Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Vahhabilerin Kaygısı

anonim

New member
Suudi Arabistan Umm Al-Qura universitesi vahabi alimi Saad Bin Hamdan Al-Ghamdi Al-Azhar Universitesinin Caferi mezhebi ni tanımasını ağır eleştirdi ve kararı geri çekmeye çağırdı. Universite bu isteği geri çevirdi ve Al-Azhar`in büyük şeyhi Ahmed El-Tayeb Küveyt gazetesi Al-Watan Daily` e özel röpörtajında “Sünniler ve Şiiler İslam Ümmetinin iki kanadıdır.” dedi. Sünni alim sözlerine “Mezhepler arasındakı görüş farklıkları ikinci dereceli meseledir” ve İki mezhep arasındakı mevcud münakaşalar bir komplodur sözlerini ekledi.
Neyin kaygısını yaşıyor acaba bu vahabi? Müslümanların birliği hoşuna mı gitmedi ne? Korktuğu başlarına geliyor 300 küsür yıllık zahmetleri boşa gidiyor eyvah...desene:)

radikal

New member
Eyvah ki ne ayvah hem de! 300 yıllık değil yaklaşık 1400 yıllık proje çökecek, az bir şey mi bu ?

Tevhid; birleştiricidir. Ve inanıyorum ki yakın bir zamanda tevhid ahkamı yaşanır hale gelecektir bürün müslümanlar arasında. Müslümana kafir diyen vahhabi zihniyetinin esası çökecektir. Çünkü ehli sünnet cemaati ile şii cemaati arasında varolan nifakın bitmesi ortak paydalar üzerinde oluşurken, vahhabi kendi aslını oluşturan bu nifakın dışında kendini tutarsa, tek başına kalacağı gün gibi aşikar.

Rabbim nurunu tamamlayacaktır. Kafirler istemese de...

anonim

New member
Dinlerarası diyalog perdesi altında yatan siyaset o kadar çirkin ki,güzel demekle güzelleşecek hali yok.Diyalog`un bir faydası olacağına inanıyorsunuzsa…çok iyiniyetlisiniz. Mazur görün ben sizin kadar değilim.Belki ben bilmiyorum; Yahudi hahamı çıkmış Amerika`yı eleştirmiş Irak, Afganistan`da yaptıklarından dolayı ya da ne biliyim papazlar İsrail`i kınamış mı abluka için.

radikal

New member
Yok artık anonim kardeşim daha neler... Çok acaip isteklerde veya farzı misal örneklerde bulunmuşsunuz. Benim daha önce yazdığım şiiri hatırlattı bana. Dur onu paylaşayım tevafuk olduğunu görelim.

An gelir;
Göz susar, dil bakar,
Kulak konuşur, kalp yürür,
An gelir;
Her şey tersine rücu eder,
An gelir;
Anasından doğan çocuk güler,
An gelir;
Topçular, popçular erdemden bahseder,
An gelir;
Gazeteler 5 kupona insanlık dersi verir,
An gelir;
Her hangi bir hükümet,
5 yıllık küçülme programını 80.kez gündemine alır,
An gelir;
Şeytan gerçeği tanır, nefsine dava açar,
An gelir;
Riya iflas eder, insanlar sevgi ile tanışır,
An gelir;
Gazoz ağacı biter, ihracatı yapılır,
An gelir,
Atom önyargıyı parçalar,
An gelir;
Beyaz kararır,
An gelir;
Güneş gece doğar, yıldızlar yerden toplanır,
An gelir;
Faili meçhuller bulunur,...

en azından benim şiirlerimde bahsettiklerimin olma ihtimali % 1 bile olsa var, ama sizin bahsettikleriniz şu hali ile namümkün !... :)

radikal

New member
Inşaallah.
Bir de dinlerarası diyalogcular var o da ayrı bir dert.

Dert bir değil, elvan elvan. Çok şükr ki, güzeli ve çirkini ayırt etmek için Rabbimiz bizlere "izan" lutf etmiş. İslam nazarı ile baktığımız zaman mihenge oturan muhakkak güzeldir, oturmuyorsa eğer dünya güzeli bile olsa bizim için muhakkak çirkin olarak sonsuza kadar kalacaktır.

Bunu söylemek ile kendimi güzel sınıfına soktum, farkındaym. Eh, olsun bu kadar da canım...

elkaria

Member
Eyvah ki ne ayvah hem de! 300 yıllık değil yaklaşık 1400 yıllık proje çökecek, az bir şey mi bu ?

