Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

=Tüm Yönetim Sadece Allah'ındır=

Enver Ýstek

metin mete
sen yine baskalarinin hakkinda bir ton yazi yaziyorsun sana karsi gelen ufacik bir sorudan bunu kendine hakaret olarak algiliyorsun ve birde ben sana hakaret etmedigim halde hakaret ediyorsun...

türkiyeyi yönetenleri amerika yaptigin kendi ülkene leke sürdün cünkü sen bir milletsin kendi toplulugunda olan olaylari kendi gözünle görmedigin sürece bu sekilde vatanini amerikaya satiolmis gibi gösteremezsin

dediklerin dogru desekde sen vatanini bu kadar dis güclerden koruyan insan olsan dista yasamazdin degilmi disa calismazdin degilmi

bu devleti begenmiyorsan ve bu devlette yönetim sekline göre sana oy verme hakki verdi ise bu oy ile kimin yönetecegini seciyorsun ve bunu söylemekde ayip olacagini zannetmiyorum cünkü yanlis birseymi yaptigini hissediyorsunda sakliyorsun

madem sen bu soruyu kendine hakaret olarak algiladin bu devleti bu devleti yönetenlere ve devlete calisan onca insana bu lafinla hakaret etmis olmadinmi bu millete hakaret etmis olmadinmi

halk düzelmeden bas düzelmez imis demekki insan önce kendini düzeltmeli

Az önce yazdim kayboldu her neyse,Eger yanlis varsa söylersiniz yoksa yok sende herkese dedin diyerek itham edemezsin degilmi?Ben dedim cünki hepsi asikar ya senin dediklerin Muamama?Yani sen diyorsun bende derim?Tuhaf?

sinang

New member
Tüm yönetim Allah'ındır,hak bir sözdür bu,lakin insanları dünyaya göndermiş,insanlara bir irade vermiş.Sonra Kur'an ve sünnetle doğruyu güzeli anlatmış,peygamberler,alimler göndermiş.Hala tüm yönetim Allah'ın lakin kulları doğru yola değilde eğri yola gideceğiz demişsede onuda halk etmiş,o zaman tüm yönetim Allah'ın olsada Allah cc bu sapkınlara,firavunlarada yönetim vermiş,taki insan yaptığından sorumlu olsun diye.Demek bu konu öyle bir solukla geçilecek gibi değil.Adama sorarlar herşeyi Allah yönetiyorda,bu yöneticiler kimi yönetiyorlar,bu kurallar,yasalar niye konuluyor.Demek Allah cc Resulü ile kitap ve sünneti ve ona uyan ulemaları gönderdi,onlarda Allah'ın rızasının her alanda nerede olduğunu söylediler,yöneticiler bu hakikatlerin zıttı hareket ediyorsa vebali Allah cc değil tabiki kötü yönetenindir.Bu dünya bir imtahan hanedir.

nurþeyma

New member
Tüm yönetim Allah'ındır,hak bir sözdür bu,lakin insanları dünyaya göndermiş,insanlara bir irade vermiş.Sonra Kur'an ve sünnetle doğruyu güzeli anlatmış,peygamberler,alimler göndermiş.Hala tüm yönetim Allah'ın lakin kulları doğru yola değilde eğri yola gideceğiz demişsede onuda halk etmiş,o zaman tüm yönetim Allah'ın olsada Allah cc bu sapkınlara,firavunlarada yönetim vermiş,taki insan yaptığından sorumlu olsun diye.Demek bu konu öyle bir solukla geçilecek gibi değil.Adama sorarlar herşeyi Allah yönetiyorda,bu yöneticiler kimi yönetiyorlar,bu kurallar,yasalar niye konuluyor.Demek Allah cc Resulü ile kitap ve sünneti ve ona uyan ulemaları gönderdi,onlarda Allah'ın rızasının her alanda nerede olduğunu söylediler,yöneticiler bu hakikatlerin zıttı hareket ediyorsa vebali Allah cc değil tabiki kötü yönetenindir.Bu dünya bir imtahan hanedir.

yazıyı defalarca okumama rağmen, tam olarak ne demek istediğinizi anlayamadım inanın,
eğer yazdığınızı siz anladınızsa ne olur basit cümleciklerle bir daha anlatın ama çelişkisiz, tezatsız olsun..

sinang

New member
öncelikle esselamün aleyküm.

