Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Selamsız şeyh

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
Selamsız şeyh

Geçen hafta Üsküdar Kaknüs Yayınevi’nden aldığım Selam Ali Efendi adlı kitabı bir çırpıda okuyuverdim. Çünkü hem Üsküdar civarındaki semtlere isim olmuş hem de çocukluğumdan beri annemin çeşitli vesilelerle türbesini ziyarette bulunduğu bizi de götürdüğü Selami Baba’yı yakından tanıma gayreti vardı.. Bir de Selamsız adının o zattan alındığını görünce dikkatimi daha çok çekti.. Aslen İstanköyde müftü olarak görev yaparken Üsküdar’a gelip Aziz Mahmut Hüdai hazretlerine intisap eden Selam Ali Efendi daha sonra kendisi Selamiyye kolunu kurarak Çamlıca, Kuruçeşme ve şimdiki Selamsız’da üç tekke açarak hizmete devam eder.. Bir lakabı da Selamsız Şeyh” olan Selami Ali Efendi’nin Selamsız hikayesi şöyle rivayet edilir: Selami Ali Efendi kaldığı semt olan Selamiyye sokağından geçerken etraftaki esnafa hiç selam vermeden geçişi nedeniyle kendisine ‘ne kadar selamsız, hiç selam vermiyor’diye serzenişte bulunurlar. Hatta daha sonra da ‘esnaflar şeyhi’ne şikayette bulunarak niçin Selami Efendi’nin kendi sokaklarından selam sabah etmeden önüne bakarak geçtiğinden dem vururlar.. Bunun üzerine esnaflar şeyhi konuyu Selami Ali Efendi’ye açınca o da: “Gel” der ve katırına onu bindirir kendisi de bir başka katırla yola çıkarlar. Tam o sokaktan geçerken bu sefer esnaf şeyhi gördüğü manzara karşısında birden irkilir ve ürpererek dehşete düşer. Sağlı sollu dükkan sahiplerinin bedenlerinin üzerindeki kafalarının tilki, kurt, kedi, köpek, domuz şeklinde baktıklarını müşahede eder.. Daha sonra aşağıda Selmanipak caddesine varınca Selami Ali Efendi esnaflar şeyhine dönerek: “Ne dersiniz şeyh efendi bu mahlukata selam verilir mi? Esnaf şeyhi son derece üzgün ve perişan:

“Verilmez efendim, verilmez der ve huyları o kadar kötüymüş ki dışarı taşmış, der.. Ertesi gün o esnaflara varır ve onlara seslenerek: “Esas selamsız sizsiniz! Önce siz kendinize bir çeki düzen verin. İçiniz, siyretiniz suretinize yansımış sizin... Bu cadde Selamsız, bu çarşı Selamsız, der. Selami Ali Efendi değil…

umit2006

New member
Kalp gözü!

Kalp gözü!

Peygamber AS arkasında namaz kılan münafığı Allah bildirmedikçe bilemiyordu,burdaki zat peygamberden dahamı üstünkü peygamberde olmayan özellikler onda var!
Ya buda uydurulmuş tasavvufu bir hikaye yada burda anlatılan insan olmayan bir varlık!
Çünkü peygambere verilmeyen bir özellik o peygambere iman etmekle görevli mü'minlerde de olmasa gerek!
Bu arada Ramazan Bayramının vahiyle aramıza giren tüm engelleri kaldırması dua ve dileklerimle.

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
Peygamber AS arkasında namaz kılan münafığı Allah bildirmedikçe bilemiyordu,burdaki zat peygamberden dahamı üstünkü peygamberde olmayan özellikler onda var!
Ya buda uydurulmuş tasavvufu bir hikaye yada burda anlatılan insan olmayan bir varlık!
Çünkü peygambere verilmeyen bir özellik o peygambere iman etmekle görevli mü'minlerde de olmasa gerek!
Bu arada Ramazan Bayramının vahiyle aramıza giren tüm engelleri kaldırması dua ve dileklerimle.

ya anlamamak için özel bir çabamı sarfediyorsunuz cidden merak içindeyim... ya Allah resulune bildiriyorda velisini sevdiği Allahın cici kullarına neden bunu bildirmesin?
ya bir başka bir durum kim sizde dedi bunu veli kafasına göre ben yapim dediği söyledi?
bir ikincisi bu durum efendimiz zamanın bilnen bir durumdu.. ve velilerde buna vakıf olması normal bir başka bir durumda kerametler mucizelerle anı olucak diye bir kaide yok buna dedlilin nedir? ya nefsinden konuşup işine gelmeyene uydurma diyorsun? delilin nedir?

umit2006

New member
ya anlamamak için özel bir çabamı sarfediyorsunuz cidden merak içindeyim... ya Allah resulune bildiriyorda velisini sevdiği Allahın cici kullarına neden bunu bildirmesin?
ya bir başka bir durum kim sizde dedi bunu veli kafasına göre ben yapim dediği söyledi?
bir ikincisi bu durum efendimiz zamanın bilnen bir durumdu.. ve velilerde buna vakıf olması normal bir başka bir durumda kerametler mucizelerle anı olucak diye bir kaide yok buna dedlilin nedir? ya nefsinden konuşup işine gelmeyene uydurma diyorsun? delilin nedir?

