Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Vatan şairi Nazım!..

Mücahid

New member

Laik ATATÜRK'çülerin yere göğe sığdıramadıkları,vatan şairi diye nitelenen Nazım HİKMET'in kendi ağzından düşünceler.Paylaşmak istedim.

NAZIM HİKMET BORJENSKİ’NİN ATATÜRK’E HAKARET ETTİĞİ ŞİİR!
Trabzondan bir motor açılıyor
Sa-hil-de-ka-la-ba-lık!
Motoru taşlıyorlar
Son perdeye başlıyorlar!
Burjuva Kemal’in omuzuna binmiş
Kemal kumandanın kordonuna
Kumandan kahyanın cebine inmiş
Kahya adamlarının donuna
Uluyorlar

Hav… hav… hak… tü

Nazım Hikmet görüldüğü gibi komunist Mustafa Suphi, Etem Nejat ve arkadaşlarının Trabzon açıklarında motörlü kayıkta öldürülüşlerinden dolayı büyük bir kin içinde …….

“O kadar bahtiyarım ki! Ben bütün hayatımı, idealimi, aşkımı bu muazzam şehre borçluyum. BEN SOVYETLER BİRLİĞİNİN ÇOCUĞUYUM. Bugün memleketimin halkı Amerikan Emperyalistlerinin elinde esirdir. Türk Halkı Amerikan üniforması giydirilerek Kore’ye kaatil olmaya gönderilmektedir. ”
…..
Stalin benim için çok mühimdir. Gözümün ışığı, fikirlerimin kaynağıdır. BENİ STALİN YARATTI.. Her şeyimi ona borçluyum..

mhmt

New member
abi..ne hikmetse bu yazından sonra gözüm direk senin imzana ilişti..
sonra da 5.ayeti kerime daha bi farklı geldi..
sen ne dersin?

selametle..

abrec

New member
ama kim bizi yerin dibine batırıyor ona sahip çıkılıyor memleketde...

bekir

sadece bir kul
Yönetici

Laik ATATÜRK'çülerin yere göğe sığdıramadıkları,vatan şairi diye nitelenen Nazım HİKMET'in kendi ağzından düşünceler.Paylaşmak istedim.

NAZIM HİKMET BORJENSKİ’NİN ATATÜRK’E HAKARET ETTİĞİ ŞİİR!
Trabzondan bir motor açılıyor
Sa-hil-de-ka-la-ba-lık!
Motoru taşlıyorlar
Son perdeye başlıyorlar!
Burjuva Kemal’in omuzuna binmiş
Kemal kumandanın kordonuna
Kumandan kahyanın cebine inmiş
Kahya adamlarının donuna
Uluyorlar

Hav… hav… hak… tü

Nazım Hikmet görüldüğü gibi komunist Mustafa Suphi, Etem Nejat ve arkadaşlarının Trabzon açıklarında motörlü kayıkta öldürülüşlerinden dolayı büyük bir kin içinde …….

“O kadar bahtiyarım ki! Ben bütün hayatımı, idealimi, aşkımı bu muazzam şehre borçluyum. BEN SOVYETLER BİRLİĞİNİN ÇOCUĞUYUM. Bugün memleketimin halkı Amerikan Emperyalistlerinin elinde esirdir. Türk Halkı Amerikan üniforması giydirilerek Kore’ye kaatil olmaya gönderilmektedir. ”
…..
Stalin benim için çok mühimdir. Gözümün ışığı, fikirlerimin kaynağıdır. BENİ STALİN YARATTI.. Her şeyimi ona borçluyum..

Nazım Hikmet'e vatandaşlığı iade edildi.

Adnan Menderes ve Arkadaşlarına da itibarları iade edildi.

Kürtçe ifadelerle niceleri cezalandırılmışken, bu gün Kürtçe resmen tanındı.

Bunlar bir kaç örnek. Eğer birisi bu ve benzer örnekleri üşenmeyip derlese bir kitap olabilir belki de.

Ne çıkıyor bu halden?

Ben şunu anlıyorum. Hala ideolojisi ve kişiliği yerleştirilememiş bir Devlet ya da yönetenleri...

exelans

New member
Devletin ideolojisi olmaz. Bence yerleşmiş olan Kemalsit ideolojisinin sonunun geldiğini işaretleridir.

