Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Savaş esiri bir kadın evli ise kocasıda yaşıyorsa cariye olabilirmi?

abrec

New member
çok araştırdım ama bulamadım anlıyamadım.

abrec

New member
kocası yaşarken kocasıda esir alınmışken cariye olarak alınırmı?

A

adam

Guest
s.a savaş esiri bir kadın evli ise kocasıda yaşıyorsa cariye olabilirmi?
çok araştırdım ama bulamadım anlıyamadım.

Hay Allah (cc) senden razı olsun. Ya bu stresli günümde beni resmen yardın gülmekten. :)
Nerden buldun bu soruyu ? hayırdır eline esir bir cariye mi düştü noldu ? :):):)

Sorunun cevabı olarak şunu söyleyebilirim, esir kadın, hür olma hakkını kaybetmiştir. Köle hükmündedir. Nisa 24. ayette de cevabı vardır.
Evlenebilirsiniz yani. Ama elinizdeki esiri kocasına iade ederseniz, bu daha hayrlı olur. Bu takvaya daha yakın bir harekettir çünkü.

Gerçekten yüzümü güldürdün, Rabbim de seni güldürsün. Allah (cc) razı olsun.

abrec

New member
iyi elimizde cariye yok diye kuran cariye ile ilgili yada savaşda değiliz diye savaş ile ilgili ayetlerini yada ben bekarım diye nisa süresini okuımayım o zaman hiç :):)
nisa suresini okurken gördüm anlıyamadım o yuzden sordum.başka forumlara girdim araştırırken birçok kişi eleştirmiş bu konudan islamı.o zaman amerikalılar ıraklılara tecavuz ediyor diye neden kızıyorsunuz diye.sonuçda mesela 10 yıllık evli karı kocayı esir ediyorsun adam yaşarken karısıyla birlikde oluyorsun.ayetdede evli kadınlarla evlenmeniz helal değil diyor.e zaten bu bilenen bişey evli kadınla nasıl evlenecen.esir alınan evli kadınlardan bahsediyor gibime geldi.tam anlıyamadım.... ayrıca esiri kocasına vermek takva açısından uygundur lafını sen sölüyorsun sanurum ayetde öle bir şey yok.

A

adam

Guest
Evet, takvaya daha uygun diye ben söylüyorum elbette. Ben zaten ayet yazmadım ki, Nisa suresi 24. ayetini işaret ettim dikkat edersen. Zaten bahsettiğim ayetin bir önceki ayetine kadar takvaya uygun hareket edilmesi isteniyor kadınlar hakkında. Sanırım okumuşsundur ve sen de görmüşsündür.

amerikan kafirlerinin Irak'lı müslüman kadınlarına uyguladığı şiddet ve tecavüzkar hareketler, bu zaman müslümanlarının ben de dahil olmak üzere yüz karası ve hatta vijdan karasıdır ! Bu şiddete müslümanlar olarak ayağa kalkıp da dur demediğimiz için, bizzat elimiz ile canımız ile malımız ile karşı koymadığımız için sorguya çekileceğiz. Ve elbette bu neden ile müslümanların eleştirisini haklı olarak sineye çekeceğiz. Çünkü müslümanlar ancak kardeştir uyarısını göz ardı edip, orada zülüm altında müslümanlar varken, bizler rahat yataklarımıza uzanmakta hiç tereddüt etmedik.

Kendi adıma bu utanç verici ve çok aşağılayıcı bir durum.

yahudi veya hristiyan kafirleri bu eylemi yaparken, daha halen bunlarla dost olmakta inad eden içimizdeki müslüman kardeşlerimiz acaba konunun bu tarafını ne kadar düşündü, bilemiyorum.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Allah'ın emri kıyamete kadar haktır, değişmez.

Kölelik müessesesi İslam'ın hoşnut olduğu bir müessese değildir, bunu Rasulullah'ın (sav) kölelere olan davranış biçimi göstermektedir.

İslamiyetin doğduğu o dönemde çok yaygın ve etkin bir realite olan kölelik müessesesini İslam yavaş yavaş elimine etmeye çalışmıştır.

Ayrıca o günün devlet, ordu, harp yapıları/kanunları savaşlarda esir almayı ve esiri alanın esir alınanı köle yapma hakkını vermiştir. Eğer aynı hukuk bu gün olsaydı, şeriat savaşta köle statüsünde esir alınan evli kadınla evlenmeyi caiz sayar.

Ancak bu uygulamanın bu gün olma şansı maalesef mümkün değil.

Bu arada farklı forumlarda ifade edilen Amerikan askerlerinin Irak'lı kadınlara tecavüzünün normal karşılanması gibi sözlerin cahilce ifadeler olduğu malumdur. Çünkü, Amerikan askeri şeriate tabii değildir, kendi namına esir alma hakkına sahip değildir ve tecavüz ettikleri ile evlenmemiştir.

Üst Alt