Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Vefat Edenler Bizi Izleyebiliyorlar mi?

Sorularim

New member
Simdi bende biraz takinti hastaligi vardi simdi tamamen Allah'in iziniyle gecmis durumda. Cunku seytanin oyununa geldigini farkettim ve oyle seyleri sadece ilgi vermeyip gecebildim yani basarabildim vesveseden kurtulmayi.

Simdi vefat edenler mesela aileden bildigimiz vefat edenler bizi izleyebiliyorlar mi?

Bu dusunce beni yikmis durumda ama simdi dahada iyiyim cunku boyle bir takinti hastaligi oldugunu zaten biliyordum kendimde ve dusunmemeye calisiyorum pek.

Simdi rahmetliler bizi duyabiliyor yada izleyebiliyorlar mi her istedigi zamanlar acaba? Cunku her yaptigimizi gorebilmeleri benim aklimi simdi karistiriyor. Yanlis anlamayin yanlis birsey yaptigim yok ama mesela ben evlendigimde yakin bildigimiz birileri rahmetli olmussa beni gorebiliyorlar mi? Yada degisik ortamlarda mesela banyo yapacagim zamanlarda. Yani anladiniz ne demek istedigimi, acik konusmak istemiyorum, acaba ne zaman ve neyi gorebiliyorlar vefat edenler ya gorebiliyorlarsa yada duyabiliyorlarsa?

Tesekkur ederim .

Turac_80

New member
Simdi bende biraz takinti hastaligi vardi simdi tamamen Allah'in iziniyle gecmis durumda. Cunku seytanin oyununa geldigini farkettim ve oyle seyleri sadece ilgi vermeyip gecebildim yani basarabildim vesveseden kurtulmayi.

Simdi vefat edenler mesela aileden bildigimiz vefat edenler bizi izleyebiliyorlar mi?

Bu dusunce beni yikmis durumda ama simdi dahada iyiyim cunku boyle bir takinti hastaligi oldugunu zaten biliyordum kendimde ve dusunmemeye calisiyorum pek.

Simdi rahmetliler bizi duyabiliyor yada izleyebiliyorlar mi her istedigi zamanlar acaba? Cunku her yaptigimizi gorebilmeleri benim aklimi simdi karistiriyor. Yanlis anlamayin yanlis birsey yaptigim yok ama mesela ben evlendigimde yakin bildigimiz birileri rahmetli olmussa beni gorebiliyorlar mi? Yada degisik ortamlarda mesela banyo yapacagim zamanlarda. Yani anladiniz ne demek istedigimi, acik konusmak istemiyorum, acaba ne zaman ve neyi gorebiliyorlar vefat edenler ya gorebiliyorlarsa yada duyabiliyorlarsa?

Tesekkur ederim .

Selam;Olurmu öyle sey.Sen merak etme Allahtan baska kimse seni görmüyor.Utanilmaya en layik olandan baska hesapta verecegin kimse yok kardes...Selam ile...

Sorularim

New member
Selam;Olurmu öyle sey.Sen merak etme Allahtan baska kimse seni görmüyor.Utanilmaya en layik olandan baska hesapta verecegin kimse yok kardes...Selam ile...

Yorumun gercekten bana iyi geldi ve tesekkur ederim. Ama o halen yani aklimda, Biliyorum sadece Allah gorebiliyor, ama sanki hocalarim bile bir zamanlar soyluyordu vefat edenler ara sira gorebiliyor diye. Biraz daha aciklama getirirseniz cok sevinirim, simdiden tesekkurler.

Turac_80

New member
Selam;Kuranda bir ayette ölülere isittiremezsin diyordu Allah Resulüne.yani bunun anlami ölen ölmüstür,kalkacagi zamansa ahirettir.Zaten gelip gidiyorsa ölümün anlami nedir?Ölüye,genel anlamdaki Cin tanimlamasi gibi bir anlam verilince insan panik atakta olur Tuvalete gidemezde senin gibi evlense vay geldi haline.Ölen ölmüstür ne duyarlar ne görürler nede isitirler,ne zamana kadar hepimizin kalkacagi o mizana kadar.Orda görselerde hic bir sey fark etmiyor.Burda kimse seni görmüyor kardesim su an aklimda olmadigindan ayetleri yazamiyorum.Kusura bakma.Selam ile..

