Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Sosyalizm İslam'a uyar mı?

mehmet_16

New member
Bazı kişiler İslami sol diye kavramlardan söz ediyorlar.Acaba Sosyalizm sizce İslam'a uyar mı?

Enver Ýstek

metin mete
Bazı kişiler İslami sol diye kavramlardan söz ediyorlar.Acaba Sosyalizm sizce İslam'a uyar mı?

Selam,bence bu günki Islam aleminin elindeki mezheplere bire bir uyar nedeni ise cok keskin mezhep hükümleri tam tamina uyuyorlar;Dinden döneni öldürün gibi cok kesin hükümler varken kilikilina uyar...AMA KITABULLAHIN ISLAMINA UYMAZ....

rusen_alp

New member
islam sol, islami sağ diye bir tabir olmaz, bu kişiler siyasi rant elde edebilmek için bu kavramlara başvuruyorlar, siyasi amaçları uğruna dini kullanıyorlar, bunlar safsatadan başka bir şey değil

Z

zeynep_hearty

Guest
izm ler her zaman aşırılık ifade etmiştir islamiyet ise belli ölçü dahilindedir aşırılığa yer olmadığı gibi tutarsızlığada yer yoktur bu anlamda kapitalizm soyalizm izm,izm,izm vs.. aşırılık ifade eden hiç bir unsuru bünyesinde barındırmaz selam ve dua ile...

Mücahid

New member
Kesinlikle uymaz ,sosyalizmin felsefesinde yaratılış gerçeğine yer yoktur.Sosyalist dewrim liderleri bu yüzden halklarına ewrimi dayatmışlardır.

mukatta

New member
Sosyalizm ile Marksizm'in karıştırıldığını düşünüyorum.Materyalist-evrimci Sosyalizm'den önce de Sosyalizm vardı.Bugün bir çok İslam ülkesinde Maddeci olmayan sosyalist partiler mevcuttur.Sosyalizm deyince akla maddeci felsefe gelmesi normaldir ama aslında bir hatadır.İlk sosyalistlerden St. Simon hakkında Cemil Meriç üstadın yazdığı "Saint Simon / İlk Sosyolog, İlk Sosyalist" kitabını tavsiye ederim.

Yine ünlü İranlı Müslüman düşünür Ali Şeriati hakkında okumanızı tavsiye ederim:
ALİ ŞERİATİ

Elbette İslami sosyalizm diye bir şey olmaz.İslam bir dindir, tek dindir.
Sosyalizm ise kul yapısı bir düşünce sistemidir, vahiy değildir.İkisini harmanlamak yanlış olur.
Ancak
"Sosyalist ekonomi sistem mi İslama daha uygundur, kapitalist ekonomi mi?" diye sorulursa
hiç şüphesiz sosyalist ekonomi sistemi daha uygundur derim.

yelken06500

New member
ne sosyaist ekonomi düzeni ne de kapitalist ekonomi düzeni islami fikirlerle harmanlanmış ekonomik faliyetlerle uyuşmaz...ama kapitalist ekonomi düzeni neredeyse islami düşünceye daha yakındır...çünkü sosyalist ekonomi düzeni hak ve hukuklar noktasındaki uygulamalarda daha despotik bir tutum sergiler...

mukatta

New member
yelken kardeş, "despotik bir tutum sergiler" derken Stalin, Lenin, Mao gibilerinden bahsediyorsa haklısın ama onlar zaten maddeci-materyalist marksistler.
Faizci Kapitalist ekonomi sistemi nasıl İslama yakın olabilir?
Kapitalist sistemde sadece sermayesi olanlar büyür.
İşçi-memur-çiftçi kesimi ne kadar üretse, çalışsa da büyümesi mümkün değildir.Çünkü kritik köşebaşları tekelci Doğanlar, Koçlar vs.ler tarafından kapılmıştır.O kadar zengin olmasına rağmen 100 yıldır doğu illerimizde hala yeternce istihdam sağlanamamasının nedenlerini düşünmek lazım.

AntiQa

New member
teoride uyabilir.

Mesela zekat, paylaşım, komşusu aç iken tok yatan bizden değildir, iççinin hakkının alnının teri kurumadan vermak, faizin haram oluşu bunlar zaten İslam dininde var...

Ayrıca Hz. İrahim, Hz. İsa Hz. Musa ve Hz. Muhammed...

hayatları araştırıldğında devrim olarak sembolize edileblir...

Yani demem o ki..

İSLAM HERKESE YETER.

yelken06500

New member
bak tabiki sosyalist düşünceyle yola çıkanların hepsi bu çizgide kalmış değiller...ama bu onların suçu değil çünkü ideolojileri çatışma kaynaklıdır...özellikle günümüzde bu tezi hemen hemen bütün sosyalistler kabul ederken onları savunma refleksi göstermek pekde akılcı olmaz...bu ideoloji uygulama alanı bulduğu tüm ülkelerde özüne dönüş mecburiyeti hissedip diktatoryal yönetim olmuş tabiidrki güç dengesi kabul edilen ülkelerin baskı ve tecrit yaklaşımıyla iflas etmiş ya da içe dönük tamamen dikta yönetimler omuşlardır...yani emekçi,kardeşlik gibi söylemler afaki bunları ülkemizde iktidar olmuş sol cenahın yönetim şekillerini inceleyerek görebilirsiniz...

kapitalist sisteme gelince bahsettiğin o iktidar dalkavukları kodomanlar ise tehdit ve şantajlarla bu varlıklara kavuşmuşlardır ve senin dediğin gibi de öyle yatırım kalkınma gibi işlerle kısa yoldan köşeyi dönemeyecekleri için bunların dışında ki her yolu sermaye adına yoklamışlardır...aslında kapitalist sistem diye adlandırılan ülkelerin(özellikle gelişmiş olanların) ekonomilerinde bir ülkedeki faizlerin yüksekliği o ülkelerin ekonomik başarısızlığının öngörüsüdür...tabii daha teknik istersen ayrıca bir konu açılabilir...

