Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Türkiye'de Aleviler neden Camiye gitmezler...???

CENGÝZHAN

New member
Ne gariptir ki.....

Aleviler sünniler hakkında hiç konuşmazlar...Sünnilerle ilgilenmezler bile....

Ancak sünniler....Aleviler hakkında ve aleyhinde bintürlü yalanları ,iftiraları uydururlar....
Alevilere yapmadıkları kötülüğü bırakmazlar....

Diğer yandan da muaviye ve Hz. Hüseyin'in katili yezidi bile müdafaa edebilmek için...
Bin dereden su getirirler.....

Not: Bilmeyenler için ben hanefiyim....

old_preacher

New member
Aleviler yalnızca camiye mi gitmez, yoksa evde de mi namaz kılmaz?

CENGÝZHAN

New member

http://www.youtube.com/watch?v=_wnSmMqTE-4&feature=related

Bu klipteki sünni din adamı mıdır..?? İmam mıdır ..?? Her ne ise...

Sünnilerin Alevilere nasıl yalanlarla iftira atmakta olduklarının bir örneğini sergilemiş......

Neymiş , yukarıdaki şahsın adana'sında bazı aleviler varmış.....(!)
Hz. Ali'ye allah derlermiş...(!)

Bu yalanı uydur sonra ver veriştir Alevilere.....
Neymiş Aleviler namaz kılmazmış...(!)
Bu yalanı uydur....Sonra bas küfürleri Alevilere....

Yukarıdaki iftiracıya şunu sormak gerekirdi....

Sünnilerin hepsi namaz kılıyor mu..?
Namaz kılmayan sünniler yok mu..???

Ben söyliyeyim...
Bu gün ülkemizdeki sünnilerin yarısından çoğu namaz kılmazlar...

Haaaa.. Yukarıdaki şahsın mantalitesine göre..Sünniler din dışıdır..Sünniler müslüman değildir....(!)

Evet tipik bir sünni yalancı ve iftiracısı...............

anonim

New member
“Aleviler neden camiye gitmez” cümlesi yanlış bir başlık;
Aleviler camiye gider... Aleviler, namı dğer şia, namı diğer caferiler yaşayan Bahreyn`de camiler yok mu, peki, ya İran`da, Azerbaycan`da, ya da İrak`ta, Lübnan`da cami yok mu? Elbette var. Avrupa ve Amerika`da da şiaların camileri vardır ve namazlar da camilerde kılınır.Bu camiler bunun için yapıldı.
Başlığın böyle olması daha doğru; “ Camiye gitmeyen aleviler neden gitmez” Evet, bugün Türkiyede (başka ülkelerde yaşayan alevillerin camiye gitmediğini hiç duydunuz mu?) bu bilinen gerçek ,böyle yozlaştırılmış aleviliğin nedenini Anadolu`da 70-80 bin aleviyi katleden, camilerinin yıkılmasını emreden fetvaları kendinde saklayan tarih sayfalarında aramak gerek. Böyle yapan alevilere diyeceğimiz odur ki, öze dönmek gerek. Alevi namaz kılmalı, Ramazan orucu tumalı, camiye gitmelidir. Bunları yapmamanın hiç bir bahanesi olamaz. Gerçek alevinin yapabileceği en güzel şey Allah`ın emri, Peygamberimizin (s.a.a) sünneti, Ehl-i Beyt imamlarımızın öğretilerine göre yaşamaktır.

anonim

New member
İyi bir Alevi'ye sormak lazım, kılarlar mı, kılmazlar mı ve kılarlarsa nasıl kılarlar diye...

Hacı, Çok iyi bir Şia sitesi biliyorum, herzaman en az 700 online ziyaretçisi olur, Sorunuzu konu olarak orada açmak daha makbule geçer diye düşünüyorum. Ehl-i Sünnet forumunda kime soracacaksınız ki bu soruyu?
Bir de forum kurallarına göre: "FORUMDA EHL-İ SÜNNETE VE MUKADDESATINA LANET OKUMAK YASAKTIR. İNANCIMIZDA DA YASAKTIR. İNANCIMIZIN YASAĞINI DELEBİLİRSİNİZ. GİDİN DELİN. ONA BİR ŞEY YAPAMAYACAĞIZ. AMA BU FORUMUN YASAĞINI DELEMEZSİNİZ....." yasağı da var.
Belki düşünürsünüz diye.

bekir

sadece bir kul
Yönetici

http://www.youtube.com/watch?v=_wnSmMqTE-4&feature=related

Bu klipteki sünni din adamı mıdır..?? İmam mıdır ..?? Her ne ise...

