Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Yetmişiki Fırka

bekir

sadece bir kul
Yönetici
72 fırka, Yüce Peygamberimizin ve ashab-ı kiramın bildirdigi hak yoldan ayrılan ve cehenenemlik oldukları hadis-i şerifde bildirilen sapık fırkalardır.

Yüce Peygamberimiz (s.a.s) buyurdu ki:
(İsrailogluları 71 fırkaya ayrıldı. Bunlardan 70`i cehennemlik oldu; ancak biri kurtuldu.)
(Hiristiyanlar da 72 fırkaya ayrıldı. Bunlardan 71' i cehennemlik oldu, ancak biri kurtuldu.)
(Bir zaman sonra benim ümmetim de 73 fırkaya ayrılır, bunlardan ancak bir tanesi kurtulur.)
Ashab-ı Kiram; bu bir fırkanın hangisi oldugunu sorunca:
(Cehennemden kurtulan fırka; benim ve ashabımın gitdigi yolda olanların fırkasıdır.) buyurdu.
72 fırkaya mensub olanlar:
Yüce Kur´an-ımızın bazı ayetlerını ve sevgili peygamberimizin bazı hadislerini yanlış anlayıp yorumlayanlar, yani EHL-i SÜNNET alimlerinin anlatıkları gibi inanmayanlardır.

Kimi aşırılıga saptı.
Kimi inkara yöneldi.
Kimi aklına kul oldu.
Kimi felsefeye yar oldu.
Kimi hıristiyan, bilhassa yahudilerin ağına düştü.
Kimi de zenginliğe güvenerek şımardı, sefahete daldı
Nicesi de İslam´da olmayan, hatta yasak olan şeyleri Hakk'dan gelendir dedi.

ve böylece azabı tadanlardan oldular. Bu nedenle, EHL-i SÜNNET inancını hiç unutmamak, ona dikkatle riayet etmek umulurki Allah'ın rızasına ulaşmanın en emin yoludur.

Mücahid

New member
Ehli sünnet bağlısı bir müslüman olarak bu tavrınıza katılmadığımı bilmenizi isterim.Bu bir asabiyetir.Tezinizi tersten okuyalım birde
Ehli sünnet olupta
1-Aşırı gidenler olmadımı
2-Ehli sünnetim deyip hal ve kaal ile inkara yönelenler yokmu
3-Ehli sünnetten hiçmi akılperest yoktur
4-Ehli sünnetten hiçmi feylesof yoktur
5-Hristiyan ve yahudi oyunlarına alet olup halkını inleten ne kadar çok zalim idareci var onlarda ehli sünnetteniz derler
6-Bu ülkede zenginliğine güvenerek şımaran ne kadarda çok ehli sünnet vardır bi düşünün
7-Koskoca ilahiyet proflarını bi düşünün hem ehli sünnet olup hemde nasıl fetvalar verdiğini

Sevgili bekir burada anlaşıması gereken şumudur anlamak istediğim için soruyorum.Ehli sünnet olsun ne olursa olsunmu?Bu mutlaka değildir.Peki bi insanın imanının sıhhati ehli sünnet olamasına mı bağlıdır.Yani akide olarak ehli sünnetten bazı noktalarda ayrılan insanları velev ki takvada hal ve kaal de çok ileri olsalar bile sapıklıkla tekfir etmek caizmidir.Küfür tek millet olmuşken müslümanların önünde duran bu tür ayrılıklar vahdetin en büyük engelleyicisi değilmidir.
Madem sadece kurtulanlar yani fırkai naciye ehli sünnettendir ,Ehli sünnet ve şia alimleri neden bir vahdet deklerasyonu yayınladılar. Selam ile

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Ehli sünnet bağlısı bir müslüman olarak bu tavrınıza katılmadığımı bilmenizi isterim.Bu bir asabiyetir.Tezinizi tersten okuyalım birde
Ehli sünnet olupta
1-Aşırı gidenler olmadımı
2-Ehli sünnetim deyip hal ve kaal ile inkara yönelenler yokmu
3-Ehli sünnetten hiçmi akılperest yoktur
4-Ehli sünnetten hiçmi feylesof yoktur
5-Hristiyan ve yahudi oyunlarına alet olup halkını inleten ne kadar çok zalim idareci var onlarda ehli sünnetteniz derler
6-Bu ülkede zenginliğine güvenerek şımaran ne kadarda çok ehli sünnet vardır bi düşünün
7-Koskoca ilahiyet proflarını bi düşünün hem ehli sünnet olup hemde nasıl fetvalar verdiğini