Nazım Hikmeti sevmiyor olabilirsiniz. Ama arkasındaki manaya bakınız.

Şimdilik böyle çabalar AKP'nin siyasi ideolojisi sebebi ile tarafgirlik yaparak ters tepki yapabilir. Bu bir cerbezedir.

Bence gidişat çok iyi.

Gerçek manada Türkiye Cumhuriyeti Demokratik, laik bir hukuk devleti olma yolunda hızla ilerliyor.

Şimdiye kadar sadece tek ideolojiye demokrasi ve laiklik vardı. Tek ideoloji hukukta üstündü.

Ama bir devir kapanıyor. İçim içime sığmıyor. İnşaallah.
demokrasiyi ve laikliği bi tanımlarmısın..nedir demokrasi nerden çıkmış hangi evrelerden geçip bugünlere gelmiş..kağıt üzerindeki demokrasiyle bizdeki demokrasi arasındaki uçurum kapandığında yani senin ifadenle gerçek demokrasi ve laiklik hakim olduğunda ne değişecek ve nasıl değişecek..gerçek demokrasilerde demokrasi egemen güçlerin inek gibi sağdığı bi olgu olmaktan nasıl kurtarılacak..bu arada sana çok zahmet vermemek için laikliği ben tek cümleyle özetliyeyim senin için...laiklik insanların ALLAH cc a karşı sorumluluk bilinci konusunda yan çizmeye başladığı noktadan başlar..anayasa ve demokrasinin kendi değişmez maddeleriyle ters düşmek pahasına neden din, devlet tarafından kontrol edilmek istenmektedir felan diye sormuyorum bile bak.. onlar daha sonra..

exelans

New member
nazımın stalin amcasının kemikleri sızlamasın onun sayısız insanın kanıyla sağladığı itibarınıda iade etmeyi unutmayında...

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Devletin ideolojisi olması demek kan ve göz yaşı demektir.

Sen Devletin İslam İdeolojisine sahip olmasını istiyorsun. Yetmiyor, Sünni olsun istiyorsun, yetmiyor senin cemaatinin ideolojisi olsun istiyorsun. Yetmiyor şeyhinin, liderinin ideolojisi olsun istiyorsun. Hayır sen devleti kendinin yönetmesini istiyorsun.

Sonra dinin, kitabın, peygamberin, vatanın, ırkın, dilin aynı olan diğer bir kardeşin çıkıp devletin ideolojisi mesela şia olsun istiyor.

Sonra biri çıkıyor, hayır hiç biri olamaz Ülkücü ideolojisi olsun diyor. Yetmiyor biri çıkıyor Siyasal İslam olsun diyor. Yetmiyor, Kemalist olsun diyor. Sonra kominist çıkıyor. Yo sosyalist çıkıyor. Bakıyorsun 80 milyon ideoloji devleti ele geçirme telaşında. Kim güçlü ise ve egemen güç hangi ideolojiyi iktidar yerinde istiyorsa sıra ona geliyor. Onlar çalıyor, biz oynuyoruz.

Bir müddet fikirleri yakın olan ideolojiler bir araya geliyor, devleti ele geçiriyor. Sonra kişisel kavgalar başlıyor.

Hiç bitmeyen bir savaş, hiç bitmeyen kan ve kardeş kavgası. Boğuşam mücadele. Sonra 7 milyonluk israilin 1,5 milyarı esir alması.

Yo, ben Devletin Hürriyet-i Şeriyeye sahip olmasını istiyorum. Her fikirin, inancın, milliyetin, ideolojinin hür olduğu, devletin dinime karışmadığı, senin dinide bu inanç olmalı, demediği, "şuna inanmazsan ikinci sınıfsın" diye ilan edilmediği, Cumhuru-u reis olan Sahablerin Meşveret-i meşrua olan Cumhuriyeti gibi bir cumhuriyet istiyorum.

vesselam

Malesef Duha, iddiana göre, baştan aşağı çelişkiler dolu bir cevap bu.

Devlet, millettir. Ve bir devletin, bir milletin kendi inanç, milliyet, kültür ve hakkını koruyan ve geliştiren bir ideolojisi olmak zorundadır. Yoksa başka ideolojilerin ikinci el çıkma modeli olursun.

