Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Serçe Ile Avci

fetih

New member
Uzay Ýstasyonundan Alooooo Kimse Yokmuuuuu :)
Avcının biri bir gün bir serçe avlar, serçe dile gelerek avcıya "Bana ne yapmayı düşünüyorsun" diye sorar, avcı serçeye " seni kesip yiyeceğim" cevabını verir.
Bunun üzerine serçe avcıya "vallah,, benim etim ne kahvaltılık olur, ne de karın doyurur. Fakat eğer beni salıverecek olursan sana üç şey öğretirim, onlar etimi yemekten daha çok işine yarar. Kabul edersen bu üç şeyin ilkini şimdi elinde iken, ikincisini elinden uçup karşıdaki ağaca konunca üçüncüsünü de ağaçtan uçup önümüzdeki tepeye varınca söyleyeceğim" der.
Kuşun teklifine avcının aklı yatar, onu salıvermeye karar verir, "öğreteceğin ilk şeyi söyle bakalım" der. bunun üzerine kuş avcıya "elinden kaçan fırsatlar için hayıflanma" der. Avcı kuşu salıverir. Uçup karşı ağacın bir dalına konunca da ikinci şeyi öğretmek üzere "olmayacak şeye inanma"der. Bu sözlerden sonra kanatlanan kuş avcının önündeki bir tepeye varıp konar, oradan avcıya şöyle der. Ey Bedbaht adam:"Eğer beni kesmiş olsaydın kursağımdan her biri yirmi miskal ağırlığında iki inci çıkaracaktın"der.
Bu sözleri duyan avcı kaçırdığı fırsat karşısında hayıflanarak dudaklarını ısırır. Artık elinden bir şey gelmeyeceği için kuşa "üçüncüyü söyle" der.
Kuş avcıya "Sen ilk iki nasihatimi unuttun üçüncüsünü sana nasıl söyleyeyim ben sana"kaçırdığın fırsatlar için hayıflanma" demedim mi? Oysa sen daha az önce beni elinden kaçırdın diye hayıflanıverdin. "Yine ben sana "olmayacak şeye inanma" demedim mi? Benim etim, kanım ve tüylerimin hepsi tartılsa yirmi miskal çekmez, kursağımda her biri yirmi miskal ağırlığında iki inci nasıl olabilir?" der. ve uçup gözden kaybolur.
BU HİKAYENİN ÖZÜ ŞUDUR'ki:İnsanoğlu, kendisini aşırı tamahkarlığa kaptırınca basireti kapanarak gerçeği idrak edemez oluyor ve olmayacak şeyi olabilir gibi görüyor.

basbas

New member
güzel bi rhikaye ne mutlu dersini alana...Allah cc razı olsun...

A

ayþe

Guest
Avci Ve Serçe

Avci Ve Serçe

Avci Bir Serçe Yakalar,kuş Beni Ne Yapacaksin Diye Sorar ?
Kesip Yiyeceğim Dedi:beni Yesen Ne çikar ,eğer Beni Birakirsan Sana üç Söz öğretirim Ki ,1. Sözü Elinde Iken Söylerim 2.beni Birakirken 3.sözüde Dağ Başina Uçunca Söylerim.peki Birincisini Söyle Bakalim:"elinden çikana üzülme"dedi.kuşu Saliverdi ,ağaca Kondu Diğerini Söyle Bakalim "olmayacak şeylere Inanma "dedi.dağa Uçtu Ve Ey Bedbaht Eğer Beni Kesseydin Karnimda Iki Tane Mücevher Var Idi,her Biri 100 Gram Ağirliğinda Idi ,zengin Olur Fakirlik Yüzü Görmezdin.
Adam Parmağini Isirdi Saliverdiğine çok üzüldü Ve üçüncüyü Bir Daha Söyle Dedi.sen Ilk Ikisini Unuttun ,üçüncüyü Ne Yapacaksin ?sana Elinden çikana üzülme Ve Olmayacak Söze Inanma Demiştim.bilirsinki Kanadim Ayaklarimda Dahil Olmak üzere Hepsi Elli Gram Gelmem.nasil Olurda Karnimda Iki Tane Yüzer Gramlik Mücevher Bulunur?ve şayet Bulunsaydi Senin Elinden çikinca üzülmekte Ne Fayda Vardir?bunu Söyledi Ve Uçtu.

Z

zeynep_hearty

Guest
rabbim razı olsun güzel bir paylaşım ..selam ve dua ile...

türkmani

New member
Ne güzel bir hikaye.Allah razı olsun...

Mücahid

New member
Ellerinize sağlık kardeşim güzel,bi okadarda düşündürücü bir yazıydı

Üst Alt