberlerini bilmemek, elbette hiçbir cihette Allah'a iman hakikati onda yoktur. Belki küfr-ü mutlaktaki mânevî Cehennemin dünyevî tazibinden kendini bir derece teselliye almak için o sözleri söyler.
Evet, inkâr etmemek başkadır, iman etmek bütün bütün başkadır.
Evet, kâinatta hiçbir zîşuur, kâinatın bütün eczası kadar şahidleri bulunan Hâlik-ı Zülcelâl'i inkâr edemez... Etse, bütün kâinat onu tekzib edeceği için susar, lâkayd kalır.
Fakat Ona iman etmek, Kur'ân-ı Azîmüşşânın ders verdiği gibi, O Hâlıkı, sıfatlarıyla, isimleriyle, umum kâinatın şehadetine istinaden kalben tasdik etmek; ve elçileriyle gönderdiği emirleri tanımak; ve günah ve emre muhalefet ettiği vakit, kalben tevbe ve nedamet etmek iledir. Yoksa, büyük günahları serbest işleyip istiğfar etmemek ve aldırmamak, o imandan hissesi olmadığına delildir.
Said Nursî- Emirdağ Lâhikası (1) - Mektup No: 151 - s.1765

Serhan Eðeryýlmaz

New member
Resulullah aleyhisselatu Vesselam Buyurmuştur :''Kimin dünyada söylediği en son sözü Le ilahe ilallah'' olursa cennete gider.''

Allah,kalplerde olanları bilir,kimin hangi niyetle ''Le ilahe İllallah'' dediğini de bilir.Allah herşeyi bilir.

islamci

New member
Resulullah aleyhisselatu Vesselam Buyurmuştur :''Kimin dünyada söylediği en son sözü Le ilahe ilallah'' olursa cennete gider.''

Allah,kalplerde olanları bilir,kimin hangi niyetle ''Le ilahe İllallah'' dediğini de bilir.Allah herşeyi bilir.
madem öyle firavun neden inandım dediği halde şuan kainata ibret olsun diye kemikleri hala canlı.
yani şunu söylemek istiyorum. dünyadayken her türlü kötülüğü işleyipte tam öleceği sırada' La ilahe illallah ' demesi onu kurtarmıcaktır.

Serhan Eðeryýlmaz

New member
elbette hayır,Firavun'un üzerine Kızıldeniz'in suları üzerine kapanırken meleği gördüğü an öyle inandım dedi,hadis-i şerifteki maksat,ölüm gelmeden önce demek,ölüm geldiğin kul dünyada olmaz,ölümden sonra ki kelime-i Tevhid ne işe yarar.Firavun da biliyorsu Allah'ın büyüklüğünü ama işine gelmiyordu zalim adam kabul etmiyordu dünyada büyüklük taslıyordu,ölüm geldiğinde sanki kurtulacağını sandı,ölüm geldikten sonra ki Le İlahe ilallah hiçbir işe yaramaz,hadis-i şerifte ki kasıt henüz dünyada iken nefes alıyorken olan.

islamci

New member
elbette hayır,Firavun'un üzerine Kızıldeniz'in suları üzerine kapanırken meleği gördüğü an öyle inandım dedi,hadis-i şerifteki maksat,ölüm gelmeden önce demek,ölüm geldiğin kul dünyada olmaz,ölümden sonra ki kelime-i Tevhid ne işe yarar.Firavun da biliyorsu Allah'ın büyüklüğünü ama işine gelmiyordu zalim adam kabul etmiyordu dünyada büyüklük taslıyordu,ölüm geldiğinde sanki kurtulacağını sandı,ölüm geldikten sonra ki Le İlahe ilallah hiçbir işe yaramaz,hadis-i şerifte ki kasıt henüz dünyada iken nefes alıyorken olan.
anladım serhan kardeşim. burdaki mânâ son söz, o mânâya geldiği için öyle dedim.yani dünyadaki son söz den bahsediyo.

Üst Alt