Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Yazı tura ile din seçimi

grafiker

New member
Bu yaşıma kadar (27) hanifi meshebine mensup müslüman olarak yaşadım ve halen daha müslümanım. Yaklaşık 3 yıldır Luther meshebine mensup norveçli Hrstiyan sevgilim(kız arkadaşım) var. İkimizinde dini bilgileri sadece doğmuş olduğumuz ülkede ki geleneklere ve aile büyüklerine ve toplumun davranışlarına dayalı. O kadar çok ortak noktamız varki; ikimizin de diğerinin dini hakkında en ufak bir şey bilmiyor olmamız en büyük ortak noktamız, ikimizinde cehenneme (veya cennete) gidecek olması ortak noktamız, ikimizinde gerçek dini(islam veya hristiyanlık) kabul etmememiz bir diğer ortak noktamız. Bunu örneklerle çoğaltabiliriz.

Ne benim ailem ne de onun ailesi en ufak bir tepki göstermedi farklı dinlerden olduğumuz için. Bizde çok fazla sorun yapmıyoruz hatta hiç sorun yapmıyoruz. Ben nispeten kendi açımdan paçayı yırtıyorum çünkü bildiğim kadarı ile islamiyette diğer dinlere mensup kadınlarla evlenebiliyorsun.

Ama bir yerde yanlışlık yapıyoruz ya o yanılıyor ya ben yanılıyorum. ama %100 doğru olan bir şey var ikimizden biri (belki de ikimizde) günahkar. O kadar iyiliksever, masum, anlayışlı etc.. tarif etmem inan çok zor, hatta çok bazı müslümanların sadece kendilerinde var sandıkları değerlere çok daha fazlasıyla sahip. İyi bir dindar hrıstiyan mıdır, hayır.Bu duyguların aynısını onunda benim için beslediğini biliyorum.

Forumlarda herkes kendi dinini savunuyor, Her iki dinde de çok iyi insanlar mevcut, çok kötüleri de var. Bu durumda o dine mensup insanların iyi veya kötü olması o dini yansıtmıyor. Her iki dinde de çok kültürlü ve bilgili insanlar mevcut, Bu durumda kültürlü ve bilgili insanlarda dinin ölçüsü olamıyor. Çok zeki insanlar da var her iki dinde. o zaman zekilikte bir ölçü değil.

Hrıstiyan bir eşimin olmasından ve bir müslüman olarak onla yaşamaktan herhangi bir gocunma veya övünme duygusuna sahip değilim. Hayatım boyunca da bunu sorun yapmam kendime. Ama sahip olduğumuz dinler diğerini günahkar olarak niteliyor. Ne eşimin günahkar olabilmesini aklıma izah edebiliyorum ne de kendimin. Eğer ben müslüman o da hrıstiyan ise ve bu dinlere mensupsak, Öldükten sonra asla ikimizden biri Cennetin yolcusu olmayacak.

Bildiğim kadarıyla dünyanın büyük çoğunluğu hrıstiyan ve bu hrıstiyanların hepsi haklı olarakta beni kendi dinlerine davet edecek ve kendilerince bu paradoks gibi gözüken sorunu halledecek. Bir o kadara yakın da kendimde dahil olmak üzere dünya da müslüman var, onlarda eşime zamanla islamiyeti öğretip onu islama yöneltmeye çalışmamı tavsiyede bulunacak ve bunun sonucunda benimde çok büyük sevap işlyeceğimi söyleyerek kendilerince bu sorunu çözecekler.

Hiç bir zaman iki Tanrıyı da memnun edemeyeceğiz. o müslüman olursa bir nevi kumar oynayacak, ben hrıstiyan olursam ben kumar oynayacağım, bu şekilde kalırsakta kumara devam edeceğiz.
Muhtemelen de bu şekilde müslüman ve hristiyan olarakta yaşamaya devam edeceğiz.

Sorum ise çok basit; onun müslüman olması için bir/bir kaç sebep verebilecek her hangi bir hrıstiyan.... veya benim hrıstiyan olmam için herhangi bir/birkaç sebep verebilecek müslüman var mıdır ?
Saygılar.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Sorum ise çok basit; onun müslüman olması için bir/bir kaç sebep verebilecek her hangi bir hrıstiyan.... veya benim hrıstiyan olmam için herhangi bir/birkaç sebep verebilecek müslüman var mıdır ?
Saygılar.

Soru kısmını tam olarak anlayamadık galiba... Biraz daha açabilirmisiniz?

