Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Sizce

• Konbuyu başlatan hüma-gül
  • Başlangıç tarihi
H

hüma-gül

Guest
Arkadaslar karsilikli iliskilerde karsimizdakini degistirmeye calismamiz ne kadar dogru.Neden birbirimizi oldugumuz gibi kabullenemiyoruz.:( Illa ben diyecegimize hep biz desek olmaz mi?Sizler karsinizdakinde neleri degistirmeye calistiniz.Calismadik demeyin inanmam.:p

gulya

New member
karsimdakini degistirmeye calistigim olmustur belki yalan soleyemem ama hatami anladim.bi insan nasil dogulduysa olede gider.degismez.anlayisli olub onu oldugu gibi kabullenmek gerekir.yani gulu dikeniyle sev misali:) konu icin tskler ablam

mhmt

New member
beşeri kusurumu dur abla..evet..

selametle...

mhmt

New member
evet..genelde...
haklı olduğumda da haksız olduğumda da..
haklı olduğumdan neden anlamıyor diye..ama mesele aslında benim anlatamamış olmamdır..

haksız olduğumda ise, ne ısrar ettim bu kdar haksızlığımı..gibi.

selametle...

H

hüma-gül

Guest
Herseyi zamana biraksak bazi seyler rayina oturur sanirim.Kendimizi hemde karsimizdakini neden üzelim.Bazi hatalar keskeler olusturur geriye dönüp baktgimizda keskelerin olmasini istemiyorsak.Biraz daha dikkat ve hosgörülü davranmaliyiz.Kaybettigimiz degerleri kazanmak bazen cok zor oluyor.

not: bu arada mehmet sana laf yetistirecegim diye oglum elma suyunu yogurt kabinin icine bosaltmis bide güzel ekmek atmis icine nasil yiyecek acaba?:D

H

hüma-gül

Guest
Yemedi üstüne döktü:( bide cetinin sorusu hepsi birbirine girdi:D

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
bence karşılıklı değişme olarak görürsek ortada problem oluşur, bunu değiştirsekte; hani sevdiğin için onun hoşuna giden şeyler yapma çabası ve onu multu görmek ve akabinde mutlu olmak desek daha pozitif bir bakış açısı olur, yoksa şunu düşünmek lazım sonuçta bir birliktelikte artık siz tek kişi değilsiniz doğal olarak karşınızdakinze %100 uyumluda olamazsınız onun için hoşgörü ile orta yol bulma çalışması gerekirki buda değişimi doğrur bence değişim şart diye düşünüyorum aslında bu konu çok geniş ama açabilirim...

H

hüma-gül

Guest
Ac seyfullah acda su proplem ortadan kalksin insanlar bu yüzden birbirini cok kiriyor.Bende artik arada katilirim malum oglum

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
Ac seyfullah acda su proplem ortadan kalksin insanlar bu yüzden birbirini cok kiriyor.Bende artik arada katilirim malum oglum
bana göre;
insaların parmak izleri gibi , DNA sı gibi, fıtratlarıda çok farklı, çünkü fıtratta, değişime uğruyor gerek aldığı eğitimle gerekse çevreden etikelerek bunu gerçekleştiryor. ve siz iki farklı fıtratı bir araya getiriyorsunuz ve kaynaşın diyorsunuz.. ve doğal olarak farklılıklar sorun doğruyor, ortada iki birey var ve farklı isteklerde bulunuyor, ve öyle zaman oluyorki yani ikisi ayna anda olması mümkün değil, ozaman ya orta yolu bulunması gerekiyor, yada biri isteğinden feragat edicek karşısındakinin arzusuna boyun eğicekki uzalaşma sağlansın aksi halde tartışmalar olucak. kişi dönüşü olmayan bir yola girdiğinde, yapması gereken bence o yola uyum sağlamasıdır, tek şeritli bir yolda geri gidicem demeninde bir manası yok. nasıl uyum sağlanır nasıl huzur sağlanır ona bakmak lazım ve mümkün dairede yapıcı düşünmek gerekir. bunun için konu birliktelik olduğu için inancın bize emrettiği şekilde yaşanıldığında sorun kalmıcağı kesindir, tartışmalar çünkü nefsi çıkıyor , genelde cevaplar aynı oluyor, neden benim isteğim olmuyor? yada benim isteklerim önemli değilmi gibi cümleler kurulabiliyor, burda çiftlere arasında kopukluk var demektir konuşamama söz konusu diye düşünüyorum, çünkü birşeyi istemek için istemiyordur , herkesin isteklerin altında yatan bir sebep vardır, bu sebepler konuşularak ortaya dökülür ve olaylara objektif bakılır, mantıklı karar alınır, ama bu mantıklı kararda alınsa onay iki kişiden değil bir kişiden geçmelidir, yani bir yolculuğa çıkıldığında isyan olmaması için içlerinden biri lider seçilmelidirki, huzur sağlansın aksi halde tartışmaların sonu gelmez. evliliktede bu erkeğe verilmelirdir, kadın duygusaldır bu nedenle sağlıklı karar alması mümkün değildir, islam hukukundada kadın hakim yoktur, kadın anaç ruhludur onun için ok duygusal hareket ederki yanlış karar alınmasına sebep olunur, onun için kadın fikrini söyler, erkek şartları fikri değerlendirir, uygunsa kabul edilir.

birde şuvar olaya beni değişitrmeye çalışıyor mantığı ile bakmaya başlandınmı sorun çıkıyor direk cevaplar hazır ben hep böyleydim ,böyle alıştım, benim böyle olduğumu biliyordun , neden değştirmeye çalışıyorsun deniliyor bu tür durumların olmaması için iki çift evlenmeden evvel, sözlü bir anlaşması yapması gerekli, yani iki tarafta arzularını dile getirmelidir, sözlü anlaşma sağlanmalı ve bu tür anlaşmazlıklara ortam sağlanmamalıdır. diyelimki, evlendiniz, alaşmada yapmamıştınız neyseki birbirini seviyorsunuz , ozaman rahatlamak için değişimi atın aklınızda şöyle düşünün;
iki çiftte karşısındaki için neler yapabilirim diye düşünmelidir, ve iki tarafta sevdiği için hoşuna giden şeyler yapmalıdır onu mutlu etmek için elinden geleni yapmalıdır, belki bu fıtratımıza ters düşücek , ama insan zamanla uyum sağlıyan adapte olan bir varlık, . sonuçta sevdiğiniz kişinin mutlu olması söz konusu ve karşınızdaki mutlu olduğunda o mutluluk sizede yansızcak huzur fazlası ile sağlanıcaktır. ve karşımızdakinin mutluluğu bizi mutlu etmeli bence candan öte canan gelmeli... bence çiftler ben dememeli biz demeli..

Üst Alt