Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

şu evliya meselesi

ibrahimonur

New member
İşte bu incelik çok önemli oradaki olay evliyalrdan istenen yardım değil...Evliyalar günahı çok çok az olan kimseler...Kendilerini dünyanın pis ve kirinden arındırmış kimselerdir...Allahu tealaya dua ederken onları vesile ettiğin zaman maksadına çok daha çabuk ve çok daha hayırlı bir şekilde kavuşma şansı vardır...Onları vesile etmeden dua et o zaman sen yine bir problem yok yani...Onlar Allahla kul arasına girmiyor...Bilakis İnsanlara Allaha ulaşmaları için ışık tutmaktadırlar...Hangi evliyanın kitabını okudunuzda böyle taşlama yapıyorsunuz ben anlamıyorum
ALINTI::: AYŞEGÜL

başka bir konuda bana bu emareyi kullanmışsınız fakat ben cevap yazmadan konu kapanmış

ben şunu söylemek istiyorum evliyalar temiz kalpli hak yolunda insanlar olabilir amnenna evliya yüzü suyu hürmetine onada bir şey demiyorum
fakat Alahu teala bize şah damarımızdan daha yakınken gidip bir evliyaya veya bir kabire şunun yüzü suyu hürmetine bana yardım et demek dua kabul olacak olsa bile zaman alıcı bir şey

o kadar vakit peygamberimize salat getirsekte onun şefaatine nail olmaya çalışsak

şu anda peygamberimiz halen diridir onun gül yüzü suyu hürmetine rabbimizden yardım istesek daha makbul olmazmı

bu arada birde AYŞEGÜL hanım sizde hep insanları küçümseme olayını algılıyorum yok şunu yaptınmıda şöyle diyorsun yok kitap okudunmuda konuşuyorsun yani anladığım kadarıyla bu foruma sabahtan akşama kadar kitap okuyanlar girecek öylemi cahil bilgi almak isteyen giremiyecek

inşallah başka insanları kırmamışsınızdır kırdıysanızda Allah(CC) affetsin

saygılarımla

ibrahimonur

New member
evliyalarada saygım vardır

televizyonda görüyoruz bir kabrin başında kabirin örtülerini yüzüne süren şifa olsun diye kabirde sabahlayan bunları görüyoruz

evliyaların yüzü suyu hürmetinede yardım istenir ama bizim insanlarımız dozunda bırakmıyor

Aysegul

New member
Özür dilerim İBRAHİMONUR eğer böyle bir imaj çizdiysem herkesten özür diliyorum...Ama ben yapı gereği haksızlığa ve yanlışlığa gelemiyorum savunma ihtiyacı duyuyorum...Ben kimimki sizi küçümseyecem yok öyle bişey zaten...Demişsinizki evliyalardan önce peygambere salat selamla yakın olsak demişsiniz...aynı soru işaretleri bizlere gelmedimi sanıyorsunuz...Ama araştırdığım bilgiler ölçüsünde şöyle örnek vereyim merdivenin en üst basamağına bile bir anda çıkamazsınız...Hepsini adım adım kullandıktan sonra üst basamağa ulaşırsınız bilmem ifade edbiliyormuyum....

Artık bu konunun uzaması kabak tadı vermeye başladı gündemi meşgul etmeye bende istemeden neden olduğum için diğer moderatör arkadaşlardan özür diliyorum

chamdali

New member
ibrahimonur' Alıntı:
şu anda peygamberimiz halen diridir onun gül yüzü suyu hürmetine rabbimizden yardım istesek daha makbul olmazmı

Peygamber diri mi? Neye göre söylediğini öğrenebilir miyim, ibrahimonur?

ibrahimonur

New member
chamdali' Alıntı:
Peygamber diri mi? Neye göre söylediğini öğrenebilir miyim, ibrahimonur?

şehitler ölmezken peygamberler hiç ölürmü hatta dursun ali erzincalıda diyo ya sen hala 40 yaşındasın ve ümmetinin başındasın diye

ibrahimonur

New member
hatta paygamberimizin bir hadiside var benim kabrimi ziyaret eden beni diri ziyaret etmiş gibidir

chamdali

New member
ibrahimonur' Alıntı:
şehitler ölmezken peygamberler hiç ölürmü hatta dursun ali erzincalıda diyo ya sen hala 40 yaşındasın ve ümmetinin başındasın diye

ibrahimonur, ihtimal tabut görmüşsündür. O tabutların üzerinde yeşil bir bez bezi üzerinde de bir ayet meali var. Orada mealen şöyle yazar: "Her nefis ölümü tadıcıdır." Peygamberler de Allah' ın yarattığı beşerlerdir. Beşerin tabi olduğu yasalara tabidirler. Çarşı pazarda gezerler, yemek yerler, içerler, evlenirler, ölürler. Bu doğal bir durum. Dursun Ali beyin ki sadece bir şiir.

Zümer 30: Gerçek şu ki, sen de öleceksin, onlar da öleceklerdir. (ZÜMER SURESİ / 30)

Selamlar!

ibrahimonur

New member
benim ölüm dediğim mecazi bir ölüm somut olarak demiyoruz heralde :(
o zaman şehitler ölmez diye slogan yapanlara git bunu söylesene
söylede bi gör

chamdali

New member
Her zaman diri olan ve hiç ölmeyecek olan yalnızca Yüce Allahtır. İnsana şah damarından daha yakın olan (50/16), kişi ile kalbi arasına giren (8/24) yine O'dur. Araya hiç kimseyi katmadan yalnızca O'na yalvaralım. İnanın O herkesi işitip cevap verir. Kimsenin aracılık yapmasına ihtiyacı yoktur, Sameddir O.

Selamlar!

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
Bakar suresi; 154 . Ayet;

Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyin, hayır diridirler, fakat siz sezmezsiniz
.

orda ölmek farklı bir durum evet can bedenden ayrılır, fakat onlar diridirler...szi bunu anlamazsınız bu işi hikmet sahiblerine sorun ... ozaman hikmetini daha iyi anlıcaksınız...

ibrahimonur

New member
bende onu anlatmaya çalıştımda o maddesel düşünüyo bu konuyu malesef

Abd

New member
evliyalar ve şehitler berzahta yaşama devam ederler. esasında herkes ölüm anından itibaren yaşamaya devam eder. fakat kendini beşeriyetten soyutlayamayan insanlar için uykuda görülen bir rüya gibidir ölüm. kişi ya cenneti yada cehennemi seyreder rüya misali. evliyaullah ve şehitler ise berzahta şuurlu olarak yaşama devam eder. nerdenmi biliyorum biraz bu konudaki hadisleri araştırın lütfen ve bu hadisler ışığında kuranı anlamaya çalışın.

Üst Alt