Sevgili bekir burada anlaşıması gereken şumudur anlamak istediğim için soruyorum.Ehli sünnet olsun ne olursa olsunmu?Bu mutlaka değildir.Peki bi insanın imanının sıhhati ehli sünnet olamasına mı bağlıdır.Yani akide olarak ehli sünnetten bazı noktalarda ayrılan insanları velev ki takvada hal ve kaal de çok ileri olsalar bile sapıklıkla tekfir etmek caizmidir.Küfür tek millet olmuşken müslümanların önünde duran bu tür ayrılıklar vahdetin en büyük engelleyicisi değilmidir.
Madem sadece kurtulanlar yani fırkai naciye ehli sünnettendir ,Ehli sünnet ve şia alimleri neden bir vahdet deklerasyonu yayınladılar. Selam ile

Sevgili Mücahid;
Bu metni, "asabiye" terimi ile nasıl ilişiklendirdiğini pek anlayamadım. Ve bu bir tez de değildir. Ancak katılıp, katılmamak tabii ki ihtiyarındadır.

Bir müslüman, ehli sünnet itikadı ile yaşar ve bunu becerebilirse, söz konusu olan, saydığımız durumların vehameti ile düçar olmaz. Eğer, ehli sünnetim, ama beceremedim bazı emirleri, usulleri de sapkın oldum derse, bu ehli sünnet itikadının meselesi değil, kişinin şahsi, nefsi, ayn'i meselesi olur.

Tabii ki, ehli sünnet olsun, ama ne olursa olsun değil, sadece ehli sünnet olsun, bu öncelikli temennimiz. Son noktaya gelirseniz eğer, bir hıristiyanı, bir ateiste tercih ederim.

İmanlı insan en doğru itikadı ehli sünnet yolunda bulur dostum. Ehli sünnetten daha itikadı üstün yoktur. Eğer öyle bir insan varsa, itikaden ehli sünnet yolundadır zaten.

Kişi, hal ve kaal olarak ileri ise, ehli sünnet yolundan sapmış ise, onun yaptığı ruhbanlık misali bir şey olur, ancak "azabı tadmak" ile tekfir edilmek aynı şey değildir, yine tersden okumaz isek...

Şimdi; küfr, zaten Hz. Adem den beri tek millet Mücahid Üstad. Küfrün her türlüsü İslam'a aykırı olduğuna göre, Hakk diyen taraf tek başına, diğer tüm gerisi bir millet olmak durumundalar. Vahdet deklarasyonu yayınlamak, Peygamberin emrinin üstünde bir hal değildir. Bu gün sapkınlığa düşmüş nice insanlar vardır. Hiç kimsenin şaşaalı kimliğine bakıp, yeni din, yeni usul, yeni yol ihdas etmesine akıl ve gönül bağlamamamız gerekir diyorum. En doğrusunu tabii Allah bilir.

Selam ile

Enver Ýstek

metin mete
Sevgili Mücahid;

Tabii ki, ehli sünnet olsun, ama ne olursa olsun değil, sadece ehli sünnet olsun, bu öncelikli temennimiz. Son noktaya gelirseniz eğer, bir hıristiyanı, bir ateiste tercih ederim.

İmanlı insan en doğru itikadı ehli sünnet yolunda bulur dostum. Ehli sünnetten daha itikadı üstün yoktur. Eğer öyle bir insan varsa, itikaden ehli sünnet yolundadır zaten.
Eminmisin Delil nedir?
Kurandan delil vermediysen Vehmindendir?
Sen öyle saniyorsun bekir kardes....

Hani bir cobana sormuslar Dünya ne kadar büyük diye?Coban demiski;

Ha bu gördügün düz ova ve birde su kocaman dag ...

Ya baska yokmu?

Demiski birde bizim dagin tepesindeki kayalik...

