Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Uyku adabı

oSSlem

New member
UYKU ÂDABI

Bir müslüman olarak yatma ve uyuma âdabına da riayet etmeliyiz. Zaruret ve mecburiyet olmadıkça erken yatıp erken kalkmaya özen göstermeliyiz.

Gece uykusuna mağlup olmamak için akşamları yağlı, etli, kızarmış yemeklerden ve çok yemekten sakınmalıyız. Mümkün oldukça akşamları hafif sebze yemekleri yemeli ve akşam yemeğini ikindi namazından sonra yemeye gayret etmeliyiz.

Uyumak için yatağa girince besmele çekip sonra: ALLAHÜMME EMÛTÜ ve AHYA (Allah’ım senin isminle ölürüm ve dirilirim) demelidir. Uyanınca da Bismillah deyip yatağından doğrulmalı, VE ELHAMDÜLİLLAHİLLEZİ AHYÂNÂ BA’DE MA EMÂTENÂ VE İLEYHİNNÜŞÛR (Bizleri öldürmesinin ardından dirilten ve öldükten sonra dirilip toplanmakta ancak kendisine olacak olan Allah’a hamd ederim.) demelidir.

Seher vakti ihmal edilmemeli, teheccüd namazı için kalkmaya gayret edilmeli, rahmet ve mağfiret deryasının cuş’u hurûca geldiği o bereketli saatleri gaflet içinde uykuyla geçirmemelidir.

1- Yatarken abdestli olarak yatmalı.

2- Yatmadan önce ve yataktan kalktıktan sonra misvaklanmalı.

3- Yatağa girince ve uykudan kalkınca yukarıda zikredilen duaları okumalı.

4- Yatağa girince Fatiha-yı Şerife, Ayet’el Kürsi, İhlas-ı Şerif, Felak ve Nas surelerini okumalı.

5- Sonra sağ elin içini sağ yüze koyarak, kıbleye karşı dönüp sağ yanımız üzerine Besmele ile yatmalı.

6- Günahlarımız için tevbe ve istiğfar etmeli.

7- O günü nasıl geçirdiğimizin murakabesini yapmalı, nefsimizi sıygaya çekmeliyiz.

8- Uyuyana kadar tesbih, tahmid, tehlil ve salavat-ı şerifeler okunmalı, kalbî zikirle meşgul olunmalıdır.

9- Sabah namazını kıldıktan sonra hemen yatıp uyumamalı, güneş doğup 45-50 dakika geçene kadar uyanık durmalı ve iki rekat işrak namazı kılınmalı.

10- Güneş doğarken, ikindi namazından sonra ve güneş batarken uyumamalıdır.

11- Zaman ve fırsat bulanlar KAYLULE yapabilir.

Kaylule, öğle namazından sonra bir saat kadar uyumaktır.

12- Yüzükoyun yatmak, bedenin bir kısmını gölgede, bir kısmını güneşte bırakarak oturmak, yatmak menedilmiştir. Bu gibi yerde oturmak ve yatmaktan kaçınılmalıdır.

“Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem, Mescid-i Nebi’de yüzü koyun yatıp uyuyan bir adamın yanından geçti ve ayağıyla dürterek (adama): “Kalk otur. Çünkü bu cehennemî bir yatıştır.” buyurdu. (İbni Mace)

Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem vücudun yarısı gölgede, yarısı güneşte olduğu halde yatmak ve oturmak hususunda da şöyle buyurmuşlardır:

“Biriniz gölgede olup da, gölge kalktığı (bedenin bir kısmı güneşte, bir kısmı gölgede olduğu) zaman (oradan) kalksın. Çünkü öyle yer şeytanın oturduğu yerdir.” (İbni Mace)

Yasemin03

New member
Allah razi olsun. gercekten iyidir öyle bir adab ama ben her zaman öyle yapmiyorum nedense. ama sag tarafda uyumaya calisiyorum.

a l p e r

New member
Sizinle başımdan geçen bir anımı paylaşmak istiyorum,

Arkadaşlarım, benim çocukluğum ve gençliğim islamdan bihaber geçti. Ailemin müslümanlıklarıyla ilgilenmemeleri bizi de islam adabından ve yaşayışından mahrum bıraktı. Diyeceğim o ki bir hayat boyu hayvanlar gibi yaşadım maalesef. Hatta demekten utanıyorum ama islam düşmanıydım. O yüzden ki islam düşmanlarının kim olduğunu hemen anlarım ve ne kadar laf anlamaz kibir ehli olduklarını bilirim.
Uzatmadan diyeceğim

Çok şükür bilmediğim sebeplerin yüzü suyu hürmetine islamla şereflendikten sonra yapmamam gereken şeyleri pirlerin himmeti ile hayatımdan tek tek ayıklamaya başladım. Ancak dolu bir kabın yeniden dolması o kadar kolay olmuyor. Alışkanlıklar insanı rahat bırakmıyor. Her zorlukta kolaylıklar da vardır diyerekten yeni temiz alışkanlıklar edindikçe eski kötü huylarımızı bir bir terktemeye başladık elhamdülillah.

Sadete gelelim. Fakat bu uyku meselesinde ne yaptıysam yüz üstü yatmamayı beceremedim. o kadar senetüy yastıkla yüz üstü yattıktan sonra ne sağ ne sol ne sırtüstü yatamıyorum :( Bir kere kafamın alıştığı tüy yastık yüz üstü hariç hiç bir şekilde yatmaya elverişli değil. Önce yastık değiştirdim. Yana doğru yatarken omuzum ağrıyor sırtüstü yatınca da uyamıyorum. Ama bir formül buldum, ilk yattığım 10 dakika göstermelik sağa veya sola yatıyorum hafif uykuya dalar gibi olacakken yine yüz üstü dönüyordum. Hani uyanığız ya(!)

Neyse, böyle bir süre gittik dostlar. Bir gece yine böyle yüz üstü uyurken aniden uykum dağılır gibi oldu ve bir ses bana "Allahın adıyla yan yat" dedi :s Ben bunu duyunca tabi kalktım hemen. Çok şaşırdım, üzüldüm ve hemen tövbe ettim. O gece bismillahirrahmanirrahim diyerek yanıma yattım. Ondan sonraki gün de besmele çekip yanıma yattım. Cesaret edebilirmiyim yüzüstü yatmaya... iki üç beş on derken yan yatmaya çok şükür alıştım.

Çok ender de olsa hala bazı geceler uykumun arasında yüzüstü buluyorum kendimi. Hemen uykulu dahi olsam tövbe deyip besmele çekip yan yatarım.

Bazen düşünürüm, o kadar eksiğim varken yüzüstü yatmama bu kadar kesin bir emir geldi, demek ki diyorum önemsiz sandığımız bazı şeyler gerçekten çok önemli.

Bu açıdan osslem arkadaşıma teşekkür ederim ki uyku adabı gibi önemli bir konuya değinmiş. Ben de hiç huyum olmadığı halde başımdan geçen bu olayı sizlerle paylaştım, hakkınızı helal edin :)

Allah'a (cc) emanet olunuz :)

mhmt

New member
7- O günü nasıl geçirdiğimizin murakabesini yapmalı, nefsimizi sıygaya çekmeliyiz.

kardeş Allah razı olsun...

Üst Alt