Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Sizce Tesetturun ölçüsü Nedir?

tarik1987

New member
BAŞÖRTÜSÜ,PARDÜSE,TUNİK,PANTOLON.........
HANGİSİ YADA HANGİLERİ SİZCE TESERTTURUN BİR PARÇASI OLABİLİR?
sevgi,saygı ve muhabbetle...

Azra

New member
başörtü takıp tesettüre uygun giyinmeyenlerde var...

sizce hangisi.?

Z

zeynep_hearty

Guest
tesettürün ölçüsü ylanızca saymış olduklarınızla sınırlı değildir kaldıki saymış olduklarınız tümüyle tesettür değildir...selam ve dua ile...

kafkaskartali

New member
Genel Kaide bellidir.Vücud hatlarini belirlemiyecek dolayisiyla dar,seffaf olmayacak.Hanefi mezhebine göre el ve yüzün disindaki kisimlari kapatacak.Her türlü giyisi tesettürdür.Ancak bütün mezheb alimlerinin görüsüne göre en efdal olani carsaf giyip bütün kisimlarin örtünmesidir.Carsafinda siyah olmasi daha efdaldir.Gerek günes isigini süzmemesi ve hatlarin belirlenmemesi vede ic acici bir renk olmamasi sebebi ile fitne ihtimaline sebebiyet vermemesi noktasinda idaal olandir.
Mümine kardeslerimizin beylerine güzel olmalari ama mahremi olmayanlara karsida süslenmemmeleri gerekir.Zira kadinin bir yere giderken süslenmesinde onun hic bir kari olmadigi gibi zarari vardir.
Nitekim kocasindan baskasi icin süslenen kadin ya baska kadinlar tarafindan vay be ne güzel giyinmis ,elbisen ne güzelmis v.s.... sözleri isitmek icin yaparki.Bu gösteris ve riyadir.Hayirli bir hedefi yoktur.Hatta zarari vardir.Mahremi olmayan erkeklerin görecegi yerler icin süslenmek ise cok kötüdür.Zira onlara fitne kapisini acar.
Beyi icin süslenmek ise bir ibadettir.Zira kocasini razi eden kadin cennetin anahtarini alir.Bu sartlarda kisinin tesettürü yer ve yer degisir.

tarik1987

New member
ZEYNEP KARDEŞİM
MADEM BENİM SAYDIKLARIM TESETTURUN TAMAMI DEĞİLDİR NEDİR O ZAMAN SİZ SÖYLEYİNİZ? NEDİR TESETTUR? NELER BUNUN KAPSAMINA GİRER NELER GİRMEZ?
ELEŞTİRİYE AÇIĞIM AMA ELEŞTİRİNİN YANINDA BİR DE YAPICI VE ÖĞRETİCİ BİR İKİ CUMLE DE OLSA ÇOK MEMNUN OLURUM.

alovely

New member
Bir bayana baktığınızda size Allah'ı Hatırlatıyor, Her hareketi iffet ve haya kokuyorsa tesettür Odur. Sahabe zamanında da hanımlar başlarını kapatıyorlardı. Ama hiçbiri Ne yapsamda Daha gösterişli olsam ne yapsamda "benim tesettürüm en güzel olsa" dememişler. Şimdi kimse açıkça söyleyemesede bir kendini beğendirme telaşıdır gidiyor... Bir moda telaşıdır gidiyor.... !!!

Soruyorum KİME beğendirmek istiyorsunuz kendinizi? Kimin Modasına Uymak istiyorsunuz? RAHMANA MI? - Diğerlerine mi?

Esselamu Aleyke.