Bir devletin, bir milletin kendine özgü ideolojisi olmazsa bak ne olur.

İnancını, envai türlü fitne enjeksiyonları ile dejenere edip yıkmaya, bozmaya çalışırlar. Başarılmak üzeredir.

Milliyetine hiç anlamsızmış gibi bir mana yükleyerek, kırarlar. Başarılmak üzeredir.

Kültürünü türlü dayatma ve fitnelerle utanılacak bir hal gibi lanse ederek, asimile ederler, yozlaştırırlar, koparırlar, ucube ederler. Başarılmıştır.

Hakkını pazara çıkarır, iki kat bedelle tekrar sana defolu halde kabul ettirir, veresiye satıp, üstünden de nemalanırlar.

Benim kardeşlerimin aklını fikrini dinsiz, kapitalist, mandacı emperyalizm ile salataya çevirmedikten, kandırmadıktan, beyin ve vicdan marabası haline getirmedikten sonra, hiç birinin benden farklı bir emeli ve yolu olmaz.

Hürriyet istiyorsan, dışardan emzirilmeden yaşa ki hür olabilesin...

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Yahu filan kişiye hakkını vermediniz, filan kişiye verdiniz.

O kadar komik ki

Sadece kendine adalet istiyenler devleti kendi ideolojisine getirmek istiye istiye kan ve göz yaşı dünyada dinmiyor. Süfyanın ve deccalin kucağından inmiyorlar.

O kucakta kendini yüksekte sayıp, aşağıda kalanı tühüyorlar.

Neyse hayır olsun.

Bunları siyasal bir tarafı olan ve bundan öyle veya böyle nemalanan insanlara söylüyorsundur sanıyorum.

Ama benim ne bir siyasi-politik tarafım, ne bir hocaefendim, ne bir cemaatim ne de hükümetlerden bir muradım var. Bir tek, bundan 6 sene evvel bir kursa yaptığım hocalık nedeniyle devletten aldığım bir para vardı. Bir zarfa koydum ve üzerine "devlet parasıdır, yenilmez" yazdım ve bir kenarda duruyor. Allahu alem de tedavülden kalkmıştır o kağıtlar.

Ben sadece Allah'ın partisindenim. Ve Allah'ın emrettiği yolu ve adaleti istiyorum.

" Yarın bakalım ne olur" sözünün altında yatan gerçek, bu gün yapılanların meyvesinin yarın ne vereceğidir. Hakk'ın emri, adalet ve doğruluk varsa, yarın daldan sapasağlam elmalar yoplanacak ya da içi boş, zebun kalmış meyveler.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Bir kere iş eğer benim Nazımcı yapılmam noktasına gelecekse yazışmayı keseceğim.

Daha önce bu tuzağa düştüm. Bir daha düşmeyecek basireti Rabbim bana lütfetmiş. Elhamdülillah.

Evet ilan edeyim. Ben Nazımı sevmiyorum. Mesleğimin en büyük amacı dinsizliği ve anarşiyi dünyaya yayan kominizme sed olmaktır. Kominizm ile en büyük mücadele içinde olanız.
Nazım iyi bir şairdir. Nasıl bir adam iyi saat yapsa ama ayyaş olsa, onu iyi saat yapma sıfatını sever, içkisine buğz ederim. Nazımın fikrinden uzakım.Ama, iyi bir sanatçıdır. O kadar. Fikrinden mağrib maşrikten uzak olduğu kadar uzakım.

Eğer şimdi tekrar bir sorunuz varsa alabilirim.

Ama Duha, burada Nazım'ın sanatını kimse eleştirmiyor ki. Nazım'ın şiirleri zaten hiç bir zaman engellenmemiştir. Burada söz konusu edilen şey zaten Nazım'ın siyasal-ideolojik yönleridir.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Ah Abim benim. Kızma. Esas çeliki sende.

Bak ne güzel devlet Millettir diyorsun. Ama devleti bir ideolojiye mahkum ederek o millete tek tip elbise giydiriyorsun.
Mesela, sen Sünni Türk Şeriat Devleti istiyorsun. Bu demektir ki, bütün millet Türk ve Sünni olmalı.

