Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Sizce bu doğrumudur?

islamci

New member
Bir gün cuma namazında merkezi hutbede imam konuşurken 6-7 yaşlarında bir çocuğun cemaatin içinde koştuğunu gördüm.Çocuk koşturduğu vakit, yaşı 60-61 yaşlarında olan bir dede çocuğun elini öyle bir sıkı tutup öyle bir sıkı oturttu ki çocuk sesini çıkaramadı.birde şunu söyledi 'camide koşulurmu ....' diye. çocuk ondan sonra süklüm püklüm oturdu,hiç sesini çıkaramadı. bence namazdanda uzaklaşmıştır. size sorum şu burada çocuk mu suçlu yaşlı adam mı?

İkinci yaşadığım bir olayda şudur; ben herzaman kardeşimle beraber 5 vakit olmasada ( sabah namazını kılamasakta) 4 vakit camide namazımı kılıyorduk.kardeşim bir gün eşofmanıyla namaza gelmişti.ama eşofman her yerde giyilecek cinsten bir eşofmandı. neyse biz namazımızı kıldık tam camiden çıkarken yaşlı başlı garip bir adam kardeşimin yanına yaklaştı ve şu diyalog geçti;
yaşlı adam-bu eşofmanı sen yatarken giyiyor musun?
kardeşim-evet
yaşlı adam-o zaman boşa namaz kılma, kabul olmaz.

kardeşim bu olaydan sonra namazını bıraktı ve şuanda kılmıyor.

sizce bu adam haklı mı?

Mücahid

New member
Dinimizin cehalete savaş açmasının temelinde bu tür hatalı davranışların önüne geçmek için ittiba edenleri bilgi sahibi olmaya sevk etmesidir.Birinci olayda anlattığınız yaşlı amca camiide edebe riayet ve camii adabı çerçevesinde uyrı yaptığını kısaca hayra vesile olduğunu zannederken aslında daha vahim bir olaya sebeb olmuştur.Burada amca ve çocuğu camiye gönderen aile hatalıdır bence elbette camiyi sevmeleri için çocuklara hoşgörülü ve esnek davranılmalı ama çocuğunu camiye getiren yada gönderen ebeveyn de camii edep ve adabıbını çocuğuna anlatmalı oranın oyun alanı olmadığını çocuğun anlayacı lisan ile anlatmalı mümkün dairede bir büyük ile gönderilmeli ki çocuk yanındaki velisinden camii adabını öğrenebilsin.

İkinci olay maalesef bizim toplumumuzda ki camii müdavimi ihtiyar amcaların kulaktan dolma ve yarım yamalak bilgileri fetva formatında sunmalarının gafletinin neticesidir.Ama bu fetvaya maruz kalan insanların amcaları hoş görerek aslını bilmiyor ise dahi ya araştırıp yada o camii imamına sorark netleştirebilir.Terk etmek bence çok kolaycılık olmuş.Dua ile

kevni-kavseyn

New member
İşin açığı okuma özürlüyüz.Kulaktan dolma bilgilerle ahkam kesmek çok hoşumuza gider.
Ama ilk inen sure OKU olduğuna göre Allah cc dahi kullarının okumasını ve akıllarını kullanmalarını istemiş.
Doğru tektir.Ama malesef günümüzde hayır yapalım derken şer işliyoruz.
Hayır görünende şer , şer görünen de hayır vardır vesselam.

Serhan Eðeryýlmaz

New member
1 / Bir çocuk,adı üstünde çocuk olan küçük bir insan Allah'ın evinde mutlu mutlu koşuyor : ) o çocuğa şiddet gösterilir mi yanağından öpülür varsa bir şeker verilir : ) bu işin büyük sevgi tarafı sonrada tane tane konuşarak ona burada koşulmaz,namazdan sonra oyun oynarız diyerek çocuğun gönlünü alacak hareket yapılması gerekir,çocuk işte ya adı üstünde,adamın yaptığı yanlış

2 / Aynı mevzu bana da oldu,ben camiye hep eşofmanla giderim,abiler diyor ki :''Sen müdürünün önüne eşofmanla çıkarmısın ?'' bende ''Çıkamam'' diyorum onlarda diyorlar ki :''O halde müdürünün önüne çıkmazsın da Allah'ın önüne çıkabilirmisin ?'' diyorlar bende diyorum ki :''Ben bu yatağa bununla girmiyorum,bu elbisedir.''