HAZREC

New member
selamun aleykum.oncelıkle tesettur deyınce aklımıza pardesu,tunık çarşaf mı gelıyor?aslında tesettür bır bayanın vücut hatlarını bellı etmeyecek,dikkat çekmeyecek,ilgıyı üstüne almayacak sekılde gıyınmesıdır;ama günümüzde çok fazla tesettur takınılmıyo buna erkeklerde dahıldır.sebebı bulundugumuz çağdan kaynaklanmaktadır devır değiştıkçe halıyle gıyım kuşamda değişmekte bızler dınımızı çagımıza gore yaşamaya çalışıyoruz boyle oldugu ıcnde bır cok bayan kapanmakta muhafazakar gıyınmektedır elınden geldıgınce asrı saadet donemınde yaşamıyoruz ahır zamanda yaşıyoruz çok şükurkı bu kadarda olsa dınımızın emırlerını yerıne getırıyoruz.ALLAH YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN DUA ILE ALLAHA EMANET OLUN....​

Z

zeynep_hearty

Guest
ZEYNEP KARDEŞİM
MADEM BENİM SAYDIKLARIM TESETTURUN TAMAMI DEĞİLDİR NEDİR O ZAMAN SİZ SÖYLEYİNİZ? NEDİR TESETTUR? NELER BUNUN KAPSAMINA GİRER NELER GİRMEZ?
ELEŞTİRİYE AÇIĞIM AMA ELEŞTİRİNİN YANINDA BİR DE YAPICI VE ÖĞRETİCİ BİR İKİ CUMLE DE OLSA ÇOK MEMNUN OLURUM.

sanırım kurmuş olduğum cümleden negatif bir hal sezdiniz lakin maksadım eleştirmek değil yalnızca fikir beyan etmekti öncelikle bunu izah etmek isiyorum ...sizin ifadenizle yapıcı ve öğretici bir kaç cümle vermiş olduğum link te mevcuttur ..http://www.islamforum.net/genel-isl...e-tesettuer.html?highlight=tesett%FCr...selam ve dua ile..

M

muhik

Guest
tessettür için belli başlı kaideler var bunuda birçok arkadaşım belirtmiş(dar olmaması,hatları belli etmemesi şeffaf olmaması ve el ve yüz hariç her tarafı örtmesi).bunu sağlamak için tek bir kıyafet çeşidi asla belirtilmemiştir.cilbab denmişsede bundan kasıt parduse veya çarşaf diye belirtilmemiştir.eğerki bu şartları sağlıyorsa ve herhangi bir vesveseye yol açmıyorsa bu tesettürdür.işte çalışan bayanlar olsun veya tek kalıba girmek istemeyen bayanlar istediklerini giyebilirler.herşey kendini beğendirmek için yapılmaz,en nihayetinde bunu giyinen bir insandır.ayrıca tüm bayanlarda fıtri olarak güzelliğini teşhir etme isteği vardır ki ancak bir erkeğin bakışından hoşlanırsa on erkeğin bakışından rahatsız olur işte bu da bayanda fıtri olan bir duygudur.bundan çıkarabileceğimiz en güzel şey tesettür bir bayanı göz hapsinden kurtaran ,onu özgürleştiren ve insan olduğunu, bir et parçası, bir meta olmadığını gösteren ,onu her türlü kem bakışlardan koruyan bir kalkandır,onu değerli kılan bir emri ilahidir.

Ebu Zerr

New member
Genel Kaide bellidir.Vücud hatlarini belirlemiyecek dolayisiyla dar,seffaf olmayacak.Hanefi mezhebine göre el ve yüzün disindaki kisimlari kapatacak.Her türlü giyisi tesettürdür.Ancak bütün mezheb alimlerinin görüsüne göre en efdal olani carsaf giyip bütün kisimlarin örtünmesidir.Carsafinda siyah olmasi daha efdaldir.Gerek günes isigini süzmemesi ve hatlarin belirlenmemesi vede ic acici bir renk olmamasi sebebi ile fitne ihtimaline sebebiyet vermemesi noktasinda idaal olandir.
Mümine kardeslerimizin beylerine güzel olmalari ama mahremi olmayanlara karsida süslenmemmeleri gerekir.Zira kadinin bir yere giderken süslenmesinde onun hic bir kari olmadigi gibi zarari vardir.
Nitekim kocasindan baskasi icin süslenen kadin ya baska kadinlar tarafindan vay be ne güzel giyinmis ,elbisen ne güzelmis v.s.... sözleri isitmek icin yaparki.Bu gösteris ve riyadir.Hayirli bir hedefi yoktur.Hatta zarari vardir.Mahremi olmayan erkeklerin görecegi yerler icin süslenmek ise cok kötüdür.Zira onlara fitne kapisini acar.
Beyi icin süslenmek ise bir ibadettir.Zira kocasini razi eden kadin cennetin anahtarini alir.Bu sartlarda kisinin tesettürü yer ve yer degisir.

