Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Sünnete Tabiyet; Vahye Tabiyettir

Enver Ýstek

metin mete
Selam,Mehmedim bak senin dedigin gibimi;

metin mete alıntı;
Yani Allahin ortagi var onun hükümleride dinin kendisidir o zaman bu din herhalde Allahin dini olamaz yalnizca gerci onuda vahdeti vucutla asildi ikiside ayni olduguna göre problem kalmadi.......
hayır abi böyle değil.. Allahın ortağı yoktur inancında olduğumuz için, ve Kuranda ona itaat emredildiği için itaat ediyoruz.. "onun verdikerlini alın" ayeti için alıyoruz.. "o hevasından konuşmaz" ayeti olduğu için sünnet hadis diyoruz..

Bir sonraki yazimdada dedimki neden iseviler ve museviler gibiyiz Inankine yeni bir Resul gelecek olsa Biliyoruzki gelmeyecek imanimiz tam gelse idi ve yeni Vahy iste o zaman iste bunlari hedef alirdi cünki ismi veren Allahin kendisi bize dogruyolu gösteren kendisi biz hala yok imam bilmem kim yok mezhebim filanca filanca yani bu dinin o kadar ortagi varki hangi tarafa dönsek baska bir tagut ama Allah diyorki bu din Ari duru Allahin dinidir ona özgelemek zorundasiniz biz ne yapiyoruz"Itaat emri"neden itaati Kitabullaha baglilik olarak almiyorsun cünki Alemlere Rahmet olan Resul diyorki Ben ona uyuyorum sende uy?"onun verdiklerini alin"onun verdigi zaten ayetteki ise ganimettir yok sen deki mecazi oda ancak mecazen yine Kitabullahtir cünki ben Vahy den baska bir seyi teblig etmiyorum diyor.....

mhmt

New member

metin mete alıntı;
Yani Allahin ortagi var onun hükümleride dinin kendisidir o zaman bu din herhalde Allahin dini olamaz yalnizca gerci onuda vahdeti vucutla asildi ikiside ayni olduguna göre problem kalmadi.......
hayır abi böyle değil.. Allahın ortağı yoktur inancında olduğumuz için, ve Kuranda ona itaat emredildiği için itaat ediyoruz.. "onun verdikerlini alın" ayeti için alıyoruz.. "o hevasından konuşmaz" ayeti olduğu için sünnet hadis diyoruz..

Bir sonraki yazimdada dedimki neden iseviler ve museviler gibiyiz Inankine yeni bir Resul gelecek olsa Biliyoruzki gelmeyecek imanimiz tam gelse idi ve yeni Vahy iste o zaman iste bunlari hedef alirdi cünki ismi veren Allahin kendisi bize dogruyolu gösteren kendisi biz hala yok imam bilmem kim yok mezhebim filanca filanca yani bu dinin o kadar ortagi varki hangi tarafa dönsek baska bir tagut ama Allah diyorki bu din Ari duru Allahin dinidir ona özgelemek zorundasiniz biz ne yapiyoruz"Itaat emri"neden itaati Kitabullaha baglilik olarak almiyorsun cünki Alemlere Rahmet olan Resul diyorki Ben ona uyuyorum sende uy?"onun verdiklerini alin"onun verdigi zaten ayetteki ise ganimettir yok sen deki mecazi oda ancak mecazen yine Kitabullahtir cünki ben Vahy den baska bir seyi teblig etmiyorum diyor.....