Allah edepli ve temiz elbiseyi sever ve Allah'ın en sevdiği renkte ki elbise de beyazdır.

O adam çok mu biliyormuş,kabul olunmayacağını,mevzunun görünür tarafına bakar oldu insanlar bazıları

kevni-kavseyn

New member
İnsanlarda artık edeb yok.İslamcı kardeşimin dediği gibi Allah adına herkes hükümde bulunuyor.Bunun vebalini hiç mi bilmiyorlar ve de en önemlisi hiç mi korkmuyorlar.Anlayamıyorum.ALLAH kalplerine korkusunu versin.

yelken06500

New member
sevgili kardeşim ilk olayda bu şedit tavır hoş olmayabilir...

ikincisi ise arkadaşımın kardeşi yerine bu soruyu arkadaşın kendisine sormuş olsa ve yatağa girilen elbisenin temiz olup olamaması hususunda insanın emin olamayacağını belirtip güzel bir dille anlatsa sanırım daha faydalı olunurdu.biz sadece bilmediğimiz olaylar hakkında ''görüş belirtip'', yapanları eleştirir tavra girmezsek vede konuyu açan kardeşimiz sadece konunun nasıl değerlendirilebileceğini sorsaydı daha verimli olurdu..

selam ve dua

elyasaa

New member
Web sitesi
www.siyerinebi.com
cocuklarımız oyun için bile olsa camiye geliyorlarsa ne mutlu onlara. o yaştaki cocuktan mutlakaki başka bir hal içinde olması beklenemez. yalnız olayda amcamız mutlaka ki art niyetli olarak cocuga telkinde bulundugunu zannetmiyorum.
kardeşin ile ilgili olarakta bizler islamı insanların hal ve tavrları üzerine yaamamalıyız derim. amcamızın beyan etme şekli yalnış olabilir fakat amcamız yalnış bi tavr sergiledi diye ALLAH a küsmek olabilirmi. ayrıca bunu ona nasıl mal edebilir..

islamci

New member
ikincisi ise arkadaşımın kardeşi yerine bu soruyu arkadaşın kendisine sormuş olsa ve yatağa girilen elbisenin temiz olup olamaması hususunda insanın emin olamayacağını belirtip güzel bir dille anlatsa sanırım daha faydalı olunurdu.biz sadece bilmediğimiz olaylar hakkında ''görüş belirtip'', yapanları eleştirir tavra girmezsek vede konuyu açan kardeşimiz sadece konunun nasıl değerlendirilebileceğini sorsaydı daha verimli olurdu..

selam ve dua

önemli olan kalp kırmadan yapılan olandır.ben yaşadığım bu olaylarda zorla ve kalp kırarak yapılmış şeylerden bahsetmek istedim.tamam yaşlı adam tatlı bir dille bize dediğin gibi söyleseydi, tabikide daha güzel olurdu.
birde konuyu açmamın sebebi herkesin tavrını değerlendirmeniz içindir.

the okuz

New member
Müslümanların örnek alması gereken kişi Hz.Muhammed(asm)'dir ve O namaz kılarken torunları Hz.Hasan ve Hz.Hüseyin sırtına çıkarmış; buna rağmen Hz.Muhammed(asm) torunlarını rahatsız etmemek için namazını bölmezmiş. Böyle bir peygamberin ümmeti olduğunu bilmeyenler camide oynayan çocuğu da hırpalar, sinirlenince de çocuğunu olur olmadık sebepten de döver.

Üst Alt