Sorularim

New member
Selam;Kuranda bir ayette ölülere isittiremezsin diyordu Allah Resulüne.yani bunun anlami ölen ölmüstür,kalkacagi zamansa ahirettir.Zaten gelip gidiyorsa ölümün anlami nedir?Ölüye,genel anlamdaki Cin tanimlamasi gibi bir anlam verilince insan panik atakta olur Tuvalete gidemezde senin gibi evlense vay geldi haline.Ölen ölmüstür ne duyarlar ne görürler nede isitirler,ne zamana kadar hepimizin kalkacagi o mizana kadar.Orda görselerde hic bir sey fark etmiyor.Burda kimse seni görmüyor kardesim su an aklimda olmadigindan ayetleri yazamiyorum.Kusura bakma.Selam ile..

Cok Sagol bunlari okumak bana cok faydasi dokundu. Bana baska seyler ogretilmisti ama dedigin gibi cok sacma olur vefat edenler oyle gelip izleyebilmesi cunku o zaman insan hicbirsey yapamaz, Yerinden oynayamaz Allah korusun =) cevap icin cok tesekkurler.

Turac_80

New member
Selam;Önemli degil bizim görevimiz.Her an insan tetikte olmali;Rabbim ilmimi artir diye dualar etmeli..Selam ile...

bekir

sadece bir kul
Yönetici

Tesekkur ederim .

Vesvesenizden kurtulduğunuza sevindik.

Turaç'ın açıklamalarına bir ilave eklemek lüzum etti. Şöyle ki; ölen bedendir, ruh ölmez. Ruh ise Allah'ın emrindedir. Ruhların tasarrufu Hakk'ın elinde olunca, ruhun kendi inisiyatifi kaybolur. Ama Allah dilerse dilediği ruha dilediğini duyurabilir... Ama bizim bu muamelattan haberdar olma şansımız Allah bize bildirmez ise yok...

Ali Asgar isfehani

New member
ben Allahın izni ile ölülerin ailelerini ziyaret ettiğini biliyorum....ki bu olanaksız bir şey değildir...Allah sevdiği kulunu Ailesini görebilmesi için gayet tabii gönderebilir...peygamber demiyormu kabre girdiğinizde kabir ehline selam verin çünki onlar sizi işitirler ve duyarlar...ve siz kavre girdiğinizde selam vererek girmiyormusunuz...niye ölü değillermi ....ama öyle değil...okduğunuz bir fatiha ölü için ne anlam taşıyor acaba...ölümden sonra ki hayat diye güzel bir roman vardı tavsiye edebilriim çok güzel anlatıyordu....

bu konuda peygamberin rivayetleri sözleri vardır....kimi rivayetlerde peygamber Allahın seçtiği kullara perşembe gecesi ailelerini görmeleri için izin verdiği vardır...kimi bir kelebek suretinde kimi bir bülbül suretinde...Allah bilir....eger bu konu hakkında daha detaylı bilgi de bulabilrsem paylaşırım inş....

semih01

New member
selamu aleyküm...allah istedigine istedigini gösterir...şehitlere izin var diye biliyorum..her dk degil tabiki...

birde aldıgım derste şöyle buyurdu hocalarım...

ölü insanın yeri cennet ve cehennemden önce, ya cennet bahçelerinden bir bahçe yada cehennem cukurlarından bir cukurdur..böyle olunca..iyi insan o güzel cennet bahçesini bırakıpta dünyayı ziyarete gelmez.kötü amelli insanda azap görürken dünyayı düşünüpte gelmez...

tabi allah izin verirse herşey olur...

allahın rahmeti ve bereketi üzerinize olsun..

ÝslamSever

New member
Bütün yorumlar güzel.Tabi ki Allah izin verirse herşey mümkün kıstasını hedef alıyoruz.Ama düşünüyorumda,kişi defnedildiği kabrinde,ne hesaplar çekiyordur...
Baştan aşağa,tırnaktan başa.Evet kişi ölünce dünya ile bağlantısı kesiliyor.Vücudu çürüyor,ruhu ise başka bir boyuta (ahiret) çevriliyor.Ama Allah isterse tabi,o ruh,kabirinde olsa bile veya bir başka yerde,kendisi için gelen ziyaretçilerini görebilir,dualar okudukları zaman kendisi için o duanın (Allah'ın duası ne yücedir) yüzü suyu hürmetine bir an olsun bir rahatlama veya büyüklerimizin dediği gibi,sabah ise akşama kadar azap olunmaz,akşam ise sabaha kadar azap olunmaz o kişi için.Tabi ki doğrusunu Allah bilir.

Üst Alt