Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Sigara ve kul hakkı

gozcelik

New member
Selamın aleyküm.
Forumda birden fazla başlık var sigaranın helal veya haram olup olmaması üzerine. Bence sigaranın bir de kul hakkı yönü var.
Biraz eski tarihten bahsedecek olursak: sabah uyanmışım, güzelce duşumu almışım, yeni ütülü kıyafetlerimi giymişim. Okula pırıl pırıl, ferah ferah gitmek üzere asansöre biniyorum ve o da ne? Benden önce düşüncesizin biri sabah keyif sigarasını yakmak için asansörün içini seçmiş. O 15 saniyelik asansörle inme sürecinde saçım başım leş gibi sigara dumanı olarak asansörden iniyorum. Ve bilen bilir içmeyen kişiye o koku çok rahatsız edici gelir ve bütün gün insanın üzerinden çıkmaz. Şimdi bu kişinin beni bu şekilde hem de bütün gün rahatsız etmeye hakkı var mı yok? Beni mağdur ediyor mu evet.
Neyseki artık kapalı yerlerde sigara yasak ve insanlar az biraz daha dikkat ediyor da asansörde bu sorunu yaşamıyorum.
Ama gel gelelim problem bitmiyor.
Yolda yürüyorum, evet açık hava. Ama 10 metre önümde sigara içerek yürüyen adamın dumanı havada kalıyor ve o pis kokuya mağruz kalıyorum. Yada durakta otobüs beklerken az ilerde bekleyen diğer adamın sigara dumanı altında kalıyorum. İnsanın hava almasını eziyete çevirmek suş değil midir? Şimdi o adamın sigara içmeye hakkı yok mu diyeceksiniz belki. Açık hava da içiyormuş daha ne yapsın diyeceksiniz. Hayır öyle değil. Başkasına zarar verdiğiniz sürece hiç bir şey yapmak sizin hakkınız olamaz. Ben açık havadayız diye gidip o adamın yanında -afedersiniz- zort zort yellensem de burnunun direğini kırsam iyi olur mu? Üstelik benim ki sağlığa zararlı toksinler de içermiyor, sade kötü koku:) Ve sigara gibi kalıcı olarak insanın üstüne de sinmiyor. Yine de bu hareket başkasına saygısızlık ve düşüncesizlik diye kabul edilemez olurken, fosur fosur duman salma "sigara içme hürriyeti" oluveriyor.
Hele düşüncesizlikte sınır tanımayan bir grup var ki bunlar otobüs veya dolmuş geldiğinde sigarasını yere atıp biniyorlar. Çevreyi kirletmesinin yanıda sigarayı yanık bırakıyor. Yani o adam gidiyor ama o pis sigarası etrafa duman saçmaya devam ediyor.
Konusu geçen bir çok forumda yazmıştım burada da yazıyorum. Bu şekilde sigara dumanı ile beni rahatsız eden hiçkimseye hakkımı helal etmiyorum. Bana çektirilen rahatsızlıkların hesabını soracağım.
Eğer siz de sigara içiyorsanız bilin ki bir çok kişinin kul hakkına giriyorsunuz. Lütfen bu dünyaya, öteki dünyayai insanlara ve kişinin kendine zarar veren bu tuzaktan kurtulmak için bir adım atın ve ücretsiz olan 171 sigarayı bıraktırma hattını arayın.
Selametle.

sýyah_

New member
sigara konusunda kendi sağlığını düşünmeyen başkasını düşünmez...
kul hakkı konusunda sigara ile ilgili bir kuran ayeti, hadis bulunmamaktadır. Ülkemizde sigara ile ilgili yaptırımlar cezalar ağırdır. Her yönden neresinden tutulsa bu konu tutulacak yeri yok, bir bayan nasıl uyaracak sigara içeni, insanlarla uğraşması zor, bu nedenle yaşamımızda sabır etmek zorunda kaldığımız anlar olmaktadır. Bir insan sağlığa zararlı düşüncesiyle sigara içiyorsa paketin üstündeki yazıyı göre göre, Müslümanlıktan önce insanlık değerlerini sorgulamak gerekiyor. Kul hakkı insandan istenir...

Üst Alt