Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Seyyid Kutup'tan Bir Ani

ebubekr

New member
Bir gün beş arkadaşla birlikte Mısır bandıralı bir gemi ile okyanuslarda batıya doğru seyrediyorduk. Gemi yolcuları 120 kadın ve erkekten oluşuyordu ve bizden başka da Müslüman yolcu yoktu. Cuma günü gelince Cuma namazını gemide, okyanusun ortasında kılmaya, böylece İslam dininin tebliğini de yapmaya karar verdik. Namaz kılmaya hazırlandık ve ben de hutbeleri okumaya başladım. Gayr-ı Müslimler etrafımızı sarmış şaşkın şaşkın ne yaptığımıza bakıyordu.
Seyyid Kutub şöyle devam ediyor: Namazdan sonra bir çoğu yanımıza geldi ve İslam’la ilgili sorular sormaya başladı. Bu arada Yugoslavyalı bir Hıristiyan kadın, bizim namazımızdan oldukça etkilenmiş, ağlıyordu. Ben onun bu duygusuna hayret ettim. O kadın benden hangi dilde konuştuğumu sordu. Ben de namazın İslam'ın bir gereği olduğunu ve Arapça okunması gerektiğini söyledim. Kadın Arapça bilmediğini, ancak benim sözlerimin arasında fevkalade etkin ahenk ve harmoniye sahip sözler bulunduğunu ve kendisini çok etkilediğini söyledi.
Seyyid Kutub şöyle devam ediyor: Biraz düşündüm ve anladım ki kadının, sözünü ettiği ahenkli sözler; benim hutbe ve namaz sırasında okuduğum Kur’an-ı Kerim ayetlerinin ta kendisi. Bu mesele benim hayretimi daha da artırdı ve Kur'anî mucizenin hatta Arapça bilmeyen insanları bile etkilediğini gösterdi. Ben de gerçeğe bizzat şahit oldum. Bir gün Resulullah (sav) efendimizin yarenlerinden bir grup Ebuzer’e sorarlar: Ey Ebuzer, Resulullah (sav) efendimizin bugün sana bazı tavsiyelerde bulunduğunu duyduk? Ebuzer şöyle karşılık verir: Evet, kendileri bana bazı sözler söyleyip, birkaç hediye verdiler ki, onları dünyada hiçbir şeyle değişmem. Bunun üzerine arkadaşları Ebuzer’e, acaba bizleri bu nasihatleri dinlemeye layık görür müsün?diye sorarlar. Ebuzer de: Gayet tabii, eğer cani gönülden dinlerseniz ben de bu nuranî sözleri sizlere hediye ediyorum, diye karşılık verir ve Resulullah’ın açıklamasını şöyle anlatır: Ey Ebuzer, Namaza durduğun vakit, zannet ki gayet yüce ve cömert bir insanın kapısını çalıyorsun ve kim bu kapıyı ısrarla çalmaya devam ederse sonunda, bu kapı yüzüne açılır. Ey Ebuzer hiçbir müminin namaz kılışı, mükafatsız kalmaz, öyle ki onun için yazılan iyilikler yerle yüce Allah katı arasındaki mesafeyi doldurur. Yüce Allah da bir meleği şöyle seslenmesi için görevlendirir: Ey ademoğlu, eğer namazın ne gibi yararları olduğunu ve yine kime ibadet ettiğini bir bilebilseydin asla yorulmaz ve başka yöne yönelmezdin….

Mücahid

New member
Allah razı olsun kardeşim.Çok güzel ve anlamlı bir paylaşım emeğine sağlık.Dua ile

sinang

New member
Allah razı olsun.Bizim doğru ve örnek şahsiyetlere ihtiyacımız vardır.mekanı cennet olsun.

Aisa

New member
kardesler, siz Seyyid Kutubun hatalarini biliyor musunuz? o dinimizde olan bir cok seyi inkar ediyor. hem haricilerin fikirlerinde ona dayanmalari da Seyyid Kutubun tam olarak ehli-sunnetden olmadigini gosteriyor
dogrusunu Allah bilir..............

