Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Şeriat sapkınlık mı

alevi1905

New member
Benim anlamadığım Allah insanları imtihan için göndermedi mi? peki şeriat düzeninde imtihanın ne anlamı kalacak? hem kuran da "sizin dininiz size benim dinim bana" diye bir cümle geçiyor(ayrıca zina eden kadına kırbaç gibi şeyler yazılmış kuran da peki o kadın müslüman değilse yine uygulanabilir mi?)

bütün dünyada şeriat olunca imtihanın ne anlamı kalacak? herkes müslüman olduktan ve kurallara uyduktan sonra, insanlığın dünyadaki amacı ne olacak?uymayanlarsa dövülüyor hatta asılıyor insanların bu konuda hakkı olabilir mi?

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Şeriat Allah'ın insanlara dünya hayatı için koyduğu ölçülerdir. Bu anlamı sapkınlık gibi bir kelime ile beraber kullanmanız hadsiz derecede aşağılık bir tavır, önce bunu bilin!

Sorduğunuz sorudan anlaşıldığı üzere sadece hadsiz derecede aşağılık olmanın haricinde bir o kadar da cahil ve izansız olduğunuz anlaşılıyor.

Şu anda her ülkede bir kanunlar silsilesi var. Bunalara uyanlarda var, uymayanlarda. Bu kanunların getirdiği düzenler de insanlar için imtihan değil mi? Mesele, bu imtihanın kimin kurallarına göre olacağıdır.

Allah kimseye zorla Müslüman olun demiyor. Sizin dininiz tabii ki size, bizim kide bize...

Zina için Allah bir ceza koymuş, insani kanunlar da değişik suçlara değişik cezalar vermiyor mu?

İslami hadler (cezalar) müslümanlar içindir.

Şeriat kurallarını kanun diye bilmek başka, bunu başarabilmek başka konudur.

Müslümansanız ve geçerli kanunlar şeri kanunlarsa uyacaksınız yada uymazsanız ceza göreceksiniz, bu gün ki insani kanunlara uymayanların cezalandırıldığı gibi, anlamayacak ne var?

alevi1905

New member
*insanı hukukla şeriati aynı mı görüyorsunuz? şeriatte günahlar cezalandırılıyor , insan hukukunda suçlar (ve her günah suç teşkil etmez)
*allah zaten iyiyi ve kötüyü, cennet ve cehennem ile cezalandıracak. o zaman size ne oluyor arkadaşım? allah'ın mutlak gücünü inkar mı ediyorsunuz?
*gay oldu diye asılan ,evden kaçtı diye recm edilen kadın var hemde dediğiniz gibi müslüman olması yada olmaması gözetmeksizin yoksa şirk mi koşuyorsunuz?
*bir toplumda yaşayan gayrimüslimlere ateistlere dinini dayatamazsınız siz dininzi yaşayın diye bu insanların haklarını çöpe mi atacaksınız?
*ve yine diyorum dünya bi imtihan yeriyse kimsenin görüşü dini seni ilgilendirmez senin dininde kimseyi ilgilendirmez, en basiti atıyorum x şeriatında doğsan putlar kutsal olsa ve o katı kurallara uymadın diye elini ayağını kesseler idam etseler suç oldğu için değil o dine göre günah olduğu için bi düşün yahu düşünmek günah değil
*ve son olarakta bakara 256

Selim

New member
Şeriat Allah c.c. kanunudur. O'nun kanununa sapkın derseniz, Müslümansanız dinden çıkarsınız.

Herkes bu imtihanı kazanamazmı? Misal okulda sınav var herkes geçer not aldı, o zaman imtihanın ne anlamı vardı? Herkes neden geçti? Çünkü ÇALIŞTILAR.
Allah c.c. yarattığı kulunu bildiği için, onun için yaptığı emir ve yasaklar o imtihanın bir parçasıdır.

Hee dersen ki Allah c.c. böyle bir emir ve yasak getirmiş ne saçma bir şey bu? (haşa..)
İlk felsefeyi yapan şeytandır, Allah c.c. Hz.Adem'i kıble yaptı, Allah'a yani kendisine secde edilmesini buyurdu, şeytan yapmam dedi, neden? çünkü felsefe yaptı ben Adem'den üstünüm dedi. Halbuki Allah c.c. Hz.Adem babamızı sadece kıble yapmıştı.
İşte yukarıda söyledim gibi Allah c.c. emir ve yasaklarına sapkın derseniz melun şeytanın yaptığı felsefeyi yapmış olursunuz.

