Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Resulullah'tan (s.a.a) sonra ümmetin ilmi mercileri

ALÝ ÝSFAHANÝ

New member
Resuli Ekrem (sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem), velayet makamına sahip olup siyasi ve sosyal alanda müslümanlara rehberliğinin yanı sıra, onların akidevi, fıkhi ve ahlaki ihtiyaçlarını gideren ilmi ve kültürel merciliğe de sahipti. Müslümanlar ihtiyaç duyulan tüm ilmi meselelerde Peygamber'e (s.a.a) başvurup cevaplarını alırlardı. Bu cevapların bir kısmı vahy yoluyla gelen Kur'an ayetleri şeklinde müslümanlara iletilir; bir kısmı da yine vahy yoluyla hadisler şeklinde müslümanlara tebliğ edilirdi. Allahu Teala buyuruyor ki:

"O, kendi arzularına göre ko

nuşmaz. O (konuştukları), ancak vahyolunmakta olan bir vahiydir. Ona (bu Kur'an'ı) üstün bir güç sahibi (Cebrail) öğretmiştir."

ALÝ ÝSFAHANÝ

New member
Peygamber (s.a.a), ilme ihtiyacın

devamlı olduğunu, vefatından sonra da müslümanların güvenilir bir ilmi merciye ihtiyaç duyacaklarını bildiği için kendi Ehli Beyt'ini, Kur'an'la birlikte müslümanların ilmi ihtiyaçlarına cevap verecek, güvenilir ve zengin bir ilim mercii olarak tanıttı. Bu konudaki hadisler sünni ve şii kaynaklarda mevcuttur. "Sekaleyn Hadisi" bunlardan sadece biridir.

Sekaleyn Hadisi, çeşitli senetler ve ifadelerle rivayet edilmiştir. Şimdi bu rivayetlere örnekler vermek yerinde olacaktır :

Müslim b. Haccac Nişaburi kendi Sahih'inde, Zeyd b. Erkam'dan şöyle rivayet ediyor:

Resulullah (s.a.a), Mekke ile Medine arasındaki Gadiri Hum'da konuşmak için ayağa kalktı ve Allah'a hamd ve senadan sonra, halka nasihatta bulunup şöyle buyurdu:

"Ey insanlar, ben ancak bir beşerim; yakında Rabbimin elçisi (Azrail) gelecek, ben de davetine icabet edeceğim. Aranızda iki değerli şey bırakıyorum; Birincisi, hidayet ve nurun bulunduğu Allah'ın Kitabı'dır. Öyleyse Allah'ın Kitabı'na sıkıca sarılın." Daha sonra da şöyle buyurdu: "Ikincisiyse Ehli Beytimdir. Ehli Beytim hakkında sizlere Allah'ı hatırlatıyorum, Ehli Beytim hakkında sizlere Allah'ı hatırlatıyorum, Ehli Beytim hakkında sizlere Allah'ı hatırlatıyorum."

ALÝ ÝSFAHANÝ

New member
Hatibi Bağdadi Ahmet b. Ali, Huzeyfe b. Useyd'den rivayet etmiştir:

Resulullah (s.a.a) şöyle buyurdu:

"Ey insanlar, ben, sizlerden önce bu dünyadan ayrılacağım ve sizler Havuz'da huzuruma vardığınız zaman, Sekaleyn'e (Allah'ın Kitabı ve Ehli Beyt'e) ne yaptığınızı soracağım. Öyleyse benden sonra o ikisine nasıl davranacağınıza dikkat edin. Sekali Ekber (büyük emanet ki o), bir tarafı Allah'ın elinde, diğer tarafı sizin elinizde olan Allah'ın Kitabı'dır. Öyleyse ona sımsıkı sarılın, dalalete düşmeyin ve onu değiştirmeyin.

ALÝ ÝSFAHANÝ

New member
Ahmet b. Hanbel, Ebu Said'den rivayet ediyor:

Allah'ın Resulü (s.a.a) şöyle buyurdu:

"Doğrusu ben, aranızda öyle şey bırakıyorum ki, benden sonra eğer ona sarılırsanız asla sapmazsınız. Bunlardan biri diğerinden daha büyüktür; (biri) Allah'ın Kitabı, ki o gökten yere uzanan bir iptir, (diğeri) öz soyum olan Ehli Beytim. Bilin ki, bu ikisi Havuz'da bana ulaşıncaya kadar birbirinden ayrılmazlar

ALÝ ÝSFAHANÝ

New member
Sekaleyn hadisinin geçtiği bazı Ehli Sünnet kaynakları:

Ahmed b. Hanbel, Müsned, c.3, s.1759 ve c.4, s.366371 ve c.5, s.181189.

Ebul Feda Ismail b. Kesir, Siretun Nebeviye'de; c.4, s.416.

Fahri Razi, etTefsirül Kebir, c.8, s.163.

Ibni Sabbağ, elFusulül Muhimme; s.22.