Sünnilerin Alevilere nasıl yalanlarla iftira atmakta olduklarının bir örneğini sergilemiş......

Neymiş Aleviler namaz kılmazmış...(!)
Bu yalanı uydur....Sonra bas küfürleri Alevilere....

Yukarıdaki iftiracıya şunu sormak gerekirdi....

Sünnilerin hepsi namaz kılıyor mu..?
Namaz kılmayan sünniler yok mu..???

Ben söyliyeyim...
Bu gün ülkemizdeki sünnilerin yarısından çoğu namaz kılmazlar...

Haaaa.. Yukarıdaki şahsın mantalitesine göre..Sünniler din dışıdır..Sünniler müslüman değildir....(!)

Evet tipik bir sünni yalancı ve iftiracısı...............

Konuyu doğru algılamak ve doğru aktarmak gerekir.
You Tube videosunda konuşan kişi "Alevilik" diyerek ile genel bir isim kullanmakta. Tabii ki değişik yollarda olan Aleviler var. Bunların içinde namaz kılanı var, kılmayanı var. Burada bahsi geçen Aleviler Adana'da bir kesim. Bu insanların tavırlarının ne olduğunu bilmeden kimseyi iftiracılıkla veya farklı unsurlarla değerlendirmemek gerekir. Meselenin özü namazı kılmak değil, namazın bilinen şekline ittifak etmek veya etmemek. Sunni olup da namaz kılmayan çokdur. Ama namazın bilinen şekline itiraz etmez. Bakın aşağıda bir Alevi Hoca'nın beyanları var. Dinleyin. Bu beyanlar tabii ki tüm Alevi'leri bağlamıyor. Ama bu şekilde inananlar da vardır. Tipik bir sünni yalancısı ve iftiracısı derken, bu videodan sonra imzanızı bir daha okursunuz zannediyorum...

http://youtu.be/tp8rmQohx2M

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Böyle yapan alevilere diyeceğimiz odur ki, öze dönmek gerek. Alevi namaz kılmalı, Ramazan orucu tumalı, camiye gitmelidir. Bunları yapmamanın hiç bir bahanesi olamaz. Gerçek alevinin yapabileceği en güzel şey Allah`ın emri, Peygamberimizin (s.a.a) sünneti, Ehl-i Beyt imamlarımızın öğretilerine göre yaşamaktır.

Güzel nasihata ne denir.

Muhakkak ki bir bölgede yaşanan Alevilik tüm Dünya Aleviliği temsil etmiyor. Bu bilinen bir gerçektir. Türkiye'de yaşamakla genellikle Türkiye'de ki Aleviler konuşuluyor. Zaten çok insan Aleviliği Şia dışında bilir, Caferiliği keza. Bunları ayırd etmek/izah etmek doğru olur.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Hacı, Çok iyi bir Şia sitesi biliyorum, herzaman en az 700 online ziyaretçisi olur, Sorunuzu konu olarak orada açmak daha makbule geçer diye düşünüyorum. Ehl-i Sünnet forumunda kime soracacaksınız ki bu soruyu?
Bir de forum kurallarına göre: "FORUMDA EHL-İ SÜNNETE VE MUKADDESATINA LANET OKUMAK YASAKTIR. İNANCIMIZDA DA YASAKTIR. İNANCIMIZIN YASAĞINI DELEBİLİRSİNİZ. GİDİN DELİN. ONA BİR ŞEY YAPAMAYACAĞIZ. AMA BU FORUMUN YASAĞINI DELEMEZSİNİZ....." yasağı da var.
Belki düşünürsünüz diye.