ÇARŞAF

Müslüman kadınların tesettür maksadıyla giydikleri kolsuz, bol ve geniş üst örtünün adı.
Buna "car" da denilirdi. Eskiden müslüman kadınlar ferâce giyerlerken, Hicaz ve diğer Ortadoğu bölgelerine giden ailelerin Arap kadınlarının giydikleri "torba", "dolma" diye adlandırılan çarşafları Tanzimat'tan sonra İstanbul'a getirmeleri bu örtünün İstanbul'da ve taşrada da yaygınlaşmasına neden olmuştur.

Eskiden Suriye'de, hristiyan ve yahudi kadınları; Rumeli'nin bazı yerlerinde de hristiyan kadınları sokağa çıkarlarken çarşaf giyerlerdi.

Çarşaf, Farsça çarşeb'den bozmadır. Çarşeb'in aslı da gece örtüsü anlamına gelen çarşeb'dir. Yatak ve yorganda kullanılan bez örtünün adı da buradan gelir. Çarşaf, ilk kullanıldığı dönemlerde şimdiki yatak çarşafları gibi tek bir parçadan ibaretti. Önden kavuşturulup ayaklardan bele kadar bükülerek sağdan sola, soldan sağa beldeki kemerin arasına sokulur, arkadan ortanın üst kenarı ile peçenin üstüne gelmek üzere baş örtülür, şakaklardan iğnelenir, aynı kenarın baştan aşağı sarkan iki ucu üstüste kapanıp içinden tutulurdu. İstanbullular ilk zamanlarda siyah kıl peçe yerine yüzlerine dallı yemeni örterlerdi. Çarşaflar; ipekli yünlü kumaşlardan yapıldığı gibi muhtelif renkleri vardı. Fakat en çok kullanılan renk siyah idi. Kıyafetlerde yapılan değişiklik ve inkılâplardan sonra Türkiye'de çarşafın giyilmesi yasaklanmış olmasına rağmen, bazı müslüman kadınlar bu tesettür biçimini korumuş ve günümüze kadar giyilmesini sağlamışlardır.

İslâm'da tesettür yani kadının vücudunu örtmesi kesin nass ile sabittir. Bu örtü nasıl olursa olsun önemli olan vücut hatlarını göstermeyecek şekilde bol dikilmiş kalın bir kumaştan olmasıdır. Abâye, ferâce, harmani vb. bol dikimli dış kıyafetler de müslüman kadınların giyebileceği kıyafetlerdir. Çarşaf da bu kıyafetlerden biridir. Önemli olan, hür kadınların özgürlüklerini simgeleyen ve onları yabancı erkeklerin bakışlarından koruyan ve İslâm'ın razı olduğu bol bir kıyafet ile örtünmektir.

Şâmil İA

alovely

New member
tessettür için belli başlı kaideler var bunuda birçok arkadaşım belirtmiş(dar olmaması,hatları belli etmemesi şeffaf olmaması ve el ve yüz hariç her tarafı örtmesi).bunu sağlamak için tek bir kıyafet çeşidi asla belirtilmemiştir.cilbab denmişsede bundan kasıt parduse veya çarşaf diye belirtilmemiştir.eğerki bu şartları sağlıyorsa ve herhangi bir vesveseye yol açmıyorsa bu tesettürdür.işte çalışan bayanlar olsun veya tek kalıba girmek istemeyen bayanlar istediklerini giyebilirler.herşey kendini beğendirmek için yapılmaz,en nihayetinde bunu giyinen bir insandır.ayrıca tüm bayanlarda fıtri olarak güzelliğini teşhir etme isteği vardır ki ancak bir erkeğin bakışından hoşlanırsa on erkeğin bakışından rahatsız olur işte bu da bayanda fıtri olan bir duygudur.bundan çıkarabileceğimiz en güzel şey tesettür bir bayanı göz hapsinden kurtaran ,onu özgürleştiren ve insan olduğunu, bir et parçası, bir meta olmadığını gösteren ,onu her türlü kem bakışlardan koruyan bir kalkandır,onu değerli kılan bir emri ilahidir.