mukatta

New member
yelken kardeş, bir yerde yanlış yapıyoruz.Ben kişilerden, kişilerin uygulamalarından yada bugünkü "sosyalistim" diyen parti vb.lerinden bahsetmiyorum.Ben sadece fikri açıdan ele alıyorum sosyalizmi.Ele aldığım şey Marksizm değil , sosyalizm.
Sosyalistlerin tümü maddeci değildir.Ama Marksiztlerin hepsi maddecidir.
Müslüman marksist olmaz çünkü bu çelişkidir.
Ama bir müslüman sosyalist olabilir.
Ha sosyalizm en güzel sistem midir elbette değildir.En güzel dünya Kuranın emrettiği şekilde yaşanır şüphesiz.Ama burda benim üstüne basarak söylediğim şey sosyalizm deyince biz müslümanalrın tüyleri diken diken olmasın.İslam düşmanı(din düşmanı) olan Marksist olan sosyalistlerdir.Bir müslüman ille de bir "izm"den yana da olmak zorunda değildir.Allahın kitabı herkese herşeye yeter.Ancak bahsettiğim şey sosyalizmin(maddeci olmayan) çok insani yöneleri olduğudur.Netice itibariyle sosyalizm büyük oranda bir "ekonomik" sistemdir.Toplum hayatına, insanların iç dünyasına cevap veremez. yetersiz kalır.Çünkü o bir ideolojidir din değildir zaten.

yelken06500

New member
işte bende bunu söylüyorum sosyalizm karl marksın ürünüdür...yani sen boşuna çırpınıyorsun...yani senin onu masum gibi göstermene gerek yok çünkü o kendisini masum kabul etmiyor...ayrıca şu lafın gerçekten tatışmaya çok açık...müslüman olarak ben sosyalizm i ürkütücü değil aksine çok basit ve sadece kilisenin baskıcı tutumuna ve de batı burjuvazisine bir tepki olarak doğmuş yine doğduğu çağdaki o bağnazlığa tepkisel bir hareket olarak kabul ediyorum...

aslında esas olarak ele alman gereken şu fikrin savunucuları onu kullanmış olmasına ve çıkar çarkına kılıf yapmalarına dayanabilmiş mii dayanamamış mı?

demişsinki o ideolojidir...din değildir...bana bu ikisi arasındaki farkı anlatmanı bekliyorum...özellikle günümüzde din adının konmamasına rağmen lasisizmin uygulanış açısından dinden ne gibi farklılığı bulunuyor...şimdi gerçek problemde bu aslında...teorik olan kısmın pratiğe aktarılışında kişiler tarafından kullanılabilirliğe yatkınlığı...ne kapitalizmi ne de sosyalizmi savunmam...ama işin ilginç tarafı ne sence?kapitalizm yaftasının sosyalistler tarafından geliştirilmiş olması değil mi?bu da kendince bir cevap barındırıyor....selametle

mukatta

New member
Kapitalizm İslamın en büyük düşmanıdır

Kapitalizm İslamın en büyük düşmanıdır

Yelken kardeş,
ben “Sosyalizm Marks’ın ürünüdür” demiyorum tam tersine “değildir” diyorum.
Sanırım dikkatli okumadın.
Sosyalizm Marksın buluşu değildir.
Marks Komünist Manifesto'yu 1848 de Kapital’i 1867 de yazdı.
Oysa Sosyalizm kelimesi ilk kez 1827’de İngilizcede Robert Owen’ın takipçilerini adlandırmak için kullanılmıştır.
1832 yılında Cemil Meriç üstadın çokça bahsettiği Saint Simon ve takipçileri için kullanılmıştır.
ardından Pierre Leroux ve J. Regnaud’un fikirlerinin takipçisi olanlar için kullanılmıştır.
Saint Simon için Cemil Meriç’in “Saint Simon İlk Sosyolog, İlk Sosyalist...” kitabını öneririrm.
Ayrıca şu linke de göz atmanızı tavsiye ederim:
http://www.islamforum.net/kitap-ve-...n-ilk-sosyolog-ilk-sosyalist-cemil-meric.html

Ansiklopedilerde Sosyalizm için şu yazar:” Sosyalizm veya halkçılık, iktidar ve üretim araçlarının halk tarafından kontrol edildiği bir toplum fikrine dayanan bir düşünce sistemidir”
Gördüğün gibi bunun dinle-dinsizlikte hiç bir alakası yoktur.
Olayı materyalist felsefeye-dinsizliğe çeken kişi Marks tır.Marks ise Sosyalizmin bir türü olan Marksizmi (diyalektik materyalizm felsefesi) geliştirmişir.
Burada konuşmamız gereken şeyler,
1-Üretim araçlarının halk tarafından kontrol edildiği bir toplum düzeni İslam’a ters midir?
2-Devlet ve toplum arasındaki ilişki (özelleştirmeler, sağlık ve eğitimin paralı olması) İslam’a göre nasıl olmalıdır.
3-Bu yönlerden bakınca İslam kapitalizme şiddetle karşı çıkması gerekmez mi?
4-Kapitalist sistemde İslamın önerdiği bir Sosyal Adalet mümkün olabilir mi?
5-Kapitalizm, “Komşun açken tok yatan bizden değildir” ilkesine ne kadar uyuyor.
6-İslamın özündeki paylaşımcılık, yardımlaşma ve sevgi gibi kavramları yok etmeye çalışan en büyük düşman kapitalizm değil mi?
Vb.....

Eyvallah...

Üst Alt