Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Soru

Enes S.

New member
Selam,
Merak ediyorum, acaba hayvanlar ve bitkiler hayatlarını tamamladıktan sonra insan gibi faklı bir boyutta tekrar yaşayacaklar mı?

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
Enes S.' Alıntı:
Selam,
Merak ediyorum, acaba hayvanlar ve bitkiler hayatlarını tamamladıktan sonra insan gibi faklı bir boyutta tekrar yaşayacaklar mı?
hayır sevgi değer kardeşim onlar irdaeile hareket etmezler programlanmış sürekli Rabbimi zikretmek için ve insanlara yarar sağlamak için yaratılmışlardır. vazifesini dünyada yaparlar. ve dünyada hayatlaro sona ere, hayat onlar için dünyadan ibaret , onarın gidebilmesi için günah veya sevap işlemeleri gerekir, bu sebeple onlar sınav hükmü taşımadıkları için ne cennete nede cehenneme gidemiyorlar vazifeleri burdadır .. cennete hayvlarda mevcut ama dünyadiklerden olmadığını söyler alimler...

Samet Gul

New member
Cennette dünyadan gelen bir köpek olacağını duymuştum.Ama hadiseyi tam oalrak bilmiyorum

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
Samet Gul' Alıntı:
Cennette dünyadan gelen bir köpek olacağını duymuştum.Ama hadiseyi tam oalrak bilmiyorum
eshabı kehf'in köpeği,mağaraya sığınan eshabı kehf'e cenneti müjdelenmiş ve kıtmir de bu grubun köpeği olup yoklamada yer aldığından o da cennetlik olduğu bildirilir. ve köpekleri olan kıtmir cennete girecek ender hayvanlardan biridir.

Enes S.

New member
Başka bir soru soracağım başka bir konu açmayayım dedim.
Hz Muhammed'in(sav) ilk zamanlarda okuma yazma bilmediğini duydum. Acaba Hz. Muhammed Kuran inerken okuma yazma biliyor muydu?

Teşekkürler.

Aysegul

New member
Enes S.' Alıntı:
Hz Muhammed'in(sav) ilk zamanlarda okuma yazma bilmediğini duydum. Acaba Hz. Muhammed Kuran inerken okuma yazma biliyor muydu?

Teşekkürler.

Ben kur'an indiğinde bilmiyordu diye biliyorum...Ve onun bilmediğini herkes biliyordu...O yüzden kur'anı kendisi uydurmuş,yazmış vs gibi bahaneler öne sürülemez...

yýldýz

New member
Selamün aleyküm kardeşlerim.
Okuma bilmediği ve neden okuması için sebep verilmediği Kuran- Kerim' de yazılıdır. Ayrıca, "Biz senin kalbine yerleştireceğiz" ibaresi geçer.

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
Enes S.' Alıntı:

Teşekkürler.
sevgi değer kardeşim, Efendimiz okuma yazma bilimiyordu buda o dönemde şiir ve şaire önem verenlerinde şaşırdığı bir durumdur , çünkü okuma yazma bilmeyen bir kişi daha çıkıyor ve dağdan güzel beyitlerle iniyor, diyorlardı..

PEYGAMBERIMIZ KUR'AN'I OKUYORDU AMA EZBERINDEN ...CEBRAIL (AS) ,HER INDIRDIGI AYETI O'NA
EZBERLETTIRIYOR VE HER RAMAZAN AYINDA DA KARSILIKLI MUKABELE YAPIYORLARDI... YANI HZ. RESUL
" OKU " EMRINI YERINE GETIRIYORDU AMA OKUMA YAZMA BILDIGINDEN DEGIL , EZBERINDEN ! PEKI
BUNUN SEBEBI NE? NEDEN HZ. MUHAMMED (SAV) OKUMA YAZMA BILMIYORDU, BUNUN HIKMETI NEDIR ?
; CUNKU O YUCE INSANA ISLAM DUSMANLARI SU IFTIRAYI ATIYORLARDI " SEN BU KUR'AN'I ;TEVRAT-INCIL'I
" OKUYUP , ONLARDAN ALINTI YAPARAK BU KITABI -KUR'AN'I - YAZDIN !. "
HZ RESUL'UN :
1- OKUMA YAZMA BILMEMESI ,
2-KUR'AN'DAKI BILIMSEL AYETLER ,
3- AYRICA KUR'AN'DAKI ,TEVRAT -INCIL'E ZIT , MUHALIF BIR COK AYET... BU IIDDIANIN GERCEK OLMADIGINI
ISPATLAMAKTADIR !
HZ. RESUL'UN OKUMA YAZMA BILMEMESI , BU KAYNAKLARI OKUYUP , DERLEME IMKANINDAN
UZAK OLMASI BU TUR IFTIRALARA CEVAP VERIRKEN BIZZAT KUR'AN " OKU" EMRINI VERDIKTEN SONRA
BASKA AYETLERLE "Onlar adını ellerindeki Tevrat'ta ve İncil'de yazılı buldukları şu okuma-yazma bilmeyen
- Ümmi - Peygamber'e uyarlar." ( Araf :157 ) , "Geliniz Allah'a ve O'nun o okuma yazması olmayan peygamberine,
Allah'a ve O'nun sözlerine inanan Peygamberine inanınız, O'na uyunuz ki, doğru yolu bulasınız." ( Araf :158 )
HZ.RESUL'UN OKUMA YAZMA SAHIBI OLMADIGININ BIZZAT ALTINI CIZMEKTEDIR VE OKUMA
BILMEDIGI ICIN BIR AZAR ILE MUHATAB OLMAMAKTADIR HZ. MUHAMMED (SAV) , YANI O YUCE INSAN
KUR'AN'A AYKIRI BIR IS YAPMAMISTIR ....OKU EMRININ MUHATABI HZ. RESUL , OKUMUS - EZBERINDEN -
,TEBLIGINI YAPMIS VE INSANLARA KUR'AN'I ANLATMISTIR.CUNKU BIZZAT O UMMI - OKUMA YAZMA
BILMEYEN , AMA GOREVININ IDRAKINE OLAN BIRI IDI.
PEKI BIZ BU " OKU " AYETI NASIL ANLAMALIYIZ ?:
OKUMA YAZMA OGRENEREK VE HER TURLU MUSBET ILMI ZIHNIMIZDE TOPLAYIP , ONLARI
IC ALEMIMIZDE YOGURUP, ILMI SONUCLARA VARARAK... CUNKU BIZIM MUHATAB OLDUGUMUZ
CEBRAIL (AS) GIBI BIR MELEK VE HZ. ALLAH (CC) GIBI BIR YONLENDIRICIMIZ YOK !
AMA BIZIMDE ELIMIZDE GONDERILEN REHBER VAR ; KUR'AN- KERİM .

A

ahdevefa

Guest
bu güzel açıklama için teşekkür ediyorum kardeşim Allah razı olsun...

yýldýz

New member
Yardımınız için ALLAH razı olsun Seyfullah kardeşim.

Üst Alt