Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Yaratilişin Gayesi

Enver Ýstek

metin mete
Acaba insan boş yere mi yaratılmıştır.
Kesinlikle hayır.
Aklı selimin kabulde tereddüt etmediği ilk gerçek budur.
İnsanın mutlaka bir yaratılış gayesi, bir varlık sebebi vardır.
Rabbimiz, selim akıl sahiplerine bu ilk gerçeği kat’i bir ifadeyle hatırlatır.
Allah (c.c) şöyle buyuruyor:
“Bizim, sizi boşuna yarattığımızı ve bize geri döndürülmeyeceğinizi mi sandınız?”(Mü’minun: 115)
“Göğü, yeri ve bunların arasında bulunan şeyleri boş yere yaratmadık” (Sad: 27)
“Biz gökleri, yeri ve ikisi arasında bulunanları bir oyun ve oyalanma konusu olsun diye yaratmadık.”(Duhan: 38)
“Bizim sizi boş yere, bir oyun ve eğlence olarak yarattığımızı ve sizin gerçekten bize döndürülmeyeceğinizi mi sandınız?” (Mü’minun: 115)
“İnsan kendinin başıboş bırakılacağını mı sanıyor?” (Kıyamet: 36)
O halde niçin, hangi gaye için yaratılmıştır insan?
Vahy-i ilahi, insanoğlunu bu amansız soru sağanağından kurtarır ve beşer aklına huzur ve sukun veren gerçekleri, tatmin edici cevapları açıklar.

“Ben, cinleri ve insanları
ancak bana ibadet (itaat-kulluk) etsinler diye yarattım.” (Zariyat: 56)

“Muhakkak ki sizi biraz korku, biraz açlık, birazda mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltmekle imtihan edeceğiz. (Ey Muhammed) sabredenleri müjdele” (Bakara: 155)

NoT;Birdahaki görüsmeyi bekleyemedim.

türkmani

New member
Hiç bir şey kainatta maksatsız ve gayesiz yaratılmamıştır.Ancak biz bu yaratılmışların bazılarının maksat ve gayesini biliyoruz,anlıyoruz.
Allah cc öyle bir tecelli ile insan dediğimiz varlığı yaratmış,eşref-i mahluk-yaratılmışların en şereflisi-olarak onu seçmiş ve merkez olarak da insanı tayin etmiş.

"İncire,zeytine,Sina dağına ve şu emin beldeye yemin olsun ki ,biz insanı en güzel biçimde yarattık."(tin suresi)

Yaratılmışların en şereflisi olan bu varlık,yiyecek,içecek,giyinecek,ev yapacak,zengin olacak... kısaca insan bu ve benzeri şeyleri yapması için yaratılmışsa,o zaman Allah ın bunu böyle mükemmel bir şekilde yaratmasına gerek olmazdı.çünkü bu alemde bu saydıklarımızı yapan başka canlılar da var.
İnsanın yaratılış maksadı Allah a mükemmel bir kul olmaktır.

Enver Ýstek

metin mete
“Allah’a ibadet edin. O’na hiçbir şeyi ortak koşmayın.” (Nisa: 36)

“O, hanginizin daha güzel amel yapacağınızı sınamak için ölümü ve hayatı yaratandır. O, mutlak güç sahibidir, çok bağışlayandır.” (Mülk: 2)
“O hanginizin amelinin daha güzel olacağı hususunda sizi imtihan etmek için, arşı su üzerinde iken, gökleri ve yeri altı günde yaratandır.” (Hud: 7)
“Her nefis ölümü tadacaktır. Sizi bir imtihan olarak hayır ile de şer ile de deniyoruz. Ancak bize döndürüleceksiniz.” (Enbiya: 35)
“Biz insanların hangisinin daha güzel amel edeceğini deneyelim diye yeryüzündeki herşeyi onun süsü kıldık” (Kehf: 7)

radikal

New member
“Ne boş bir laf işitirler orada ne de günaha sokacak bir şey.” (Vakıa :25)
“Sadece "selam, selam!" denir.” (Vakıa: 26)

Sevgili metin mete; hoş geldin safa getirdin. Seni Allah'ın (cc) selamı ile selamlıyorum.

Enver Ýstek

metin mete
“Ne boş bir laf işitirler orada ne de günaha sokacak bir şey.” (Vakıa :25)
“Sadece "selam, selam!" denir.” (Vakıa: 26)

Sevgili metin mete; hoş geldin safa getirdin. Seni Allah'ın (cc) selamı ile selamlıyorum.

VeAleyKümselam,RadikalIslam KardesimHos bulduk sefalar bulduk.

Söylemesende bilirim ben seni
Yalanin yoktur riya olmaz sende
Selamin aldim karsiligi cennette
O gönülki gah elif olur bensiz uzakta
Ben kendimi hicledim Kara olan o sevdada.

Cok Üzgünüm Izinde görüsemedim cok istememe ragmen..Rahmana emanet ol..Selam,Selam....

Enver Ýstek

metin mete
Metin Mete Abi nerdesin ya! Abi özledim seni. Biraz daha sık uğramanı bekliyor ve istiyorum.

muhabbetle

Selamün Aleyküm,Duhacigim bencil olma ben sizleri özlemedimmi sanirsin.Hele bu izinde inan isterdimki hepinizle bir bir tanisayim muhabbet edeyim ama inankine RadikalIslam kardesimle kavillesmemize ragmen görüsemedik.Su siralar biraz yogun tempoda calisiyorum ama yakinda tekrar sizlerle daha yogun yazisma ortami bulmayi umuyorum Insallahu Teala.Rahmana emanet ol.

Üst Alt