Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Tesbih Cekmekmi Zahmet Cekmekmi???

dilegim

New member
Bazi görüsler resululahin hadisine dayanarak derlerki sukadar la ilahe ilallah derseniz cenneti kazanirsiniz ve bunu tesihlerle milyonkere hergün yapanlar var bende aklima takildi cennet bukadar güzel bukadar gösterisli lüks ve degerli onu kazanmak icin tesbih cekmekmi zahmet cekmek mi gerekir

vulgata QURAN

New member
2/214 sizden öncekilerin başlarına gelenler sizinde başınıza gelmeden cennete gidebileceğinizi mi sandınız. onlar öyle sarsılmış öyle sıkıntı çekmişlerdi ki peygamber ve yanlarındaki müminler bile : Allahın yardımı ne zaman dediler. iyi bilinki Allahın yardımı yakındır.

mhmt

New member
herşeyi Allah bilir kardeşim.. ama cennet ucuz değil..cehennem lüzuuösuz değil..

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
birincisi , kişi tespih etmez, zikreder. tespih yanlız iradesiz mahluklarca yapılır
ve zikir için düşünceleirniz yazmışsınız bakın kuran nediyor;

- Müzemmil 8- Vezkurisme rabbike ve tebettel ileyhi tebtîlâ(tebtîlen).
Rabbinin (Allah’ın) ismiyle zikret ve herşeyden kesilerek O’na (Allah’a) dön

- Ahzab 41- Yâ eyyuhellezîne âmenûzkûrullâhe zikren kesîrâ(kesîran).
Ey amenu olanlar! Allah’ı çok zikirle zikredin.

- Nisa 103- Fe izâ kadaytumus salâte fezkurûllâhe kıyâmen ve kuûden ve alâ cunûbikum, fe izatma’nentum fe ekîmus salât(salâte), innes salâte kânet alel mu’minîne kitâben mevkûtâ(mevkûten).
Namazı bitirdiğinizde; ayaktayken, otururken ve yan üzeriyken (yan üstü yatarken) Allah’ı hep zikredin! Güvenliğe kavuştuğunuzda namazı erkânıyla kılın. Çünkü; namaz, mü’minlerin üzerine, vakitleri belirlenmiş bir farz olmuştur.

- Ankebut-45 Utlu mâ ûhıye ileyke minel kitâbi ve ekımıs salât(salâte), innes salâte tenhâ anil fahşâi vel munker(munkeri), ve le zikrullâhi ekber(ekberu), vallâhu ya’lemu mâ tasneûn(tasneûne).
(Resulum)Sana kitaptan vahyedileni oku, namazı kıl, çünkü namaz kötülükten ve fuhşiyattan meneder ama ALLAH"IN ZİKRİ EN BÜYÜKTÜR.

CCCCCC

New member
Arkadaş yeni üye ve güzelce sormuş daha tatlı dille anlatalım lütfen.

Asya

New member
ALLAH C.C IN BİLMESİ GEREKEN BİRŞEY VAR SENİN O AN NEYLE MEŞGUL OLDUĞUN ALLAH C.C. İÇİN ÖNEMLİ

ne demek şimdi bu.kusura bakmayın ama sizinle Allahın ezeli ve sonsuz bilgisini tartışacak kadar cahil değilim. "Allahın bilmesi gereken" gibi bir ifade kullanmanız yani haşa Allaha bir gereklilik bir vazife atfediyorsunuz.bu nasıl bir şeydir.lütfen uçuruma götürecek şeyler yazmayın.

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
birincisi , kişi tespih etmez, zikreder. tespih yanlız iradesiz mahluklarca yapılır
ve zikir için düşünceleirniz yazmışsınız bakın kuran nediyor;

- Müzemmil 8- Vezkurisme rabbike ve tebettel ileyhi tebtîlâ(tebtîlen).
Rabbinin (Allah’ın) ismiyle zikret ve herşeyden kesilerek O’na (Allah’a) dön

- Ahzab 41- Yâ eyyuhellezîne âmenûzkûrullâhe zikren kesîrâ(kesîran).
Ey amenu olanlar! Allah’ı çok zikirle zikredin.

- Nisa 103- Fe izâ kadaytumus salâte fezkurûllâhe kıyâmen ve kuûden ve alâ cunûbikum, fe izatma’nentum fe ekîmus salât(salâte), innes salâte kânet alel mu’minîne kitâben mevkûtâ(mevkûten).
Namazı bitirdiğinizde; ayaktayken, otururken ve yan üzeriyken (yan üstü yatarken) Allah’ı hep zikredin! Güvenliğe kavuştuğunuzda namazı erkânıyla kılın. Çünkü; namaz, mü’minlerin üzerine, vakitleri belirlenmiş bir farz olmuştur.

- Ankebut-45 Utlu mâ ûhıye ileyke minel kitâbi ve ekımıs salât(salâte), innes salâte tenhâ anil fahşâi vel munker(munkeri), ve le zikrullâhi ekber(ekberu), vallâhu ya’lemu mâ tasneûn(tasneûne).
(Resulum)Sana kitaptan vahyedileni oku, namazı kıl, çünkü namaz kötülükten ve fuhşiyattan meneder ama ALLAH"IN ZİKRİ EN BÜYÜKTÜR.

ayetler ortadadır hala neyi tartışıyoruz?

