Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Takva Için Oruç

nakkad

New member
Cenabı Hakk Azze ve Celle ayeti kerimede: "Orucun farzıyyeti sizin ittikanız için" buyurmuştur. Çünkü oruç insanın kuvvei şehvaniyyesini kırdığı gibi nefsin heva ve hevesini kırarak bütün azalan günahdan, isyandan ictinab ile zühd ü takvaya sebeb olacağı beyan buyurulmuştur. Çünkü insanların dünyevî mesaisi iki şeye münhasırdır: Biri tatlı tatlı yiyip içmek arzusudur. Diğeri de kuvve-i şehvaniyyedir. Bu iki arzu da ancak oruç ile men'edilmiş olduğu gibi tasfiye-i cesed ve bazı emraz-ı kalbiyyenin tathirine de oruç vesile olur. Ve tıbben de midenin tashîhine vesile olduğu malum, bir hakikattir.
Muhammed bin el-Haris -radıyallahu ahn- der ki: Beş zümreye beş şeyi sordum, hepsi de aynı cevabı verdiler:
1. Tabiblere devaların en şifalısını sual ettim: "Açlıktır ve az yemekdir," dediler.
2. Hikmet ehillerine: "Allah'a ibadete en fazla yardımcı olan nedir?" diye sual ettim. "Açlıktır ve az yemektir" dediler.
3. Zahidlere, "Zühde en fazla kuvvet kazandıran nedir?" diye sual ettim. "Açlıktır ve az yemektir" dediler.
4. Alimlere, "İlim hıfzında en fazla yardımcı şey nedir?" diye sual ettim, "Açlıktır ve az yemektir" dediler.
5. Sultanlara, "Her vakit dikkatli bulunmanın çaresi ve en güzel, en lezzetli taam nedir?" diye sual ettim, "Açlıktır ve az yemektir" dediler.

fetih

New member
Uzay Ýstasyonundan Alooooo Kimse Yokmuuuuu :)
ebu Hüreyre radıyalahu anh'dan rivayet edildiğine göre Resulullah a.s şöyle buyurdu: Aziz ve celil olan Allah ''İnsanın oruç dışında her ameli kendisi içindir . Oruç benim içindir, mükafatını ben vereceğim '' buyurmuştur Oruç kalkandır biriniz oruç tuttuğu gün kötü söz söylemesin ve kavga etmesin . Şayet biri kendisine söver ya da çatarsa :'Ben oruçluyum' desin .Muhammed'in canı kudret elinde bulunduran Allah'a yemin ederim ki , oruçlunun ağız kokusu ,Allah katında misk kokusundan daha güzeldir .Oruçlunun rahatlayacağı iki sevinç anı vardır :Birisi, iftar ettiği zaman, diğeri de orucunun sevabıyla Rabbine kavuştuğu andır (BUHARİ,SAVM 9;MÜSLİM,SIYAM 163)

nakkad

New member
paylaşımın için sağol ..orucdaki sıırı yakalamayı ve yasamayı bize nasip etsin
allah razı olsun..

Üst Alt