Burada tezat yok sen kanunlara uymuyormusun,idare kanun çıkarıyor,sende uyuyorsun,yok ben uymayacağım diyebilirmisin.Allah kanun koyucuların yetkileri dahilinde isdemesi üzerine halk eder,kanun seni mahrum ediyor,mahkum ediyor,demek zalimlerde yönetimte oluyor,vebali onlara.yok seni refah ve mesut ediyor,adil yönetici ise sevap işlerler.
Yalnış mı nurşeyma kardeşim.

khan19556

New member
yazıyı defalarca okumama rağmen, tam olarak ne demek istediğinizi anlayamadım inanın,
eğer yazdığınızı siz anladınızsa ne olur basit cümleciklerle bir daha anlatın ama çelişkisiz, tezatsız olsun..

Bu yazıyı anlamayıp mealden hüküm çıkarmanız ilginçtir :)
Oysa noktalama yanlışları hariç Sinang ın yazısında anlaşılmayacak bir şey yoktur...

nurþeyma

New member
Oysa noktalama yanlışları hariç Sinang ın yazısında anlaşılmayacak bir şey yoktur...

Bak kardeş,
Bu kelimeyi bana bir kez daha kullanmıştınız,
O zaman birşey dememiştim,
Ama belliki siz bizim meal okumamızdan rahatsızsınız,
Olabilir, sonuçta bizde sizin risaleleri Kur'anın önüne koymanızdan rahatsızız..
Edebiyat'tan az çok anladığımı yazdığım yazılardan anlamışsınızdır umarım..
Sinang kardeş, yukarıdaki yazısında, bir satırında ak dediğinde diğer satırında kara demekte, açık tenakuza düşmekte, ben de, aynı yazının içinde bu kadar çelişkiyi siz anlayabiliyorsanız bilemem ama ben anlayamıyoırum demeye getirdim.
Anadoluda "kızım sana diyom, gelinim sen işit" diye bir söz vardır, benim çıkışım bu mantık üzereydi, velakin, bunu anlamadığınız için, hemen nereden açık bulsam mantığını işlemişsiniz..
Olabilir, ama şunu hiç akletmiyorsunuz..
Kur'anın çevrisi bile olsa, içinde tenakuza yer olmaz, tenakuz olursa bu çevri Kur'an çevirisi olamaz..
Siz meallerdeki anlaşılırlık veya anlaşılmazlık meselesini değil, daha bundan 100 yıl önce yazılmış risalelerdeki anlaşılmazlığı gündeme getirin eğer gerçekten ilim adına hareket ediyorsanız..
Ama, millet neden risaleleri değil de meal okuyor diye, bu kadar kin duymanın ve rahatsız olmanın mantığını...
Ne anlayabiliyorum ne de düşünebiliyorum.
Umarım, bu tip çıkışınız son olur da, istemediğim bir tarzda yazmak zorunda kalmam birkez daha..

Enver Ýstek

metin mete

Sen sevgi deger RadikalIslam kardesimin nüktesini okumamissin;

Oku,Baban gibi esek olma!!

Oku baban gibi,Esek olma...

Bak bir virgül neleri degistiriyor;

Simdi sen bir nokta eksigi var diyerek hevanla bir kardesimize hakaret ediyorsun hemde dedigine göre ikinci kez Yazik...

mhmt

New member
bu yazıda ben hakaret görmüyorum abi..
bi durum ortaya konulmuş.. o kadar.. yani, anlaşılabilir bi yazıdır o denilmek istenmiş..

selametle...

khan19556

New member
bu yazıda ben hakaret görmüyorum abi..
bi durum ortaya konulmuş.. o kadar.. yani, anlaşılabilir bi yazıdır o denilmek istenmiş..

selametle...

Objektif bakan bir göz için elbette hakaret yoktur...
Ama bunu anlayabilecek kabiliyet herkeste mevcut değildir.
Şimdi kalkıpta buda hakaret derlerse şaşırmam :)

khan19556

New member
Bak kardeş,
Bu kelimeyi bana bir kez daha kullanmıştınız,
O zaman birşey dememiştim,
Ama belliki siz bizim meal okumamızdan rahatsızsınız,
Olabilir, sonuçta bizde sizin risaleleri Kur'anın önüne koymanızdan rahatsızız..
Edebiyat'tan az çok anladığımı yazdığım yazılardan anlamışsınızdır umarım..
Sinang kardeş, yukarıdaki yazısında, bir satırında ak dediğinde diğer satırında kara demekte, açık tenakuza düşmekte, ben de, aynı yazının içinde bu kadar çelişkiyi siz anlayabiliyorsanız bilemem ama ben anlayamıyoırum demeye getirdim.
Anadoluda "kızım sana diyom, gelinim sen işit" diye bir söz vardır, benim çıkışım bu mantık üzereydi, velakin, bunu anlamadığınız için, hemen nereden açık bulsam mantığını işlemişsiniz..
Olabilir, ama şunu hiç akletmiyorsunuz..
Kur'anın çevrisi bile olsa, içinde tenakuza yer olmaz, tenakuz olursa bu çevri Kur'an çevirisi olamaz..
Siz meallerdeki anlaşılırlık veya anlaşılmazlık meselesini değil, daha bundan 100 yıl önce yazılmış risalelerdeki anlaşılmazlığı gündeme getirin eğer gerçekten ilim adına hareket ediyorsanız..
Ama, millet neden risaleleri değil de meal okuyor diye, bu kadar kin duymanın ve rahatsız olmanın mantığını...
Ne anlayabiliyorum ne de düşünebiliyorum.
Umarım, bu tip çıkışınız son olur da, istemediğim bir tarzda yazmak zorunda kalmam birkez daha..