Allah c.c. bizleri getirdiği Şeriat üzere sabit kılsın. (Amin.)

sýyah_

New member
bu kadarda olmaz ya, şeriat la sapkınlık kelimesi konu başlığı yapılmış. Adam gibi açılsın konu ne bu böyle hakeret eder gibi.. Ondan sonra cevap verelim bir delinin kuyuya daş atıp dokuz akıllının çıkarmasına dönmesin adam gibi açılsın konu.

alevi1905

New member
ben hala cevabımı alamadım ,

allah cc nin kanunlarıdır tamam allah bu dünyada sanada özgürlük vermiş ona da sen hiçbir kadına türban takmak zorunludur diyemessin

halkın içinden din vicdanları sökülüp baskıyla yaşatılırken baştaki şeyhler mollalar bunu araç olarak kullanıp kendilerini para ve cariyeye boğabilirler ve bu yönetim sisteminde yapılan bir yanlış şirke kadar götürür dinde zorlama yoksa devletin gayrimüslimlere din dayatma hakkıda olamaz

Selim

New member
Kim demiş Allah c.c. özgürlük verdiğini? Allah c.c. kullarına cuzi iradeyi vermiştir. Bu kafasına göre haraket edebileceği manasına gelmez.
Allah c.c. buyuruyor ki ; "İnsan başıboş bırakılacağınımı sanıyor?" (Kıyamet 36)

Dinde zorlama yoktur cümlesinin anlamı, "İslamiyetin yaşanması kolaydır, zorluğu yoktur" demektir. Bir takım kişiler bunu başka yöne çekmişlerdir. Çok geriye değil Şanlı Osmanlı ecdadımızın yaşamış olduğu şeriata bakın. Bir bakıma Osmanlıyı tanımayan İslamiyeti zor tanır.

alevi1905

New member
peki o ayet i kendince yorumladın peki bunlara ne diyeceksin?

99) eğer rabbin dileseydi, yeryüzünde kim varsa hepsi toptan iman ederlerdi. o halde insanları hep mümin olsunlar diye sen mi zorlayacaksın? (yunus suresi)
22) onların üzerinde bir zorba değilsin. (gaşiye suresi)
25) şüphesiz onların dönüşü sadece bizedir. (gaşiye suresi)
26) sonra onların sorguya çekilmesi de sadece bize aittir. (gaşiye suresi)
6) ben sizin taptıklarınıza tapmam. benim taptığıma siz tapacak değilsiniz. ben de sizin taptıklarınıza tapacak değilim. siz de benim taptığıma tapacak değilsiniz. sizin dininiz size, benim dinim bana. (kafirun suresi)

burada yoruma gerek yok herhalde, zorlama yorumlar ile şeriat ı aklayamadınız hala. şeriat allah ın siyasi olarak islam hukukunu uygulamamızı emretmiyor bu ayetlerden sonra emrediyor demeniz çelişkiye sebep olacaktır

mhmt

New member
Sen kimsin laa anten, sapkınlık diyorsn? İnancımıza saygı duy, adam gibi yaz ne yazacaksan.. Aklın sıra oyun mu oynuyon ne yapıyon? Sen bile kalkıp sapkınlık kelimesini rahatça yazabiliyorsan demekki "Dinden zorlama yoktur" ayeti senin çarpıttığın gibi değil.
Mesela herhangi bir işe giriyorsun. O işin giriş saati çıkış saati bellidir. Sen bunu kabul ederek giriyorsun. Ona uymazsan ne olur? Sıkıntı olur..Haydi buyur zorlama mı değil mi bu? Demek din başını kapa diyorsa ve sen bu dine mensupsan kapayacaksın. Din küfür etme diyorsa etmeyeceksin, içki içme diyorsa içmeyeceksin. Çünkü sen bunları kabul ederek bunu dindesin. Yani, "zorlama yoktur" ayetini alıp nefsine uyduramazsın. Canım istemiyor diyerek kafana göre davranamazsın.. Anladın mı? Birde başlığını düzelttir...

alevi1905

New member
sevgili mehmet üslubunu düzelt burası ahır değildir

ve sana şunu sorarım şeriatte insanların inancına saygı var mı? yada herkes senin dinine girmek zorunda mı? işte şeriat te herkes senin dinine giriyor. olay budur , hayır anlamakta güçlük mü çekiyorsunuz işinize mi gelmiyor? Benim bahsettiğim şeriat allah ın kullarına koyduğu kurallar değil DEVLETİN ALLAH ADINA KOYDUĞU KURALLAR ne demek istediğimi bile anlayamadınız.