Değerli kardeşim, Ben şahsen bu forumları ziyaretçi olarak gezmekteyim. Benimle çalışan Alevi arkadaşların da olmuştur, amelini bizden farklı yapmayan, yine arkadaşlarım vardır, namazı niyaz diye tanımlayan. Bunların hepsi var. Bence genelleme yapmak yerine, ayrıntıları koyarak doğru bilgilendirme yapmak.

Her düşünceye saygıyı/hazmetmeyi destekliyorum. Bizim muradımız şudur. Türkiyede ki Alevi namaza niyaz mı diyor, böyle iman etmiş, olabilir ama bu imanın kim/hangi kesimce olduğu belirtilmelidir. Yani denmeli ki, örnektir, kimse alınmasın, Çorum bölgesinde ki bilmem ne boyu Aleviliğine göre namaz niyazdır, Kur'an böyle emrediyor, o taktirde hiç sorun yok.

radikal

New member

Yok yok, senin şu dediğin kadar da değil, yani o kadar uzun boylu değil. Alparslan Kuytul doğru söylüyor ama eksik söylüyor. Konuşmasına en başta şia'nın 12 kolundan bahsetmeliydi. O kollarında kendi aralarında yaptığı dallardan da bahsetmeliydi. Türk aleviliği içinde aramızda yaşayan bazı kollarının kendilerine aleviyim deyip de, her türlü nane yiyenlerden olduğunu, ama bunların gerçek aleviliği temsil etmediğini, nasıl ki; bizim sünniler içerisinde sapık gruplar varsa, aynı mantık üzere şia2nın da içinde münferit böyle gruplar olduğundan bahsetmeliydi.

Yani Alparslan hoca doğru söylüyor; fakat eksik söylüyor. Çünkü günümüzde özellikle Adana, Bursa, Erzincan ve Antalya da kendi gözlerim ile gördüğüm, kulağım ile duyduğum Hz. Ali'nin (k.v.) (HAŞA) Allah olduğunu söyleyen ve buna inanan insanlar var. Bu tür sapık fırkalar şia dışında yok mu ? elbette var. Ama bunları iyi incelemek ve aralarını ayırmak bir müğminin en önemli görevi olmalıdır. Çünkü kendi din kardeşinin kafirlik ile yaftalamak çok büyük mesuliyettir. Hadisi şeriftir ve gerçektir; "ehlibeytim'in eteğine yapışan kurtuluşa ere" buyurmuştur Peygamber efendimiz (s.a.v.). Yine bir hadisi şeriflerin de de "asahabım gökteki yıldızlar gibidir, hangisine uyarsanız, kurtuluşa erersiniz" buyurmuşlardır.

Bir başka konu da; yezid'e hayr dua etmek (benim kendi kanaatimdir kimseyi bağlamaz) Resulullah'a (s.a.v.) buğz etmek veya muhalefet etmek ile eşdeğerdir. Resulullah'a (s.a.v.) buğz etmek de; Allah'a isyan etmek ile eşdeğerdir. Her zaman olduğu gibi, sap ile samanı ayırdetmeyen olgun müslüman şuuruna erememiş olmanın bir tezahürüdür.

Kerbela gerçeğini okuyup da ağlamayan bir müslüman kardeşimiz varsa, imanını gözden geçrisin, derim.

anonim

New member
Güzel nasihata ne denir.

Muhakkak ki bir bölgede yaşanan Alevilik tüm Dünya Aleviliği temsil etmiyor. Bu bilinen bir gerçektir. Türkiye'de yaşamakla genellikle Türkiye'de ki Aleviler konuşuluyor. Zaten çok insan Aleviliği Şia dışında bilir, Caferiliği keza. Bunları ayırd etmek/izah etmek doğru olur.

Dikkat ederseniz ben mesajlarımda alevi, cafer, şia diye bir-birinden ayırmadan bahsetmişim. Bizim için alevi, şia, caferi ayırımı, sınıflandırması yok. Dini vazifelerini yerine getirmeyen bazı aleviler(caferiler, şia`lar farketmez ne dersiniz deyin anlam aynı) vardır sadece. Türkiyede isimlendirerek ayırmaları bazı sünni hocalar yapar.

Üst Alt