Tevhid; birleştiricidir. Ve inanıyorum ki yakın bir zamanda tevhid ahkamı yaşanır hale gelecektir bürün müslümanlar arasında. Müslümana kafir diyen vahhabi zihniyetinin esası çökecektir. Çünkü ehli sünnet cemaati ile şii cemaati arasında varolan nifakın bitmesi ortak paydalar üzerinde oluşurken, vahhabi kendi aslını oluşturan bu nifakın dışında kendini tutarsa, tek başına kalacağı gün gibi aşikar.

Rabbim nurunu tamamlayacaktır. Kafirler istemese de...

Elbette rabbımız nurunu tamamlayacaktır

ya radıkal hiç bitmeyecek sendeki bu vahhabı sevgısı değilmi:)

şiileri bile vehhabılere yeğliyorsunya daha denecek bişey yok sana ama haklısın şiiliktede sufızm vardır ondan olmalı değilmi

bak sana yeğlediğin zümrenin sahabeye karşı hislerini bi görde gözlerin yaşarsın

[sıze=4]hz ayşe’ye iftira atarlar, hz ömer’e, hz ebubekir’e iftira atarlar, sahabeye iftira atarlar.

Işte iran’da hz ömer’i şehit eden ebu lü'lüe el-mecusi adına iran'ın keşan kentinde inşa edilen türbe ;

[ımg]http://www.islamkent.org/highslide/graphics/warning.gif[/ımg]

[ımg]http://www.sapitanlar.com/wp-content/uploads/images1.jpg[/ımg]

şiilerin en önemli forumlarından sayılan
"yâ hüseyin" sitesinde hz. Ali'nin sahabisi olarak nitelendirdikleri ebu lü'lüe el-mecusi'nin keşan'daki türbesini ziyaret teşvik edilmekte ve "yüce sahabi (!) ebu lü'lüe"ye şöyle selam verilmesi tavsiye edilmektedir:

"ey salih kul! Allah'ın rahmeti ve bereketi senin üzerine olsun. Ey lanetlenmiş o kişiye rağmen cennetle müjdelenen! Sana selam olsun! Ey dünya kadınlarının intik****ı alan! Sana selam olsun! Ey mü'minlerin kalbine sevinç girdiren! Sana selam olsun! Ey münafıkların gücünü kıran! Sana selam olsun! Ey putlara tapanı (hz. ömer'i kastediyor) öldüren! Sana selam olsun! Ey mucizeyle keşan'a taşınan! Sana selam olsun!

şiiler, cennetle müjdelenmiş şehid hz. ömer (r.a.) ile iblis'i aynı kefeye koyarak küfürlerini kusuyorlar.

[ımg]http://www.islam-tr.net/images/pislikler.jpg[/ımg]

sadece bunlar mı ? Hayır yeri burası değil fakat bu sadece devede kulak misali bir iki örnektir. Allah’a, kitapa, peygambere attıkları iftiraları saysam sayfalar yetmez.

şiaya sevgı beslenmez sevgi besleyen sahabeye hz aıse valdımıze ettikleri küfürleri göz önune almak zorundalar

islam forumunu ne hale gettridin farkındamısın bekırle el ele verıp batırdınız islam formunu

şu küfürlere tehditlere cedelleşmeye bak küfürün mazereti olmaz ama bu senin insaları kışkırmandan onları kendınden alçak durumda gormenden kaynaklanıyor kendıne bıraz özeleştiri yap .sana gore sen doğrusun senın gorsununun dısındakı herkes batıl. senın anlaman gereken kendı goruslerın ancak kendını bağladığı olmalıdır

Kodoo

New member
Hz. Ömer’in katili Ebu Lülüe’nin mezarı İran’da türbe haline getilip ziyaret edilen bir mekana dönüştürülürken mezhepler arası yakınlaşma nasıl olacak?

Muhteşemi: Bu kişi Ebu Lülüe değil Ebu Lülü’dür. Kendisi Sasan bölgesinde yaşayan derviş bir kişiydi, Hz. Ömer’i öldüren kişi değil. Bu bölgede yaşamakta olan bu kişi burada öldü ve iki yüzyıl önce buraya defnedildi. Şairlerin, dervişlerin ve meşhur kişilerin mezarları İran’da oldukça yaygındır. Bazı İngiliz bilim adamları İran’a gelerek –onların böl, parçala ve yönet politikalarını bilirsiniz- “Burada yatan kişi Ebu Lülü değil Ebu Lülüe”dir diyerek bu inancı yaygınlaştırmaya çalışmışlardır. Bu olaylardan ve söylenen sözlerden sonra Rehber, bir talimat çıkararak bu mezarın kapattırmıştır.