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Aleykümselam Ehli Furkan kardeş

Sen bu konunun beyyinelerini benden iyi bilirsin. Beyyinesini bulamazsan, reddiyesine bir beyyine sen yaz.

mhmt

New member
Fırka-i Naciye:

Allah’ın insanlar için seçip gönderdiği Din ortadadır. Onu anlamanın, onu yaşamanın yolu ve şekli Hz. Muhammed’in sünnetinde ortaya çıkmıştır. Peygambere samimiyetle tabi olan sahabeler ve onları ihlaslı bir şekilde izleyen Islâm bilginleri o dinin anlaşılması için çalıştılar, çaba gösterdiler. Iyi niyetli olanların farklı görüşleri, farklı ictihatları dinde ayrılık değil, dinde kolaylıktır. Dinde ayrılık olan şey özellikle Islâm’ı anlama noktasında ve inanç konularındadır. Öyleki ortaya çıkan fırka, başta inanç konuları olmak üzere, Islâmın dünya, hayat ve Ahiret görüşünde çok farklı, bir başka fırkadan çok ayrı, sahabelerin Peygamberden öğrendikleri dinden çok uzak ise; bu dinde fırkalaşmadır.

Islâm’ı Kur’an’da anlatıldığı, Peygamberimizin tebliğ ettiği ve yaşadığı, sahabelerin ve doğru yolda olan selefin (sahabeyi izleyen ilk nesillerin) uyguladığı gibi anlayıp-yaşayanlar, Islâma samimiyetle bağlananlar, ihlasla amel işleyenler, Islâmı kendine değil de fikrini, davranışlarını, ahlâkını, sistemini, düzenini, dünya görüşünü, hükümlerini ona uygun hale getirmeye çalışanlar fırka-i naciyedir. Islâmın bir kısmını alıp bir kısmını terkedenler, onu kendi pozisyonuna uyduranlar, ya da kendi konumunu desteklemek için ondan yararlananlar, onu bir kavmin, bir bölgenin ya da geçmiş zamanların hayat düzeni sananlar, onu bir ilâhí hayat proğramı değil de bir ahlâk ve kültür sayanlar, ona inandığını iddia ettiği halde, hayata yön veren bütün hükümleri başka kaynaktan alanlar; kurtulmuş fırka, kurtulmuş kimse olamazlar.

her zaman Allah'u Alem tabiki..

selametle..

Enver Ýstek

metin mete
Aleykümselam Ehli Furkan kardeş

Sen bu konunun beyyinelerini benden iyi bilirsin. Beyyinesini bulamazsan, reddiyesine bir beyyine sen yaz.

Konuyu acan ve yazan sensin buyur yaz hangi ayetler senin bu iddiani destekliyor?Hangi Allahin beyyinesi Fikra-i Naciye diyor?Hangi ayet fikralari mesru kiliyor?Sen destekleyenleri yazki yazinla mutmain olalim degilmi Ehli Sünnet Kardesim..

sinang

New member
Değerli kardeşim,ebu hanife r.a ve şafii r.a başta olmak üzere ehli sünnet çok mümtaz şahsiyetler yetiştirmiştir,Allah nur için de yatırsın.
islam aleminde İttihata bu şahsiyetler çok önemli katkılarda bulunmuşlardır.
Önemli olan bir gruba üye olmak değil doğru ve güzele koşmaktır,birlik ve beraberlikte bu yarışta bizlere lazımdır.
Bu sahih hadisi bizlere duyurup,ikaz ettiğin için teşekkürler.Allah razı olsun.kardeşim.

Caferi

Forum Þairi
Web sitesi
www.websitetasarim.com
Selamun aleykum,

Ben de bir zamanlar bekir kardeşin söylediklerinin aynısını şia' için düşünüyordum.

Allah(c.c.)' e şükürler olsun ki, benim doğru insanlarla oturup kalkmamı nasib etti.

Üstünlük ve kurtuluş, itikad ile değil, iman ve ameller iledir.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Konuyu acan ve yazan sensin buyur yaz hangi ayetler senin bu iddiani destekliyor?Hangi Allahin beyyinesi Fikra-i Naciye diyor?Hangi ayet fikralari mesru kiliyor?Sen destekleyenleri yazki yazinla mutmain olalim degilmi Ehli Sünnet Kardesim..