Ha diyorsun, zaten sünnilikte özgürlük var.

Şia da der "esas özgürlük bizde"

Koministler bağırıyor, "demokrasi, özgürlük, kardeşlik" diye.

Ama herkez kendi ideolijisine özgürlük istiyor. Diğer ideolojiler hep bölücü, münafık, ABD uşağı, Yahudi uşağı...

Sen kendi ideolojinin devlete hakim olmasını istiyorsun. O zaman başka ideolojilerinde devlete hakim olma istemesine hak verecek ve saygı duyacaksın.

O zaman güçlü olan kazanır.

Kim daha çok kan dökerse o galip olsun.

Oysa boğuşmayı isteyen sistem maddeci deccaldir.

İdeolojileri, koltuk göstererek senelerdir çarpıştıran deccaldir.

Hayır, Devlet Hürriyet-i Şeriyeden başka bir sisteme sahip olamaz.

Devlet farklı fikirlerin çarpışma alanı değildir. Farklı fikirler aralarında çarpışır. Özgürce. Adil bir ortmada. Korkmadan.

O zaman hakikat ortaya çıkar.

Hürriyeti sevmeyen yarasalardır. Ki o yarasalar kendi ideolojisine güvenmiyor. Güvenmediği için devlet gücünü ele geçirip cebren halkları kendi ideolojisine sevk etmek istiyor.

Oysa inancına güvenen isterki inancını hür bir ortamda anlatsın, ona kendini anlatma fırsatı verilsin. Hem o kişi isterki herkez inancını anlatmakta, propoganda yapmakta serbest olsun. Knedi inancına o kadar güvenir ki bu fikir çarpışmasından galip geleceğini muhakkak bilir.

Zorla hiç kimseyi kendi inancına sevk etmez. Akılları ve gönülleri feth eder.

Nice büyük orduları yenen küçük ordular hür ordulardır. O mağlup olan büyük ordular cebren asker yapılmış kralı için savaşan köle askerlerdir. O küçük ordular, hür ve inancı için savaşan her biri padişah hükmünde askerlerdir.

İşte ideolojik devlet, sadece kendi ideoloji mensublarını güya padişah yapıyor. Oysa benim tarif ettiğim(Üstadımdan ders aldığım) sistem herkezi hür padişah yapıyor. Köle isyan eder, padişah isyan etmez.

Muhabbetle

Yok Duha yok, anlamıyorsun. Neden makro düşünmen gerekirken, mikro düşünüyorsun?.. Hala millet deyip, gurupları anlatıyorsun. Hele bir acele etmeden anla.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Abi yine başladın yuvarlak sözlere. :D

Mesela, senin ideolojin devlet yönetimine sahip oldu. Değişen ne olacak, izah et.

Yuvarlak hiç bir söz etmedim Duha. Benim ideolojimden sana nerede nasıl söz ettim ki, bir alıntı yap, göster de neyin, nasıl yuvarlatıldığını görmüş olalım, olur mu?

Her cevabın malesef yeni bir çelişki oluşturuyor ya da ...

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Abi şu malum müstebit fırkanın laiklik tanımını başka isimle sen kabul ediyorsun.

Malum fırka kendi inacı ve ideolojisin devlet yapmak istiyerek diyor: "Din devlete müdahale edemez, devlet dine müdahale eder ve din beniminacıma uygun bir şekilde olmalıdır." Mesela, "benim inancımda başörtüsü bağnazlıktır. O zaman başörtüsü takmayan herkez özgürdür.

İşte faraza senin ideolojin iktidar olsa sen de diyeceksin "Benim inancım olan dinden başka hiç bir inanç ve din devlete müdahale etmesin."

Zaten, bir süre sonra devamı gelir "Herkez benim ideoloji haline getirdiğim dini anlayışa göre inancını ve dinini düzeltsin" Mesela, dersin "namaz kılan herkez ögürdür"

İşte sen ideolojik devlet isteyerek karşı olduğun laiklik tanımının tam içine düşmüş olursun.

Oysa ben diyorum "Devlet laiktir. Dine müdahale etmesin. Herkez inancında hür olsun. İnancını serbest yaşasın. Devlet hepsine eşit mesafede olsun. Hiç bir inancı kayırmasın."

