Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Ramazan-oruç

hanif_bir_kul

New member
S.A

Sorulara lütfen yalnızca Kuran'dan yanıt verelim!

Ramazan Ayı Ne Zaman?

Hicri takvimden önce hangi takvim vardı?

Hicri takvim, Larousse'taki verilere göre Ömer zamanında 630'lu yıllarda ekonomik sebepler yüzünden tasarlanmış bir takvim...

Yani Hz.Muhammed s.a bu takvimi kullanmamış...

Dahası Kuran'sal ve Bilimsel olarak yanlış bir takvim... (Acaba? Kuran'da hangi takvimler geçerli? Hepsi birden mi?)

Nasıl Kuransal?
"Gün" 365
"Günler" 30
"Ay" 12 defa Kuran'da geçiyor...

Bilimsel olarak ta Güneş Takvimi Dünya'nın bir turunun en iyi nitelendirildiği takvim...

Bu durumda; ASIL SORULAR :

1-) "Kim Razaman'a erişirse onda oruç tutsun" ifadesine göre doğru Razaman ayı ne zaman?

2-) Neden "Her Ramazan Ayı'na eriştiğinizde onda oruç tutun" denmemiş te "Kim Ramazan Ayı'na erişirse onda oruç tutsun" denmiş? Eriştim, tuttum, bitti mi? Ya seneye? Bir dahaki gelene kadar vefat edebiliriz diye mi? Yoksa Ramazan Ayı ömürde bir kez midir?

3-) Neden "Kim Razaman'a erişirse (Ramazan Ayı) ay boyunca oruç tutsun" denmemiş te ""Kim Razaman'a erişirse onda oruç tutsun" denmiş? Ramazan Ayı'nda kaç gün oruç tutmalıyız? Ay 30 gün çektiği için mi 30 gün tutuluyor? Peki örneğin "2005 yılına ulaştığınızda hesabınıza para yatırın" dersem, 2005 yılının her günü mü hesaba para yatırmak gerekir, yoksa ne kadar, nasıl ve hangi günler gibi soruları sormak mı gerekir? Kuran'da oruç tutulacak gün sayısı kesin bir veri mi? Delil ayetler hangileri? Kuran'da oruç ile ilgili örnekler yok mu?

4-) Ömer zamanında 9. aya Ramazan Ayı adı verilmiş, diğer aylara verildiği gibi... Peki Hz.Muhammed döneminde hangi takvim vardı?
(Öyle ise Haram aylar da Ömer'in takvimine göre söyleniyor.)

5-) Kuran'a göre Haram aylar ne zamandır? Haram aylar da neler yapılmaz (örneğin savaşılmaz, av yasağı vardır), neden? O ayları Allah haram ilan ettiği için mi sadece yoksa Allah bize gerçekçi bir sebep bildirmiş mi? Örneğin haram yiyeceklerin neden haram olduklarına dair mantıklı sebepler yürütebiliyoruz...

6-) Kadir gecesi ne zaman ve niye 1000 aydan daha hayırlıdır? Kadir Gecesi'nin her hangi bir gece kabul edilmesinin veya belirli bir güne mahsus özel bir gece olmasının önemi var mıdır? Eğer böyle özel bir gün varsa bunu tespit etmek mümkün müdür? Kadir Gecesi nedir? Ramazan Ayı ile bağlantılı olarak, Kadir Gecesi ömür boyu kaç keredir?

7-) Hac ne demektir, nereye yapılır, asıl önemlisi neden yapılır? İbrahim'in Makamı neresidir? İbrahim'in Makamı'nı ziyaret etmenin bizim için ne önemi ve ne anlamı vardır? Amaç sadece eskilerin yad edilmesi ile ilgili turistik bir ziyaret midir? Neden hacda iken 3 gün, döndükten sonra 7 gün oruç tutulur? Söz konusu rakamların diğer oruç tutulan gün sayıları ile alakası var mı?