Sevgili metin

ben bazı delillere dayanmışım ve yazmışım. Eğer sen reddediyorsan, reddinin ispatlarını, senin çok kullandığın deyimle, beyyineni getir. Mutmain olman konusu ise, ne benim vereceğim beyyine ile, ne de bir başkasının vereceği beyyine ile mümkün değil. Bu senin inanmak istemediğin bir mevzuu çünkü.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Selamun aleykum,

Ben de bir zamanlar bekir kardeşin söylediklerinin aynısını şia' için düşünüyordum.

Allah(c.c.)' e şükürler olsun ki, benim doğru insanlarla oturup kalkmamı nasib etti.

Üstünlük ve kurtuluş, itikad ile değil, iman ve ameller iledir.

Sevgili Caferi

İtikad ve iman aynı şeydir. İkisi de inanmak demek. Birisi inanmak, birisi gönülden inanmak demektir

Ehli sünnet itikadı, markalanmış, özel bir takım hususiyetlerle donatılmış bir inanç mevzuu da değildir. Allah'ın Kur'an ı ve Peygamber Efendimizin sünnetinin doğru yorum ile beyanıdır.

Tabii ki bu beyana inanmak ve buna göre de amel etmek... Amelsiz iman? Allah bilir nereye kadar...

Enver Ýstek

metin mete
Sevgili metin

ben bazı delillere dayanmışım ve yazmışım. Eğer sen reddediyorsan, reddinin ispatlarını, senin çok kullandığın deyimle, beyyineni getir. Mutmain olman konusu ise, ne benim vereceğim beyyine ile, ne de bir başkasının vereceği beyyine ile mümkün değil. Bu senin inanmak istemediğin bir mevzuu çünkü.

EL INSAF,Bekir su asagidaki yazina bir bak ne beyyinesi ne delili Allah Askina neye dayanmissin ben diyeyim sadece Hevana..

72 fırka, Yüce Peygamberimizin ve ashab-ı kiramın bildirdigi hak yoldan ayrılan ve cehenenemlik oldukları hadis-i şerifde bildirilen sapık fırkalardır.

Yüce Peygamberimiz (s.a.s) buyurdu ki:
(İsrailogluları 71 fırkaya ayrıldı. Bunlardan 70`i cehennemlik oldu; ancak biri kurtuldu.)
(Hiristiyanlar da 72 fırkaya ayrıldı. Bunlardan 71' i cehennemlik oldu, ancak biri kurtuldu.)
(Bir zaman sonra benim ümmetim de 73 fırkaya ayrılır, bunlardan ancak bir tanesi kurtulur.)
Ashab-ı Kiram; bu bir fırkanın hangisi oldugunu sorunca:
(Cehennemden kurtulan fırka; benim ve ashabımın gitdigi yolda olanların fırkasıdır.) buyurdu.
72 fırkaya mensub olanlar:
Yüce Kur´an-ımızın bazı ayetlerını ve sevgili peygamberimizin bazı hadislerini yanlış anlayıp yorumlayanlar, yani EHL-i SÜNNET alimlerinin anlatıkları gibi inanmayanlardır.

Kimi aşırılıga saptı.
Kimi inkara yöneldi.
Kimi aklına kul oldu.
Kimi felsefeye yar oldu.
Kimi hıristiyan, bilhassa yahudilerin ağına düştü.
Kimi de zenginliğe güvenerek şımardı, sefahete daldı
Nicesi de İslam´da olmayan, hatta yasak olan şeyleri Hakk'dan gelendir dedi.

ve böylece azabı tadanlardan oldular. Bu nedenle, EHL-i SÜNNET inancını hiç unutmamak, ona dikkatle riayet etmek umulurki Allah'ın rızasına ulaşmanın en emin yoludur.

Ilahi bekir dayandigin sey belli olmayinca bos söz gibi olmamasi icin delil istemistik...

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Güzel Kardeşim

Senin için boş söz olsun, sen boş söz de, hiç gocunmam. Bilsem ki inanansın, sabaha kadar sana delil toplar, sunarım. Ama nasıl olsa reddetmek adına, her şeye bir bahane bulabilirsin. O kadar müçtehidlere inanmamış seni, benim acz kalemim ile doyurmak mümkün değil. Burada inanan insanlarla bildiklerimizi paylaşıyoruz. Yazdıklarımızda hata var ise, sende İslamiyet adına hatayı düzelt.

