Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Sizin için islam nerede?

Ýnneddineislam

New member
SİZİN İÇİN İSLAM NEREDE?

‘’İnsan nasıl yaşarsa öyle ölür, nasıl ölürse öyle diriltilir ve nasıl diriltilirse öyle haşrolunur’’ Hadisi-i şerif

İslam nerededir. Din demiyorum çünkü’’ inneddine indallahil İslam’’ Allah katında din islamdır. Allah’la kul arasında mıdır, yoksa insanla hayat arasında mı? Lüzumsuz bir soru aslında, ancak ‘’İslam Allah’la benim aramdadır.’’ Savunusu artık her yerde sözüm ona modernist-müslüman kesimin, yaşayışına yönelik yapılan en ufak eleştiri ve uyarıya verdikleri tepki haline gelmiştir. Oysa İslam her yerdedir.

İslam bir bardak suyu eline aldığında bardakla senin arandadır.‘’ otur! Der sana ayakta içemezsin’’ ‘’Besmele çek! Der besmelesiz içemezsin’’ İçtikten sonra ‘’Şükret! Der islam’’ İslam konuşmaya başladığında sözcüklerle arana girer. ‘’Ne diyeceğine dikkat et der.’’ Boş konuşma, gıybet etme, başkalarının ayıbını dile getirme, hayır söyle, kısacası ‘’Konuşmanız zikir, sükûnetiniz tefekkür olsun’’ der islam.

İslam Allah’ın sadece insanlığı değil, kâinatı yönettiği sistemin adıdır. Bu yüzden canlı cansız tüm mahlûkat Allah’ı zikretmektedir. Bunu bize Allah haber veriyor ancak bir mahlûk ki Allah ona eşref-i mahlûkat sıfatını vermiş, onu yeryüzüne halife kılmış, bu sistemi hayattan soyutlama nankörlüğü gösteriyor; insan.

O,önce size hayat veren, sonra sizi öldürecek, sonra yine diriltecek olandır. Gerçekten insan, çok nankördür. (22/66)

‘’ İnsan nasıl yaşarsa öyle ölür...’’ Yani ey islam üzerine olduklarını söyleyenler, müslüman olarak yaşayın müslüman olarak ölün. Bundan büyük uyarı mı olur?

İslam hayatın her alanına müdahale etmiştir ‘’ Her işi besmele ile yapın’’ en basit ve geniş misaldir. ‘’Yani nedir ki ben hep çekiyorum besmele’’ diyerek savuşturanlar vardır mutlaka. Ancak bir işe besmele ile başlamak demek, ben bu işi Allah için yapıyorum demektir. Bir işe besmele ile başlamak onun altına islamın mührünü basmak demektir. Bir işe besmeleyle başlamak demek, ben bu işi yaparken elimde islamın süzgecini tutuyorum demektir. Bir işe besmele ile başlamak demek, ben bu işi yaparken rabbimin rızasını gözetiyorum demektir. Şimdi vicdanlarınız versin cevabı, ‘’gerçekten beslemeleyle mi yapıyorum her işimi ?’’

Nasıl yaşadığınıza tekrar bir bakın ve nasıl öleceğinizi bir tahmin edin. Siz müslümansınız, peki yaşamınızın ne kadarı müslüman? İslamı hayatına yansıtıp, çağın lezzetlerinden uzak kalmaktan korkanların vicdanı cevaplasın bu soruyu.

De ki: Şüphesiz benim namazım, kurbanım, hayatım ve ölümüm hepsi âlemlerin Rabbi Allah içindir. (6/162)

Vedat Yılmaz
05.10.08

Üst Alt