Mücahid

New member
kardesler, siz Seyyid Kutubun hatalarini biliyor musunuz? o dinimizde olan bir cok seyi inkar ediyor. hem haricilerin fikirlerinde ona dayanmalari da Seyyid Kutubun tam olarak ehli-sunnetden olmadigini gosteriyor

Yazında bizde öğrenelim kardeş neymiş inkar ettikleri.Ama sağdan soldan duymalarınızı değil kendi araştırmalarınızı asın.Seyyid kutup düşmanlığı fenomen dir bazı çevrelerde de o yüzden dedim.

ebubekr

New member

arkadasım mevzu SEYYİD KUTUP'un ehli sünnet veya inkarcı olduğu değildir. hatırlatmama gerek yok heralde...

Aisa

New member
Yazında bizde öğrenelim kardeş neymiş inkar ettikleri.Ama sağdan soldan duymalarınızı değil kendi araştırmalarınızı asın.Seyyid kutup düşmanlığı fenomen dir bazı çevrelerde de o yüzden dedim.
kimse Seyyid Kutuba dusman degildir. Mesela ben onu musluman olarak kabul ediyorum ama, bir alim olarak degil. kardesim, cok musluman islami, bize buyrulanlari farkli kavriyor ve her kes de kendinin dogru yolda oldugunu dusunuyor. Allah (c.c)in bize buyurduklarini yerine getirmeye calisan her bir mumin farkli alimlerden, farkli kitaplardan, farkli sitelerden faydalaniyor. ben de inandigim, kabul ettigim alimlerin Seyyid Kutup hakkinda soylediklerini burdan asiyorum. kimse kendinden fetva vermiyor, her birimiz bir alime dayanarak fikir soyluyoruz.
yazi azerice, inshaAllah anlarsiniz.........

