Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Resulullah; Elcileri...

berfut

New member
Beyhaki’nin Delail-un-Nubuvve’de Hakim’den icazeten yazdigi bir hadiste,Hisam bin As el-Emevi soyle anlatmistir:

Ben bir adamla Herkal’e, onu Islam’a davet etmek uzere elci olarak gonderildik.Biz Dimesk’e varinca, Cebele bin Eyhem El-Gassani’nin yanina gittik.Ne bakalim ki,bir taht uzerine oturmustur.Bize konusmamiz icin bir elci gondermisti.Biz elciyle degil bizzat kendisiyle konusmayi azimlemistik.Elci ona gidip bize donunce,girmemiz icin izin almisti..

Yanina vardik:Onunla konustuk ve Onu Islama davet ettik.Bu arada baktik ki,uzerindeki beyaz elbiseye varincaya kadar her sey siyah.Bunu sorduk;

Bize dedi ki:”Sizi Sam’dan cikarmak uzere hazirlik yaptim da;sizi cikarincaya kadar bu siya elbiseleri cikarmiyacagim.”

Biz ona soyle dedik;”Bizim Peygamberimiz sallallahu aleyhi vesellem,sizin buyuk padisahiniz Herakl’in mulkunu ve sizin bu meclisinizi alacagimizdan haber verdi.Andolsun senin bu meclisini de istila edecegiz.Bunda hic subhen olmasin.”

Bunun uzerine yuzu siyahlasti; ve : ”Burdan kalkin;” dedi.Bizimle bir elci,buyuk padisah Herakl’e gonderdi.

Biz elciyle birlikte Herakl’in bulundugu saraya yaklasinca,adamlari bize gelerek dediler ki;

”Bu bineklerinizle kralin huzuruna giremezsiniz.Isterseni yaya , isterseniz kisraklar ve katirlarla sizi goturelim.Sizin boyle meclise girmeniz dogru degildir.”

Biz:
”Hayir.Herakl’e haber verin.Biz bu sifatimizla,bineklerimiz uzerinde oldugumuz halde yanina varmak istiyoruz.”

Cevabini verdik.Nihayet izin verildi;onun odasina yakin bir yere vardik.Kiliclarimizi kilifindan cikararak develerimiz meclisinin yakinina cokturduk.O bize bakiyordu.Biz:

”La ilahe illallah Vallahu Ekber.”dedik.

Bizim bu deyisimizle binadan ses geldi ve sarsildi;sanki ruzgardan yere dogru egilmis bir fidan gibi oldu.Bunun uzerine Herakl bize haber gonderdi;Dininizle beraber asikar olmaya hakkiniz yoktur; meclisime girin.

Biz meclisine girdik,yaninda bircok patrikler oturmus,kendisinin ve onlarin uzerinde kirmizi elbiseler vardi.Biz ona yaklasinca gulerek soyle dedi:

-Kendi aranizda nasil selam veriyorsunuz?

-Biz kendi aramizda “Esselamu aleyk”diyoruz.Bununla yaniniza gelmeye iznimiz yoktur.Aranizdaki hediyeyle(yani egilmekle)gelisimiz de haramdir.

-Siz kendi aranizda boyle selam veriyorsunuz,anladik.Buyugunuze nasil selam veriyorsunuz?

-Esselamu aleyk diyoruz.

-O size nasil selam veriyor?

-Esselamu Aleyk demekle icabet ediyor.

-Sozunuz ne kadar yucedir.

Biz La ilahe illallah,Vallahu Ekber dedik.Yine binadan ses geldi,sarsildi;ruzgarin fidani yere egdigi gibi oldu.Herakl:

-Siz bu kelimeyi soylediginiz vakit ,odalariniz boyle oluyor mu?

-Hayir,Vallahi su anda gordugumuzden baskasini musahade etmemistik.

Sonra Herakl yemin ederek:
-Mulkumun yarisinin gitmesini severdim?

-Neden?

-Bu,nubuvvet isinden daha ehven gelirdi.

