Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Yâ Rabbî! Ümmet-i Muhammedden Eyle!

gelincik tarlasý

New member
Yâ Rabbî! Ümmet-i Muhammedden Eyle!

Mehmet Oruç

Mûsâ aleyhisselâm, cenâb-ı Haktan şöyle bir niyazda bulundu:
- Yâ Rabbî! Levh-i mahfuz da, şefâ'at eden ve şefâ'atleri kabûl olunan, bir ümmet görüyorum. Onları, benim ümmetim eyle!
Allahü teâlâ buyurdu ki:
- Onlar, Muhammed aleyhisselâmın ümmetidirler.
Mûsâ aleyhisselâm devam etti:
- Yâ Rabbî! Levhler de, bir ümmet görüyorum ki, kıldıkları beş vakit namaz, onların günâhlarının keffaretidir. Onları, benim ümmetim eyle!
Allahü teâlâ buyurdu ki:
- Onlar Muhammed aleyhisselâmın ümmetidirler.
Mûsâ aleyhisselâm dedi ki:
- Yâ Rabbî! Levh-i mahfûzda, bir ümmet görüyorum ki, abdest almaları hem su, hem de toprak iledir. Onları, benim ümmetim eyle!
Allahü teâlâ buyurdu ki:
Mûsâ aleyhisselâm tekrar niyazda bulundu:
- Yâ Rabbî! Levh-i mahfûzda bir ümmet görüyorum. Onlardan birisi, bir iyilik yapmaya niyetlense, fakat herhangi bir sebeple yapmazsa ona bir sevâp yazılıyor. Niyetlendiği iyiliği yaptığı zaman on mislinden başlamak üzere yediyüz misline kadar hattâ bundan fazla da sevâp yazılıyor. Onlardan birisi bir kötülük işlemeğe niyetlendiği zaman da onu işlemezse ona hiçbir şey yazılmıyor. Şâyet niyetlendiği kötülüğü işlerse ona bir günâh yazılıyor. Yâ Rabbî, onları benim ümmetim eyle!
Allahü teâlâ:
- Onlar Muhammed aleyhisselâmın ümmetidirler, buyurdu.
Mûsâ aleyhisselâm, yine niyazda bulundu:
- Yâ Rabbî! Levh-i mahfûzda bir ümmet görüyorum ki, onlardan yetmişbin kişi hesapsız Cennete girer. Onları benim ümmetim eyle!
Allahü teâlâ buyurdu ki:
- Onlar Muhammed aleyhisselâmın ümmetidirler, buyurdu. Mûsâ aleyhisselâm, cenâb-ı Haktan şöyle bir niyazda bulundu:
- Yâ Rabbî! Levh-i mahfuz da, şefâ'at eden ve şefâ'atleri kabûl olunan ve Emr-i bil ma'ruf nehyi anilmünker yapan bir ümmet görüyorum. Onları, benim ümmetim eyle!
Allahü teâlâ buyurdu ki:
- Onlar, Muhammed aleyhisselâmın ümmetidirler.
Mûsâ aleyhisselâm devam etti:
- Yâ Rabbî! Levhlerde, bir ümmet görüyorum ki, kıldıkları beş vakit namaz, onların günâhlarının keffaretidir. Onları, benim ümmetim eyle!
Allahü teâlâ buyurdu ki:
Mûsâ aleyhisselâm dedi ki:
- Yâ Rabbî! Levh-i mahfûzda bir ümmet görüyorum ki, yeryüzüne gelişleri i'tibârı ile son ümmet oldukları halde, Kıyâmet gününde ümmetlerin en hayırlısı olarak en başta giderler. Onları, benim ümmetim eyle!
Allahü teâlâ buyurdu ki:
Sonunda, Mûsâ aleyhisselâm, Muhammed aleyhisselâmın ümmetinden olmayı temenni etti. Bunun üzerine Allahü teâlâ, "Sana, peygamberlik vermekle ve seninle konuşmakla seni diğer insanlara üstün kıldım. Sana verdiğim ni'metlere yapış ve şükredenlerden ol!" buyurdu.

misafir

New member
kim oradaymış

kim oradaymış

Allah (C.C.) ile Hz. Musa konuşurken bunu yazan orada nasıl bulunuyormuş?

gelincik tarlasý

New member
isteyen inanır

isteyen inanır

Allah (C.C.) ile Hz. Musa konuşurken bunu yazan orada nasıl bulunuyormuş?
arkadaşım bu konuyu bilhassa Mehmet Oruç Hocama danışarak cevaplamak istedim ve verdiği mesajı aynen iletiyorum size....saygıyla....

""""Bu konu ile ilgili olarak, yani Peygamber efendimiz ve ümmetinin üstünlüğü ile ilgili pek çok kitapta buna benzer bilgiler var. Bu konuşmaları haber veren peygamber efendimiz. Hadis kitaplarında geçiyor.
Böyle konular hakkında kimse ile münakaşa etmeyin. Kabul eden eder, etmeyen etmez. Biz, bize inananlar için yazıyoruz. İnanmayana ne kadar delil getirirseniz getirin bir bahane bulur.
Selamlar """""

gelincik tarlasý

New member
Sebe’ suresinin 28. Ayet-i kerimesinde mealen; “Ey sevgili Peygamberim! Seni, dünyadaki bütün insanlara, ebedi saadeti müjdelemek ve bu saadet yolunu göstermek için, gönderiyorum” buyurdu.

O halde Allahü teâlâya ve O’nun ümmi nebisi olan Resulüne iman edin, O’na tabi olun ki, doğru yolu bulmuş olasınız” (A’raf suresi: 158). “Kim, Allahü teâlâya ve Peygamberine iman etmezse, muhakkak (bilsin) ki, biz o kâfirler için çılgın bir ateş hazırlamışızdır” (Feth suresi: 13).

Peygamber efendimiz; “Bana kim itaat ederse, Allahü teâlâya itaat etmiş olur. Kim bana isyan ederse, Allahü teâlâya isyan etmiş olur. Benim emrime itaat eden, bana itaat etmiş, emirlerime isyan eden de bana isyan etmiş olur”

gelincik tarlasý

New member
Umarım verdiğim cevaplar sizi tatmin etmiştir arkadaşım.sağlıkla kalın...

Üst Alt