Ibrahıme (a.s.) qarshı etdıyı kobudlugu, ona qarshı edebsızlıyı Zılelı-l-Quran 2 1138, 1141
4 1911, 1914
et-Tesvır el-Fennı 1 203-205
Musaya (a.s.) qarshı etdıyı kobudlugu, ona qarshı edebsızlıyı Zılelı-l-Quran 4 2280, 2347, 2348
5 2682-2685, 2689-2693
et-Tesvır el-Fennı 1 200-203
"Le ılahe ıllellah"ın (Allahdan bashqa ıbadete layıq ılahının olmamasının) tefsırınde ıslam alımlerıne zıdd olması Zılelı-l-Quran 2 1005, 1006
4 2114
5 2707
6 4010
Xasaıs et-Tesvır el-Islemı 1 197
Mealım fı-t-Tarıq 1 26-30, 40
el-Adeletıl el-Ictımaıyye 1 182, 248
Ruhun ezelı olub Allahın zatından ayrılması Zılelı-l-Quran 4 2140
Bıdet (dıne yenılık getırme) ehlının bezı kelmelerını teleffuz etmekle onlara muvafıq olması Zılelı-l-Quran 4 2140
5 3170
Islam cemıyyetlerını tekfır etmesı (yenı onlara kafır demesı) Zılelı-l-Quran 2 888, 891, 1057, 1125
3 1492, 1649, 1816
4 2006-2013
Devetıl ıxvanıl muslımın 1 21, 22
Mealım fı-t-Tarıq 1 8-12, 20-26, 38-48
el-Adeletıl el-Ictımaıyye 1 182-183, 248-249
el-Islem va-l-Mushkılet 1 190-199
Quranın mexluq (yaradılmısh) olması Zılelı-l-Quran 1 32, 100, 474
4 2249-2250
5 2719
6 3006
Qıyamet gunu olan mızanı (haqq-hesab terezısını) ınkar etmesı Zılelı-l-Quran 3 1261
4 2481
6 3961
et-Tesvır el-Fennı 1 83
Allahın her bır vucudda olması (hululı mezhebı) Zılelı-l-Quran 6 3479, 4002, 4380
Dıyvan Seyyıd Quttub 1 123
Ademın (a.s.) cennetden chıxarılmasına, Allah Tealanın Adem (a.s.) ve Musa (a.s.) ıle danıshmasına, Qıyamet gunu momınlerın Allahı goreceklerıne ve Ershın olmasına shekk getırmesı Zılelı-l-Quran 1 53, 397
2 805
3 1386
4 2330-2331
6 3306, 3679-3680
Allahın kursusunu ınkar etmesı, Ershın de menasını duzgun yozmaması Zılelı-l-Quran 1 284
4 2374, 2482
6 3875
Peygemberın (s.a.v.) mocuzelerıne qarshı sehv movqeyı Zılelı-l-Quran 4 2210-2211, 2237
6 3426-3427
Xasaıs et-Tesvır el-Islemı 1 46-48
Eqıde ıle baglı olan ehed (bır yol ıle varıd olan) hedıslerı ınkar etmesı Zılelı-l-Quran 6 4008
Batıl kelam ıle muhacırlerı (Mekkeden Medıneye hıcret edenlerı) ve ensarları (Medıne sakınlerını) vesf etmesı Zılelı-l-Quran 6 2566
Osmana (r.a.) ve terefdarlarına etdıyı teneler el-Adeletıl el-Ictımaıyye 1 126-130, 137, 150-158
Xarıcılerın (camaatdan ayrılanların) movqeyını desteklemesı el-Adeletıl el-Ictımaıyye 1 141-142
Osmana (r.a.) atdıgı bohtan ve ıttıhamlar el-Adeletıl el-Ictımaıyye 1 159-161, 172, 174
Osmanı (r.a.) zalım kımı vesf etmesı el-Adeletıl el-Ictımaıyye 1 160-161
Sehabelere qarshı ıttıhamları el-Adeletıl el-Ictımaıyye 1 155-156, 160-161, 174
Abu Bakra (r.a.) ve Omere (r.a.) qarshı ıttıhamları el-Adeletıl el-Ictımaıyye 1 173-174
Allaha mexsus olan bezı vesflerı heqıqı shekılde qebul etmemesı
1. Istıva (yenı Allahın Ershe yukselmesı) Zılelı-l-Quran 1 47-48
3 1297, 1762
4 2045, 2328
5 2575, 2807, 3114
6 3480
2. Allahın ıkı elının olmasını Zılelı-l-Quran 2 929
5 3028
3. Allahın eshıtmesını Zılelı-l-Quran 6 3504
4. Allahın danıshmasını Zılelı-l-Quran 2 805
3 1368
4 2140, 2313, 2330-2331
5 2692
5. Allahın Ershden yuksekde olmasını Zılelı-l-Quran 2 1122
6. Momınlerın Qıyamet gununde Allahı gormelerını Zılelı-l-Quran 6 3770-3771
7. Allahın munafıqlere ıstehza etmesını Zılelı-l-Quran 1 39

Ibn Bazz – rahmetullahi aleyhi - den: «Seyyid Kutub Muaviye ve Amr b. el-As – radıyallahu anhu - hakkında: Onların ikisinde de munafiklik var» sozu baresinde sordular.
Сevap: «Bu hatadır. Lakin o, kafir olmur. Sahabelerin birini soymek fasiklikdir. Eger sahabelerin chokunu soymush olarsa ve ya onlar fasikdir deyerse o, kes murtettir"
SHeyx Useymin – rahmetullahi aleyhi – ye sual verirler: «Seyyid Kutubun kitaplarının genсlere
okunmasını tavsiye edenlere ne deye bilersiniz?».

Сevap: «Ben diyorum ki, eger bir kes nasihet ederse oncekilerin (alimlerin) kitaplarının okunmasını tavsiye etsin. O, daha faydalıdır. Seyyid Kutubun tefsirine kalinca, chox boyuk hatalara yol verib. Allah onu bagıshlasın. Istiva meselesinde ve Ihlas suresinin tefsirinde chok buyuk hatalara yol verip. Hemchinin Allah elchilerine onların layik olmadıgı sheyleri demesi hatadır».
Selam ve dua ile........