Var olduğunu iddaa ettiğiniz ilminizi ve meşrebinizin efkarını Muta nikahı , Rahman arşa istiva etmiştir gibi konularda da görmek isteriz.

Enver Ýstek

metin mete
Var olduğunu iddaa ettiğiniz ilminizi ve meşrebinizin efkarını Muta nikahı , Rahman arşa istiva etmiştir gibi konularda da görmek isteriz.

Selamün Aleyküm,Khan ilim dedinmi benim aklima Elhamdülillah Kuran gelir nedenide ben ancak ondan anlamak ve ona uymayla yükümlü oldugum icin. Zannederim Muta nikahinda benim görüsüm yansimisti ama Rahman Arsa istiva etti konusu cigirindan cikarak Mezhep ve firkalarin konusu haline geldi gördügüm kadari ile ne Nurseyma kardesim nede ben sahis olarak devam etmiyoruz,Nurseyma adina söyledim öyle sezinliyorumki oda böyle firka islerine pek girmek istemiyor.Rahmana emanet ol.

Not;yazilarinizdaki hakeret bir insani anlayissizlikla sucluyorsunuz dolayli olarak.

Serhan Eðeryýlmaz

New member
5/48- Sana da (Ey Muhammed,) önündeki kitap(lar)ı doğrulayıcı ve ona 'bir şahid-gözetleyici' olarak Kitab'ı (Kur'an'ı) indirdik. Öyleyse aralarında Allah'ın indirdiğiyle hükmet ve sana gelen haktan sapıp onların heva (istek ve tutku)larına uyma. Sizden her biriniz için bir şeriat ve bir yol-yöntem kıldık. Eğer Allah dileseydi, sizi bir tek ümmet kılardı; ancak (bu,) verdikleriyle sizi denemesi içindir. Artık hayırlarda yarışınız. Tümünüzün dönüşü Allah'adır. Hakkında anlaşmazlığa düştüğünüz şeyleri size haber verecektir. (Maide Suresi 48.Ayet

Enver Ýstek

metin mete
5/48- Sana da (Ey Muhammed,) önündeki kitap(lar)ı doğrulayıcı ve ona 'bir şahid-gözetleyici' olarak Kitab'ı (Kur'an'ı) indirdik. Öyleyse aralarında Allah'ın indirdiğiyle hükmet ve sana gelen haktan sapıp onların heva (istek ve tutku)larına uyma. Sizden her biriniz için bir şeriat ve bir yol-yöntem kıldık. Eğer Allah dileseydi, sizi bir tek ümmet kılardı; ancak (bu,) verdikleriyle sizi denemesi içindir. Artık hayırlarda yarışınız. Tümünüzün dönüşü Allah'adır. Hakkında anlaşmazlığa düştüğünüz şeyleri size haber verecektir. (Maide Suresi 48.Ayet

Inandik iman ettik,Elhamdülillah...

nurþeyma

New member

Evet, ilim budur, Kur'an ne diyorsa AMENNA deyip, Kur'andan öte tüm kutsalları put yıkar gibi yıkmak..
Kabedeki tüm putları yerlere seren bir peygamberin ümmetinin Kur'an'ın önüne binlerce engel koyması ve bunu ilim adına yapması..
Bence üzücü birşeydir.
Ve, ikidebir birilerini düelloya davet eder gibi ilmi münazaraya davet eden ankadaşlar ne hikmetse hepsi risalelerden beslenen insanlar..
Bu bana şunu hatırlatıyor,
Risale talebeleri birtek kendilerini müslüman addediyor ve kendi dışındaki herkesi yoldan çıkmış kabul ederek onları tekrar münazaralarla doğruya ulaştırmaya niyetleniyorlar..
Bu yanlıştır elbette ama doğru olsa bile,
İslam'da münazara ile, birilerini aşağılama ile, istihzalarla dine davet etmek..
Böyle bir tebliğ metodu izlemek zaten yoktur..
Hem, Hayatımın manası KUR'AN diyen birine tebliğ etseniz ne çıkar etmeseniz ne?..
Zaten inanılması gereken tek düstürü kabul etmiş, teferruatlarla uğraşmak beyhudedir..