Söylediklerinizin Çoğuna katılıyorum Amenna. Allah razı olsun.

Fakat burada yazılanları bir çok kardeşimiz okuyacak. Onlara En iyiyi en doğruyu anlatmak zorundayız. Şeytanın sağdan yaklaşmasına izin vermeyelim İnşallah. Çünkü hiçbir bayan kendini Önce Rabbinden sonra sorumlu olduğu beyinden başkasına beğendirmekle yükümlü değildir.
Eğer böyle bir hissiyat taşıyor ise nefsanidir. ve şeytanın sağdan yaklaşma yöntemlerinden biridir.
Takva sahibi bir erkek, fıtrat üzere kendini beğendirmek isteyen bir bayanı değil iman sahibi bir bayanı beğenir. Nitekim Peygamber efendimizin hadisi;
"Kadın, malı, güzelliği, asaleti ve dindarlığı için nikah edilir. Sen dindar olanı seç ki, maddi ve manevi nimete kavuşasın!" [Buhari]
Erkek buna bilir buna göre davranır ise,
Evlenmemiş bir bayan faraza çirkin olsa başka bir bedene giremeyeceğine göre yine bu hadise göre yaşar ise sorun kalmaz.

Konu dışına çıktım ise sürç'ü lisan Ettimse Affola.
Söylemek istediğim Bir bayan kendini beğendirmek için kıyafet giyemez. Ölçü ALLAH RIZASI olmalı. ki Bu konuda kimin senedi var? "Ben, dar veya bol pantolon giyorum... Üzerine pardesü giyorum.... bu yüzden bu caizdir" diyebilen garanti belgesi olan varmı? Bu yüzden Elimizden gelenin en iyisini yapmalıyız. Hep deriz İslam dini belli bir zamana ve mekana gönderilmemiştir diye... işte şimdi bunu idrak etme zamanı..
Ve ahir zaman alametlerinde çok net bir şekilde belirtilmiş olan Erkeğin kadına kadınlarında erkeğe benzemesi söz konusu olduğundan; bir bayan pantolon giyemez.

Selametle.

M

muhik

Guest
alovely KARDEŞİM EN İYİYİ EN DOĞRUYU ANLATTIĞIN İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.

M

muhik

Guest
Sanirim Ben Bayanin Erkeğe Benzemesi Ve Erkeğin Bayana Benzemesi Konusundan Söz Etmemiştim Ve Kadinin Fitratinda Olan Kendini Beğendirme Güdüsünü Tesettür Risalesinden Alarak Söylemiştim Yani Desteksiz Söylemedim Ve Buna Ilaveten Bu Isteği Olmasina Karşin Eğer Bir Bakiştan Hoşlanirsada On Bakiştan Hoşlanmaz Dememide Tesettür Risalesinden Alarak Söylemiştim.bu Iki Kistastan Yola çikarak Tesettürün Bir Bayanin Fitratina En Uygun Hal Olduğunu Belirttim.ama forumdaki tüm arkadaşların maşallahı var herkes benden daha iyi bildiği için bana yazılarımdaki yanlışları belirtiyor banada yazılarımı savunmak düşüyor.iyiki varsınız...

S

safinaz

Guest
Tesettür kadını değerli kılar ancak tesettür bayanın giyimi kadar zihni,fiili,kalbi ve ameli vasıflarına da işlerse anlam bulur...

RENKSÝZ

New member
Bir bayana baktığınızda size Allah'ı Hatırlatıyor, Her hareketi iffet ve haya kokuyorsa tesettür Odur. Sahabe zamanında da hanımlar başlarını kapatıyorlardı. Ama hiçbiri Ne yapsamda Daha gösterişli olsam ne yapsamda "benim tesettürüm en güzel olsa" dememişler. Şimdi kimse açıkça söyleyemesede bir kendini beğendirme telaşıdır gidiyor... Bir moda telaşıdır gidiyor.... !!!