Selim

New member
Kendimce yorumlamadım.

Kalpler Allah c.c. elindedir. Bu da külli iradedir.

Peygamber Efendimiz s.a.v. de kalbim kudret elinde olan Allah c.c. yemin ederim derdi. Anlamıcak birşey yok ama buradada külli sizin anlamanıza mani oluyor. Sümmüm bükmün ümyun fehüm la yerciun...

mhmt

New member
Tabiki ahır değil. Ahır olsa elimde birde kırbaç olurdu. ; ))

Devletin şeriatını kastediyorum felan... Yani acaba benmi anlatamadım, demiyorsun kalkıyor beni anlayamadınız diyorsun. Zaten en kolayı budur. Böyle de sıyrıl..

Şurda kim devletin, Allah'ın kurallarına aykırı uygulamalarını onaylayıp kabul ediyor? Sana cevap verenlerin hangisi ?? O zaman neyi tartışıyorsun.
Yetki insana güç verir, egoist yapar. Devleti de öyle. İnsan nefsini terbiye ederek egoistlikten uzaklaşır. Devlette buna benzer. İlahi kurallara uyarak kendini dizginler.

Bunlar yoksa keyfilik vardır. Bu kadar.

Ha, "Allah özgürlük vermiş" demek de devletin Allah'ın kurallarını UYGULATMASI anlamını yok etmez. İçkiyi yasak edebilir mesela. Devlet zinayı yasak edebilir. Bunları uygulatma gücü vardır. Herkes müslüman olacak diyemez ama müslümanları bu kurallara uymaya zorlar. Bunu yapabilir..

sýyah_

New member
dinde zorlama yoktur kimse illada müslüman olacak diye bir diretme zorlama yoktur. Hatta ve hatta müslüman olmayanlara küfür edilmemesi bile belirtilmiştir, onlarda ALLAH'a küfür ederler diye. Müslüman olmayan bir insana müslüman olma yönünde davet var zorlama yoktur olursa buda zalimliktir. Güzellik çirkinlikle davet edilmez. Peygamberler günah işlemezler eğer zorla güzelliğe davet etselerdi görevlerini kötüye kullanmış olurlardı. Onlar sadece tebliğ edicidir. İster inan ister inanma. Bir insanın vücudunda hastalıklara karşı nasıl savunma sistemi hazır varsa ve doktorlar bile kaç sene eğitim alıyor ve yaptıkları sadece zaten yaratılmış olan vucüdun içerisindeki savunma sistemini tetiklemek ve ya güçlendirmekse hangi doktor vücudunda iflas etmiş bir böbreğin yerine yenisini yaratıp takabiliyor ancak başka yaratılmış bir böbreği diğerine nakil ediyor. İnsan oğlu aciz ve zavallıdır, en küçük bir fırsat verilse kendini tanrı ilan ettiği her zaman görüldüğü tarih delil olarak bize sunar. İnsan oğlu peki nasıl ALLAH'ı bilecek tanıyacak bu kadar menfaat çarkı içerisinde bu kadar şeytanın oyununun içinde bu kadar hayırın ve şerrin içinde işte insana verilen en büyük nimet akıl ile meleklere bile verilmeyen irade ile ademoğlu ALLAH'ı ve peygamberini yani kendine yol göstereni tanıyacak. Siz denizlerin altında toprağın üstünde altında kaç tane bilinen canlı var biliyormusunuz bu gezegende en az bilinen yirmi miliyon canlı türü var şu an yaşayan, daha nesli tükenenleri belirtmiyorum. Jubiter gezegeninde atmosfer var dünya büyüklüğünde fırtınalar koptuğu belirtiliyor hayat olabileceği tahmin ediliyor, evrende neler var bilen varmı, kendi içimizde bir sürü organımız ve bir ülkeni niçinde yaşayan canlılardan fazla canlı var yaratılmış buna rağmen "Siz hala iman etmiyormusunuz" siz bilirsiniz sizin dininiz size benim dinim banadır. Biz ademoğluyuz bize nasıl yol gösterildiyse bezde doğruyu anlatırız ama ne hakaret ederiz nede kendimize hakaret ettiririz. Biz de insanız bizde ALLAH'ın kuluyuz. Bizde haddimizi biliriz. ALLAH'tan başka hiç birşeyden de korkmayız. Ölüm bile bir nimettir anlayabilene..

Üst Alt