delilim kur'an ve Rasulullahın hayatı!
Sizin veli dediğiniz kullar kur'anda bahsedilen veli kullar değil!Peygamberlerde bile olmayan olağan üstü özelliklere sahip!
Böylesine kur'andan uzak veli anlayışını reddediyorum imanımın gereği olarak!
Allah Rasulü hicret etmek zorunda kalıyor!Sizin veli dediğiniz kişiler gibi olsa idi hicret etmezdi,o kadar işkenceye,kötü muameleye maruz kalmazdı!
Siz kur'andan konuşmuyorsunuz siz başka bir kitaptan!!konuşuyorsunuz!Anlaşamamızın nedenide o zaten!
Sizin kitabınızla bizim kitabımız farklı!

fizikci

New member

sayın seyfullah putkıran,velilerede peygamberlere vahyedildiği gibi vahyedildiğinimi söylüyorsunuz?Son Peygamber AS ile vahiy kesildi,hatta sahabe vahiy kesildi diye ağlayıp,üzülüyor.Velilere vahiy geliyorsa delili nedir?

fizikci

New member
ya Allah resulune bildiriyorda velisini sevdiği Allahın cici kullarına neden bunu bildirmesin diyorsunuz.
Vede bir ayette şu an aklımda değil;" Allah kullarıyla vahiy dışında konuşmaz " diyor.Sizde Allah'ın veli kullarına bildirdiğini söylüyorsunuz!

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
ya Allah resulune bildiriyorda velisini sevdiği Allahın cici kullarına neden bunu bildirmesin diyorsunuz.
Vede bir ayette şu an aklımda değil;" Allah kullarıyla vahiy dışında konuşmaz " diyor.Sizde Allah'ın veli kullarına bildirdiğini söylüyorsunuz!

evet doğru diyorsun ama başka ayette Rabbim arıyada ilham ettiğini söylüyor, Arıya ilham eden rabbim ulemayada ilham eder Rabbim..bunda şaşılıcak ne var? ulemanın arı kadar değeri yok mu?

umit2006

New member
İlham ile vahyi nasıl bir tutuyorsunuz merak ediyorum!Vahyin özelliği Rabbi tarafından kesin delillerle kişiye bildirilmesidir!
İlham da ise böyle bir şey yok!
Yazarım bir uydurma bana ilham geldi derim!Bu delil olurmu?yada vahiy olurmu!
İskenderde,saidi nurside bana yazdırıldı diyor!Kim yazdırdı?Allah tarafından yazdırılmışşsa o zaten vahiydir ve vahiyde son peygamberle kesildi!

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
İlham ile vahyi nasıl bir tutuyorsunuz merak ediyorum!Vahyin özelliği Rabbi tarafından kesin delillerle kişiye bildirilmesidir!
İlham da ise böyle bir şey yok!
Yazarım bir uydurma bana ilham geldi derim!Bu delil olurmu?yada vahiy olurmu!
İskenderde,saidi nurside bana yazdırıldı diyor!Kim yazdırdı?Allah tarafından yazdırılmışşsa o zaten vahiydir ve vahiyde son peygamberle kesildi!

kısa ve öz söylüyorum sanırım anlatamıyorum ,

arıya mmtaz eser olan altıgen peteği için ilham eden rabbim neden said nursiye risal-i nur için ilham etmesin? ilhamın nedemek olduğunu çok şükür rabbim bize öğretti, bizde merak ederdik inşallah sizede öğretirde farkını anlarsınız...

umit2006

New member
kısa ve öz söylüyorum sanırım anlatamıyorum ,

arıya mmtaz eser olan altıgen peteği için ilham eden rabbim neden said nursiye risal-i nur için ilham etmesin? ilhamın nedemek olduğunu çok şükür rabbim bize öğretti, bizde merak ederdik inşallah sizede öğretirde farkını anlarsınız...

dostum ayet var diyorki " Allah kullarıyla vahiy dışında başka bir yolla konuşmamıştır ".Biliyoruzki akla gelen bazı düşünceler Allah'tan,meleklerden olabilir,kötü düşüncelerde şeytandan gelebilir!Ama bu şer-i delil olamaz!
Varsayalım ilhamla yazdı,yazdıkları hatasızmı olacak?
lütfen Allah rızası için düşünün!

tuana76

New member
kardeşlerim o kadar ince konular hakkında tartışıyorsunun ki bazen ne yapacağımı şaşırıyorum.son peygamberimizden sonra insanlar yollarından sapmasınlar diye ALLAH U TEALA alimleri ve velileri göndermedi mi?ve buna karşılık onları diğer insanlardan ayıran güzellikler vermedimi?evet onlar asla peygamber değiller ama ALLAH IN dilediğince insanlara ibret olsun diye keramet gösterirler bu bu kadar

fizikci

New member
kardeşlerim o kadar ince konular hakkında tartışıyorsunun ki bazen ne yapacağımı şaşırıyorum.son peygamberimizden sonra insanlar yollarından sapmasınlar diye ALLAH U TEALA alimleri ve velileri göndermedi mi?ve buna karşılık onları diğer insanlardan ayıran güzellikler vermedimi?evet onlar asla peygamber değiller ama ALLAH IN dilediğince insanlara ibret olsun diye keramet gösterirler bu bu kadar

Rabbimiz sapmayalım diye bize Kur'anı,vahyi gönderdi!İman eden herkes velidir.Alimlerde bizi vahye götüren yolda mü'minlere önderlik eder,Allah ile kul arasına girmez,hatada yaparlar,korunmuşda değillerdir,bizlere yaşamlarıyla örnek olurlar.Bir insanı diğer insana göre üstün kılan takvasıdır.Keramet denilen şey islamın,inanmışlığın ölçüsü değildir!Kafirlerde de aynı şeyler görülmektedir.

basbas

New member

ne güzel de açıkladın sağ olasın

Üst Alt