Soruyorum KİME beğendirmek istiyorsunuz kendinizi? Kimin Modasına Uymak istiyorsunuz? RAHMANA MI? - Diğerlerine mi?

Esselamu Aleyke.

Katılıyorum.Bazen böyle hatalara düşebiliyoruz:(.Rabbim doğru yolundan ayırmasın.Bir anlık heves için nefse yenik düşürmesin.

EbuHukema

New member
Es Selamu aleykum kardeslerim !

Allah (cc) sizlerden razi olsun. Cok güzel bir konuya deginmissiniz.

Sizler , tesettürün daha cok ölcü ve ussüllerine deginmissiniz , ben ise , tesettürün amac ,gaye ve hikmetlerine deginmek istiyorum. Rabbimiz tesettürü niye emrediyor ?

Tesettür,bilindigi gibi arapca "setr" 'den türetilmis bir kavramdir. Setr ise örtmek demektir. Seriat isitlahinda ise kadin ve erkeklerin mahrem yerlerini örtmeleri anlamina gelir.

Nasil örtünmeli sorularina cevaplar verildi. Peki neden ve nicin örtünmeli ?

Allah , tesettür ile huzurlu , barisdolu ve saglam bir topluluk husule getirmek ister. Medeni , saglikli , mütekamil bir toplum icin tesettür sarttir. Aksi takdirde neler olabilir bir düsünelim :

Tesettür emrine riayet edilmez ise insanlar acik saciklikta sinir tanimaz hale gelirler. Hatta bir zamanlar gelir , Allah bizi nasil yaratti ise o dogal hal ile dolasmaliyiz,diyenler bile cikabilir .Nitekim cikip diyenler de olmustur. Acik saciklik artinca sehvetler tahrik olmaya baslar. Sehvetlerini dizginleyemenler gayr-i mesru iliskilere dücar olurlar. Bu iliskilerden gayr-i mesru nesiller husule gelir. Saglam bir aile yapisi söz konusu olmadigi icin nesiller ruhen hasta olarak yetisir. Adeta bir virüs veya mikrob niteligini kazanirlar. Nihayet bu insanlar topuma salinir. Kendileri ile irtibata gecen bütün insanlar bunlardan ( manevi) virüs ve mikroblari kapar. Bir epidemi gibi bu hastalik bütün topluma dagilir,yayilir. Nihayet öyle bir toplum ortaya cikar ki , bunlar ne dini bilir nede imani , ne edebi nede ahlaki ,ne iffeti nede ar ve namusu. Sonra büyük bir maharetmis gibicesine yaptiklari zelil fiil ve eymleri her yolla ( tv , gazete . internet , radyo vs.) anlatmaya calisirlar. Bunlara mani olabilecek mü'minlerde emr-i bil maruf ve nehy-i anil münker görevlerini ihmal ettiklerinde , Allah'da o topluma öyle bir afet ,bela indirir ki , artik insanlar Allah'tan yardim dilerler de O'da dualarini kabul etmez.

Artik aile yapilari iyice dagilmistir. Dünyaya cocuk getirmekten korkulur hale gelinir. Artik cehennem icin cocuk dogrulur.

Bu hastaliktan kurtulmanin tek caresi yine tesettüre ve diger dini emirlere rücu' etmekten gecer.

Tesettür deyip kücümsememeli. Tesettür ihmalinin nelere sebebiyet verebilecegimi hep beraber gördük...

