Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Sahabe'nin Tahkiki

sinang

New member
Bismillahirrahmanirrahim.

Sahabe, hadisleri müzakere etmesinin yanı sıra,herhangi bir meselede sünnetin hükmünün olup olmadığını araştırır,sünnetin teşrideki önemini bilirler ve duydukları her şeyi hemen kabul etmeyip,tahkik ederlerdi.

Bir defasında bir kadın,torunun mirasından pay almak için Hz. ebu bekir'e(RA) müracaatta bulundu.
Rasulullah sav. halifesi:'Kitabullah'tan sana bir şey verileceğine dair bir ayet görmedim,Resulullah'ın da bu mevzuda birşey buyurduğunu hatırlamıyorum' cevabını verdi.Bunun üzerine Muğire bin şu'be(ra) ayağa kalkıp:'Rasulullah (sav),nineye altıda bir hisse verirdi' dedi.Hz. Ebu bekir(ra):'senden başka bunu bilen var mı?'sorusu üzerine,Muhammed bin Mesleme (ra),Muğire bin şu'be'yi tastik ederek:'Bende aynı şeyi Rasul-i ekrem'den (sav) duydum' diye şahidlik etti.O zaman Hz. Ebu Bekir (ra)o kadına altıda bir hisse verdi.(Tirmizi,Feraiz,10.)

Hz Aişe validemiz bir gün Allah Rasülunün (sav):'Hesaba çekilen muhakkak azaba maruz kalmıştır' buyurması üzerine:'Böyle diyorsun ama,Allah,Kur'an'ında bazıları için:'Sonra,hesapları görülür de,yumşak kolay bir hesaba çekilir' buyurmuyor mu?' diyerek,açıklama istedi.Bunun üzerine Rasulullah Efendimiz (sav):'Ya Aişe,senin dediğin 'arz'dır.Herkesin hesabı Allah'a arz olunacaktır.Fakat,hesapta Allah bir insanla münakaşaya tutuştu mu,kul,kul yaptıklarını inkar edip de,Allah onun yaptıklarını birbir sayıp düktü mü,işte o zaman insanın işi bitmiştir.'Buhari,ilim,35,Müslim,cennet,79'

Yine bir gün Ebu Musa el- Eş'ari(ra),Hz. Ömer'i ziyarete gelmişti;kapıyı üç kere çaldığı halde,girmesi için müsaade çıkmayınca geriye döndü.Hz.Ömer (ra),meşguliyeti bitince:'Abdullahb. Kays'ın sesini işitmiştim;izin verin,girsin'diye emretti.'Gitti'dediler.Bunun üzerine,adam gönderip çağırttı ve Ebu musa'ya ^'neden gittin!' diye sordu.O da:'Rasulullah bize,'Bir yere girmek istediğiniz de üç defa kapıyı çalıp,izin isteyin.İzin verilmezse geriye dönün'diye emretti' dedi.Hz.Ömer:'Ben bunu duymadım.Böyle olduğuna dair muhakkak bir şahid getirmelisin'dedi.Ebu Musa,hemen mescidi Nebevi'ye koştu ve meseleyi ordakilere açtı.Übeyy b.Ka'b:'Bunun için büyüklerin şahadeti gerekmez;küçüklerimizde bilir bunu'diyerek,Ebu Said El-hudri'yi Hz. Ömer'e gönderdiler.Hz.Ömer(ra), bu şekilde davranmasının sebebini şöyle açıkladı:'Vakıa,ben seni itham etmek istemedim,Fakat,rastgele insanların Resulullah'a yalan isnad etmelerinden korkarım.'(Buhari,İsti'zan,13,Müslim,Adab,33,34,35,37:Ebu davud,edeb,126,130.

Görülüyor ki tahkik ashabı güzin arasında çok önemli idi.
Baki selamlar..

sinang

New member
Bir şey önemine binaen üzerine titrenir,üzerinde durulur,anlamaya çalışılır.
Maalesef biz önemli olanları görmüyor,ilginç ve popüler bulduğumuza yöneliyoruz.
Bakınız diğer insanlarda aynı şeyi yapıyor,öyleyse farkımız olması lazım gelmez mi?

Üst Alt