Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Sünnetler ilgili 3 soru

Nurullah

New member
s.a kardeslerim

benim 3 sorum olacakti:

1. 590 - �bn �mer(r.a.) anlat�yor:
"RESULULLAH(S.A.V.) beni, �zerimde yeni bir elbise varken g�rd�. Bu kimdir diye sordu. Ben, Abdullah dedim. O(S.A.V.) da e�er Abdullah isen izar�n� yukar� kald�r dedi. Kald�rd�m, bana daha da kald�r dedi. Ben de, bald�r�m�n yar�s�na kadar kald�rd�m. Sonra Ebu Bekir(r.a.)'e bakt� ve "Kim elbisesini kibirle s�r�rse ALLAH ona k�yamet g�n�nde bakmaz." dedi. Bunun �zerine Ebu Bekir(r.a.), izar�m bazen iniyor dedi. RESULULLAH(S.A.V.) de sen onlardan de�ilsin dedi."

soru: bu hadiste baldirim yarisina kadar kaldirdim buyuruyor, baldirimin yarisi tam neresi oluyor orasini anlamadim bana daha acik bir sekilde anlatirmisiniz ve bizdemi oyle giyinmemiz lazim sunnete gore?

2. gus�l abdestini s�nnete g�re acik bir sekilde anlatirsaniz cok memnun olurum.

3. tahhiyata la ilahe illalahda sag elimizin sehadet paragini kaldirdigimizda parmaga indirene kadar bakmamiz gerekiyormu sanki bir yerden duymus gibi aklima geliyor en iyisi size sorum dedim.

simdiden yorumlariniz icin tsk ederim, allah razi olsun hepinizden.

Ebu_Ahmet_Musab

New member
1. Hadiste baldır diye Türkçeye çevrilen kısım şunu ifade eder: Diz kapağının altından ayak bileğine kadar olan kısmın arkasındaki kaslı yumuşak yer. İzar ise o dönemde giyilen elbisedir. Elbisenin baldır denen kısmın yarısını geçmemesi en doğrusudur. Ancak alimler başka hadislerden elbisenin ayak bileğinin iki yanında bulunan çıkıntılı küçük kemikleri (eskiden topuk denirdi şimdi ise ökçeye topuk denmekte) geçmesinin haram olduğu görüşünü çıkarmışlardır.

2. CÜNÜPLÜKTEN GUSLETME ŞEKLİGusülden önce abdest almak; Aişe (radiyallahu anhâ) anlatıyor: "Rasûlullah
(aleyhissalâtu vesselam) cenabetten gusledince önce ellerini yıkamaktan başlardı,
sonra sağ eliyle vücudundaki ezâ'nın üzerine su döker, sol eliyle de onu yıkardı. Sonra
namaz abdesti gibi abdest alırdı. Sonra parmaklarını suya batırır, onlarla saç diplerini
hilallerdi. Deriyi ıslattığı kanaati hâsıl olunca tepesinden üç kere su dökerdi. Sonra da
bedeninin geri kalan kısımlarını yıkardı. En sonra da ayaklarını yıkardı.''396

396 Buhari(248) Müslim(316) Muvatta(1/44, 45) Darimi(1/191) Ebu Dâvud(240-244, 253)
Nesâi(1/132-135) Tirmizi(104)

3. Google la Teşehhüdde parmaklar nasıl tutulmalıdır?
yaz, ilk linki tıkla orda açıklama mevcut.

Üst Alt