Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Sünnetin Şubeleri

hasan demir

New member
AMEL-İ SALİH’İ, KISACA, Rabbimizin emir, izin ve rızasına uygun ve bizim şu dünyada varoluş amacımıza da denk düşen güzel fiiller diye tarif etmemiz mümkün. İşte bu salih ameller arasında ise, yapılması zorunlu olan, yapılması zorunlu görülen, yapılması tavsiye edilen.. sûretinde, bir derece ve mertebe farkı da bulunuyor. Fakihler bu mertebeleri ifade için değişik kavramlar kullanırken, bu kavramlaştırmalar arasında, farz-vacib-sünnet… şeklinde sıralama bilhassa umuma mal olmuş bulunuyor.

Bu sıralama, elbette, salih ameller arasındaki derece ve mertebe farkını ifade amacını güdüyor. Ama, dikkat edilmezse, zihinlerimizde sünneti ‘ihmal edilebilir’ birşey olarak görme gibi bir yanlış da yerleşebiliyor. Nitekim, bugün, çokları sünneti ihmal ediyorsa, onu farz ve vacipten sonra ‘üçüncü sırada’ görmenin rahatlığıyla yapıyor.

Bu bakımdan, Bediüzzaman’ın Sünnet-i Seniyye Risalesi’nde getirdiği bir kavramlaştırma, hep gene bir derece ve mertebe farkını ifade etmesi, hem de sözünü ettiğimiz mahzuru ortadan kaldırması açısından kesinlikle dikkate değer. “Sünnet-i seniyyenin merâtibi var” diyen Bediüzzaman, akabinde “Bir kısmı vâciptir, terkedilmez… Onlar muhkemattır. Hiçbir cihette tebeddül etmez” kaydını düşüyor. Ardından, “Bir kısmı da nevâfil [nafileler] nev’indendir” diyor ve bu nafile kısmını da ‘ibadete tâbi sünnet-i seniyye’ ile ‘âdâb’ olarak ikiye ayırır ve izahını bu şekilde sürdürüyor.

Yani, ‘sünnet’ Resûl-i Ekrem aleyhissalâtu vesselâmın yapıp ettiği ve yapılmasını ya emir buyurduğu veya izin verdiği şeylerin tamamını ifade ettiğine göre, farz da, vacib de, müstehab da ‘sünnet-i seniyye’nin şümulüne giriyor. Böyle olunca da, en azından şu zamanda sünnetin makamını tenzil gibi bir anlayışa kapı açan bir tasnifin mahzurları peşinen ortadan kalkmış bulunuyor.

metin karabaşoğlu
www.karakalem.net

vulgata QURAN

New member
kendini kurtarmaktan aciz bir insanın sizi kurtaracağını sanarak, sürü psikolojisi ile hareket etmekten vazgeçip Kurana dönün risaleye değil.

hasan demir

New member
vulgata=incilin latince tercümesi

vulgata okuru hala incil hakkındaki fikirlerini söylemiyor.muharref mi değil mi?ibrahimi dinler konusunda neler düşünürsün?protestan-katolik gerilimi nolacak seninle bunları konuşalım.aranızda tekrar din savaşları çıkar mı?onu anlat?bırak traşı..cildimi bozuyor..papa yı günah işlemez sanan biri ne hakla sürüden bahseder?
bak alıntımın altında yazarda sitede belli?sen ne siteni uyazıyorsun ne yazarını.nerden nereye hangi malı kaçırıyorsun?gel beni hristiyan yap deseler gene meydana çıkamayacaksınız?başarı şansınız sıfır.mert insanı allah başarılı yapar.

Enver Ýstek

metin mete
vulgata okuru hala incil hakkındaki fikirlerini söylemiyor.muharref mi değil mi?ibrahimi dinler konusunda neler düşünürsün?protestan-katolik gerilimi nolacak seninle bunları konuşalım.aranızda tekrar din savaşları çıkar mı?onu anlat?bırak traşı..cildimi bozuyor..papa yı günah işlemez sanan biri ne hakla sürüden bahseder?
bak alıntımın altında yazarda sitede belli?sen ne siteni uyazıyorsun ne yazarını.nerden nereye hangi malı kaçırıyorsun?gel beni hristiyan yap deseler gene meydana çıkamayacaksınız?başarı şansınız sıfır.mert insanı allah başarılı yapar.

Camurlasmak hicte akillica degil?

hasan demir

New member

bunun nesi çamur.google'de şahidim olur.

Enver Ýstek

metin mete

bunun nesi çamur.google'de şahidim olur.

Iste senin sahidin iste sen;

Allah, size Kitab'ı (Kur'ân'ı) açıklanmış olarak indirdiği halde, ondan başka bir hakem mi arayayım? Kendilerine kitap verdiklerimiz, o Kur'ân'ın, gerçekten Rabbin katından hak olarak indirilmiş olduğunu bilirler. O halde sakın şüphe edenlerden olma.
Enam6/114

hasan demir

New member

üç tanrıya inanmadığınızı söylüyordun mehmet mete.ben hristiyan olmadığım için cahilim o konularda anlatsana bana.sen iyi bilirsin bu konuları.biz müslümanlar ise bilmeden hristiyanların üç tanrıya inandığını söyleriz.düzeltsene yanlışımızı.bu sitede benim gibi çok cahil var.çünkü hiç vulgata okumadık,aslını sen anlat.

Enver Ýstek

metin mete
üç tanrıya inanmadığınızı söylüyordun mehmet mete.ben hristiyan olmadığım için cahilim o konularda anlatsana bana.sen iyi bilirsin bu konuları.biz müslümanlar ise bilmeden hristiyanların üç tanrıya inandığını söyleriz.düzeltsene yanlışımızı.bu sitede benim gibi çok cahil var.çünkü hiç vulgata okumadık,aslını sen anlat.

Vallahi senin kactane oldugunu bir bula bilsen senin tagutlarin o kadar cokki simdi benim tanrimin kac oldugunu sana yazacagim;Bak direk sana hitab;

De ki: «Ey insanlar! Eğer benim dinimde bir şüpheniz varsa, şunu bilin ki, Allah'ı bırakıp da sizin taptıklarınıza tapmam. Lâkin sizin de canınızı alacak olan Allah'a taparım. Bana müminlerden olmam emredilmiştir».

(Yunus10/104)

«Ayrıca yüzünü tevhid dininden ayırma ve sakın müşriklerden olma!» (diye emrolundum).

(Yunus10/105)

«Ve Allah'dan başka, sana faydası da, zararı da dokunmayacak olan şeylere yalvarma! Eğer yalvarırsan, o zaman hiç şüphesiz sen zalimlerden olursun.(Yunus10/106)

Senin halinde unutulmadi,Allahin Kitabinda....

O kâfirlerin hali, sadece bir çağırma veya bağırmadan başkasını işitmeyerek haykıranın haline benzer; onlar sağırdırlar, dilsizdirler, kördürler, akıl da etmezler.Bakara2/171

hasan demir

New member
Hritiyanlarin üç Tanriya Tapmadiğini Sen Iddia Ettin.konuyu Değiştirme Ve Ispatla.ispatla Tek Tanriya Taptiğini Hristiyanlarin.ya Da Sonsuza Dek Sus.

Üst Alt