Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Tek basina ilim neye yarar ?!?

313

New member
Tek basina ilim neye yarar ?!?

Amelsiz veya ihlâssız ilim sahiblerini Cenâb-ı Hak, Kur'ân-ı Kerîminde merkebe benzetmektedir. Bunun için "Amelsiz ilim, vebaldir." buyurmuslardır. ilim yalnız basına faideli olsaydı yetmis iki dalâlet fırkası meydana gelmezdi.

Nitekim Imâm-ı Rabbani hazretleri buyurmustur ki:

"Cehenneme girecekleri bildirilen yetmis iki fırkanın reisleri, de din âlimi idi. Alimleri dalâletlerine sebeb oldu."

Ibni Teymiyye de derin âlim idi. Seytanın da ilmi çokdu. Ama ilimleri onları kurtaramadı.

Bid'ât ehli, fâsık veya münafık, ilim sahibi olursa zararları daha fazla olmaktadır. Bu bakımdan, (Bid'ât ehlinin zararı, kâfirden daha fazladır.) buyurmuslardır!

Günye-tüt-talibîn isimli kıymetli kitabta nakledilen hadis-i serifde, münafıkların, bid'at ehlinin ve sapıkların yüzüne gülen kimsenin Muhammed aleyhisselâma indirilen dini yıkacagı bildirilmistir.

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
Dogrudur Yalniz Bu Zamanda Ilim Amelden önce Geliyor Ilk Ilim ögrenip Sonra Amel Edecegiz Bunu Göz Ardi Etmeyelim Körü Körüne Namaz Kilmayalim;oruc Tutmayalim;peygamberi Sevmeyelim;hersey Bilgimiz Dogrultusunda Gerceklessin Bilerek Yapalim

313

New member
alptraum' Alıntı:
Dogrudur Yalniz Bu Zamanda Ilim Amelden önce Geliyor Ilk Ilim ögrenip Sonra Amel Edecegiz Bunu Göz Ardi Etmeyelim Körü Körüne Namaz Kilmayalim;oruc Tutmayalim;peygamberi Sevmeyelim;hersey Bilgimiz Dogrultusunda Gerceklessin Bilerek Yapalim

Bu zamanda degil herzaman sira suydu:

iman etmek, ögrenmek ve uygulamak.

Devami da var sonra tasavvuf yoluyla ahlaki güzellestirmek ve ihsan yani:

Sen ALLAHÜ TEALA yi görmüyorsan da, O´nun c.c. seni gördügünü bilerek kulluk etmen.

Lakin konuyu acmaktan asil maksadim su idi:

Bir söz vardir, her sakalliyi deden sanma diye. Her alimi, ALLAHÜ TEALA nin sevgili kulu sanmayalim. Alim ilmiyle amel edendir (hadis). Alimler sakalin, sarigin, az yemenin, her isinde kitab ve sünnete uymanin, alcak gönüllü olmanin gerektigini bilmezler mi?

Bilmeyen alim olmaz, uygulamayan da gercek alim olmaz.

milwaukee

New member
IBN TEYMİYYE BÜYÜK ALİMDİ GERÇEĞİ GÖRDÜ.SAPIK MÜŞRİKLER ONU BEĞENMEDİ.
İBN ARABİDE ALİMDİ AMA KAFİRDİ.
İLMİ OLANLAR İBN TEYMİYYE GİBİ BÜYÜK ALİMİ BIRAKIP BU İBN ARABİ KAFİRİNİN ARKAsında gitmezler.
ÖMER ÖNGÜT GİBİ BEYİN YOKSUNLARIDA İLİM YOKSUNUDURLAR.İNSANLARI CEHENNEME ÇAĞIRAN ATEŞ ÖNCÜLERİDİRLER.

313

New member
MUVAHHID' Alıntı:
IBN TEYMİYYE BÜYÜK ALİMDİ GERÇEĞİ GÖRDÜ.SAPIK MÜŞRİKLER ONU BEĞENMEDİ.
İBN ARABİDE ALİMDİ AMA KAFİRDİ.
İLMİ OLANLAR İBN TEYMİYYE GİBİ BÜYÜK ALİMİ BIRAKIP BU İBN ARABİ KAFİRİNİN ARKAsında gitmezler.
ÖMER ÖNGÜT GİBİ BEYİN YOKSUNLARIDA İLİM YOKSUNUDURLAR.İNSANLARI CEHENNEME ÇAĞIRAN ATEŞ ÖNCÜLERİDİRLER.

Sen herhalde Ibni Arabi´yi degil, Muhyiddin-i Arabi Hazretlerini k.s. kasd ediyorsun, ikisi ayni sahis degil. Böyle düsünmene üzülürüm, lakin senin icin.

