Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Yarım gerçek yarım yalan rüya

Shadowxxy

New member
Bu konuyu araştırmama rağmen bir cevap bulamadım;
Ben rüyamda 10 senedir görmediğim bir arkadaşımı gördüm,bir arkadaşınla konuşuyordu;ve Shadowxxy'i öldürücem diyordu.Bende öldürülme takıntısı vardır,ilaç kullanıyorum.Ertesi gün sokağa çıktım,o 10 senedir görmediğim arkadaşımı gerçekten gördüm aynı pozisyonda ve rüyamda gördüğüm diğer kişiyle konuşuyordu.Rüyamın bu kısmı çıktığı için,diğer kısmıda mı doğru,beni öldürücekler mi diye kaygılanmaya başladım.

Nette gördüğüm kadarıyla bazı insanlar bu tarz rüyalar görmüşler;mesela bir kadın banka soygunu görmüş rüyasında,ve o soygunda öldürülmüş rüyasına göre,ertesi gün bankaya gidiyor ve soygun yapılıyor ama kimse öldürülmüyor.

Rüyamın büyük kısmı gerçek çıktı,diğer,benim ölmemle-takıntımla- ilgili kısmımda gerçek mi çıkıcak demek bu?Eğer cevabınız hayırsa,Allah,veya melekleri neden bu tarz büyük bir kısmı çıkan rüyayı bana gösterip beni aşırı kaygılandırdılar?

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Aşağıda ki izahların size yardımcı olacağı kanaatindeyim inşaallah...

Rüyada çeşitli hikmetler vardır. Kimi için bir müjde, kimi için bir ikazdır. Kur'an-ı kerimde rüya ve tabiri ile ilgili bilgi vardır. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

(Güzel rüya müjdedir.) [İbni Cerir]
(Salih rüya rahmani, karışık rüya şeytanidir.) [Buhari]

(En doğru rüya seher vakti görülendir.) [Beyheki]
(Kıyamet yaklaştığında, Müslümanın rüyası ekseriya yalan çıkmaz.) [Müslim]

(Sözü doğru olanın, sadık kimselerin rüyası da doğru çıkar.) [Buhari]
(Gündüz görülen rüyalar doğru çıkar.) [Hakim]

(Rüyada kadın görmek hayra, deve korkuya, süt dine, yeşil Cennete, gemi kurtuluşa, hurma rızka delalet eder.) [Ebu Ya’la]

Rüya tabiri, ilim işidir. Herkes tabir edemez. Hele günümüzde bu ilmi bilen yok gibidir. Rüyalarımızı, anlatacaksak, bilhassa güzel olanları salih kimselere anlatmalıdır. Çünkü salih kimse, rüya tabir ilmini bilmese de, hayra yorar, ondan zarar gelmez. Kötü, karışık rüyaları kimseye anlatmamalı! Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

(Kötü rüya gören kimseye söylemesin, şeytandan da Allahü teâlâya sığınsın.) [Müslim]

(Kötü rüya gören uyanınca sol tarafına üç defa tükürüp, şeytanın şerrinden Allahü teâlâya sığınsın. Bu takdirde rüya, ona zarar vermez.) [Müslim]

(Güzel rüya gören, hemen Allahü teâlâya hamd ve şükretsin! Kötü rüya gören, Allahü teâlâya sığınsın, rüyasını kimseye anlatmasın! O zaman rüyanın ona zararı olmaz.) [Dare Kutni]

(Rüyada başım kesildi, tabiri ne) diye sorana, Peygamber efendimiz buyurdu ki: (Bu şeytanidir. Kötü rüyayı, anlatmayın! Şeytandan Allahü teâlâya sığının!) [Müslim]

(Rüyasında hoşa gidici güzel şeyler gören, görüşü isabetli salih birine anlatsın! O da hayra yorsun!) [Beyheki]

Bir kadın, gördüğü rüyayı Peygamber efendimize anlatır. (Yanında olmayan birine [kocana] kavuşursun) buyurur. Kocasına kavuşur. Başka bir zaman aynı rüyayı görür. Başkalarına tabir ettirir. Onlar da, (kocan ölecek) derler. Dedikleri gibi olur.

Onun için rüyayı hayra yormalıdır! Rüya iyi ise, (hayırdır inşaallah) demeli, kötü ise, (Allahü teâlâ bu rüyanın şerrinden seni muhafaza etsin) demelidir! (Bostan)

Rüya tabiri ile rüya anlaşılmaz. Rüya birçok hâle ve duruma göre değişir. Bazıları şöyledir:

1- Aynı rüya yorumlanışa göre değişir.
2- Yaşlı - genç olmaya göre değişir.
3- Zengin - fakir olmaya göre değişir.
4- Kadın - erkek olmaya göre değişir.
5- Salih - fasık ve bid'at ehli olmaya göre değişir.
6- Âlim - cahil olmaya göre değişir.
7- Gece, gündüz ve seher vakti görmeye göre değişir.
8- Abdestli abdestsiz, cünüp olmaya göre değişir.
9- Günlere, aylara, mevsimlere, göre değişir.
10- Aç - tok yatmaya göre değişir.
11- Hasta veya sağlam olmaya göre değişir.
12- Evli - bekâr olmaya göre değişir.
13- Âmir - memur olmaya göre değişir.
14- Misafir, yolcu, mukim olmaya göre değişir.
15- Mesleğine göre değişir.

