Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Uyarı nedeni: kemi: Başka Bir Üyeye Yahut Şahsiyete Hakaret, Hakaretamiz Mesaj / Tatsız İkili Sohbet

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Uyarı nedeni: kemi: Başka Bir Üyeye Yahut Şahsiyete Hakaret, Hakaretamiz Mesaj / Tatsız İkili Sohbet

Beitrag: Allah'ın indirdikleri
Benutzer: kemi
Regelverstoß: Başka Bir Üyeye Yahut Şahsiyete Hakaret, Hakaretamiz Mesaj / Tatsız İkili Sohbet
Verwarnpunkte: 0

Interne Notizen:
Nachricht an den Benutzer:Original-Beitrag:
ŞEMSEDDİN TEBRİZİ :Mevlânâ Şems-i Tebrizî'nin Kimya adında bir karısı vardı. Bir gün Şems hazretle­rine kızıp Meram bağları tarafına gitti. Mevlânâ haz­retleri medresenin kadınlarına işaretle : " Haydi gidin Kimya Hatunu buraya getirin; Mevlana, Şemseddin'in gönlü ona çok bağlıdır " buyurdu. Bunun üzerine kadın­lardan bir grup onu aramaya hazır-landıkları sırada Mevlânâ, Şems'in yanına girdi. Şems, şahane bir ça­dırda oturmuş, Kimya Hatunla konuşup oynaşıyor ve Kimya Hatun da giydiği elbiselerle orada oturuyordu. Mevlânâ bunu görünce hayrette kaldı. Onu aramağa hazırlanan dostların karıları da henüz gitmemişlerdi. Mevlânâ dışarı çıktı. Bu karı kocanın oynaşmalarına mâni olmamak için medresede aşağı yukarı dolaştı. Son­ra Şems " içeri gel " diye bağırdı. Mevlânâ içeri girdiği vakit, Şems'ten başkasını görmedi. Bunun sırrını sor­du ve : " Kimya nereye gitti " dedi. Mevlânâ Şems : " Yü­ce Tanrı beni o kadar sever ki istediğim şekilde yanıma gelir. Şu anda da Kimya şeklinde geldi " buyurdu, işte Bayezid'in hali de böyle idi. Tanrı ona daha sakalı bit­memiş bir genç şeklinde göründü.

MENAKİBU ARİFİN : 2 – 56.57.69.70.S - AHMED EFLAKİ - M.E.B ŞARK İSLAM KILASİKLERİ . İST.1989

SULTAN VELED :Sultan Veled'den nakledilmiştir ki : Bir gün ileri gelen sofiler babam Hudavendigâr'dan : " Abu Yezid : Ben Tanrı'mı daha sakalı bitmemiş bir genç şeklinde gördüm, buyuruyor. Bu nasıl olur ? " diye sordular. Babam : " Bun­da iki hüküm vardır : Ya Bayezit Tanrı'yı sakalı bitme­miş genç şeklinde görmüş, yahut ta Bayezid'in meylinden ötürü Tanrı onun gözüne bir genç çocuk suretinde gö­zükmüştür " dedi.

MENAKİBU ARİFİN : 2 – 56.57.S -AHMED EFLAKİ - M.E.B ŞARK İSLAM KILASİKLERİ . İST.1989

İMAM RABBANİ : Bu insanın da meşhur Mektubat isimli eserini okudu-ğunuz zaman, onun da aynı inanca sahip olduğunu ve Allah’ın bütün eşyaya hulul ettiğini zikrettiğini göreceksinizdir…. İşte bu kimsenin de çirkin sözlerinden bazıları :

….. Tarikat edeplerine dair işlere devamım sırasında,Yüce Allah’ın zahir ismine bir zuhur yeri olma şerefine erdim.Hem de tam manası ile her şeyden ayrı bir manada. O kadar ki ; bütün eşyada,tek tek bu tecelliyi gördüm.Özellikle kadınların kisvesinde.Hatta ayrı ayrı her uzuvlarında.Bu kadınlar zümresine o kadar ram oldum ki,anlatamam. Bu ram olam işinde çaresiz bir duruma düştüm ….

MEKTUBAT : 1.C.1. MEKTUB 38.39.S – MERVE YAYINLARI İST

Şems’i Tebrizi Nefahatu’l Üns’te Beyazid’i Bestami’nin Muhammed’den üstün olduğunu açıkça söylemektedir … “

NEFAHATU’L ÜNS : 640.S

Sultan veled buyurdu ki : “ bir gün babam medresede bilgiler saçıyordu. Bu arada dedi ki : halis mürid kendi şeyhinin herkesten üstün olduğuna inanan kimsedir.Mesela,“ Bir adam Beyazid’in müritlerinden birine : senin şeyhin mi büyük Ebu Hanife mi ? diye sordu. Mürid : “ benim şeyhim “ diye cevap verdi. Sonra : “ Ebu Bekir mi büyük,senin şeyhin mi ? diye tekrar sordu. O yine : “ benim şeyhim “ diye cevap verdi. Nihayet o birer birer sahabeyi saydı,fakat mürid yine şeyhinin hepsinden üstün olduğunu söyledi.Sonra : Muhammed mi üstün, senin şeyhin mi ? dedi. O yine : “ Benim şeyhim büyüktür dedi “ En sonunda : “ Allah mı büyük,senin şeyhin mi ? “ diye sordu. Mürid : “ Ben Allah’ı şeyhimle gördüm, şey-himden başka bir şey tanımam “ dedi.

MENAKİBU ARİFİN : 1.C.324.S

Eğer bunlarıda Burdan kaldırıp başka yere koyarsanız Size Hakkımı helal etmiyeceğim Ahirette yakanıza yapışacağım bunu bilin Gerçekleri gizleyenden daha sapık kim olabilir Bunların neresi Kitap ve sünnete uyuyor söylermisin bana Daha senin tasavvuf ehli dediğin savunduğun kişilerin buraya Mesnevide gecen hikayeleri yazmadım burda çoluk çoçuk bayanlar var ahlaklı kişiler var ahlakını bozmak istemem onların Şimdi sende akıl sahibi biri isen bu sözlerin kur an ve sünnet ile uzaktan yakından alakası olmadığını anlarsın Haşa Allah ı kadın süretinden gören Haşa Allah ile oynaşan bu şahısların ve Allah ı kadın süretinden gören bu zihniyetlerin Allah cc fersah fersah uzaktır Allah bunların söylediklerin Uzak ve yücedir Bunlar sadece bir iki örnek yok efemdim siz bu kişilerin belli sözlerini alıp buraya koyuyorsunuz ama onlar bir sürü hizmet vermişler islama falan filan kardeşim okuyorsun ve anlıyorsun Allah küfür ediyor açık açık Allah ile seviştiğini söylüyor bak bunlar senin savunduğun tasavvuf ehlinden bazıların zırvaladıkları bir kaç söz ?

Üst Alt