Aisa

New member
arkadasım mevzu SEYYİD KUTUP'un ehli sünnet veya inkarcı olduğu değildir. hatırlatmama gerek yok heralde...
tesekkur ederim, cok naziksiniz
burasi forum, her kes istedigi yaziya munasebetini bildirebilir. bu benim dusuncem, size veya baskasina hos olsun diye ben dusundugumun aksini yazmak zorunda degilim. bence bir cok seyleri inkar eden bir muslumanin hayatindan bir ani boyle severekden vermek yanlis. tabi ki bu benim dusuncem, katilmamak sizin hakkiniz

talha_

New member
AISA;

Ibn Bazz – rahmetullahi aleyhi - den: «Seyyid Kutub Muaviye ve Amr b. el-As – radıyallahu anhu - hakkında: Onların ikisinde de munafiklik var» sozu baresinde sordular.
Сevap: «Bu hatadır. Lakin o, kafir olmur. Sahabelerin birini soymek fasiklikdir. Eger sahabelerin chokunu soymush olarsa ve ya onlar fasikdir deyerse o, kes murtettir"
SHeyx Useymin – rahmetullahi aleyhi – ye sual verirler: «Seyyid Kutubun kitaplarının genсlere
okunmasını tavsiye edenlere ne deye bilersiniz?».
Сevap: «Ben diyorum ki, eger bir kes nasihet ederse oncekilerin (alimlerin) kitaplarının okunmasını tavsiye etsin. O, daha faydalıdır. Seyyid Kutubun tefsirine kalinca, chox boyuk hatalara yol verib. Allah onu bagıshlasın. Istiva meselesinde ve Ihlas suresinin tefsirinde chok buyuk hatalara yol verip. Hemchinin Allah elchilerine onların layik olmadıgı sheyleri demesi hatadır».
Selam ve dua ile........

seyyid kutup hakkında söylediklerinizi okuduğumda çok büyük bir üzüntüyle üzüldüm...büyük ihtimalle siz kesinlikle seyyid kutubun hiçbir kitabını okumadan onun hakkında konusmussunuz..söylediğiniz iddialar baskalarının onun hakkında uydurdukları iftiralardır..

örneğin; ben de seyyid kutubun bir çok kitabını okudum basta FİZİLAL-İL KURAN OLMAK ÜZERE..eserlerinin hiç birisinde haşa sahabelere küfrettiğini sövdüğünü görmedim..size bir soru sormak istiyorum;

*madem seyyid kutup sizin aktardığınız gibi mürted,fasık ve münafık olduğundan dolayı mı mısır zalimleri onu hapse attılar?

*ve bunun için mi sehid ettiler?dediğiniz gibi olsaydı zalimler onu mısırda kahraman yapıp sultan ilan etmezler miydi?

verdiğiniz kaynaklar çok saçma kaynaklar..

AİSA;
3. Allahın eshıtmesını Zılelı-l-Quran 6 3504
demissiniz..

zilalin 6.cı cildinin 3504 üncü sayfası maalesef yok..verdiğiniz kaynaklar zilali kuran kitabının hangi yayınevinin ürünü?dünya yayınları mı hikmet yayınları mı?

*seyyid kutup büyük bir islam alimidir,mütefekkiridir..kapitalizmin ve sosyalizmin gerçek yüzünü ortaya koyan bir düsünürdür..islamın dünya üzerinde alternatifsiz tek sistem olduğunu,insanlığı mutlu edecek tek nizam olduğunu ortaya koymus,dünya üzerindeki müslümanlara hareketlilik getirmis,islami dirilisi yeniden filizlendirmis bir kahramandır..bunu kanıyla ödemis canını islam yoluna feda etmis bir yiğittir..

onun düsmanları kapitalizmin demokrasinin kominizmin bütün insan ürünü yönetim biçimlerinin savunucularıdır.kendi sonlarının geldiğini görünce careyi müslümanların uyanısına sebeb olan bilginleri karalamakta,onlara iftiralar atmakta bulmuslardır..

*size tavsiyem üçünçü ağızlardan ve kisilerden değil seyyid kutupu kendi eserlerinden okuyarak tanımaya calısınız.yalan yanlıs fikirlerle baskalarının kafalarını bulandırıp onlarında günahına sebeb olmayınız..