Daha başka sebepler rüyaya tesir eder. Rüya tabir kitapları yanıltıcı olur.

esmer

New member
Rahmani rüyalarda Yüce Allah kullarına bir işaret vermek için bazı görüntüler gösterir.

Şeytani rüyalarda ,şeytan insanlara o gününü sıkıntılı geçirmesi ve vesvese vermesi için bazı görüntülere sebep olur.

Psikoljik rüyalar ise;İnsanların bilinçaltındaki duyguları,kaygıları ve korkuları ya da günlük yaşantısında yaşadıklarının rüyalara yansımasıdır.

Ebû Katâde radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre, Nebî sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Sâlih rüya –bir rivayete göre güzel rüya– Allah’tandır. Fena rüya da şeytandandır. Kim hoşuna gitmeyen bir rüya görürse, sol tarafına üç defa üflesin ve şeytandan Allah’a sığınsın. O takdirde o rüya kendisine zarar vermez.”

* Görülen rüya çirkin ve korkunç olunca sol tarafa üç defa tükürmek o rüyada hazır bulunan şeytanı kovalamak ve onu hor hakir görmek aşağılıklardan olduğunu kabul etmek gereğindendir. Sol taraf sevilmeyen, hoşlanılmayan ve şeytanın çoğunlukla o taraftan gelebileceği inancından dolayıdır. Tükürmeden sonra hemen Allah’a sığınılması tavsiye ediliyor. Biz de öyle yapıp Allah’tan gafil olmadığımızı ortaya koymalıyız

Rüyanızın bir kısmının çıkmış olması tamamının çıkacağı anlamına gelmez.Sizin bu tarz takıntılarınız olduğu için rüyanızıda etkilemiş olabilir ya da şeytan size sıkıntı vermeye çalışmıştır.Rüyaların sonuçlarıda yorumlarla da alakalıdır.

mesafe

New member
Bu konuyu araştırmama rağmen bir cevap bulamadım;
Ben rüyamda 10 senedir görmediğim bir arkadaşımı gördüm,bir arkadaşınla konuşuyordu;ve Shadowxxy'i öldürücem diyordu.Bende öldürülme takıntısı vardır,ilaç kullanıyorum.Ertesi gün sokağa çıktım,o 10 senedir görmediğim arkadaşımı gerçekten gördüm aynı pozisyonda ve rüyamda gördüğüm diğer kişiyle konuşuyordu.Rüyamın bu kısmı çıktığı için,diğer kısmıda mı doğru,beni öldürücekler mi diye kaygılanmaya başladım.

Nette gördüğüm kadarıyla bazı insanlar bu tarz rüyalar görmüşler;mesela bir kadın banka soygunu görmüş rüyasında,ve o soygunda öldürülmüş rüyasına göre,ertesi gün bankaya gidiyor ve soygun yapılıyor ama kimse öldürülmüyor.

Rüyamın büyük kısmı gerçek çıktı,diğer,benim ölmemle-takıntımla- ilgili kısmımda gerçek mi çıkıcak demek bu?Eğer cevabınız hayırsa,Allah,veya melekleri neden bu tarz büyük bir kısmı çıkan rüyayı bana gösterip beni aşırı kaygılandırdılar?

Kendiniz söylüyorsunuz ya takıntım var die yani şeytani olabilir sizi korkutma amaçla yaklaşmış olabilir ama hani o 10 yıl önce gördüğünüz arkadaş sizin gerçek hidayetinize vesile olacak olabilir inşallah nefsin arzu ve istekleri ölür ve siz gerçek manada kalbiniz hayat bulur...o konuştuğu arkadaşta size bunun için yani hidayet için dua eden kalben destekleyen olabilir kim bilir ALLAHU A'LEM..ayrıca rüyayı hep hayra yorun ölede yapıyorsunuzdur inş...

Shadowxxy

New member
Öncelikler teşekkürler yorumlarınız için:)
Evet bende psikolojik durumum rüyayı etkiledi diye düşünüyorum,fakat dini açıdan yaklaşınca sorunum şu oluyor;Sizinde verdiğiniz rüya bilgilerinde:
-rüya ya şeytandandır,ya Allah tandır,yada bilinçaltındandır.Benim rüyamın sadık kısımıda var,gelecekteki olayları gördüm;fakat aynı rüyada bilinçaltı veya şeytani kısmıda var.
Yani 3 rüya kategorisinden 1'ine uymuyor,3üde karmaşık sanırım.
Ben buna 2 cevap düşündüm;
1-Şeytanın işidir diye düşündüm,şeytan bana gelecekten resimler göstererek rüyamdan daha çok korkmamı sağlamış olamaz mı acep?
2-İslam alimleri rüyaları,kendilerine gelen örneklere göre cevaplıyorlar,benim rüyamın benzerini gören(yarısı çıkıp yarısı çıkmayan) insanlar az oldukları için bu konuda bir kategorilendirmeye gitmemiş olabilirler sanırım.

Üst Alt