Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Tövbe eden günah işlememiş gibidir

reyyan

New member

Anadolu velilerinden “Zeynullah Kazânî” hazretleri, bir sohbetinde;
- Kardeşlerim, çocukların ilim öğrenecek kıymetli zamanları ziyân edilirse, Müslüman evlatları câhil kalır ve böylece “dinsiz bir gençlik” yetişir, buyurdu.
Ve ekledi:
- Din adamları, eğer bu felâkete seyirci kalır, susarlarsa, bunların günahları kat kat fazla olur.
- Bu, o kadar mühim mi? dediler.
- Elbette. Helâli, haramı öğrenmeyen, öğrendikten sonra da yapmaya önem vermeyen kimsenin “îmanı gider”.
- Îmanı mı gider?
- Evet. Yâni bu kimsenin, kiliseye giden, puta ve heykellere tapınanlardan farkı kalmaz.
- Ne tavsiye edersiniz hocam?
- Çocuklarımıza mutlaka dinlerini öğretelim ve yapmaya alıştıralım. Zîra büyüklerimiz; (Dînini bilmeyenin dîni yoktur) buyurmuşlardır.

Ecel gelmeden...
Bir gün de sohbetinde;
- Kardeşlerim, şimdi ecel gelmemiş, fırsat elden kaçmamıştır, buyurdu. Geçmişteki kusurları telâfi etmek mümkündür.
- Nasıl? dediler.
- Tövbe etmekle, buyurdu. Çünkü, (Günahına tövbe eden, hiç günah yapmamış gibidir) hadis-i şerifi, kusuru olanlara müjdedir. Fakat...
- Fakatı ne efendim?
- Bir kimse, bile bile günah işler ve herkese bildirir, günah işlediğine hiç üzülmez, sıkılmaz, azâbından korkmazsa, “münafık” olur.
- Münafık mı?
- Evet. Müslüman görünmesi, onu azâbdan kurtarmaz. Bundan daha ağır söylemeye ne lüzum var? Aklı olana, bir işaret yetişir.

Îman nasıl gider?
Bir gün de bazı sevdikleri;
- Efendim, haram olduğu kat’î olan bir işi beğenen bir kimsenin îmanı gider mi? diye sordular.
- Elbette gider, buyurdu.
- Haramı, beğenmeyerek işlerse hocam?
- Haramları, tatlı gelse bile, beğenmeyerek, çirkin bilerek, üzülerek yapan, îmanını kaybetmez

E

Enes.

Guest
bismillah.gif

Anadolu velilerinden “Zeynullah Kazânî” hazretleri, bir sohbetinde;
- Kardeşlerim, çocukların ilim öğrenecek kıymetli zamanları ziyân edilirse, Müslüman evlatları câhil kalır ve böylece “dinsiz bir gençlik” yetişir, buyurdu.
Ve ekledi:
- Din adamları, eğer bu felâkete seyirci kalır, susarlarsa, bunların günahları kat kat fazla olur.
- Bu, o kadar mühim mi? dediler.
- Elbette. Helâli, haramı öğrenmeyen, öğrendikten sonra da yapmaya önem vermeyen kimsenin “îmanı gider”.
- Îmanı mı gider?
- Evet. Yâni bu kimsenin, kiliseye giden, puta ve heykellere tapınanlardan farkı kalmaz.
- Ne tavsiye edersiniz hocam?
- Çocuklarımıza mutlaka dinlerini öğretelim ve yapmaya alıştıralım. Zîra büyüklerimiz; (Dînini bilmeyenin dîni yoktur) buyurmuşlardır.

Ecel gelmeden...
Bir gün de sohbetinde;
- Kardeşlerim, şimdi ecel gelmemiş, fırsat elden kaçmamıştır, buyurdu. Geçmişteki kusurları telâfi etmek mümkündür.
- Nasıl? dediler.
- Tövbe etmekle, buyurdu. Çünkü, (Günahına tövbe eden, hiç günah yapmamış gibidir) hadis-i şerifi, kusuru olanlara müjdedir. Fakat...
- Fakatı ne efendim?
- Bir kimse, bile bile günah işler ve herkese bildirir, günah işlediğine hiç üzülmez, sıkılmaz, azâbından korkmazsa, “münafık” olur.
- Münafık mı?
- Evet. Müslüman görünmesi, onu azâbdan kurtarmaz. Bundan daha ağır söylemeye ne lüzum var? Aklı olana, bir işaret yetişir.