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
Arkadaş yeni üye ve güzelce sormuş daha tatlı dille anlatalım lütfen.

ben yukarida bundan daha acik anlatilabilecegini zannetmiyorum bence kardesimiz anlamamis olsa kendi soru sorardi ve ayetler bu kadar güzel anlatirken daha ne aciklayici olabilir anlamadim sayet begenmiyorsan sen daha iyi bir sekilde <yazarsin bizde anlariz o zaman

unzurna

New member
ayet açıklamasını vermiş bunda anlasılmayacak bir şey yok ki eger anlamıyorsa ozaman biraz şübhe ederim aklından

peygamberimiz tesbih derken işinizde hep anın demiş. Yoksa çekilen tesbih değil. Her an Allah'ı düşünmek ve O'nun için yapmak demektir. Peygamberimiz bunu tavsiye eder.

T

teslimolan

Guest
peygamberimiz tesbih derken işinizde hep anın demiş. Yoksa çekilen tesbih değil. Her an Allah'ı düşünmek ve O'nun için yapmak demektir. Peygamberimiz bunu tavsiye eder.

Rahman ve Rahim Allahin adi ile. Günde 24 saat olmasada bu zikri günde cokca getirmeye calisiyorum ve icim rahatliyor. Önemli olan tas saymak degil Allahin adi benim icin önemli olan onun adini zikretmek.

ilham

New member
zikirin insanı Allah'a yaklaştırdığı ve dünyalık malayani şeylerden uzaklaştırdığı muhakkak.. ama takdirini Allah bilir. zikrin ne derece kalpten olduğuna bağlı bence.

T

teslimolan

Guest
Allah aklinizi calistirin der zikir denen bir seyler zipleme filan benim icin sapikliktir. Her seyin en iyisini Allah bilir.

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
/AL-İ İMRAN-191: Ellezîne yezkurûnallâhe kıyâmen ve kuûden ve alâ cunûbihim ve yetefekkerûne fî halkıs semâvâti vel ard(ardı), rabbenâ mâ halakte hâzâ bâtılâ(bâtılan), subhâneke fekınâ azâben nâr(nârı).
Onlar ki; onlar ayakta iken, otururken ve yan üstü yatarken (hep) Allah’ı zikrederler. Göklerin ve yerin yaratılışı hakkında tefekkür ederler. (Ve derler ki): “Ey Rabbimiz! Sen, bunları bâtıl olarak (boşuna) yaratmadın. Seni tesbih (tenzih) ederiz. Bizi, ateşin azabından koru

yýldýz

New member
Bakara suresi

25- (Ey Muhammed) iman edip salih amellerde bulunanları müjdele. Gerçekten onlar için altlarından ırmaklar akan cennetler vardır. Kendilerine rızık olarak bu ürünlerden her yedirildiğinde: "Bu daha önce de rızıklandığımızdır" derler. Bu, onlara, (dünyadakine) benzer olarak sunulmuştur. Orada, onlar için tertemiz eşler vardır ve onlar orada süresiz kalacaklardır.

112- Hayır, kim (güzel davranış ve) iyilikte bulunarak kendisini Allah'a teslim ederse, artık onun Rabbi Katında ecri vardır. Onlar için korku yoktur ve onlar mahzun olmayacaklardır.

200- (Hacc) ibadetlerinizi bitirdiğinizde, artık (cahiliye döneminde) atalarınızı andığınız gibi, hatta ondan da kuvvetli bir anma ile Allah'ı anın. İnsanlardan öylesi vardır ki: "Rabbimiz, bize dünyada ver" der; onun ahirette nasibi yoktur.

201- Onlardan öylesi de vardır ki: "Rabbimiz, bize dünyada da iyilik ver, ahirette de iyilik (ver) ve bizi ateşin azabından koru" der.

202- İşte bunların kazandıklarına karşılık nasibleri vardır. Allah, hesabı pek seri görendir.

207- İnsanlardan öylesi vardır ki, Allah'ın rızasını ara(yıp kazan)mak amacıyla nefsini satın alır. Allah, kullarına karşı şefkatli olandır.

ARAF SURESİ
205- Sabah akşam demeden, kendi içinden, korkarak ve yalvararak, alçak sesle Rabbini an ve gafillerden olma.

Günlük yapılan işlerin Allah rızasına uygun olması, Hep Allah Teala' nın yaşamdaki hikmetlerini düşünmek gibi ifade edebiliriz sanırım. Başka açıklayıcı ayetler var, onlarıda zaman olursa eklerim inşallah. Biraz yorgunluk var galiba.

mhmt

New member
Allah aklinizi calistirin der zikir denen bir seyler zipleme filan benim icin sapikliktir. Her seyin en iyisini Allah bilir.

olmuşmu ama..benim için demişiniz..size göre yani..ama sapıklık din dışılık demek..şimdi bunun din dışılığını size göre deeğilde, kurana göre anlatmalısınız ki..yerine otursun..demi??? yoksa size göre olması önemli değil, kurana göre olması lazım...???

dilegim

New member
arkadaslar benim sorm yanlis oldu heralde diyorumki sadece oturupta la ilahe ilalaah dersem yüzlerce bu o güzel cennet kazanmam icin yeterli olurmu ben bu fikri anlamiyorum zikir tabiki gerekli ama cennetinbununla kazanilicak olmasi ters eldi bana zikir yapilmaz demiyorum zahmet cekmeden papagan gibi cünle tekrarlamaka cennet kazanilmaz diye düsünüyorum allah hepnizden razi olsun

Üst Alt