Enver Ýstek

metin mete
Güzel Kardeşim

Senin için boş söz olsun, sen boş söz de, hiç gocunmam. Bilsem ki inanansın, sabaha kadar sana delil toplar, sunarım. Ama nasıl olsa reddetmek adına, her şeye bir bahane bulabilirsin. O kadar müçtehidlere inanmamış seni, benim acz kalemim ile doyurmak mümkün değil. Burada inanan insanlarla bildiklerimizi paylaşıyoruz. Yazdıklarımızda hata var ise, sende İslamiyet adına hatayı düzelt.

Ya Bekir kardesim sen yaz eger ben kabul etmez isem kabul eden cikar diye yaz.Demekki senin Müctehitlerin beni doyuramamislar inandiramamislar(Gerci otuz yil inandim arkalarinda ama)sen en azindan bir dene...sen yazki ben gördüklerimi sana söyleyeyim böyle delilsiz olunca cevapta böyle lafta kaliyor...

Ebu Zerr

New member
Şu yetmiş üç fırka hadislerine bakalım...
Hadisin iki varyantı var...
Birinde kurtuluşa erecek olanlar "cemaat" diye geçmektedir...
Diğerinde kurtuluşa erecek olanlar "Rasulullah (sav)'ın ve ashabının yolundan gidenler" diye geçmektedir...
Dolayısıyla ümmet şuurunu koruyan ve gözeten her müslüman cemaattedir, "Rasulullah (sav) ve ashabının yolundan gidiyorsa" kurtuluşa ermiştir...Zaten Rasulullah (sav) Ümmetim demektedir, diğer fırkalar için de...

Caferi

Forum Þairi
Web sitesi
www.websitetasarim.com
Sevgili Caferi

İtikad ve iman aynı şeydir. İkisi de inanmak demek. Birisi inanmak, birisi gönülden inanmak demektir

Ehli sünnet itikadı, markalanmış, özel bir takım hususiyetlerle donatılmış bir inanç mevzuu da değildir. Allah'ın Kur'an ı ve Peygamber Efendimizin sünnetinin doğru yorum ile beyanıdır.

Tabii ki bu beyana inanmak ve buna göre de amel etmek... Amelsiz iman? Allah bilir nereye kadar...

Saygıdeğer abim, Şia' da gerçek ehli sünnet biziz der. Peygamberin sünnetini onun pak ve temiz ehlibeytinden gelen imamlardan öğrendik diyor. Dolayısıyla gerçek Ehli'sünnet Şiadır.

Diğer bütün fırkalar da, her biri gerçek sünneti yaşadığını iddaa eder.

Dolayısı ile gerçek sünneti yaşadığını iddaa eden kişi bunun kanıtını getirmelidir.

Konuyu tartışma boyutuna çekmek istemiyorum, zira tartışmak ta istemiyorum.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Saygıdeğer abim, Şia' da gerçek ehli sünnet biziz der. Peygamberin sünnetini onun pak ve temiz ehlibeytinden gelen imamlardan öğrendik diyor. Dolayısıyla gerçek Ehli'sünnet Şiadır.

Diğer bütün fırkalar da, her biri gerçek sünneti yaşadığını iddaa eder.

Dolayısı ile gerçek sünneti yaşadığını iddaa eden kişi bunun kanıtını getirmelidir.

Konuyu tartışma boyutuna çekmek istemiyorum, zira tartışmak ta istemiyorum.

Değerli dostum

Dediğin doğrudur, herkes "benim" der. Olmazsa olmazlar vardır. Allah'ın, Kur'an'ın, Peygamberin bir-beş-on emrini yapmayan, günahkar olur, inkar eden ise kafir. Bu iş bu denli açık ve hassastır.

Tartışılması gereken bir şey var ise tartışmak gerekir ama ben de bu konunun kaşınmasını çok istemiyorum. Ama iddianın, delillerin, izahların eksikliğinden değil, biz yazdık, bir hadistir yazdığımız, sahihtir de. Reddeden, reddiyesine delil getirecek, hepsi bu.

Selam ile

Üst Alt