khan19556

New member
Selamün Aleyküm,Khan ilim dedinmi benim aklima Elhamdülillah Kuran gelir nedenide ben ancak ondan anlamak ve ona uymayla yükümlü oldugum icin. Zannederim Muta nikahinda benim görüsüm yansimisti ama Rahman Arsa istiva etti konusu cigirindan cikarak Mezhep ve firkalarin konusu haline geldi gördügüm kadari ile ne Nurseyma kardesim nede ben sahis olarak devam etmiyoruz,Nurseyma adina söyledim öyle sezinliyorumki oda böyle firka islerine pek girmek istemiyor.Rahmana emanet ol.

Not;yazilarinizdaki hakeret bir insani anlayissizlikla sucluyorsunuz dolayli olarak.
Aleyküm selam...
Öncelikle siz kendi sahsınız adına yazmışsınız ve emek sarfetmişsiniz.
Bunu zaten biliyoruz, bazen katılsak bazen katılmasakta emeğinizi görüyoruz.
Bu forumda olan herkes emeğe saygı duyduğumu sanırım kabul edecektir.
Siz bir mesele noktasında ayet yazıyor ve bu ayeti yorumluyorsunuz.Ben çoğu yorumunuza katılmıyorum amma önemli olan bu değil...
Önemli olan sizin bir şeyleri araştırdığınızı hissetmemiz.

Fakat Nurşeyma ne ayet veriyor ne sure söylüyor...
Yorum yapıp çıkıyor ve sonra bakın ben şunu demek istedim diyerek başlıyor yazmaya...

Ayrıca ben meal okumaya karşı değilim ve bunu 1 kişi hariç kimse bana isnad etmedi.
Sebebi çok basit...Ben meal okumaya karşı olsam yazdığım ayet meallerini nereden bileyim?!Bunu siz görüyorsunuz da kimisi neden görmek istemiyor.

Metin Mete hanif islam minvali üzerinde gittiğinizi bilerek ve vicdan sahibi bir insan olduğunuzu hissederek vicdanınıza soruyorum:

Risale talebeleri birtek kendilerini müslüman addediyor ve kendi dışındaki herkesi yoldan çıkmış kabul ederek onları tekrar münazaralarla doğruya ulaştırmaya niyetleniyorlar..

Bende böyle bir hissiyat sezinlediniz mi?

Enver Ýstek

metin mete
Aleyküm selam...
Öncelikle siz kendi sahsınız adına yazmışsınız ve emek sarfetmişsiniz.
Bunu zaten biliyoruz, bazen katılsak bazen katılmasakta emeğinizi görüyoruz.
Bu forumda olan herkes emeğe saygı duyduğumu sanırım kabul edecektir.
Siz bir mesele noktasında ayet yazıyor ve bu ayeti yorumluyorsunuz.Ben çoğu yorumunuza katılmıyorum amma önemli olan bu değil...
Önemli olan sizin bir şeyleri araştırdığınızı hissetmemiz.

Fakat Nurşeyma ne ayet veriyor ne sure söylüyor...
Yorum yapıp çıkıyor ve sonra bakın ben şunu demek istedim diyerek başlıyor yazmaya...

Ayrıca ben meal okumaya karşı değilim ve bunu 1 kişi hariç kimse bana isnad etmedi.
Sebebi çok basit...Ben meal okumaya karşı olsam yazdığım ayet meallerini nereden bileyim?!Bunu siz görüyorsunuz da kimisi neden görmek istemiyor.

Metin Mete hanif islam minvali üzerinde gittiğinizi bilerek ve vicdan sahibi bir insan olduğunuzu hissederek vicdanınıza soruyorum:

Bende böyle bir hissiyat sezinlediniz mi?

