Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Sala okunması bid'at mıdır ?

ibrahim571632

New member
Devr-i risâlette ve sonraki dönemlerde "salâ" diye birşey yoktu. Bu sebeple salâ bid'attir. İmam-ı Rabbani'ye göre bid'atın hasenesi ve seyyiesi olmaz. Salâ okunurken, "Efendiler Efendisi'ne salât u selâm getirme niyet edilse yine de bid'at olur mu?" denecek olursa, bu takdirde salât u selâma zaman, mekan ve vak'a tayin etme karşımıza çıkar ki, bu da ayrı bir bid'attır. İbadetlerde zaman ve mekan tayinini, sadece sahib-i şeriat yapar.

Sadr-ı İslamda sala diye bir şey yoktu.
Sahabe, tabiin ve etbaut'-tabiin de eimme-i müctehidin de bilmezdi.
Bu yeni bir şeydir.
Bid'at mı?
Bir şeyin bid at olması için:
a) Dinin bünyesine eklenmesi
b) Bir sünneti bozması
c) dinden olduğunun iddia edilmesi gerekir.
Ben sala'yı böyle görmüyorum. Eğer dinin bir parçası dahil edilirse bid'at olur, yok gelenek olarak okunursa değildir.
Kandil mahyaları, kandil simitleri, namazdan sonraki tesihatın müezzin komutuyla yaptırılması, camilerde minare yapılması, caminin banisinin ruhuna namazdan önce gönderilmesi, cenaze sahibine helallik dilenmesi, nasıl bilirdiniz denmesi ve bunun gibi yüzlerce uygulamaya benzer bir uygulamadır.
Vesselam.
Mustafa İslamoğlu

Bu yazıyı buraya eklemekten muradım her bid'atin aslında dinin temelini sarsmadığı hatta bazılarının bilakis dini yaşanabilir kılmakta olumlu etkiler burakması,hayra yol açmasıdır.
Düşünün, hesap günü neden Rasulullaha sela okudun? neden Allahın evine minare dikip davet için insanların mikrofonun bulunmadığı bir asırda namaza davet ettin? Neden meftaya helallik istedin? gibi bir hesaba çekildiğinizi.

Komik
Sadece komik

Muhabbetle...

Üst Alt