Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Yabanci ile evlilik????

Oneliferose

New member
Selamlar, baska bir forumda soyle bir yazi dikkatimi cekti.Aslinda benimde buna benzer bir kac arkadasim var.Sizce verilen cevap dogrumu , cunki asagida okuyacaginiz gibi bu evli insanlarin kendi aralarinda sorunlari olmadigi gibi (din konusunda) cocuklari falanda oluyor.Yani gercekten hersey dogru duzgun giderken, yabanci eslerinin hicbir seye karismadiklari halde ginede bosanmalarimi , ayrilmalarimi gerekiyor.Bu konu hakkinda bilgi ve dusuncelerinizi bekliyorum.

Soru:
[FONT="Book Antiqua"]Merhabalar benim bir sorum olacak.Yurt disinda yasiyorum, bir arkadasim var bayan ve kendisi turk ama daha once bildigi inandigi halde Islam ve islam sartlarini pek yerine getirmeyen biriydi.Yabanci bir beyle evlendi, gel gorki birden tovbe edip kendisini tamamen namaza oruca verdi.Kocasi kati suretle dinine yada imanina aykiri gelecek ne bir soz soyler nede karsi cikar, cok guzel bir evliligi var ama esi kendisininde birgun musluman olacagina dair hic bir soz vermiyor.Benim burda merak ettigim ve lutfen bu soruma bir aciklikki bende bu arkadasima yardimci olabileyim.Dinimizde bir bayanin baska bir dindeki bir beyle evlenmesi olmaz diyoruz, peki bu arkadasim tovbe ettigi ve dinine dondugu icin( kocasi musluman olmaz ise) ne yapmasi lazim bosanmasimi gerekiyor? Yada bunun baska bir yolu varmi.? Cok tesekkurler[/FONT]

Cevap:

Hemen ayrilmasi gerekiyor. Kocasini islama davet etsin olmazsa hemen terk etsin.

Aynisi bizim tanidigimiz birisinede oldu. Islama davet etti, koca kabul etmedi. Bayanda mecburi olarak terk etti. Ama daha sonra Allah cc o bayana cok daha hayirlisini verdi cok daha guzel bir evlilik yapti...

ESAT OLCAY

New member
şimdi arkadasım evliliği güzel gidebilir, birbirlerine saygı duyabilirler kendi dinlerinden ötürü fakat ne yaparsan yap su ile seytinyağ birbirine karışmaz bilmem anlatabildimmi.Hadi diyelim karıstı! genede Allah(c.c) bize yasak ettiği için olmaz.Mesela evin bereketi, huzuru için evde namaz kılınması, dua okunması lazım değilmi? ama yabancı bi erkekle evlendiğinde o müslüman olmayan koca ne namaz bilir nede iftar sofrasına oturur ve bircok farklı özellikler mutlaka vardır.Şimdi birbirlerine saygı duyuyolardır ama belli bi zaman sonra o ilişki patlak verir diye düşünüyorum ben.Bunu tek bir hadis ile belirtme gerekirse : "Size Allahtan ve resulunden bahsetmeyenle beraber olmayın"

Yunus Emre

New member
Web sitesi
www.m-fgulen.com
simdi fetva yonunden olay gayet acık gıbı gorunuyor, Musluman bır erkek ehli kitap olma sartıyla gayri müslim bir bayanla evlenebilir, ama bayan için böyle birsey söz konusu değil, ruhsat yok. Ama günlük hayatta uygulamaya gidince farkı sekıllerde zorlukları cıkıyor ve gonul baska seyler ısteyebılıyor. Ama bu konuda cokta fazla taktır hakkımız oldugunu dusunmuyorum cunku bız ıstedıgımız kadar kafa yoralım, Allah ve Resulu daha ıyı bılır!

Benım nacızane dusuncem, eger bayan bu fetvayı bılmeden evlendıyse, once bır donem esının ıslamı kabulu ıcın ugrasmalı, eger olmuyorsa da ayrılmalı dıye dusunuyorum ama dedıgım gıbı gercek hayatta cok zor bırsey ınsanın sevdıgı esını bırakması...

ESAT OLCAY

New member
Kardeşim bir yerde yanlış yazdın.Son cümlendi.Bunun kişiyi sevmesiyle, ayrılması zor demekle alakalı bişi diil.Dinimiz bize hüküm vermişse artık gerisini düşünmemek lazım.

Yunus Emre

New member
Web sitesi
www.m-fgulen.com
Kardeşim bir yerde yanlış yazdın.Son cümlendi.Bunun kişiyi sevmesiyle, ayrılması zor demekle alakalı bişi diil.Dinimiz bize hüküm vermişse artık gerisini düşünmemek lazım.

Esat kardesım herhalde dinin hukmunu koydugu konularda biz yorum yapamayız, benim söyledigim sey gercek hayatta insanların butur seylerde cok zorlanması, cunku kişisel hisler işin içine giriyor...
Ama ne olursa olsun insan basiretli olmalı ve Allah ın hükmünden şaşmayarak tevekkül etmesi, gör o zaman Mevlam neyler, neylerse güzel eyler!..