abi diğer yazınıda okudum aslında..
şöel diyim.. ben kuranı okumuşum ama sen benden çok çok fazla okumuşun.. şimdi Kuranda geçen bi ayetta anlatılmak isteneni senmi daha iyi anlarsın ben mi? sırf bu işle uğraşmış insalar diyoruz mezhep imamları.. ancak kusursuzlar demiyoruz.. yada hükümleri değişmez din emridir.. bunları demiyoz ki.. bunları bu şekilde değerlendirilmesi bizim tağut peşinde gittiğimiz anlamını doğurmaz.. daoğurmamalı. insanların peşinden gitmek sadece taassup noktasına gelince yanlış olur.. bide; peşinden gitmek derken, hadi o ne derse kabul etmesekte gidelim, yok tabiki.. din dediğin gibi arı duru bir din.. kitabımız kuran. peygamberimiz sadece vahiy getirdi..ancak hadisleri vahiy dışında söledi demiyoruz ki..uydurmuş değil.. tebliğ etti..

ya abi aynı noktaya geliyoz..bana kızacan ama;
geçen de dedim ya yorum farkı diye..
"o hevasından konuşmaz" konuştuğu vahiydir..
"o hevasından konuşmaz" konuştuğu hadistir..
fark bu galiba..
selametle...

sinang

New member
din pratiği olan bir hayat tarzı,sistemdir.burada bir insanın risaletine ihtiyaç vardır.bu bir rahmettir.sünnet Allahın buyruğunun doğal bir uzattısıdır.Onun risaletine şahitlik Allaha şahitliktir.yoksa la ilahe illallah diyen kurturuldu.
saygılarla...

y oglu

New member

metin mete alıntı;

sayın arkadaşlar şimdiye kadar bilinenler taraflı olarak gecmişte yazılan bilgilerdir
hz muhammede sordular ya resulullah sen kitabını nasıl koruyacaksın(hz muhammed dediki (benim aşıklarım gelip kuranı vesp edecekler)işte hz

muhamedin nuru bütün zamanları kuşatmıştır
gecmişte ve şimdi gelen hz muhammedin aşıkları hz muahammedin ağzından sıkarcasına herşeyi bize iletmektedir
bu kadar ilk elden bilgi varken gecmiş bilgileri dikkate almak yanlıştır ve onların coğunluğu doğru değildir

sünnette şudur adem eleyiselam hava ile cennetten kovulmasından kırk yıl gectikten sonra hava nefsine yenilip iblise kandığı icin hava bozuldu

işte hz Allah temiz ervahın gelmesi için ademe ikinci eş olarak hür geldi
aşağıda
okuyun sünnet ne zaman inmiş

HAVVA’YLA HÜR’ÜN CEVABI
Havva dedi ki;’ beni ALLAH çocuk için gönderdi.’Hür’e söyledi. Hür dedi,’Sen beni aldattın tarlaya gittin ademle yattın. Ademi sünnet edeceğim ,ben de yatacağım.’ Tırnak kestiler zeker kestiler sünnettir koltuk sünnettir sakal bıyık sünnettir.Hür yattı Adem’le sonradan kırk kalıp Havva’dan geldi Hür’den kırk kalıp geldi otuz dokuzu göğe çekildi yerde bir Şıt Aleyhisselam kaldı.
Havva’nınki yere çekildi Havva Hür’e söyledi:( ‘ Benimki niye yere çekildi?’ ),Hür söylediki :‘Ben gökten geldim,senin gibi buğday yemedim,(müslümanlar benden gelecek.’
)
HANCI PERVANE

Havanın kızı ıklıma Şıt’a verdiler. Şıt’a adem şehit ismini koydu.Müslümanlar Şıt’tan geldi ıklıma kırk yıl kız olarak bekledi.
Habil ile Kabille gelen kız ıklıma
Adem bin yıl yaşadı beş yüzünü Nuh Aleyiselama verdim
Adem ile yedim dane Nuh ile girdim tufana
ŞIT ALEYİSELAMDAN GELENLER

Hürden geldi Şıt Aleyhisselam
Hürden geldi Şıt Aleyhisselam

- Şıt Aleyhisselam geldi tek be tek

- Hürden gelenler seksen bin Rum eri

- Doksan bin horasan piri

- Elli bin kayıp erenleri

- Yüz bin Bağdat halifesi

- Yüz yirmi dört bin nebi