Muvaffak b. Ahmed Hanefi Harezmi, Menakıb, s.93.

Süleyman b. Ibrahim Kunduzi, Yenabiul Mevedde, s.3145.

Muhammed b. Ali esSabban, Nurul Ebsar'ın hamişinde basılan Is'afur Rağibin, s.110.

Ibnül Cevzi, Tezkiretül Havas, s.332.

Muhibbuddin Taberi, Zehairul Ukba, s.16.

Muhammed b. Yusuf Zerendi Hanefi, Nezmü Düreris Simtayn, s.231233.

Ali b. Hüsamüddin Muttaki, Müsnedi Ahmed'in hamişinde basılan Müntehabu Kenzil Ummal, c.1, s.69101; c.2, s.39; c.5, s.95.

Ahmed Şehabüddin Haffaci, Nesimur Riyaz, c.3, s.410.

Ve diğerleri.

Bu hadisten şu önemli üç sonuca varabiliriz:

1 Ehli Beyt, Kur'an gibi mu'teber bir ilmi merci ve uyulması gereken şer'i hüccettir; sözlerinin tamamı sahihtir. Kim onlara uyarsa, doğru yoldan sapmaz.

2 Nasıl ki, Kur'an kıyamete kadar baki kalacaksa, Ehli Beyt de Kur'an'la birlikte kıyamete kadar baki kalacaktır.

3 Kur'an ve Ehli Beyt, hiçbir zaman birbirinden ayrılmayacaktır. Bir müslüman, "Kur'an bize yeter" veya "Ehli Beyt bize yeter" diyemez. Çünkü bunların ikisi de birbirinden ayrılmaz.

Ahmed b. Hacer Heysemi yazıyor:

"Resulullah (s.a.a), Kur'an ve Ehli Beyt'ini "Sekaleyn" diye adlandırmıştır. Çünkü Arabçada "sekal" dikkatle korunması gereken değerli ve güzel şeylere denir. Kur'an ve Ehli Beyt de böyledir. Zira her ikisi de ilmi ledünni (Allah vergisi ilim), yüce hikmet ve sırların ve de şer'i hükümlerin kaynağıdır. Bu nedenle Resulullah (s.a.a) halkı, Kur'an ve Ehli Beyti'ne sarılmaya ve onları takib etmeye teşvik ve davet ediyordu."

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Burada aktarmaya çalıştığınız konular Şia kaynaklıdır ve Şia'yı benimseyenlerce muteberdir. Bilinmesinde fayda gördük...

ALÝ ÝSFAHANÝ

New member
agayı bekir can diğer konumdada yazmış olduğunuz cevabı orda vermiştim zaten ..lakin uyarınızdaki maksatı anlamak güç...birincisi verdiğim kaynaklar şia değil sünni kaynaklar...meselem Ahmed b. Hanbel, Müsned, bu şia kaynağı değilki şia kaynağı paylaşma diye uyarıyorsun beni agacan...ben buraya islami forum adı altında gelmişim sen sana ters olan her paylşıya bu paylaştığın bize terstir dikkat et ha diyorsun...bu islama islami forum adı altındaki forumlara terstir...forum sahiplerinini dikakt etmesi gereken usül şu değilmi ki konu hakkında yazışın konu dışında paylaşım yapmayın...agacan ben ehlibeyt diyorum sen bu şida vardır bize terstir dikkat et diyorsun...

bekir

sadece bir kul
Yönetici
agayı bekir can diğer konumdada yazmış olduğunuz cevabı orda vermiştim zaten ..lakin uyarınızdaki maksatı anlamak güç...birincisi verdiğim kaynaklar şia değil sünni kaynaklar...meselem Ahmed b. Hanbel, Müsned, bu şia kaynağı değilki şia kaynağı paylaşma diye uyarıyorsun beni agacan...ben buraya islami forum adı altında gelmişim sen sana ters olan her paylşıya bu paylaştığın bize terstir dikkat et ha diyorsun...bu islama islami forum adı altındaki forumlara terstir...forum sahiplerinini dikakt etmesi gereken usül şu değilmi ki konu hakkında yazışın konu dışında paylaşım yapmayın...agacan ben ehlibeyt diyorum sen bu şida vardır bize terstir dikkat et diyorsun...

Can Kardeşimiz, İslamForum olarak, ehli sünnet itikadı dışında ki beyanları; bu beyanları bilmeden ehli sünnet kaynağı olarak kullanabilecek diğer kişileri bilgilendirmek adına açıklamak istiyoruz.

Biz sizinle, sizin itikadınız kötü, bizim ki iyi şeklinde tartışmak istemeyiz ve bu bilgileride ehli sünnet bilgileridir demediğiniz sürece yermek/karalamak istemeyiz.

Ayrıca kabul ederek girdiğiniz forumun kullanım sözleşmesini lütfen dikkatle okuyunuz.

Üst Alt