Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Saç kesimi yasak

kubus

New member
kadınların saçlarını kestirmelerini peygamberimizin yasakladığını biliyormuydunuz?

Azra

New member
bilmiyordum ilk defa sizden duyuyorum...cidden gerçekmi?

kubus

New member
evet isterseniz osman karabulutun islamda evlilik ve mahremiyetleri kitabından bulabilirsiniz bende görünce çok şaşırmıştım hatta saçı siyaha boyamayıda yasaklamış kadınada erkeğede

Azra

New member
bilmiyorum bana pek inandırıcı gelmedide...belkide ilk defa duyduğumdandır.diğer arkadaşlarında bildikleri varsa paylaşırlarsa sevinirim...

kubus

New member
saçın kadının süsü olduğu için kesimi yasaklanmış

Azra

New member
ee kesincede tümden kesmiyoki...sadece boyunu kısaltıyo.zaten süsü olsa bile eşinde başka kimse görmüyor.bunla bi alakası yok bence...

Emin

New member
kadınların saçlarını kestirmelerini peygamberimizin yasakladığını biliyormuydunuz?

Bakın kardeşim islamda bir emir yada yasağı PEYGAMBER koymaz Allah koyar !!!
Peygamberimiz bu emir ve yasakları bize allahtan alıp ulaştıran kişidir !!!
Öncelikle bir bunu bilelim ...

Peygamberimiz kendiside zaman zaman saçlarını uzatan zaman zaman ise kesip iyice kısaltan birisidir ,dolayısı ile kendini bile sabit bir saç şekliyle sınırlamayan bir insan başkalarına da böyle bir yaptırım sunmaz diye düşünüyorum ama böyle bir tavsiyesi varsa bile bu ancak sünnet olur ki bildiğiniz gibi bunu yapıp yapmamak kişiye kalmış birşeydir !!!

selamlar ....

yýldýz

New member
Maksad temelli erkeğe benzememek olabilir. Çünkü "Erkeğe benzeyen kadınla" ilgili ayetlerde vardı.

Aşırı saçı kestirip erkek gibi görünmemek gerekir. Tabi ki başı kapalı olduğu için saçı görünmez. Lakin başka bir hadis daha vardı, onun da yazılması gerekiyordu sanırım,

Saçını deve hörgücüne benzeten kadınlarla ilgiliydi sanırım. Bu da kötülenmiştir. Ve o hadisi hatırlayamadım lakin dikkat edilirse

Başının açık veya kapalı olması belirtilmemiş, lakin "Saçının deve hörgücüne benzemesi" zikredilmiş.
Bu hadise göre de saçı fazla uzatıp deve hörgücü gibi yapmak günahtır. Zaten fazla uzayınca bağlanması zorlaşır.

Üst Alt