Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

türbe ziyareti

fizikci

New member
Türbe ziyareti islamda varolan bir olgudur.Yalnız bu olay öyle çok istismar edilmiştirki maalesef,islam karşıtlarının,fırsat arayanların alayı haline gelmiştir.Evet türbeye caput bağlamak duvarlarına yüz sürmek etrafında sürünmek yanlıştır.Gerci bunu yapan insanların art niyetli olmadıkları kesin ama,z.beyaz gibi ne olduğu belli olmayan insanlara gün doğuyor.Bunları görüp bu tür hocaları dinleyip türbe ziyaretinden korkan insanlar var.Yada bunun yanlış olduğunu düşünen.Hayır! türbe ziyareti doğrudur.Ama türbede yatan insanın kim olduğunu bilmek,yaşantısı hakkında bilgi sahibi olmak,ve bu doğrultuda ziyaret,en güzelidir.Bazı hocalarımız derki türbedekinden yardım istenmez.ALLAH la aranıza aracı koymayın.Kısmen doğru olsada işin esası bu değildir.Esas olan,yaradan dan bir dilekte bulunurken,senin o dua na kimin iştirak ettiğidir.Çünkü ALLAH u tealanın her dualarını kabul ettiği,hatırını kırmadığı insanlar vardır.Onların hatırına kendisine asi olan insanları afedeceğini beyan eder cenab'ı hak.Bu halde türbede dua etmek yanlış olamaz ve kabul olmasıda büyük olasılıktır.Yeter ki biz bunun ne şekilde olacağını bilelim ve türbedeki şahsı ilahlaştırmayalım ve birilerinede gün doğmasın.Şimdi gelelim ALLAH ın hatırını kırmadığı insanlara.En başta peygamberimiz 'ki cenabı hak sana ümmet olan herkezi affettim eninde sonunda senin ümmetin cennete girecektir buyurmuştur.Şimdi peygamberimizin yüzü suyu hürmetine dua etmek,onun adını kullanarak niyazda bulunmak aracı koymakmıdır.Veya aşerei mübeşşerenin.Veya bize yakın olanlardan bahsedeyim.Eba eyyubel ensarinin.Arkadaşlar türbeleri sık sık ziyaret edelim.Veya dualarımızı mümkün mertebe,bu tür insanların huzurunda,onların şahitliğinde yapalım..İnanın kabul olma olasılığı diğerine göre daha yüksek.

YORUMSUZ YAYINLIYORUM,yorumunu siz yapın!
http://www.milligorus-forum.com/forum/thread.php?threadid=9897 'den alıntıdır.

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
ya hıc gıtmesen putperestlere hıc benzemesen.ne olacak.
allah resulu gıt butun putları ve mezar taslarını kır buyurmustur.kutubı sıtte 14.cılt
sizin itikadınız vahhabi olabilrsiniz mezarlara bir mezar taşı daki koymamış olabilirsiniz, verilen put kır hadisini kabrilere yorumlayabilrisinizki bu sadece yorumunuz am resulun vericğeim hadisi sizin yorumunuzun yanlış odluğunu söylüyor;
"Size kabır ziyaretini yasaklamıştım, artık kabırleri ziyaret edin; çünkü onlar size âhireti hatırlatır" (Müslim, cenâiz 105,108, edâhi 37; Ebû Dâvûd, cenâiz 75; Tirmizî, cenâiz 60; Nesâî, cenâiz 100,101.)

Elmalı'li merhum; Allah Rasûlü'nün kabır ziyareti öğretisinde ve fıkıh kitaplarının bu konudaki açıklamalarında "ölülerden birşey istemek, yetiş ya fülân, gibi imdat dilemek yoktur, sadece selâm vardır... Allah için halka yardım etmek güzel, övgüye değer ve istenen bir is olmakla beraber, halktan istemek, yerilen. nahoş bir davranıştır. Dirilerden istenmesi câiz olmayan şeyleri ölülerden istemenin hiç yakışmayacağı da son derece açıktır" (Elmalıli IX/6051-52.) der.
bunda hem fikiriz. lakin yatan zat Allahın nazlı kuludur, takvalı kuludur ve velisidir.. naz makamındadır. bilirzki hak kataında değer takva ile olur , bu sebeple değerlidir, örnek vericektim, beni şirkle suçlıcayabiliceğiniz sebebiyle örnek vermiyorum sadece şunu diyorum dostun huzuruna dostun selamıyla çıkmak aracı koymak değildir, ve bence bunu anlamıyanlar yada bunun sınırını muhafaza edemiyenler kabre dua okuyup çıksınlar. ölümü hatılasınlar ve birgün bizimde kabir ehli olucağımızı düşüsen ibret alsınlar ve hayatlarına düzen getirsinler..

saygılarımla...

fizikci

New member
kabir ziyaretinin tek amacı vardır,ölümü hatırlatmak ve böylece yaşantımızı düzene sokmamız gerektiğini hatırlatır.Bizim ölüyü ziyaret etmemiz ne ölüye fayda verir nede bize ölüden yardım dokunur!Velevki ziyaret edilen kabir Peygamber efendimizin kabri olsun!Hiç fark etmez.
Allah'ın kendilerini kırmayacağı kulları olduğu düşüncesi bile resmen,ap açık,net şekilde bir ŞİRKtir.
Allah'ım imanımızı ve amellerimizi hesap günü kesinlikle af etmeyeceğin şirkten koru.

Aysegul

New member
fizikci fikrine sonuna kadar katılıyorum...Allah C.C. razı olsun

furkan-dost

New member
Web sitesi
www.tefsirdersi.com
kabir ziyaretinin tek amacı vardır,ölümü hatırlatmak ve böylece yaşantımızı düzene sokmamız gerektiğini hatırlatır.Bizim ölüyü ziyaret etmemiz ne ölüye fayda verir nede bize ölüden yardım dokunur!Velevki ziyaret edilen kabir Peygamber efendimizin kabri olsun!Hiç fark etmez.
Allah'ın kendilerini kırmayacağı kulları olduğu düşüncesi bile resmen,ap açık,net şekilde bir ŞİRKtir.
Allah'ım imanımızı ve amellerimizi hesap günü kesinlikle af etmeyeceğin şirkten koru.

eyvallah kardeşim fikir değil ,olması gereken bu....
islam hayat dinidir ve imtihan hayatta iken olur....
selam ve dua ile
kalbinizin sahibine emanet olunuz...

Üst Alt