Maşallah Duha, durup durup inciler döküyorsun.

Laik denilen hiç bir şeyi ben kabul etmiyorum, sen şak şak yapıyorsun kardeşim.

Benim fırkam da hırkam da yok dedim. Ben Allah'ın partisindenim. Hala zanda ısrar ediyorsun.

Bireysel bir ideolojiden de nerede söz ettimse lütfen onu da alıntıla. Zan üstüne zan.

Ve bu millet, ve bu miiletin vatanı ve bu milletin devleti ceviz kabuğundan çıkmadı. Bizim bir geçmişimiz, bizim köklerimiz var. Ve bu köklerdir bizim kimliğimiz. Bu kimliğin ne olduğu bellidir. Bu kimliğin ideolojisidir milli ideoloji, devlet ideolojisi... Ama işte söz ettiğin, ezberletilmiş bir sürü mesnetsiz sözler ile ve bu milleti demokrasi, hukuk, özgürlük gibi malesef manasının dışına taşmışi türlü entrikalarla yozlaştırıp, yutmaya çalışmaktadır medeni, demokrat, laik hür batı... Malesef...

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Herkez Allah'ın partisinde. Nedense Allah'ın binlerce partisi var.
Ben bir ideoloji tarif ettiğini söylemedim. Elbette devletin olmasını istediğin yönetim şeklin vardır. Bu manada ideoloji diyorum. Demek senin ideoloji kelimesine yüklediğin mana ile benim yüklediğim mana farklı.
Tamam Abi işi şahsileştirdin yine. İsimlere takılmışsın. Tarifi okuyacağına, isme bakıyorsun. Neyse -şimdilik- çekiliyorum.

vesselam

Evet, mola verelim.

exelans

New member
:D

Çok komiğime geldi.

Sen diyorsun "Demokrasi egemen güçlerin inek gibi sağdığı bir olgu!"

Ben diyorum " ideolojik devlet milleti inek gibi sağıyor"

Bak ideolojik devlet ne diyor: "Sen başörtüsünü siyasal amaçlı takıyorsun. Aslında senin dininde böyle birşey yok"

Sonra diyor "Dinini benim istediğim hale getirirsen, benim ideolojime uygun olur, o zaman yaşama hakkına sahip olursun"

Sonra bunun adına "gerçek demokrasi diyor"

Sen eğer buna karşı isen zaten aynı düşünüyoruz. Biri "gerçek demokrasiye" bu tarifi yapıyorsa bende senin gibi karşıyım. Sen de özgürlük istiyorsan beraberiz.

Yok sen senin inancına müdahale eden şu Kemalsit ideolojiyi yerinde devlet senin ideolojine sahip olsun istiyorsan ben yokum.
Zira, bir süre sonra sen de diyeceksin "dinini benim istediğim hale getirirsen, benim ideolojime uygun olur, o zaman yaşama hakkına sahip olursun"

Muhabbetle
gerçek demokrasi ve laiklik demiştin sanırım..sorumun cevabı bu deyildi..benim ideolojim demiyorum..beşeri hiçbir sistem yada ideoloji bizim beklentilerimize cevap veremeyecektir diyorum ben..bilindiği gibi bi dönem faşizm taraftarlarıyla komünizm taraftarları birbirlerini kana susamışçasına katletmişlerdi..neden..biri diğerini altedebilir ve yeryüzünde galiplerin ideolojisi hakim olabilirse dünya kurtulacaktı hesapta:)fakat kısmet işte,faşist güçlerin maskotu hitler ile komünist güçlerin maskotu ve nazımın amcası stalin kanka değillermiymiş meğer..çeyrek yüzyıl sonra bu gerçeğin ortaya çıkmasıyla tüm izm ler gibi onlarında takke düşüp kel görünüvermişti..o günleri görenlerin halini merak ediyorum heralde eşekten düşmüşe dönmüşlerdir..bunu şu sebepten anlattım,o dönem bu ikisi dışında bi alternatiften bahsedilemezdi bile belki..benim ideolojim benim sistemim diyenlerin hazin sonu ve demokrasinin harakirisi diyebiliriz bu duruma..bide bizim için bizi bizden daha iyi tanıyan ve yoktan var edenin belirlediği bi hayat nizamı var..

Üst Alt