Sen bana de ki Seyhül Ekber e uyanlar zamanimizda sunu sunu yapiyorlar. O müberegin k.s. devam eden tarikatini duymadim. Varsa anlat bakalim ne yapiyorlarmis.

milwaukee

New member
Ibn Arabi'yi savunanlarin dikkatine:

Ibn Arabi’nin Vahdet-i Vücûd inancinin dayanagi olarak ünlü eseri Fûsus el-Hikem dikkate alindiginda, söz konusu inancini ifade eden bazi söz ve açiklamalari sunlardir;

"Bu kitap, nefis ârzularinin münezzeh ve içine fesad karismamis olan en küdsî makamdan indirilmistir.. .ben ancak bana ilham olunan seyi söyledim. (s:5)

Tanri, mahlûkuna insan ile nazar kildi ve onlara rahmet eyledi. Su halde O ezelî olan insan, sekliyle hadîs, zuhur ve nes'eti bakimindan ebedî ve daimdir. (s: 10)

Bineanaleyh biz O'nu gördügümüz vakit kendi nefislerimizi görürüz ve O bizi gördügü vakit kendi nefsini görür, (s: 1 9)

O (yani Adem) hem Hak, hem de Halk'tir (s:25)

Hakk'i tenzih eden kimse ya câhildir, ya edebî noksan kimsedir.. .Çünkü Hak olan Mahlûk'larin hepsinde zuhur yani belirme vardir. Su halde bütün mefhumlarda beliren O'dur. (s: 51,52)

Sen Hakk'in sureti ve Hakk da senin ruhun oldugu oldugu cihetle sen Hakk için cismanî bir suret gibisin. O da senin cesedinin suretini sevk ve idare eden bir ruh gibidir (s:54).

Alemin suretinden Hakk'in ayrilmasi asla mümkün degildir (s: 55).

Böyle olunca her bir Mâbud'da Allah'tan baskasina ibadet olunmadi (s: 62)

Sen yere gömüldügün vakit O'nun içindesin, O senin zarfindir (s: 66)

Vücûd âleminde ancak O vardir (s: 74).

Varlikta O'nu gören, O'dan baskasi degildir (s:75).

insan ve esya isimleriyle anilan hep O'dur (s:76).

Demek oluyor ki, tabiat âlemi bir aynada beliren suretlerdir. Hayir! belki de çesitli aynalarda görülen tek bir surettir (s:81).

Allah beni öger, ben de O'nu. O bana kulluk eder, ben de O'na (s:94)

Hakk'in belirmesi benim vücûdumdadir. Bunun için biz Hakk'a göre kap gibiyiz (s:95).

Ey nefsinde varliklari yaratan! Sen halk ettigin seylerin hepsisin(s:105).

Bir vakit olur ki, Kul süphesiz Rabb olur. Baska bir vakitte de iftirasiz kulluk derecesine iner (s:109).

Herhangi bir mahlûkta Allah'tan su eser vardir ve diger mahlûkta bu sey vardir denilemez. Çünkü O ezelî varlik parçalanmayi kabul etmez (s: 111).

Sen Kul'sun ve Tanri'sin; kullugun kimin kulu oldugunu bildigin içindir (s:116).

O herseyi kaplamistir (s: 118 ).

Zaten yolda muhakkak olarak yürüyen Hakk'tir. Bilinen de ancak O'dur. (s: 156).

Su halde sen bir yönden düsünürsen benim siginmam O'ndan O'nadir(s:164).

Göz O'ndan baskasina bakmaz (s:167)...

Hakikat ancak bizim bahsettigimizdir. Buna inan ve bu meselede hâl ile bizim gibi ol (s:307)...

FUSUSUL HİKEMDEN

Mahfuz

New member
Ete kemiğe büründüm,
Yunus deyi göründüm...

Haktan ayan bir nesne yok,
Gözsüzlere pünhan imiş...

Mahfuz

New member
7 A'raf (179)
Andolsun ki, cinlerden ve insanlardan birçoğunu cehennem için yarattık. Onların kalbleri vardır, fakat onunla gerçeği anlamazlar. Gözleri vardır, fakat onlarla görmezler. Kulakları vardır, fakat onlarla işitmezler. İşte bunlar hayvanlar gibidirler. Hatta daha da aşağıdırlar. Bunlar da gafillerin ta kendileridir.

Mahfuz

New member
17 İsra (72)
Her kim bu dünyada kör ise ahirette de kördür. Ve gidişçe daha şaşkındır.

Mahfuz

New member
Mahfuz' Alıntı:
Ete kemiğe büründüm,
Yunus deyi göründüm...

Haktan ayan bir nesne yok,
Gözsüzlere pünhan imiş...
Mahfuz' Alıntı:
7 A'raf (179)
Andolsun ki, cinlerden ve insanlardan birçoğunu cehennem için yarattık. Onların kalbleri vardır, fakat onunla gerçeği anlamazlar. Gözleri vardır, fakat onlarla görmezler. Kulakları vardır, fakat onlarla işitmezler. İşte bunlar hayvanlar gibidirler. Hatta daha da aşağıdırlar. Bunlar da gafillerin ta kendileridir.
Mahfuz' Alıntı:
17 İsra (72)
Her kim bu dünyada kör ise ahirette de kördür. Ve gidişçe daha şaşkındır.

daha ne diyelim sana MUVAHHID?!

Üst Alt