alıntıdır.. neden hala bu batı politikasının kurbanı oluyoruz? Allah ıslah etsin

radikal

New member
islam forumunu ne hale gettridin farkındamısın bekırle el ele verıp batırdınız islam formunu

şu küfürlere tehditlere cedelleşmeye bak küfürün mazereti olmaz ama bu senin insaları kışkırmandan onları kendınden alçak durumda gormenden kaynaklanıyor kendıne bıraz özeleştiri yap .sana gore sen doğrusun senın gorsununun dısındakı herkes batıl. senın anlaman gereken kendı goruslerın ancak kendını bağladığı olmalıdır

Benim görüşüm ehli sünnet görüşü, Bekir de bu itikadda amel ediyor. Bizimle beraber bir çok insan da bu yönde iman ediyor. Benim görüşlerimden taviz vermek gibi bir şey sözkonusu olamaz elkaria ! Bekir kardeşim de veremez. Diğer okuyanlar ise, yeterli cevabın verildiğini gördüğü için, onlıne olmaya gerek duymuyorlar sanırım. Eğer biz olmasak, bu sefer Bekir değilde Ahmet cevpa verir, radikal değil de pejmürde cevap verir. Ama illa ki cevap veren bir ehli sünnet olur.

Selefilerde vahhabi tayfası da her zaman hüsrana uğramaya mahkumdur. Bu iş senin vahhabi zihniyetin ile işte bu kadar görünüyor. Biz yazıyorsak, Allah hakkı için yazmaya çalışyıruz ve sen de kendi pencerenden bakınca diyorsun ki; "radikal" kibirli yazıyorsun, üst perdeden konuşuyorsun, herkesi alçak kendini üstün görüyorsun. Eğer ben böyle görüyorsam, ve bu niyetler ile yazıyorsam, senin nazarında ve bu foruma girip de okuyan insanlar nazarında "KAFİR OLMAYI KABUL ETMİŞ OLAYIM" VARMI DAHA ÖTESİ ? Yok ! o zaman ikile vahhabi elkaria ! Çünkü; ehli sünnette itikad her şeyin başında gelir ve sağlam itikad olmadan; ne amel kabul olur nede hasenat !

Bekir ile be varım diye yazmıyormuşsun, göya ! lafa bak ! yazacak yermi buldun da yazmıyorsun. Burası forum, sanal dahi olsa bir yer işgal ediyor. İnsanların zihninde ciddi bir yer işgal ediyor hemde. Burada işgaliye ücreti ödemeden barınamazsın. Nedir o işgaliye ücreti: Rabbin rızası ! Rabbimizin rızası da Peygamberine (s.a.v.) itaat ve ittibaa'dan geçiyor.

O nedenle şia benim nazarımda "bir vahhabi ile kıyaslanmayacak kadar özel yere sahibdir." Ama; selefi, mutezile ve vahhabi tayfalarına yağmurlu havada bile bir damla su yok benim itikadımda. Ümmedin şerlileri olarak görüyorum çünkü bu ekolleri.

Bize küfrederlerken sen nerdeydin ? sende mi çokoprens almaya gittin mangal yüreklim benim ? (sumisali kardeşim, yine kızacaksın ama artık hoşgörüne sığınıyorum, en azından bu sefer "ince " demedim)

radikal

New member
Ne istiyorsun elkaria, hep şikayet ve serzeniş içindesin?

(Elkaria bu soruya mert olarak (kimlik mertliğini kasd etmiyorum) yazacak olsa şöyle cevap vermeli): mümkünse; vahhabi zihniyetini yaymaya gelmiştik de, hani diyorum müsade edilsede, bir kaç tane fikri konularda; itikada idrar kaçırtacak görüşlerde bulunsaydık. Bir kova temiz süte damlayan bir damla idrar mukabilince. bakın o zaman sizin için ne övgüler yazardık. Şeyhi Necdi'den solo parçalar dinletirdik. Olmazsa; İbn teymiye ve abdülvehhab'ı beraber düet yaptırır ifsad etmediğimiz dimağ kalmazdı. Tekfir etmediğimiz hiç bir zümre de kalmazdı. Hakiki müslümanlığa layık bir tek selefiler, biz ve birde mutezile dostlar, yarenler kalırdı. Gül gibi yaşar giderdik.

O zaman Bekir cevap verirdi: O kolay be gülüm ! Vahhabi tayfası diye bir forum aç, her ne dilersen yaz. Ama burası ehlüsünnet vel cemaat caddesi. Süt temiz kalmalı...!

Üst Alt