YouTube - ÅŸehid ALÄ°M SEYYÄ°D KUTUP..

measselam..

ebubekr

New member
tesekkur ederim, cok naziksiniz
burasi forum, her kes istedigi yaziya munasebetini bildirebilir. bu benim dusuncem, size veya baskasina hos olsun diye ben dusundugumun aksini yazmak zorunda degilim. bence bir cok seyleri inkar eden bir muslumanin hayatindan bir ani boyle severekden vermek yanlis. tabi ki bu benim dusuncem, katilmamak sizin hakkiniz

Yukarıda kı okuduz anı da yanlış olan kısmı soylermısınz. bı de bızım anladığımız dılde yazın. Ne yazdığınızı bilelim. Tercüme edebilirsiniz. Eger Seyyid Kutubu Tartısacaksan da Yenı bı konu altında acarsan sevinirim.

Aisa

New member
Yukarıda kı okuduz anı da yanlış olan kısmı soylermısınz. bı de bızım anladığımız dılde yazın. Ne yazdığınızı bilelim. Tercüme edebilirsiniz. Eger Seyyid Kutubu Tartısacaksan da Yenı bı konu altında acarsan sevinirim.

anlayan arkadaslar cevap yazdilar, siz de anlamayi dilersiniz, anlarsiniz. cunki dillerimiz arasinda cok da buyuk bir fark yok. tercumeye gelince, kusura bakmayin ama, buna sarf edecek zamanim yok
Seyyid Kutubu tartismak fikrim de yok. ben o yaziyi sinang kardesimizin fikrine karsilik olarak yazmistim
selam ve dua ile........

Aisa

New member
yukarida yazdiklarim sayfalari ile verilmis, isterseniz
Seyyid Kutubun kitabini yeniden dikkatla okuyun. talha, kitaplar tercume edilirken cumleler sayfalarini degisiyor
degerli talha kardes, inanin ben sizi cok iyi anliyorum, cunki benim inandigim alimler hakkinda boyle bir sey soylediklerinde ben de uzuluyorum. ama ne yapalim... zaten islamda boyle farkli fikirler olmasaydi, imtahan dunyasina da ihtiyac kalmazdi. tek olan Allahi, onun peygamberlerini, Kurani tum kalbimizle inanarak kabul ediyorsak, Allahin su lutfu ucun sukur etmeliyiz, kitap-ehli ve kafirlerden olmadigimiz icin (Allah korusun). dini ahkamlara kalinca, her kes kendi yaptiginin dogru oldugunu dusunuyor. ve her bir taraf hadislerden delil getiriyor . hadis hadis de, esas fark onu nasil anlamakta. muslumanlar Allahin rahmetini kazanmak icin farkli yollarla gidiyorlar. dua edelim ki, Allah yanlis yolda olanlara hidayet versin ve gunahlarimizi bagislasin. Cunki hangi yolun dogru oldugunu en iyi bilen O'dur, biz ne kadar secdigimiz yolun dogruluguna emin olsak da

Mücahid

New member
Sevgili arkadaşlar bu konuyu daha fazla uzatmanın kanımca kimseye bir faidesi olmayacaktır."Bal,birileri acı dedi diye acı olacak değildir.Anlamanın en iyi yolu onu tatmaktır.Vesselam

sinang

New member
Seyyid KUTUB la ilgili şunu iade edelim.O samimidir,hatası var mıdır,yok mudur,bırakalım onu onun seviyesindeki kametler takdir etsin.Kendisi tanıdığımızı zannediyoruz.O edebi üslüb bakımından fevkalade,içtimai hayatın Kur'ana göre yaşanmasını savunan,mütevaziliği zillet derecesine düşmemiş,İslami ilimlerde araştırmacı,oldukça hür fikirli aksiyoner idi.
Ama İslamda ne hüccet olduğunu ilan etti nede böyle iddası vardı.Hocalık değil belki kardeşli fikri ile samimi hayrı,kusrundan az olmayan ,insan,müslümandır,rahmetli üstad..

ukubat

New member
Web sitesi
ukubatdavasi.blogcu.com
seyyid kutubun sahabeyi yerden yere vurduğu ve nafile namaz kılmayı küçümsediği anılarınıda bir yazsanızda ümmeti muhammed gerçekleri bir görse ne dersiniz??

Üst Alt