Ve's Selam

cehalet

New member
Tesettür olmamalıdır, Zaten Türklerde olmayan araplardan geçen bir kültür dayatmasıdır.Ve oluşan kum fırtınalarından dolayı bu örtünmeye başvuruluyordu, ayrıca Kuran da böyle ayet yoktur, kadınlara örtün demesi heryerini örtünün anlamına gelmez. Kadın erkek eşit diyoruz o zaman erkeklerde örtünmek zorunda olurdu. Zaten kadının kaburgadan oluştuğuna inanan insan eşitlikten değil insanlıktan uzaklaşmıştır Allah ın yolundan uzaklaşmıştır. Müslümanların en büyük hataları bu dini öğrendikten sonra bile kavga etmeleridir Şahsen ben mezhepsiz durumdayım, Hz. Muhammed'in mezhebi yoktu ne zaman rahmetli oldu yine kavga. Kadınları ezerek bastırarak onu 2. sınıf görerek kapatarak doğum makinası gibi görenler bence en büyük günahlardan birini işlemiş olur.İnsanlar dünyaya geldiklerinde Din Dİl Irk yoktu bunları çıkma sebebi kesinlile insanlardan dolayıdır İnançsızlığımız Onun bize ibadet tarzını göndermesine neden oldu.Kadın tesettür giyip rahatça dolaşamadıktan sonra denize rahatça giremedikten sonra, güneşlenemedikten sonra bence tesettür çok boş beleş birşeydir. Kapanmak kadar gereksiz birşey yoktur hayat insanlar içindir.Belki yazdıklarım birçok insana saçma gelicek ama gerçekler bunlardır

cehalet

New member
Bu arada "alovely" nick li arkadaşımız avatar resminde Türbanlı bir çocuk resmi koymuş. Kendisi belki farkında değil ama çocuk istismarına sebep olmaktadır, O çocuk en başta herhangi bir akli dengeye sahip değildir yürümeyi bile daha çözeneyen çocuk, dini nasıl çözebilir ki, bence bu din ona zorla türban takarak dayatılmamalıdır çünkü akli dengeye eriştiğinde dinini kendi seçmelidir. Ben dinimi kendim seçmedim dayatıldı ama tamamen vicdanen özgür bırakılsaydım sanırım Müslümanlığı yine tercih ederdim. Hıristiyan bir ailenin çocuğu olsaydım dayatmadan dolayı hıristiyan olarak kalıcaktım bizlerin çocukları istismar etmesi dinini dayatması çocuğu gelecekte çelişkilere iter o resim bence değiştirilmeli kafasında beyaz türbandan daha çok o çacuğun saçında şirin tokalar olmalıdır. Yapmış olduğumuz hatalar bizi geri dönülmez yobazlıklara itmektedir. Bilinci baskı altında tutulmuş bir çocuk tam bir birey olduğunda sağlıksız bir yapıyla toplumda dolaşıcaktır hayata hiçbir katkı sağlayamayan bir biçimde.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Tesettür olmamalıdır, Zaten Türklerde olmayan araplardan geçen bir kültür dayatmasıdır.Ve oluşan kum fırtınalarından dolayı bu örtünmeye başvuruluyordu, ayrıca Kuran da böyle ayet yoktur, kadınlara örtün demesi heryerini örtünün anlamına gelmez. Kadın erkek eşit diyoruz o zaman erkeklerde örtünmek zorunda olurdu. Zaten kadının kaburgadan oluştuğuna inanan insan eşitlikten değil insanlıktan uzaklaşmıştır Allah ın yolundan uzaklaşmıştır. Müslümanların en büyük hataları bu dini öğrendikten sonra bile kavga etmeleridir Şahsen ben mezhepsiz durumdayım, Hz. Muhammed'in mezhebi yoktu ne zaman rahmetli oldu yine kavga. Kadınları ezerek bastırarak onu 2. sınıf görerek kapatarak doğum makinası gibi görenler bence en büyük günahlardan birini işlemiş olur.İnsanlar dünyaya geldiklerinde Din Dİl Irk yoktu bunları çıkma sebebi kesinlile insanlardan dolayıdır İnançsızlığımız Onun bize ibadet tarzını göndermesine neden oldu.Kadın tesettür giyip rahatça dolaşamadıktan sonra denize rahatça giremedikten sonra, güneşlenemedikten sonra bence tesettür çok boş beleş birşeydir. Kapanmak kadar gereksiz birşey yoktur hayat insanlar içindir.Belki yazdıklarım birçok insana saçma gelicek ama gerçekler bunlardır

Evet, keşke yazdıklarında biraz bilgi ve mantık olsaydı da bir şeyler yazabilseydik sana.

Var biraz da sen oyalan...

Üst Alt