Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Ya bzi???

GEZGÝN

New member
KARTALIN IBRETLIK YENIDEN DOGUSU!

Kartal, kus turleri icinde en uzun yasayanidir. 70 yila kadar yasayan kartallar vardir.
Ancak bu yasa ulasmak icin, 40 yaslarindayken cok ciddi ve zor bir karari vermek zorundadir.
Kartalin yasi 40'a dayandiginda penceleri sertlesir, esnekligini yitirir ve bu nedenle de
beslenmesini sagladigi avlarini kavrayip tutamaz duruma gelir. Gagasi uzunlasir ve gogsune
dogru kivrilir. Kanatlari yaslanir ve agirlasir. Tuyleri kartlasir ve kalinlasir.
Artik kartalin ucmasi iyice zorlasmistir. Dolayisiyla kartalin burada iki secimden birisini
yapmasi gerekir. Ya olumu sececektir ya da yeniden dogusun acili ve zorlu surecini gogusleyecektir.
Bu yeniden dogus sureci 150 gun kadar surecektir. Bu yonde karar verirse kartal,
bir dagin tepesine ucar ve orada bir kaya duvarda, artik ucmasina gerek olmayan bir yerde
yuvasinda kalir. Bu uygun yeri bulduktan sonra kartal gagasini sert bir sekilde kayaya vurmaya baslar.
En sonunda kartalin gagasi yerinden sokulur ve duser. Kartal bir sure yeni gagasinin cikmasini bekler.
Gagasi ciktiktan sonra bu yeni gaga ile pencelerini yerinden soker cikarir.
Yeni penceleri cikinca kartal bu kez eski kartlasmis tuylerini yolmaya baslar.
5 ay sonra kartal, kendisine 20 veya daha uzun sureli bir yasam bagislayan
meshur yeniden dogus ucusunu yapmaya hazir duruma gelir.

B

beyaz_ýþýk

Guest
cok dogru ve guzel bir paylaşım..bunun birde belgeselini izlemeniz lazımdı..
ben ordan biliyorum...

ve buda yaşamak için ne kadar cok zorluga katlanmamız gerektiğini.. ve ancak zorluklardan sonra huzura ereceğimizi gösterir...

NUAYMAN

New member
cok ilgin yav ilk defa duyuyorum.belgeselinide seyretmek isterdim.eline sağlık kardeşim

Üst Alt