Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Son peygamber Hz.Muhammeddir( s.a.v)

þiatun ali

New member
USULU KAFİ

3-(699) ...Eyyub b. Hür şöyle rivayet etmiştir:
Ebu Abdullah (Cafer Sadık aleyhisselâm)’ın şöyle dediğini duydum: «Şanı yüce Allah, Peygamberiniz (sallallahu aleyhi ve âlihi)'nin gelmesiyle bir*likte peygamberliğe son vermiştir; ondan sonra peygamber gelmeyecektir.
Kitabınızla birlikte kitaplara da son vermiştir; ondan sonra kitap gelmeyecektir. Kitabınızda her şeyin açıklamasını indirmiştir. Sizin yaratılışınızı, göklerin ve ye*rin yaratılışını, sizden öncekilerin haberlerini onda açıklamış, aranızdaki meselele*rin çözümünü 0na koymuş, sizden sonraki kuşakların haberlerini onda bildirmiştir. Cennet, cehennem meselesini ve varacağınız akıbeti izah etmiştir.»

4-(700) ...Haris b. Muğire şöyle rivayet etmiştir:
Ebu Cafer (Muhammed Bakır aleyhisselâm) buyurdu ki: «Ali (aleyhisselâm), muhaddestir.»
Dedim ki: "Yani peygamber midir diyorsun?"
İmam, hayır anlamında elini yukarı kaldırdı, sonra şöyle dedi: «Süleyman'ın arkadaşı veya Musa'nın arkadaşı yahut Zülkarneyn gibidir. (Onlara selâm olsun.) Ali (aleyhisselâm)’ın: «Onun gibisi sizin aranızda da vardır.» sözü size ulaşmadı mı?»

5-(701) ...Büreyd b. Muaviye, Ebu Cafer (Muhammed Bakır aleyhisselâm) ve Ebu Abdullah (Cafer Sadık aleyhisselâm)’dan şöyle rivayet etmiştir:
İmam'a dedim ki:
Sizin konumunuz nedir? Geçmiş kimselerden kimlere benzersiniz?
Dedi ki: «Musa (aleyhisselâm)’ın arkadaşına ve Zülkarneyn (aleyhisselâm)'a benziyoruz. Onlar âlimdiler; fakat peygamber değildiler.»

þiatun ali

New member
6-(702) ...Sedir şöyle rivayet etmiştir:
Ebu Abdullah (Cafer Sadık aleyhisselâm)’a dedim ki:
"Bazıları sizin için tanrı diyorlar. Bunun kanıtı olarak da bize Kur'an'dan şu âyeti okuyorlar: "O, gökte de ilâh olandır, yerde de ilâh olandır." (Zuhruf, 84)
Dedi ki: «Ey Sedir, kulağım, gözüm, derim, etim, kanım ve saçım, bunu söy*leyenlerden beridir, uzaktır. Allah da onlardan uzak olsun. Bunu söyleyenler benim dinim, atalarımın dini üzerinde değildirler. Allah'a yemin ederim ki, Allah kıyamet günü beni ve onları bir araya getirmeyecektir. Bilâkis Allah, onlara gazab edecektir.» Dedim ki: Aramızda bazıları vardır ki, bunlar sizin "Resul olduğunuzu iddia ediyorlar" ve bunun kanıtı olarak da Kur'an'dan şu âyeti gösteriyorlar:
"Ey Resuller! Temiz şeylerden yiyin ve salih ameller işleyin. Ben sizin yaptıkla*rınızı bilirim." (Mü'minûn, 51)
Buyurdu ki: «Ey Sedir! Benim kulağım, gözüm, saçım, derim, etim ve kanım, bu adamlardan uzaktır, beridir. Allah ve Resulü de onlardan uzak olsun. Bunlar be*nim dinim ve atalarımın dini üzere değildirler. Allah, benimle onları kıyamet günü bir araya getirmez. Sadece onlara gazab eder.»

Üst Alt