ESAT OLCAY

New member
walla ben şahsi adıma söyliim büyükte konusmak istemem tabi ama ben zorlanmazdım bu kararı verirken.Zaten kararı verirken zorlansam kendimden şüphe duyarım tabi bu benim düşüncem

numan

New member
Web sitesi
www.islamforum.net
walla ben şahsi adıma söyliim büyükte konusmak istemem tabi ama ben zorlanmazdım bu kararı verirken.Zaten kararı verirken zorlansam kendimden şüphe duyarım tabi bu benim düşüncem

esat kardeşim bende seninle aynı fikirdeyim
yınus emre kardeşiminde "Benım nacızane dusuncem, eger bayan bu fetvayı bılmeden evlendıyse, once bır donem esının ıslamı kabulu ıcın ugrasmalı, eger olmuyorsa da ayrılmalı dıye dusunuyorum" sözüne katılıyorum

zannediyorumki yunus kardeş "ama dedıgım gıbı gercek hayatta cok zor bırsey ınsanın sevdıgı esını bırakması..."şu cümleyle bizler gibi dinine bağlı insanlar için değilde müslümanlığı kendilerince yaşayan insanlar için söylemiştir diye tahmin ediyorum

yoksa nasılsa ewlendik şu yada bu dine inanıyo yada hiç inanmıyo derse eşimede aşığım deyip kulak arkası ederse olmaz bence aşk sadece allahadır

Nurgül

New member
"Sevgi oturup iki kisinin yüz yüze bakmasi degil, ikisinin yan yana oturup ayni yöne bakmasidir" Prof. Dr. Iskender Pala
bence bunu bu konuya baglayabiliriz öyle degil mi?

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
simdi fetva yonunden olay gayet acık gıbı gorunuyor, Musluman bır erkek ehli kitap olma sartıyla gayri müslim bir bayanla evlenebilir, ama bayan için böyle birsey söz konusu değil, ruhsat yok. Ama günlük hayatta uygulamaya gidince farkı sekıllerde zorlukları cıkıyor ve gonul baska seyler ısteyebılıyor. Ama bu konuda cokta fazla taktır hakkımız oldugunu dusunmuyorum cunku bız ıstedıgımız kadar kafa yoralım, Allah ve Resulu daha ıyı bılır!

Benım nacızane dusuncem, eger bayan bu fetvayı bılmeden evlendıyse, once bır donem esının ıslamı kabulu ıcın ugrasmalı, eger olmuyorsa da ayrılmalı dıye dusunuyorum ama dedıgım gıbı gercek hayatta cok zor bırsey ınsanın sevdıgı esını bırakması...

burda bende yunus emre kardeşimle aynı fikri paylaşıyorum bana söz bırakmamış...

Yunus Emre

New member
Web sitesi
www.m-fgulen.com
esat kardeşim bende seninle aynı fikirdeyim
yınus emre kardeşiminde "Benım nacızane dusuncem, eger bayan bu fetvayı bılmeden evlendıyse, once bır donem esının ıslamı kabulu ıcın ugrasmalı, eger olmuyorsa da ayrılmalı dıye dusunuyorum" sözüne katılıyorum

zannediyorumki yunus kardeş "ama dedıgım gıbı gercek hayatta cok zor bırsey ınsanın sevdıgı esını bırakması..."şu cümleyle bizler gibi dinine bağlı insanlar için değilde müslümanlığı kendilerince yaşayan insanlar için söylemiştir diye tahmin ediyorum

yoksa nasılsa ewlendik şu yada bu dine inanıyo yada hiç inanmıyo derse eşimede aşığım deyip kulak arkası ederse olmaz bence aşk sadece allahadır

bekara kari bosamasi kolay diye bir soz vardir, ona benziyor sizinkide :) yoksa herhalde hasa Allah a alternatif bir sevgi veya ona itaatsizlik soz konusu olmaz bir muslumanda, zaten bu islerde biraz soyle;
eger kisi gercekten halis bir muslumansa, ve eside islamiyete uzak duruyorsa, bir zaman sonra kendi kendilerine cok siddetli gecimsizlik ve kutup itismeleri yasiyacaklardir, cunku bugun ayni dinden olan ciftler dahi zor gecinirlerken, din kadar insan icin onemli bir konuda uyusamayan ciftlerin gulluk gulistanlik yasamasi mumkun degildir (ama dindarlar icin sozum unutulmasin) bu yuzden bence boyle bir evlilik kendiliginden yurumez dogaya aykiri, Allah(cc) hicbirseyde abesti istikal yapmaz. bu hukmunde de bunu bildigi icin yasaklamistir zaten...

A

asiga dogru

Guest
bende yunus emre kardesimize katiliyorum buraya gayet acik olmasi gereknler yazilabilir ama gunluk hayatta bunu ne kadar uygulayabiliyoruz bunu dusunmek lazim,yoksa bana kalirsa bende bosanirim hemen derim ama o sartlar neyi gerektirir bellide olmaz hani buyuk konusmayalim derim...

ESAT OLCAY

New member
yunus emre kardeşim bende aynı şeyi dedim zaten ilk yazdığım yorumda.Kültürlerde farklı olduğu için anlaşılması güçtür bunun içinde ayrıldıktan sonra bile bi zorluk olmaz sevdiğin insan için bu yüzden.Herkesin bir önceliği vardır bizimde önceliğimiz islamdır.Aynı şeyleri konusuyoruz yalnız farklı cümleler kuruyoruz sanırım

Üst Alt