(<burda niye gülücük oldu anlamadım) İki soruyu daha unutmadan sorayım : Madem Ramazan Ayı ve haram aylar, Güneş ve Ay takvimlerinin farklılığına göre her yıl kayıyor, Cuma günü niye kaymıyor? Ramazan ay takvimine göre de diğerleri Güneş takvimine göre mi? Kıstas?

9-) Cuma günü ne demektir? Neden haftada bir gündür? Günün ismi Cuma takıldığı için mi? İstediğimiz bir günü Cuma ilan edemez miyiz? Günde üç veya beş vakit tek başlarına Şekilsel Namaz kılan insanlar, ne diye bir de Cuma günü bir araya toplanıp hep birlikte Şekilsel Namaz kılıyorlar? Bunun faydası ne? Dayanışma mı? Yüzlerce yıldır dayanıştılar da ne oldu ya da ne olacak?

NOTLAR :

(1) 16 Temmuz 622 Cuma, hicretin yapıldığı gün olarak kabul edilip, 01.01.01 hicri takvimine denktir. 1.hicri yılda, ilk Ramazan 08 Mart 623 Perşembe gününe denk düşmektedir. (Tabi bu bilgi de geçmişten gelen bilgilerin doğruluğuna göre değişir.)

(2) Kadir Gecesi'ni klasik anlayışa göre anlayan bir insan, Ramazan ayı içinde o geceyi arar ama farkında olmadan her 33 yıl içinde tüm 365 günü aramış olur.

SAYGILARIMLA

ayna44

New member
emeğine saglık... Allah razı olsun...

kemi

New member
Şu altı kişiye ben Allah [cc] ve duası makbul olan nebiler lanet
etmiştir.
Allah ın kitabına ilavede bulunan Allah ın kaderini yalanlayan zorla
musallat olarak Allah ın aziz kıldığı kimseyi zelil zelil kıldığını da
aziz eden Allah ın haramlarını helal kılan Allah ın yakınlarıma
haram kıldığını helal kılan sünnetimi terk eden .[Tirmizi rakam 2154]
İbn Hibban es Sahih VII/501-et Teberani el Mucemul Ev sat/II/398]
el Hakim el Müstedrek/I/36/II/525/IV/90]es Suyuti/el Camius Sağır/II/46]
el Elbani/ Daiful Camius Sagır /3248]
Sünnetimden yüz ceviren benden değildir.[el Buhari. no 1]
Benim namazı nasıl kılıyor gördüyseniz sizde öyle kılın
Benim adıma bilerek yalan uyduran veya emrettiğim bir
hususu reddeden kimse cehennemde kalacağı yere hazırlansın
[İbn Cezvi el Mevzuat I/57][es Suyuti/el Camius Sagır/II/180]
Benim adıma bilerek yalan uyduran cehennemde kalacağı yere
hazırlansın Benden kendisine ulaşan hadisi reddeden kimsenin
kıyamette hasmıyım.Tanıyıp bilmediğiniz bir hadis benden
size ulaşırsa hemen mevzudur demeyin en iyisini Allah [c.c]
bilir deyin [et Tebarani e.g.e VI/262]
Benden kendisine [sahih senedle ]ulaşan hadisi inkar edip
yalanlayan aslında üç kişiyi yalanlamıştır.Allah ı[c.c]Rasülünü
[s.a.v]ve o hadisi rivayet edeni[İbn Abdilber.el Cami II 189]
et Temhid I/152]el Hatip el Fakih vel Mütefakkih I/90]
Muhtamelen sizden biri koltuğuna kurulacak ve beni
yalanlıyacaktır.Ona benden bir hadis ulaşacak o da Rasülullah
[s.a.v]bunu söylememiştir.Bırak bize Kur an dakilerden bahset
diyecektir.[Ebu Yala III/346][el Heysemi a.g.e I/155]
Bilgisi dışında Kur an dan hüküm çıkaran kimse kıyamet
günü ağzına ateşten bir gem vurulmuş olarak gelir.
[et Tirmizi et Tevsir/bab 1]Ebu Yala IV/458]et Tebarani .a.g.e XII/35]

Üst Alt