Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Toplu zikrin fazileti

Kalpteniman

New member
Web sitesi
www.kalpteniman.com
TOPLU ZİKRİN FAZİLETİ

Resulullah sallallahü aleyhi vesellem efendimiz Hadisi şeriflerinde toplu zikri övmüş methü sena
etmiştir
Cennet bahçesine uğradığınız zaman meyvelerinden yiyiniz.
Ya Resulullah ! Cennet bahçesinden murad nedir? Zikrullah için kurulan halkadır.(C Sağir)
Hiç bir topluluk zikrullah için toplanıp dağılmadı ki, zikirlerine sebep Cenabı-Hakk tarafında
af ve mağfiret ile müjdelenmesin. (C Sağir)
Sırf Allahı zikretmek için bir mecliste oturanları Melekler halka çevirerek kuşatırlar,
İlahi rahmet onları kaplar üzerlerine sekinet ve vekar iner. Allahü-Teala katında
bulunanlara onlardan bahseder. ( Müslim)
Ashab-ı kiramdan Şeddad bin Evs radiyallahu anh ile Ubade bin Samit radiyallahu anh buyururlar ki,
Resulullah s.a.v Efendimiz ile beraber bulunuyorduk, Aranızda garip yani ehli kitap varmı?
diye sordu Hayır yok deyince,bunun üzerine kapıların kapatılmasını emretti ve Lililahe illallah deyiniz
buyurdu. Bir saat kadar birlikte Lailahe illallah dedik.
Reulullah s.a.v Efendimiz sonra da, Allaha hamd olsun Sen beni kelime-i Tevhidle gönderdin
ve beni bununla memur kıldın. Cenneti de bana bunun için vaad ettin şüphesiz ki sen vaadinden
dönmezsin. Diyerek dua etti ve buyurdu ki,
Müjdeler olsun! Allah Azze ve Celle sizi mağfiret etti. (Ahmet bin Hambel)
Ayeti kerimede; İnsanların Allahı zikir için kalplerinin saygı ile yumuşaması zamanı hala gelmedi mi?(Hadid 16)
Diğer bir Ayeti kerimede ise, Rabbini gönülden yalavararak boynu bükük ve ürpererek hafif bir sesle
sabah akşam zikret. Sakın gafillerden olma. (Araf 205)
Hadisi şerifte ise; Allahu,tealayı çok zikretmekle o derece mest olunuz ki, münafıklar sizi mecnun
zannetsinler. (C. sağir)

Fakat Ahmed rufahi hazretlerinin yolunun takipçisi olan bu zamanın müritleri biraz aşırı gidiyor
,
şişlemelerle avam takımını ürkütüyorlar ve tasavvuftan soğutuyorlar.
Zikir anında insana h.z Allahın
rahmeti gelir, ve kişi coşkuya kapılır.
Bazı kişiler ağlar bazı kişiler h.z Allahın aşk ateşinden bağırır.
Baş sallamaya gelince, Lailahe derken baş sağ omuza çevrilir
kalpten geçirilir ki,
Allahım senin varlığından başka bütün varlıkları arkama atıyorum.
İllalah derken, başını soluna kalp hizasına çevirince de kalbinden geçirir ki, Allahım kalbime seni alıyorum.

İşte bunu kalpten yapana h.z. Allah cevap verir,
cevap gelince de o kişiyi elektrik çarpmış misali
titreme gelir. buna da tasavvufta cezbe denir.bunu yaşayan bilir yaşamayan bilmez.

Bu rahmetten mahrum olan bazıları da, h.z. Allahın ateşine kapılan bu
insanları
diskolarda sarhoş olmuş tepinen insanlara benzetir.
onları da normal görmek lazım bilmiyor yaşamamış. h.z. Allah c.c. o kimselere de,
h.z Allahın zikriyle coşmalarını mest olmalarını nasip etsin...

Üst Alt