Îman nasıl gider?
Bir gün de bazı sevdikleri;
- Efendim, haram olduğu kat’î olan bir işi beğenen bir kimsenin îmanı gider mi? diye sordular.
- Elbette gider, buyurdu.
- Haramı, beğenmeyerek işlerse hocam?
- Haramları, tatlı gelse bile, beğenmeyerek, çirkin bilerek, üzülerek yapan, îmanını kaybetmez

Ne Güzel. Tessekür ederim. Tevbe her müslûman erkek ve kadina farzdir.

Hikaye:

«Yani kalplerinin korkacagi vakit gelmedi mi.» dedi.
Hasan el-Basrî âyetin tefsirini naklederken gayet etkili bir vaz yapti, öyle ki, herkesi aglatti. Bu sirada kalabaligin arasindan bir delikanli ayaga kalkti, «ey mü*minlerin muttakisi! Allah (C.C.) benim gibi günahkârlik ve ve kötülüge batmis birinin tevbesini kabul eder mi?» diye sordu. Seyh «tabiî, tevbe edecek olsan Allah senin günchkârlik ve kötülüge dalmisitgini affeder» diye cevap verdi.

Adi utbet-ül Gulâm olan delikanlinin bu cevap üzerine benzi sarardi bögürleri titredi ve öylesine gür bir nara att: ki, arkasindan baygin olarak yere düstü. Ayilinca yanina yaklasan Hasan al-Basrî ona su beyitleri okudu:

Ey Ars'in Rabb'ine karsi gelen delikanli
Bilir misin, nedir günahkârlarin cezasi?
Günahkârlarin alinlarin yakalandigi gün
Asiler için «sair» var ki. onun yalazi gümbürtülü ve öfkelidir.
Eger bu atese dayanabileceksen Allah (C.C.)'a isyan et.
Degilse günah islemekten kaçin
Kazandigin günahlar yüzünden
Nefsini ipotek etmissin, onu kurtarmaya çalis.

Bu siiri duyan delikanli, bîr kere daha gür bir nara salarak baygin vaziyette yere düstü. Ayilinca Seyh'e yine sordu, «ey Seyh! Esirgeyici olan Allah (C.C.), benim gibi bir alçagin tevbesini kabul eder mi?» Hasan El-8asrî delikanliya «günahkâr kulun duasini bagislayici olan Allah (C.C.)'dan baska kim kabul edebilir ki» diye cevap verdi.
Bu cevap üzerine kalbi biraz daha ferahlayan delikanli, basini yerden kaldirarak Allah (C.C.)'dan üc sey dua etti.
Birinci duasi suydu: «Allah'im! Eger tevbemi kabul ederek günahlarimi affedersen, bana gerek Kur'an-i Kerim ve gerekse diger ilimler ile ilgili olarak isittigim her cümleyi kavrayacak derecede kuvvetli bir zekâ hifzetme gücü ihsan eyle.»

Ikinci duasi suydu: «Allah'im! Bana öylesine tatli bir ses bagisla ki. benim dilimden Kur'an-i Kerim duyan en kati kalbi kimselerin bile gönlü yumusasin.»

Üçüncü duasi da su oldu: «Allah'im! Bana helâl lokma nasibeyle, zarurî geçim kaynagimi ummadigim yerlerden temin eyle.»

Ulu Allah (C.C) delikanlinin her üç duasini da kabul etti. Bunun üzerine zekâ ve hafizasi gelisti, o Kur'an-i Kerim okuyunca dinleyenler derhal günahlarina tevbe ediyorlardi, ayrica her gün evine bir çömlek dolusu çorba ile iki çörek gelirdi, kimin getirdigini hiç kimse bilmiyordu. Ölünceye kadar bu durum böylece devam etti. Iste gönülden Allah (C.C.)'a yönelen kimselerin hali budur. Çünkü Allah (C.C.) iyi amel islemeyen yönelenleri mükâfatsiz birakmaz.

Hüccet-ül İslâm İmam Gazali Rahmetullahi Aleyh

( Ihya`u Ulum `id Din`den, Sekizinci Bölüm, Tevbe)

Aysegul

New member
Çok önemli bir konu Reyyan Teşekkürler...Umarım her gün tevbe etmeyi vird ediniriz:)

Üst Alt