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
Tavsiyem öncelikle müslümanligi siz cok iyi ögrenin ve uygulayin. Beraberken camiye gidin ve namaz kilin. Allah-u Teala yi sevdiginizi ve onun elcilerinide sevdiginizi gösterin. Önemli olan sizsiniz. Siz yasayin ve onun bu konuda bilgilenmesine vesile olun. Takdir Allahtan. O kisinin müslüman olma gibi bir zorunlulugu yok toplumsal yasama acisindan ama sizin kendi müslümanliginizi yasama gibi bir zorunlulugunuz var. Bir kadinin bir erkegi sevmesi icin o erkegin o kadindan güclü bir yaninin olmasi gerekir. Kadinlar güclü erkekleri severler ve güc lanse ettigi takdirde sizi örnek alacagi veya benimseyecegi duygusalliklarla doludurlar. Dedigim gibi önce siz ögrenin ve yasayin. Sonra Allaha duydugunuz sevgiyi anlatin ve Peygamberlere duydugunuz sevgiyi anlatin. Bu sevginin kalbinizdeki yerini anlatin. Bir insani dahi sevmesi icin insanin kalbinin nasil yaratildigini anlatin. Sevgiyi anlatin. Yani bu ilk önce sizde zuhur ettikce sizin gözlerinizde sizin hal ve hareketinizde anlatacaktir. Insanlar cenneti arzuluyorlar ama bu arzulari icin hicbirsey yapmiyorlar. Bugün bir kisinin müslüman olmasina vesile olan dogup batan günesten daha hayirlidir diyor Resulullah. Dünyadaki hristiyanlarin kalabaligi ya da müslümanlarin kalabaligi önemli degildir. Unutmayin yasantiniz tesadüf te degildir ve o kisiyi tanimaniz asla tesadüf degildir. Bu yüzden umarim bu durum hal ikiniz üzerinde de en hayirlisiyla sonuclanir. Rabbim yasantinizda size SABIR ve güc versin ve iman nuruyla nurlandirsin.

Kalpteniman

New member
Web sitesi
www.kalpteniman.com
Grafiker rumuzlu kardeşim, İçinizdeki imanın verdiği hareket ile Ruhunuzun sıkıntı içinde
olduğu kanaatindeyim. Son peygamberin getirdiği son dine mensub olduğunuz için de,
çok büyük mesuliyet taşıyorsunuz. bu hususlarda bilgi sahibi olduğunuz belli.
Yanlız biz size yine de bir kaç tavsiyede bulunmadan edemiyeceğiz.
Şöyleki; eğer siz eşinize İslam dinini sevdirir onun İslamla şereflenmesine vesile
olursanız H.z. Allahın çok büyük lütuflarına nail olursunuz.
Eğer umursamaz gevşek davranır nefsinize uyarsanız, Şu çabuk geçen dünyayı keyfinize
göre yaşayıp bitirirseniz, Size emanet olan eşinizin ve ondan dünyaya gelen yavrularının
hesabını Ahirette zor verirsiniz. Biz burada viyanada kırk senedir bu evliliklere şahidiz,
Ne hazindir ki Avusturyalı gelinlerimiz kısa zaman sonra müslüman oluyorlar hatta tesettüre giriyorlar kuran öğreniyor namaz kılıyorlar. Fakat Türk olup müslüman olan
eşleri evlendikleri yabancı eşlerine iyi örnek olmuyorlar kahve disko hayatına devam
edip eşlerini şaşkına çeviriyorlar. Hatta hiç unutmam dini nikahını kıydığım böyle bir
evliliğin devamında Avusturyalı gelin kızımız bana şöyle dert yandı. Ben müslümanlığın
ilk şartı olarak namazın mecbur olduğunu öğrendim ve namaza başladım eşim ise
hiç kılmıyor. Alkol yasak fakat eşim içiyor. deyince ona verecek cevap bulamadım.
Fakat öyle evliliklere de şahit oldum ki, Geçen sene gerçekleşti. Çok yakın bir dostumun
kızı hosteslik yapıyor ve bir Avusturyalı genç ona evlilik teklfi yapıyor. Netice kızımız ona
müslüman olursa evlenebileklerini söylüyor o da kabul edince ilk olarak sünnet oldu ve
kelmei Şahadet getirdi Dini nikahını kıydık resmi nikahı da oldu bu sene yavruları da oldu
Hatta damadımız Adını da değiştirdi türk adı aldı. Böyle enteresan olaylar yaşıyoruz.
Bir türk gencini de yine avusturyalı hanımla evlendirdik, Hanımı ile din meselelerinde hiç
ilgilenmedi Hanımı Hristiyan kaldı müslüman olmadı zaten kendinin de dinin emirleri ile ilgisi
yoktu. İki erkek çocukları oldu iki din kültürünün arasında şaşkına döndüler. Şimdi ise
ayrıldıklarını duyduk.
Size tavsiyem zorlamaksızın hoş görülü davranarak dinimizi sevdirin ve h.z. Allahın Rızasını
kazanmak için onu islam ile şereflenmesine vesile olun. İnşaallah dünyaya gelecek
yavrularınız da müslüman olarak yetişirler. Çünkü hepimiz biliyoruz ki, bizim ilk öğretmenimiz annelerimizdir.

H.Z.Allah yar ve yardımcın olsun İnşaallah. Selamı Aleyküm.

grafiker

New member
Soru kısmını tam olarak anlayamadık galiba... Biraz daha açabilirmisiniz?
Esasında cevabı olmayan bir soru olduğunun farkındayım. Sadece içinde bulunduğum duygu ve psikolojik durumu paylaşmak istedim ve en azından yurt dışında hrıstiyanların yoğun olduğu bölgelerde bunun gibi olaylar daha fazladır diye düşünüyorum ve bunun gibi durumlarla karşı karşıya olanlardan fikir almak ve dinlemek istedim. Eşinin ne kadar iylik sever ve bir çok sevabı(bizim dinimize göre) işleyen ( sigara, içki içmez, yardımsever vs..)biri olduğu halde günahkar olduğunu düşünmek içimi acıtıyor.
Bu arada yazımdaki çelişkili ifadeleri ve örneklemeleri bilerek kullandım ve müslümanlığımdan her zaman gurur duydum ve en ufak şüphe yok içimde. Ama dışarıdan bakmaya çalıştığında bu çelişkileri görebiliyorsun.

Üst Alt