Selamün Aleyküm,Khan kardes her insan bir yolla kendini ifade etmek ister belkide Nurseyma kardesimin kendini ifade sekli olabilir,neden yazdim onun adina cünki benim yazima isnaden sormussunuz.Asagidaki sorunuza gelince,Insan konusdugu zaman ya hakki konusmali yada susmali.Bir fikra ile cevap vermeye calisayim aslinda fikrada degilde öyle adledelim;
Osmaniyede eskiden bir gazete vardi ismi"Cataloluk"altinda bir not gibi siloganda yazardi"Oluklar catal catal birinden kir birinden ISLAM akar"diye yazardi su an varmi bilmiyorum.Kimin Siratilmüstakimde oldugunu Kitabullaha sormak gerek diye düsünüyorum.Bakiniz 43/44 deki ayet aynen söyleder" Dogrusu o Kuran, senin için de, kavmin için de bir ögüttür ve siz ondan sorguya çekileceksiniz."o nedenle ben sorumlu olduguma bakarim.Gerisi benim icin yok demektir neden cünki her zaman derim Gercegin disinda sapiklik vardir.Sordugun kardeslerime gelince onlarin iktikadi hakkinda konusmak bana düsmez bilirsin gurup ve sahislarla ilgili konusmam.Benim elestirimde sözlerimde geneldir.Önce kendime sorarim günlerce sonra foruma tasirim.Kendi hoslanmadigim bir konu olursa cok arastirir karar alinca forumla paylasirim.O nedenle senin direk sahsinla ilgili tek kelime ben kardeslerim hakkinda kesinlikle bire bir hatasini ö.m.ile yazarimda burada paylasmam eger görürsem sanada yazarim.Evet diyeceksinki sen filanca filancayla hala su an kavgalisin diye ama inankine o konunun arkasinda hem cok sevdigim sahisin ismi zikrediliyor birde forumdan bir kardesime yardimci olmaya calisiyorum tabiki kendisi istemedi ben kendim ugrasmaya karar verdim.Rahmana emanet ol.

nurþeyma

New member
eğer dikkat ediyorsanız, siteye çok nadir giriyorum,
sebep ise, tartışılmaması gereken vahyi konular tartışma oklarına hedef yapılırken,
asıl tartışılması gereken konular dokunmazlık zırhına büründürülüyor,
iyi bir dikkatle siteyi tarayan herkes şunu açıkça görebilir,
banlanmış tüm konular, içinde tasavvufun, tarikatın, beşeri felsefe ve fikirlerin olmadığı, tamamen vahy çerçevesinde yazılan konulardır,
kendi kendime düşündüm,
eğer Rabbimizin sözlerini anlatmak için çaba sarfediyorken,
onların banlanmasına sebep oluyorsak..
bu durumda susmak daha hayırlıdır..
şu ümmet bilmem kaç asırdır zaten beşer sistemlerini dinleştirmiş, belkide kıyamete kadar böyle gidecektir,
çünki, insanoğlunun hoşuna gidiyor, gizemli, rivayetli, miş-muş'lu ve ci-cu'lu öğretiler..
Bir sayfalık bir yazıya yüz adet beşerin söylemini sığdıran insan ne hikmetse Rabbinin sözüne sıra bulamaz oluyor..
Kalpler Allah'ın elindedir, bize vahyin ışığını yakmak düşer ve elimizden geldiğince yapmaya gayret gösterdik..
Gösterdikte ne oldu, birer veremli ve cüzzamlı muamelesine tabi tutulduk..
Temel'in ingilterede ters yola girip, hepsi yanlış cidiy.. deyişi gibi..
Kimse kendi yönüne bakmadı, hep karşısındaki insanın yanlışlığı üzerinde yoğunlaştı..
Şunu kabul edelim,
Kur'an hala mahcur edilmiş, hayatın dışına itilmiş, bir süs eşyası müamelesi görmüş, hayatın içine çekilememiş, en çok okunan ve hiç anlaşılmayan bir kitap haline getirilmiş, böylede devam edecektir..
Biricik peygamberimizin HALKIM KUR'ANI ARKASINA ATTI şikayetiyle karşılaştığımızda mahşerde, belki uyanacağız amma,
belki çok şey için çok geç olacaktır..
Sahi, şu ülkede Kur'anın hakimiyeti için çalışan cemaat, tarikat, mezhep, meşrep, fırka, parti var mıydı?..
Ben bilmiyorum da varlığını, bilen varsa haber versin diye yazdım..
Kur'an hariç, elleriyle yazdıkları kitapların hakimiyeti için çalışan en az 100 cemaat sayabilirim oysa.
Heyhat...

selinay25

New member
şirkin Olduğu Her Yerde Islam Kardeşliğinin Birliğinden Söz Edilemez.sadece Kurani Rehber Edinip Vahyi öğretiyi Hayata Yansitan Adina Islam Cemaati Diyeceğimiz Bir Mücahidler Gurubu Varsa Bilmek Isterim...yok Bu Ehlisünnetle Her Yerde çikmaz Sokak Varmiş Gibi Karşilarimiza çikacaği Muhakkak. Mevlamiz Müşriklerin Tüm Zararlarindan Muhafaza Eylesin

Üst Alt