Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Sema Gercegi !

Grozny

New member
selamun aleykum kardeşlerim,

AKTÜEL adlı haftalık derginin 25 Kasım 2003 tarihli 644. sayısının 44. sayfasında yer alan bir yazıdan…
Bölüm, derginin GÜNDEM bölümü; gündemin adı da İNANÇ.
Yazıyı yazan Selçuk Tepeli.

Gündemi inanç olan yazısının özeti olarak verilen bölümü aynen aktarıyorum:
“Kudüs’ten Paris’e dünyanın dört yanında, senede 25 sema gösterisi yapıyorlar. İtalyan isimlerinin yanında Türk adları da taşıyorlar.”
Şimdi sıkı durun:
“Hepsi Katolik, hepsi Mevlevî.”
Hayır, gözleriniz yanılmadı. Aynen böyle yazıyor orada:
“Hepsi Katolik, hepsi Mevlevî.”
Daha bitmedi!
“Semayı Türkiye’de öğrendiler. Konya’dan ‘tescilli’ dünyanın ilk sema grubunu 1999’da Konya’da kurdular.”
Sonra mı ne olmuş?
“İtalyan Sarı Gül Dervişleri’nin ünü zamanla Avrupa’ya yayıldı.”
Bununla da bitmiyor:
“Konya’daki öğretmenlerine göre dünya çapında ünlü olacaklar!”

Yazı/röportajın devamında bu “Katolik Mevlevî”lere icâzet veren ve dünya çapında ünlü olacaklarını müjdeleyen öğretmenlerinin de kim olduğunu öğreniyoruz: 27 yıllık semâzen Konya’lı Celâlettin Berberoğlu. Bu zât-ı muhterem semâzen olma hevesiyle yanıp tutuşan bu Katoliklere “Mevlevîliği ve semâyı öğretirken kota koymak zorunda kalmış”!
Sanırsınız ki, “Efendiler, Mevlevî olmak için herşeyden önce Müslüman olmak gerekir! Yani mubârek Kur’ân’ın katıksız ALLAH, celle celâluhu, kelâmı, Hz. Muhammed Mustafâ’nın da, aleyhissalâtu vessellem, son peygamber olduğunu aklen, kalben ve sözle kabul etmek gerekir! Başka türlü Mevlevî olunmaz, olmak da mümkün değildir! Ben size birer İtalyanca meal-i şerîf vereyim – önce onu bir okuyun, Hak ve Hakikâti öğrenip bir güzel tasdîk edin. Kelime-i Tevhîd ve Kelime-i Şehâdet’te bulunup, Müslüman olun. Namaza başlayın, haramlardan kaçın, tevbe edin, kısaca İslâmın Beş Şartı dediğimize tâbi olun. Sonra, Hak Te’âlâ, celle celâluhu, nasîb ederse Mevlevîlik yoluna girer, onun da icâblarını yerine getirirsiniz!” demiş.
Ama ne yazık ki öyle değil!
Demiş ki bu zât-ı muhterem: “Bir kişi daha gelirse bu iş olmaz! O kadar kişiyle uğraşmak kolay değil!”
Sonra “Katolik Mevlevî”lerden biri olan “Galip” kod adlı Graziano Scazza, besbelli kendisine icâzet vermiş olan Konya’lı semâzen Celâlettin Berberoğlu’ndan aldığı cesaretle, şu fetvâyı tokat gibi patlatıyor Ümmet-i Muhammed’in Türkiye kanadının yüzüne: “Tanrı önünde Hıristiyan, Müslüman ya da Budist farksız!”
Breh, breh, breh!
Ört ki ölem!
Bu yürekler acısı durum karşısında söylenecek çok söz, yapılacak çok yorum ve alınacak çok ibretli dersler var elbette!

Muhabbetci

New member
Web sitesi
www.1webspace.biz
Simdide ben hayrete düsdüm, hatirladigim kadariyla daha düne kadar Ehli sünnet itikadinda Sema dönmek dinsizlik diye algilaniyordu:D

Hayirdir ne olduda birden sahip cikar oldular Semaya ??

Gercekden sasilacak birsey...Bunun yani süre bende dogru bulmuyorum semayi hiristiyana yahu yahudiye ögretmeye ama öte tarafdanda o insan bu sema sayesinde Müslüman olabilme sansi cok büyük....Yani Semayi yapiyor ama bunun edebine erkanina uyarak yapiyor....

Iman etmek ALLAH vergisidir, dileye dagitir...Bu dünyada hersey ziddiyla anlasilir, bu emri ilahidir....

Kafir olmadikca Müminin ne anlami kalir? Yanlis olmadikca dogru olurmu? Küfür olmadikca edep olurmu??

Yani hiristiyandir diye kötülemeyelim, sonuc ALLAH onuda yaratti, ALLAH onada rizkini veriyor, günes onada doguyor....ALLAH ayird etmiyorsa bize hic laf düsmez ....

Vesselam :)

Grozny

New member
Muhabbetci yapma güzel kardeşim "Lailahe illallah" demesini bilmeyen adam sema etmesini ögrense ne olur İlk önce müslüman olmak gerekli...

Hem her müslüman bile sema ' yı HAkkıyla yapamaz ki...

Müslümanlar bile yapamaz ken hakkıyla, Yahudiler hristiyanlar mı yapacak sema yı ....

NE günlere kaldık Ya Rabbi....

Muhabbetci

New member
Web sitesi
www.1webspace.biz
Muhabbetci yapma güzel kardeşim "Lailahe illallah" demesini bilmeyen adam sema etmesini ögrense ne olur İlk önce müslüman olmak gerekli...

Hem her müslüman bile sema ' yı HAkkıyla yapamaz ki...

Müslümanlar bile yapamaz ken hakkıyla, Yahudiler hristiyanlar mı yapacak sema yı ....

NE günlere kaldık Ya Rabbi....

Zaten ben dogru buluyorum dememisimki güzel can :)

ben yazmisimki :"Bunun yani süre bende dogru bulmuyorum semayi hiristiyana yahu yahudiye ögretmeye ama öte tarafdanda o insan bu sema sayesinde Müslüman olabilme sansi cok büyük....

Grozny

New member
:) Kusura bakma Ben yanlıs anlamısım güzel kardeşim...

Allahu teala Razı olsun YAzılarından dolayı özellikle benim yazılara karsı büyükk ilginiz var :)
selam ve dua ile...

Üst Alt