Sonra namazimizdan,orucumuzdan sordu; biz de ona anlattik.Bunu uzerine bize bir yer tahsis etti;uc gun orada istirihat ettik.

Sonra bize bir gece elci gonderdi;onun bulundugu odaya gittik.Orada bulunan cok gozlu bir sandigin bir gozunu acti.Oradan
kirmizi ipekten bir mendil cikardi.

Mendil uzerinde;gozleri buyuk,kalcasi iri,boynu uzun,sakalsiz,saclari guzel orgulu,Allah’in yaratmis oldugu en guzel bir sureti gostererek:”Siz bunu tanirmisiniz?” dedi. Biz dikkatle baktik;
bedeni cok tuylu..Hayir,dedik.

”Bu
Adem aleyhisselam’in suretidir.”dedi

Sonra bir goz daha actik;siyah
bir mendil cikardi.Uzerinde kirmizi gozlu,buyuk basli,bedeni tuylu,guzel sakalli bir suret vardi.Sordu;

-Bunu tanirmisiniz?

-Hayir.

-Bu da
Nuh aleyhisselam’dir.

Sonra bir goz daha acti ;siyah ipek uzerine bembeyaz guzel gozlu,genis alinli,uzun sakalli,guler yuzlu,beyaz sakalli bir suret vardi.

-Bunu tanirmisiniz?

-Hayir.

-Bu
Ibrahim aleyhisselam’dir.

Yine bir goz acti,uzerinde beyaz suret bulunan bir mendil cikardi.Ne bakalim ki,Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem..

-Bunu tanirmisiniz?

-Evet.Muhameddun Rasulullah sallallahu aleyhi vesellem,
dedik.ve agladik.

Allah sahid;Herakl ayaga kalkarak durdu,sonra oturdu.

“Gercekte O mudur?“ diye sordu.

“Evet,; gercekte Odur.“dedik.

Dikkatli dikkatli bakti.Hayli zaman sukut etti.Sonra dedi ki;Bunu en son gosterecektim ama sabredemedim.Itikadinizi bilmek icin incce gosterdim.
Sonra bir goz daha acti;icinde bulunan ipek mendilin uzerinde;

ofkeli,esmer,gozleri cukurda,derin bakisli,sik disli,dudaklari tomurcuk bir suret bulunuyordu.Surette gazab eseri barizdi.

-Bunu tanirmisiniz?

-Hayir.

-Bu
Musa aleyhisselam’dir.

Yaninda bir suret daha vardi;gozleri burnunun ucuna bakar,alni genis,saclari yagli idi.Herakl sordu:

-Bunu tanirmisiniz?

-Hayir.

-Bu
Harun aleyhisselam’dir.

Sonra Lut,Ishak;Ya’kup,Ismail,Yusuf,Davud,Suleyman,Isa
aleyhimussalatu vesselam’in suretleri uzerinde bulunan mendilleri gosterdi.

Bunun uzerine biz:peygamberimiz’in suretinin aynisini gorunce,obur peygamberlerin suretlerinde suphe etmedik.

“Bu nerden sizin elinize gecmis?“diye sorduk.Dedi ki;

“Adem aleyhisselam nebilerin suretlerini gormeyi niyaz etmis,Allah Teala da ona bunlari gondermistir.Danyal aleyhisselam’a naklolunmus;Iskender de onu hazinesinden cikarmis..Keske kral olmasaydim,kole olsaydim da sizinle ortak olaydim...“Bir cok hediyeler verdi;bizi hurmetle ugurladi.

Bizler Ebu Bekr radyallahu anh’a varinca ona bunu anlattik;aglayarak dedi ki:“Miskindir,miskindir.. Eger Allah Teala onu hidayet etmis olsaydi,yapcakti.Peygamber sallallahu aleyhi vesellem,gercekte bunlarin ve yahudilerin,kendisinin sifatlarini bulduklarindan haber vermistir.“

Ismail Cetin-Ehli sünnetin Nazarı İtikadın Ölçüsüdür

Üst Alt